Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Kazimierz

(1458 - 1484)

Kazimierz Urodził się 3 października 1458 r. w Krakowie na Wawelu jako syn królewski z rodu Jagiellonów. Rodzicami jego byli król Kazimierz Jagiellończyk i Elżbieta Rakuska. Wychowywany w krakowskim grodzie pod kierunkiem historyka ks. Jana Długosza w duchu głębokiego patriotyzmu i religijności. Od dzieciństwa żywił gorące nabożeństwo do Najświętszego Sakramentu i Matki Bożej. Jemu przypisywano autorstwo pieśni maryjnej "Dnia każdego Boga mego Matkę duszo wysławiaj". Nie jest ono jednak pewne.

Posiadane duże zdolności, zdobyte wszechstronne wykształcenie, duże umiejętności jednania ludzi dysponowały młodego królewicza do szybkiego zaangażowania przez ojca w sprawy państwowe i dynastyczne. Angażowanie przez ojca w zarządzanie krajem i sprawy ojczyźniane nie nęciło zbytnio królewicza. Nawet pozostając w kontakcie z doradcami królewskimi zwłaszcza z humanistą Kallimachem i Piotrem z Bnina nie rozbudził zainteresowań politycznych.

Wysłany w 1471 r. na Węgry z nieliczną armią, gdzie obiecywano mu koronę, powrócił do kraju bez niej. Wyprawa zakończyła się fiaskiem. W 1483 r. król wysłał go na Litwę do Wilna mianując podkanclerzem. Tam zachorował na gruźlicę. Zmarł w Grodnie mając 26 lat, 4 marca 1484 r. na rękach krakowskiego biskupa Rzeszowskiego. Pochowano go w Wilnie. Wileńska katedra stała się wkrótce ośrodkiem kultu młodego Jagiellończyka.

W 1518 r. król Zygmunt Stary zwrócił się do Rzymu z prośbą o kanonizację Kazimierza. Kult został zatwierdzony w 1521 r. przez papieża Leona X. Bulla zatwierdzająca kult zaginęła, dlatego w odpowiedzi na starania Zygmunta III Wazy, papież Klemens VIII wydał powtórnie bullę kanonizacyjną (1602 r.) i zatwierdził teksty liturgiczne o Świętym. W 1602 r. otwarto grób i znaleziono w nim nienaruszone ciało Świętego.

Po włączeniu Litwy do Związku Radzieckiego w 1953 r. relikwie św. Kazimierza zostały przeniesione z katedry wileńskiej do kościoła św. Piotra i św. Pawła w Wilnie. Dopiero w 1991 r. powróciły na pierwotne miejsce.

Święty Kazimierz został ogłoszony za jednego z głównych patronów Polski i Litwy. Pius XII ogłosił go w 1950 r. patronem młodzieży litewskiej. Zwany "ojcem i obrońcą ubogich i uciemiężonych" nadal pozostaje ich orędownikiem. W 1960 r. Kawalerowie Maltańscy obrali sobie św. Kazimierza za głównego patrona.

Święty Kazimierz uchodzi za jednego z najbardziej popularnych świętych polskich. Wysuwany jest jako wzór czystości życia, zdecydowanej postawy wobec podejmowanych i realizowanych postanowień, miłosiernej miłości wobec potrzebujących i cierpiących.

Ikonografia przedstawia Świętego z Jagiellonów w stroju królewskim z lilią w ręku lub klęczącego przed drzwiami katedry.

Modlitwy do św. Kazimierza

Modlitwa do św. KazimierzaModlitwa do św. Kazimierza

Litania do św. KazimierzaLitania do św. Kazimierza

ks. Tadeusz MatrasWasze komentarze:
 marzena aneta: 04.03.2024, 06:19
 Święty Kazimierz dziękuję Święty Kazimierzu kocham Cię bardzo mocno proszę o pomoc tu proszącym dziękuję Święty Kazimierzu kocham Cię bardzo mocno proszę o miłość prawde sprawiedliwość szczerość szacunek uczciwość ufność wiare zdrowie na całym świecie dziękuję Święty Kazimierzu kocham Cię bardzo mocno proszę dla mnie o dobrego domu kupno małego dobrą małego mieszkania sprzedaż urode czarne ładne włosy młody wygląd symetryczną twarz zdrowie biodra nogi oczy zęby zdrowe dziękuję Święty Kazimierzu kocham Cię bardzo mocno proszę o odzyskanie pieniędzy skradzionych w świecku dziękuję Święty Kazimierzu kocham Cię bardzo mocno proszę żeby nikt nie kradł nie oszukiwał z tego będziemy sądzeni zdamy Bogu sprawe zdamy dziękuję Święty Kazimierzu kocham Cię bardzo mocno proszę o pieniądze żebym miała zawsze dziękuję Święty Kazimierzu kocham Cię bardzo mocno proszę o pieniądze żeby mieli wszyscy i je szanowali dziękuję Święty Kazimierzu kocham Cię bardzo mocno proszę żeby pracowali uczciwie zarabiali dziękuję Święty Kazimierzu kocham Cię bardzo mocno proszę żeby mądrze pieniądze wydawali dziękuję Święty Kazimierzu kocham Cię bardzo mocno proszę o odzyskanie syna którego wychowam na kapłana dziękuję Święty Kazimierzu kocham Cię bardzo mocno proszę o dobrego kawalera męża w moim wieku niepalącego pobożnego polaka religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości w zgodzie dziękuję Święty Kazimierzu kocham Cię bardzo mocno proszę o prawo jazdy samochód dziękuję Święty Kazimierzu kocham Cię bardzo mocno proszę o miłość prawde sprawiedliwość szczerość szacunek uczciwość ufność wiare zdrowie na całym świecie dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni szczerość cuda czyni szacunek cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
 marzena aneta: 04.03.2023, 08:35
 Święty Kazimierzu kocham Cię dziękuje Święty Kazimierzu módl się za nami dziękuję Święty Kazimierzu kocham Cię proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie tym świecie dziękuję Święty Kazimierzu kocham Cię proszę dla mnie o domu kupno dobrą mieszkania sprzedaż urode zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
 Tomek: 04.03.2023, 05:16
 Św. Kazimierzu pomóż proszę 🌹🍀♦
 a: 05.03.2018, 01:32
 Maryjo mamo proszę wyjaśnij mnie an.tą sprawę JAK TO MAM ZROBIĆ JAK MImamoSw Jòzefie opiekunie BOŻE JEZU URATUJ MNIE AN.CZEMU NIE MOGĘ Z TYM RUSZYĆ MAMO URATUJ MNIE OD TEGO ZAGROŻENIA DZISIAJ DZIĘKUJĘ. AMEN.
 a: 04.03.2018, 14:57
 Maryjo mamoSw Jòzefie opiekunie BOŻE JEZU URATUJ MNIE AN.CZEMU NIE MOGĘ Z TYM RUSZYĆ MAMO URATUJ MNIE OD TEGO ZAGROŻENIA DZISIAJ DZIĘKUJĘ. AMEN.
 kazimierz: 04.03.2017, 06:07
 Święty Patronie, wybłagaj mi łaskę pokonania wad, z którymi nie mogę się uporać.
 kazimierz: 04.03.2017, 05:54
 Święty Patronie, wybłagaj mi łaskę pokonania wad, z którymi nie mogę się uporać.
 danuta FZŚ: 04.03.2013, 13:12
 Pokój i Dobro! W dniu imienin Kazimierza serdeczne życzenia dla braci żyjących franciszkanów OFM Conv. z Prowincji Gdańskiej .Warszawskiej i Krakowskiej by łaska uświęcająca otaczała Zakon za wstawiennictwem św.Kazimierza do Matki Boga i powołała do służby w winnicy Pana.
 Andrzej: 04.03.2013, 00:22
 Św Kazimierzu pomóż mi we wszystkich moich problemach


 Mariola: 12.01.2010, 16:28
 Błagam Cię Św.Kazimierzu, pomóż mi uporać się ze wszystkimi problemami, z którymi się borykam
 zasmucona: 06.05.2009, 16:48
 Św.Kazimierzu, Ty wiesz, czego pragnę najbardziej. Proszę, bądź przy mnie chociaż Ty, skoro Bóg zabrał mi wszystkich, których kochałam, w zamian dając łzy, rozpacz, ból do końca życia. Skróć to życie, którego tak bardzo nienawidzę.
 Elżbieta Kazimiera: 24.04.2009, 22:13
 Św.Kazimierzu wstawiaj się za moją córką i całą rodziną wypraszaj u Boga potrzebne łaski.
 marlena: 11.03.2009, 14:48
 Św. Kazimierzu bardzo Cię proszę abyś pomógł znaleźć pracę mojemu Narzeczonemu... nie chcę żeby dalej zamartwiał się tym problemem proszę pomóż mu dokonać właściwych wyborów.
 ania: 05.03.2009, 21:37
 Św.Kazimierzu wstawiaj się za mną i moją rodziną u PANA i wypraszaj nam potrzebne łaski,zdrowia,trzeżwość dla męża,chroń od złego,prowadż drogą do BOGA,zgodę w domu i rodzinie i głębszą wiarę...
 Jacek: 03.03.2009, 23:03
 ŚW.KAZIMIERZU podziękuj BOGU za wszystkie łaski jakie otrzymuję Ja i moja rodzina.Poprowadź nas i proszę o wstawiennictwo za mnie i całą moją rodzinę.Rozwiń i prowadź moją firmę.Dziękuję.
 Jolanta: 17.02.2009, 16:06
 Błagam o powrót ukochanej osoby
 wierna: 17.02.2009, 13:27
 Św Kazimierzu upraszaj wszystko co najlepsze dla mojej rodziny. Aby niczego nam nigdy nie zabrakło.
 Micza: 31.12.2008, 16:10
 Św. Kazimierzu, patronie Litwy, pomóż mi znaleźć właściwą ścieżkę do pracy, podpowiedz co jest moją drogą.
 Jolanta: 16.10.2008, 10:31
 Św.Kazimierzu, ufam, że mi pomożesz. W Tobie pokładam moją ufność i czekam z niecierpliwoscią na cud i na łaski, o które tak gorąco Cię proszę.
 maria: 13.10.2008, 09:07
 św.Kazimierzu, Ty znasz moje pragnienie, błagam spełnij tę moją prośbę. Ty wiesz, jak bardzo mi na tym zależy. Usłysz mój głos, nie odmawiaj tego, o co proszę.
(1) [2]


Autor

Treść

Nowości

św. Kamil de Lellisśw. Kamil de Lellis

Modlitwa do św. Kamila de LellisModlitwa do św. Kamila de Lellis

Litania do św. Kamila de LellisLitania do św. Kamila de Lellis

Modlitwa do św. Henryka IIModlitwa do św. Henryka II

św. Franciszek Solanośw. Franciszek Solano

MisjaMisja (Mk 6,7-13)

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej