Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Agata

(ok. 235 - 251)

św. Agata O św. Agacie wiemy, że żyła w Katanii na Sycylii i że pochodziła z arystokratycznego rodu. Urodziła się w 235 r. Po przyjęciu chrztu świętego postanowiła żyć w dziewictwie. Była to jej ofiara dla Chrystusa. Na urodę św. Agaty zwrócił uwagę prefekt miasta, który robił starania o jej rękę. Jednak Agata wierna Chrystusowi, odrzuciła jego oświadczyny. Ściągnęła przez to na siebie jego gniew i nienawiść. Jako wykonawca edyktu cesarskiego kazał ją zatem aresztować jako jedną z pierwszych i poddać wymaganej próbie. Podczas przesłuchali sędzia zadał jej między innymi pytanie:

Czy nie wstydzisz się być chrześcijanką i prowadzić takie niewolnicze życie?

Odpowiedziała mu na to:

O wiele wyższa jest pokora i służba w chrześcijaństwie niż bogactwa i pycha panujących!

Wówczas aby ją upokorzyć i zniesławić, oddał ją do domu rozpusty. Zemsta jednak nie powiodła się. Święta bowiem zachowała niewinność. Wtedy poddał ją różnym torturom, pastwiąc się specjalnie nad jej kobiecością: rozszarpywano jej piersi, a następnie je odcięto. Żadne tortury nie zdołały oderwać jej od wiary świętej. W końcu wrzucono ją na rozżarzone węgle, na których zakończyła życie ziemskie 5 lutego 251 roku.

Kult świętej Agaty

Ciało św. Agaty pochowano ze czcią, poza miastem, w bezpiecznym miejscu. Od początku Święta cieszyła się bowiem czcią ze strony współziomków. Jednak "wybuch" jej kultu nastąpił razem z wybuchem wulkanu na Etnie. Miało to miejsce w rok po jej męczeńskiej śmierci. Ognista lawa popłynęła wtedy wprost na miasto. Nagle zmieniła kierunek i ominęła Katanię. Jej mieszkańcy nie mieli wątpliwości co do tego, że swoje ocalenie zawdzięczają, wielkiej rodaczce. Odtąd czcili ją jako główną patronkę miasta i okolic. Jej kult objął szybko całą Sycylię. Następnie przekroczył jej granice i rozpowszechniał się w całym chrześcijaństwie.

Wkrótce św. Agata stała się jedną z najbardziej czczonych Świętych Pańskich. Znalazła się nawet w gronie nielicznych świętych, których imiona umieszczono w Kanonie Rzymskim, czyli w głównej modlitwie mszalnej. Jej imię włączono tam w V wieku. Stolica chrześcijaństwa uczciła ją także przez to, że poświęciła jej kilka okazałych bazylik: papież Symmachus (zm. 514 r.) przy via Aurelia, papież św. Grzegorz Wielki (zm. 604 r.) oraz papież Grzegorz II (zm. 731 r.) na Zatybrzu.

Ponieważ św. Agata zakończyła życie na rozżarzonych węglach, dlatego wieki średnie uczyniły ją patronką ognia. Stąd zwracano się do niej z prośbami, aby strzegła przed ogniem lasy i chaty z zabudowaniami i dobytkiem. Stąd w czasie pożaru wzywano jej pomocy. Stąd również czczono ją jako patronkę sztuki ludwisarskiej. Przy produkcji dzwonów stosuje się bowiem bardzo wysokie temperatury. Stąd czczono ją też jako patronkę sztuki piekarskiej, ponieważ do wypieków używa się rozpalonego pieca.

W związku z tym powstał w Polsce zwyczaj poświęcania w dzień św. Agaty: pieczywa, soli i wody. Mają one chronić ludzi przed pożarem i piorunami. W czasie pożaru wrzucano do ognia kawałki poświęconego chleba i nieco soli, aby wiatr odwrócił się w korzystnym kierunku i aby zatrzymało się rozprzestrzenianie ognia.

Praktykę tę ujęto nawet w przysłowia:

Chleb i sól świętej Agaty
Od ognia strzeże chaty.

albo:
Gdzie święta Agata,
Bezpieczna tam chata.

Rodzaj tortur zadawanych św. Agacie uczyniły z niej szczególną patronkę kobiet. Kobiety szukały u niej pomocy w swoich chorobach, a zwłaszcza w chorobach piersi.

Św. Agata jako szeroko znana, popularna i czczona, stała się tematem wypowiedzi artystów. Malarze i rzeźbiarze umieszczali obok niej przedmioty związane z jej męczeństwem lub płonącą chatą czy płonącą świecę. Do szczegółów jej męczeństwa nawiązują również formularze mszalne i brewiarzowe, w których nie brak utworów poetyckich (hymny, pieśni).

Kult św. Agaty wciąż jest żywy. Najżywszy jest w jej rodzinnej Katanii, gdzie w kościele katedralnym znajdują się jej relikwie. W każdą rocznicą jej śmierci mieszkańcy Katanii i okolic w uroczystej procesji prowadzą jej relikwie w specjalnym powozie. Oddają w ten sposób cześć swojej głównej Patronce.

Modlitwy do św. Agaty

Modlitwa do św. AgatyModlitwa do św. Agaty

Litania do św. AgatyLitania do św. Agaty

Zobacz więcej

Bazylika św. Agaty w RawennieBazylika św. Agaty w Rawennie

ks. Tarsycjusz Sinka CMWasze komentarze:
 Krzysztof: 05.02.2024, 20:12
 Św Agato pomóż. Ze zdrowiem mojego ojca Zdzisława o zdrowie o nie dzisiaj w moje urodziny za moją najdroższa mamusie
 marzena aneta: 08.02.2023, 13:07
 Święta Agato kocham Cię dziękuję Święta Agato módl się za nami dziękuję Święta Agato kocham Cię proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie dziękuję Święta Agato kocham Cię proszę dla mnie o domu kupno dobrą mieszkania sprzedaż urode zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
 marzena aneta: 08.02.2023, 13:02
 Święta Agato kocham Cię dziękuję Święta Agato módl się za nami dziękuję Święta Agato kocham Cię proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie dziękuję Święta Agato prosze dla mnie o domu kupno dobrą mieszkania sprzedaż urode zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
 agaiza: 06.02.2023, 00:04
 Święta Agato wypraszaj dla mnie łaskę bycia dobrą dla innych a w szczególności proszę Cię, bym była dobrą matką dla swoich synów i bym wychowała ich w wierze i miłości.
 czcicielka: 05.02.2023, 16:48
 Sw.Agato prosze Cie w intencji wstawiennictwa,zeby Pan Jezus mnie wysluchal,aby syn powrocil do zdrowia z ciezkiej choroby. W intencji pomocy Twojej w udaremnieniu zla ze strony nieprzyjaciela:Z.,aby mnie i rodziny nie nekal. Pomoz nam. Z podziekowaniem za modlitwe.
 Tomek: 19.07.2022, 18:37
 święta Agato módl się za nami
 Beata: 08.06.2022, 09:08
 Św Agato wspomóż mnie wygraną w lotto
 Julia : 05.05.2022, 21:12
 Św. Agato, proszę cię abyś chroniła moja rodzinę i mnie, oraz moja przyjaciółkę Wiktorię, oraz aby mój tata śp. Byl ze mnie dumny.
 Maria: 05.02.2022, 13:40
 Sw.Agato prosze Cie o zdrowie oraz o pomoc Boza w obronieniu mojej wlasnosci.Pogrom wystepki nieprzyjaciol moich i moich dzieci/alkoholika/. W intencjii Madrosci Twojej w odzyskaniu pieniedzy dla syna i dla mnie. Dziekuje bardzo.


 i. Agata. : 06.02.2021, 00:01
 Święta Agato, ochraniaj moją rodzinę przed niebezpieczeństwami i chorobami. Bądź dla nas ucieczką w trudnych chwilach i zwątpieniu.
 Danuta: 06.02.2020, 14:58
 Święta AGATO proszę cię pomóż mi aby moje zdrowie się poprawiło dodaj mi sił
 Danuta: 06.02.2020, 05:36
 ŚWIĘTA AGATO proszę cię pomóż mi odzyskac zdrowie a mojej rodzinie udziel błogosławieństwa Bożego
 afrodyta: 03.02.2019, 14:58
 sw agato wstaw sie za nami u boga amen
 Beti : 21.01.2019, 08:12
 Św Agato błagam o pomoc dla mnie i moich bliskich Zwłaszcza córki i taty chorego na raka
 Agata: 04.01.2019, 07:50
 Św. Agato wyproś u Pana wszelkie łaski, bym mogła stać się dobrym człowiek, módl się za osoby które skrzywdziłam i krzywdę. Daj mi mądrość życia, bym wiedziała czego chce oraz siłę i odwagę w realizacji swoich planów życiowych. Daj pewność, że dobrze czynię, daj siłę by żyć na chwałę Boga oraz by godnie reprezentować Twoje piękne imię.
 Beata: 04.12.2018, 14:39
 Św Agato proszę o cudowne uzdrowienie mojego taty a dla mnie dużą wygraną w lotto bym mogła zapłacić za leczenie taty i bym mogła kupić córce mieszkanie Dziękuje Amen
 Kasia: 18.06.2018, 13:42
 Św Agato proszę o pomoc w wiadomej dla mnie sprawie. Bóg zaplac
 Julia : 10.04.2018, 18:04
 Św. Agato proszę o pokierowanie abym słusznie wybrała patrona na bierzmowanie 💓
 Agata L.: 06.02.2018, 00:00
 Święta Agato, moja cudowna patronko, proszę Cię o potrzebne łaski dla moich bliskich i dla mnie. Oręduj za nami u miłosiernego Boga.
 urszula: 05.02.2018, 17:12
 Święta Agato, za Twoim wstawiennictwem proszę o łaski dla mojej przyjaciółki Agaty w dniu jej imienin (o zdrowie, wytchnienie od pracy, mądrość i optymizm)
(1) [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9]


Autor

Treść

Nowości

Nowenna przed uroczystością Świętych Apostołów Piotra i Pawła - dzień 3Nowenna przed uroczystością Świętych Apostołów Piotra i Pawła - dzień 3

św. Tomasz Moro (Morus)św. Tomasz Moro (Morus)

Modlitwa do św. Tomasza MorusaModlitwa do św. Tomasza Morusa

Modlitwa św. Tomasza Morusa o łaskę pogody duchaModlitwa św. Tomasza Morusa o łaskę pogody ducha

św. Jan Fisherśw. Jan Fisher

Modlitwa do św. Jana FisheraModlitwa do św. Jana Fishera

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej