Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Agata

(ok. 235 - 251)


Agata
     O św. Agacie wiemy, że żyła w Katanii na Sycylii i że pochodziła z arystokratycznego rodu. Urodziła się w 235 r. Po przyjęciu chrztu świętego postanowiła żyć w dziewictwie. Była to jej ofiara dla Chrystusa. Na urodę św. Agaty zwrócił uwagę prefekt miasta, który robił starania o jej rękę. Jednak Agata wierna Chrystusowi, odrzuciła jego oświadczyny. Ściągnęła przez to na siebie jego gniew i nienawiść. Jako wykonawca edyktu cesarskiego kazał ją zatem aresztować jako jedną z pierwszych i poddać wymaganej próbie. Podczas przesłuchali sędzia zadał jej między innymi pytanie:

     Czy nie wstydzisz się być chrześcijanką i prowadzić takie niewolnicze życie?

     Odpowiedziała mu na to:

     O wiele wyższa jest pokora i służba w chrześcijaństwie nit bogactwa i pycha panujących!

     Wówczas aby ją upokorzyć i zniesławić, oddałją do domu rozpusty. Zemsta jednak nie powiodła się. Świata bowiem zachowała niewinność. Wtedy poddał ją rożnym torturom, pastwiąc się specjalnie nad jej kobiecos'cią: rozszarpywano jej piersi, a następnie je odcięto. Żadne tortury nie zdołały oderwać jej od wiary świętej. Wkoiicu wrzucono ją na rozżarzone węgle, na których zakończyła życie ziemskie 5 lutego 251 roku.

Kult

     Ciało św. Agaty pochowano ze czcią, poza miastem, w bezpiecznym miejscu. Od początku Święta cieszyła się bowiem czcią ze strony współziomków. Jednak "wybuch" jej kultu nastąpił razem z wybuchem wulkanu na Etnie. Miało to miejsce w rok po jej męczeńskiej śmierci. Ognista lawa popłynęła wtedy wprost na miasto. Nagle zmieniła kierunek i ominęła Katanię. Jej mieszkańcy nie mieli wątpliwości co do tego, że swoje ocalenie zawdzięczają, wielkiej rodaczce. Odtąd czcili ją jako główną patronkę miasta i okolic. Jej kult objął szybko całą Sycylię. Następnie przekroczył jej granice i rozpowszechniał się w całym chrześcijaństwie.

     Wkrótce św. Agata stała się jedną z najbardziej czczonych Świętych Pańskich. Znalazła się nawet w gronie nielicznych świętych, których imiona umieszczono w Kanonie Rzymskim, czyli w głównej modlitwie mszalnej. Jej imię włączono tam w V wieku. Stolica chrześcijaństwa uczciła ją także przez to, że poświęciła jej kilka okazałych bazylik: papież Symmachus (+ 514 r.) przy via Aurelia, papież św. Grzegorz Wielki (+ 604 r.) oraz papież Grzegorz II (+ 731 r.) na Zatybrzu.

     Ponieważ św. Agata zakończyła życie na rozżarzonych węglach, dlatego wieki średnie uczyniły ją patronką ognia. Stąd zwracano się do niej z prośbami, aby strzegła przed ogniem lasy i chaty z zabudowaniami i dobytkiem. Stąd w czasie pożaru wzywano jej pomocy. Stąd również czczono ją jako patronkę sztuki ludwisarskiej. Przy produkcji dzwonów stosuje się bowiem bardzo wysokie temperatury. Stąd czczono ją też jako patronkę sztuki piekarskiej, ponieważ do wypieków używa się rozpalonego wieca.

     W związku z tym powstał w Polsce zwyczaj poświęcania w dzieii św. Agaty: pieczywa, soli i wody. Mają one chronić ludzi przed pożarem i piorunami. W czasie pożaru wrzucano do ognia kawałki poświęconego chleba i nieco soli, aby wiatr odwrócił się w korzytstnym kierunku i aby zatrzymało się rozprzestrzenianie ognia.

     Praktykę tę ujęto nawet w przysłowia:

     Chleb i sól świętej Agaty
     Od ognia strzeże chaty.

     albo:
     Gdzie świata Agata,
     Bezpieczna tam chata.

     Rodzaj tortur zadawanych św. Agacie uczyniły z niej szczególną patronkę kobiet. Kobiety szukały u niej pomocy w swoich chorobach, a zwłaszcza w chorobach piersi.

     Św. Agata jako szeroko znana, popularna i czczona, stała się tematem wypowiedzi artystów. Malarze i rzeźbiarze umieszczali obok niej przedmioty związane z jej męczeństwem lub płonącą chatą czy płonącą świecę. Do szczegółów jej męczeństwa nawiązują również formularze mszalne i brewiarzowe, w których nie brak utworów poetyckich (hymny, pieśni).

    Kult św. Agaty wciąż jest żywy. Najżywszy jest w jej rodzinnej Katanii, gdzie w kościele katedralnym znajdują się jej relikwie. W każdą rocznicą jej śmierci mieszkańcy Katanii i okolic w uroczystej procesji prowadzą jej relikwie w specjalnym powozie. Oddają w ten sposób cześć swojej głównej Patronce.

ks. Tarsycjusz Sinka CM


   

Wasze komentarze:
 Mirka: 05.02.2014, 22:35
 Święta Agato, moja kochana patronko, proszę o łaskę czystego serca.
 Kasia: 05.02.2014, 20:28
 Św. Agato...daj mi dar swojej wielkiej i nieustraszonej wiary!-Proszę goraco!
 Ewa: 05.02.2014, 20:07
 Św. Agato proszę Cię chroń całą moją rodzinę od nieszczęść i choroby. Miej nas w opiece każdego dnia.
 ˛BARBARA: 05.02.2014, 18:50
 ŚW.AGATO proszę wyproś łaskę zdrowia dla mnie,mojej córki Agnieszki męża Zbigniewa oraz siostry Janiny ZAOPIEKUJ SIĘ NAMI..
 Agata: 05.02.2014, 08:19
 Kochana Moja św. Agato, proszę Cię o pomoc w znalezieniu dobrej pracy dla mnie. Dziękuje Ci. Polecam Ci też wszystkich moich najbliższych. Św. Agato módl się za nami.
 AGATA: 05.02.2014, 00:33
 Sw.Agato prosze wstaw sie do Pana Boga zeby moj brat Marian wyzdrowial,jest chory ma raka trzuski
 AGATA: 05.02.2014, 00:30
 Sw.Agato prosze wstaw sie do Pana Boga zeby moj brat Marian wyzdrowial,jest chory ma raka trzuski
 Agata: 05.01.2014, 11:32
 Święta Agato, proszę abym miała zdrowe piersi.
 Agata: 05.01.2014, 11:28
 święta Agato proszę o opiekę i zdrowie oraz o łaski dla mojej rodziny oraz przyjaciół. Proszę Cię o miłość z wzajemnością(...). Proszę abym mogła mieś dzieci.
 Agata: 03.12.2013, 10:52
 Św. Agato, patronko moja, proszę bądź ze mną w tym trudnym dla mnie czasie i uproś u Boga łaskę prawidłowego rozwoju mojej córeczki.
 mama: 20.10.2013, 12:27
 swieta agato miej w opiece mojego synka, aby zdrowo sie chowal i moich siostrzencow,bog zaplac
 danuta: 04.09.2013, 17:16
 SW Agato wstaw się u Pana Boga w sprawie mojej chorej piersi. Bóg Zapłac
 zosia z francji: 20.08.2013, 12:50
 Swieta Agato spraw prosze zeby moj syn stasiu odnalazl sens zycia znalazl prace ktora go zainteresuje albo zeby sie uczyl prosze o zdrowie jego i o pokoj w rodzinie zdrowie dla karolinki i gosi powodzenia w nauce i dobrej pracy dla siostry w polsce mniej trosk i korzystania czasu na emeryturze blagam pomoz swieta Agato dzieki ci wielkie za laski otrzymane trzymam chleb poswiecony sw agaty od 13 maja1979 jak dotad nigdy mi chleba nie zabrakowalo !!
 SMUTNA: 14.07.2013, 02:08
 Sw AGATO-spraw,zeby ustawa dla 11 milionow nielegalnych w USA zostala ZATWIERDZONA do wrzesnia 2013 roku.Bog zaplac
 Ania: 20.06.2013, 19:25
 Święta Agato proszę Cię wyproś u naszego Pana łaskę otrzymania upragnionej pracy dla mojego męża Zygmunta,proszę o rozwiązanie wszystkich trudnych spraw.
 Ania: 27.05.2013, 16:06
 Święta Agato proszę Cię o łaskę cudownego uzdrowienia mojego brata Mariusza z choroby nowotworowej, proszę o cierpliwość i wytrwałość w tych trudnych chwilach dla naszej całej rodziny.
 agata: 27.02.2013, 14:06
 moja kochana patronko imienniczko miej w opiece chorą koleżankę i całą moją rodzinę-daj zdrowie nam i miej nas w opiece.
 Agata: 08.02.2013, 09:56
 Święta Agato pomóż mi w walce z tą chorobą, której doświadczam, proszę o cierpliwość a także o cudowne uzdrowienie, proszę aby moja pierś ocalała. BÓG ZAPŁAĆ ZA WSZYTKO, również za to doświadczenie z którym teraz się zmagam.
 Malgosia: 06.02.2013, 00:08
 Sw. Agato prosze wyproś mi łaskę uwolnienia z bólów głowy.
 Paweł: 05.02.2013, 21:03
 Św Agato wysłuchaj tych, którzy potrzebują twojej pomocy. miej w opiece wszystkich zagubionych, cierpiących, prześladowanych oraz pielęgniarki
[1] [2] [3] [4] (5) [6] [7] [8]


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej