Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Agata

(ok. 235 - 251)

św. Agata O św. Agacie wiemy, że żyła w Katanii na Sycylii i że pochodziła z arystokratycznego rodu. Urodziła się w 235 r. Po przyjęciu chrztu świętego postanowiła żyć w dziewictwie. Była to jej ofiara dla Chrystusa. Na urodę św. Agaty zwrócił uwagę prefekt miasta, który robił starania o jej rękę. Jednak Agata wierna Chrystusowi, odrzuciła jego oświadczyny. Ściągnęła przez to na siebie jego gniew i nienawiść. Jako wykonawca edyktu cesarskiego kazał ją zatem aresztować jako jedną z pierwszych i poddać wymaganej próbie. Podczas przesłuchali sędzia zadał jej między innymi pytanie:

Czy nie wstydzisz się być chrześcijanką i prowadzić takie niewolnicze życie?

Odpowiedziała mu na to:

O wiele wyższa jest pokora i służba w chrześcijaństwie nit bogactwa i pycha panujących!

Wówczas aby ją upokorzyć i zniesławić, oddał ją do domu rozpusty. Zemsta jednak nie powiodła się. Świata bowiem zachowała niewinność. Wtedy poddał ją rożnym torturom, pastwiąc się specjalnie nad jej kobiecością: rozszarpywano jej piersi, a następnie je odcięto. Żadne tortury nie zdołały oderwać jej od wiary świętej. Wkoiicu wrzucono ją na rozżarzone węgle, na których zakończyła życie ziemskie 5 lutego 251 roku.

Kult świętej Agaty

Ciało św. Agaty pochowano ze czcią, poza miastem, w bezpiecznym miejscu. Od początku Święta cieszyła się bowiem czcią ze strony współziomków. Jednak "wybuch" jej kultu nastąpił razem z wybuchem wulkanu na Etnie. Miało to miejsce w rok po jej męczeńskiej śmierci. Ognista lawa popłynęła wtedy wprost na miasto. Nagle zmieniła kierunek i ominęła Katanię. Jej mieszkańcy nie mieli wątpliwości co do tego, że swoje ocalenie zawdzięczają, wielkiej rodaczce. Odtąd czcili ją jako główną patronkę miasta i okolic. Jej kult objął szybko całą Sycylię. Następnie przekroczył jej granice i rozpowszechniał się w całym chrześcijaństwie.

Wkrótce św. Agata stała się jedną z najbardziej czczonych Świętych Pańskich. Znalazła się nawet w gronie nielicznych świętych, których imiona umieszczono w Kanonie Rzymskim, czyli w głównej modlitwie mszalnej. Jej imię włączono tam w V wieku. Stolica chrześcijaństwa uczciła ją także przez to, że poświęciła jej kilka okazałych bazylik: papież Symmachus (zm. 514 r.) przy via Aurelia, papież św. Grzegorz Wielki (zm. 604 r.) oraz papież Grzegorz II (zm. 731 r.) na Zatybrzu.

Ponieważ św. Agata zakończyła życie na rozżarzonych węglach, dlatego wieki średnie uczyniły ją patronką ognia. Stąd zwracano się do niej z prośbami, aby strzegła przed ogniem lasy i chaty z zabudowaniami i dobytkiem. Stąd w czasie pożaru wzywano jej pomocy. Stąd również czczono ją jako patronkę sztuki ludwisarskiej. Przy produkcji dzwonów stosuje się bowiem bardzo wysokie temperatury. Stąd czczono ją też jako patronkę sztuki piekarskiej, ponieważ do wypieków używa się rozpalonego wieca.

W związku z tym powstał w Polsce zwyczaj poświęcania w dzieii św. Agaty: pieczywa, soli i wody. Mają one chronić ludzi przed pożarem i piorunami. W czasie pożaru wrzucano do ognia kawałki poświęconego chleba i nieco soli, aby wiatr odwrócił się w korzytstnym kierunku i aby zatrzymało się rozprzestrzenianie ognia.

Praktykę tę ujęto nawet w przysłowia:

Chleb i sól świętej Agaty
Od ognia strzeże chaty.

albo:
Gdzie świata Agata,
Bezpieczna tam chata.

Rodzaj tortur zadawanych św. Agacie uczyniły z niej szczególną patronkę kobiet. Kobiety szukały u niej pomocy w swoich chorobach, a zwłaszcza w chorobach piersi.

Św. Agata jako szeroko znana, popularna i czczona, stała się tematem wypowiedzi artystów. Malarze i rzeźbiarze umieszczali obok niej przedmioty związane z jej męczeństwem lub płonącą chatą czy płonącą świecę. Do szczegółów jej męczeństwa nawiązują również formularze mszalne i brewiarzowe, w których nie brak utworów poetyckich (hymny, pieśni).

Kult św. Agaty wciąż jest żywy. Najżywszy jest w jej rodzinnej Katanii, gdzie w kościele katedralnym znajdują się jej relikwie. W każdą rocznicą jej śmierci mieszkańcy Katanii i okolic w uroczystej procesji prowadzą jej relikwie w specjalnym powozie. Oddają w ten sposób cześć swojej głównej Patronce.

ks. Tarsycjusz Sinka CM

Modlitwy i litania do św. Agaty


   

Wasze komentarze:
 i. Agata. : 06.02.2021, 00:01
 Święta Agato, ochraniaj moją rodzinę przed niebezpieczeństwami i chorobami. Bądź dla nas ucieczką w trudnych chwilach i zwątpieniu.
 Danuta: 06.02.2020, 14:58
 Święta AGATO proszę cię pomóż mi aby moje zdrowie się poprawiło dodaj mi sił
 Danuta: 06.02.2020, 05:36
 ŚWIĘTA AGATO proszę cię pomóż mi odzyskac zdrowie a mojej rodzinie udziel błogosławieństwa Bożego
 afrodyta: 03.02.2019, 14:58
 sw agato wstaw sie za nami u boga amen
 Beti : 21.01.2019, 08:12
 Św Agato błagam o pomoc dla mnie i moich bliskich Zwłaszcza córki i taty chorego na raka
 Agata: 04.01.2019, 07:50
 Św. Agato wyproś u Pana wszelkie łaski, bym mogła stać się dobrym człowiek, módl się za osoby które skrzywdziłam i krzywdę. Daj mi mądrość życia, bym wiedziała czego chce oraz siłę i odwagę w realizacji swoich planów życiowych. Daj pewność, że dobrze czynię, daj siłę by żyć na chwałę Boga oraz by godnie reprezentować Twoje piękne imię.
 Beata: 04.12.2018, 14:39
 Św Agato proszę o cudowne uzdrowienie mojego taty a dla mnie dużą wygraną w lotto bym mogła zapłacić za leczenie taty i bym mogła kupić córce mieszkanie Dziękuje Amen
 Kasia: 18.06.2018, 13:42
 Św Agato proszę o pomoc w wiadomej dla mnie sprawie. Bóg zaplac
 Julia : 10.04.2018, 18:04
 Św. Agato proszę o pokierowanie abym słusznie wybrała patrona na bierzmowanie 💓


 Agata L.: 06.02.2018, 00:00
 Święta Agato, moja cudowna patronko, proszę Cię o potrzebne łaski dla moich bliskich i dla mnie. Oręduj za nami u miłosiernego Boga.
 urszula: 05.02.2018, 17:12
 Święta Agato, za Twoim wstawiennictwem proszę o łaski dla mojej przyjaciółki Agaty w dniu jej imienin (o zdrowie, wytchnienie od pracy, mądrość i optymizm)
 GRAŻYNA: 15.12.2017, 22:41
 ŚWIĘTA AGATO WYPROŚ U NASZEGO PANA BŁAGAM CIĘ ABY MOJA CÓRKA MIAŁA W UBU PIERSIACH TYLE POKARMU ABY TO WYSTARCZYŁO TO WNUKOWI BEZ DOKARMIANIA GOTOWYM POKARMEM DZIĘKUJĘ Z CAŁEGO SERCA
 mama: 15.11.2017, 10:35
 Sw. Agato prosze o zdrowie i prace dla moich dzieci.
 mama: 03.03.2017, 12:48
 Sw. Agato prosze owstawiennictwo,zeby Bog wszechmogacy mnie wysluchal.
 Mirek: 03.03.2017, 03:15
 Módl się za nas za mnie moje słabości i choroby
 Janina-Agata: 20.02.2017, 13:46
 Sw.Agato prosze o wstawiennictwo i cod uzdrowienia moich chronicznie chorych dzieci.
 Janina-Agata: 17.02.2017, 13:52
 Patronko moja- prosze o cud uzdrowienia moich dzieci. Blagam o wstawiennictwo.
 aniela: 09.02.2017, 17:07
 sw.Agato prosze o uzdrowienie mojej piersi
 Agata: 06.02.2017, 22:41
 SW AGATO DOPOMUZ W ZDROWIU MOICH DZIECI I MIOM.ZEBYM NIE CHOROWALA NA ZATOKI.SW AGATO DOPOMUZ MI .STRZEZ MNIE OD ZLYCH LUDZI
 Rensta: 06.02.2017, 18:13
 Św Agato proszę o dobry wynik biosii dla pewnej osoby i łaskę w zdrowia dla niej
(1) [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9]


Autor

Treść

Nowości

Po co objawienia Matki Bożej?Po co objawienia Matki Bożej?

Wiersze dzieci o wakacjachWiersze dzieci o wakacjach

Fenomen świętego AntoniegoFenomen świętego Antoniego

Matko Boska Berdyczowska - panuj w swojej świątyniMatko Boska Berdyczowska - panuj w swojej świątyni

O granicy między dniem a nocąO granicy między dniem a nocą

Najbardziej popularne

Litania do Najświętszej Maryi PannyLitania do Najświętszej Maryi Panny

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej