Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Agata

(ok. 235 - 251)


Agata
     O św. Agacie wiemy, że żyła w Katanii na Sycylii i że pochodziła z arystokratycznego rodu. Urodziła się w 235 r. Po przyjęciu chrztu świętego postanowiła żyć w dziewictwie. Była to jej ofiara dla Chrystusa. Na urodę św. Agaty zwrócił uwagę prefekt miasta, który robił starania o jej rękę. Jednak Agata wierna Chrystusowi, odrzuciła jego oświadczyny. Ściągnęła przez to na siebie jego gniew i nienawiść. Jako wykonawca edyktu cesarskiego kazał ją zatem aresztować jako jedną z pierwszych i poddać wymaganej próbie. Podczas przesłuchali sędzia zadał jej między innymi pytanie:

     Czy nie wstydzisz się być chrześcijanką i prowadzić takie niewolnicze życie?

     Odpowiedziała mu na to:

     O wiele wyższa jest pokora i służba w chrześcijaństwie nit bogactwa i pycha panujących!

     Wówczas aby ją upokorzyć i zniesławić, oddałją do domu rozpusty. Zemsta jednak nie powiodła się. Świata bowiem zachowała niewinność. Wtedy poddał ją rożnym torturom, pastwiąc się specjalnie nad jej kobiecos'cią: rozszarpywano jej piersi, a następnie je odcięto. Żadne tortury nie zdołały oderwać jej od wiary świętej. Wkoiicu wrzucono ją na rozżarzone węgle, na których zakończyła życie ziemskie 5 lutego 251 roku.

Kult

     Ciało św. Agaty pochowano ze czcią, poza miastem, w bezpiecznym miejscu. Od początku Święta cieszyła się bowiem czcią ze strony współziomków. Jednak "wybuch" jej kultu nastąpił razem z wybuchem wulkanu na Etnie. Miało to miejsce w rok po jej męczeńskiej śmierci. Ognista lawa popłynęła wtedy wprost na miasto. Nagle zmieniła kierunek i ominęła Katanię. Jej mieszkańcy nie mieli wątpliwości co do tego, że swoje ocalenie zawdzięczają, wielkiej rodaczce. Odtąd czcili ją jako główną patronkę miasta i okolic. Jej kult objął szybko całą Sycylię. Następnie przekroczył jej granice i rozpowszechniał się w całym chrześcijaństwie.

     Wkrótce św. Agata stała się jedną z najbardziej czczonych Świętych Pańskich. Znalazła się nawet w gronie nielicznych świętych, których imiona umieszczono w Kanonie Rzymskim, czyli w głównej modlitwie mszalnej. Jej imię włączono tam w V wieku. Stolica chrześcijaństwa uczciła ją także przez to, że poświęciła jej kilka okazałych bazylik: papież Symmachus (+ 514 r.) przy via Aurelia, papież św. Grzegorz Wielki (+ 604 r.) oraz papież Grzegorz II (+ 731 r.) na Zatybrzu.

     Ponieważ św. Agata zakończyła życie na rozżarzonych węglach, dlatego wieki średnie uczyniły ją patronką ognia. Stąd zwracano się do niej z prośbami, aby strzegła przed ogniem lasy i chaty z zabudowaniami i dobytkiem. Stąd w czasie pożaru wzywano jej pomocy. Stąd również czczono ją jako patronkę sztuki ludwisarskiej. Przy produkcji dzwonów stosuje się bowiem bardzo wysokie temperatury. Stąd czczono ją też jako patronkę sztuki piekarskiej, ponieważ do wypieków używa się rozpalonego wieca.

     W związku z tym powstał w Polsce zwyczaj poświęcania w dzieii św. Agaty: pieczywa, soli i wody. Mają one chronić ludzi przed pożarem i piorunami. W czasie pożaru wrzucano do ognia kawałki poświęconego chleba i nieco soli, aby wiatr odwrócił się w korzytstnym kierunku i aby zatrzymało się rozprzestrzenianie ognia.

     Praktykę tę ujęto nawet w przysłowia:

     Chleb i sól świętej Agaty
     Od ognia strzeże chaty.

     albo:
     Gdzie świata Agata,
     Bezpieczna tam chata.

     Rodzaj tortur zadawanych św. Agacie uczyniły z niej szczególną patronkę kobiet. Kobiety szukały u niej pomocy w swoich chorobach, a zwłaszcza w chorobach piersi.

     Św. Agata jako szeroko znana, popularna i czczona, stała się tematem wypowiedzi artystów. Malarze i rzeźbiarze umieszczali obok niej przedmioty związane z jej męczeństwem lub płonącą chatą czy płonącą świecę. Do szczegółów jej męczeństwa nawiązują również formularze mszalne i brewiarzowe, w których nie brak utworów poetyckich (hymny, pieśni).

    Kult św. Agaty wciąż jest żywy. Najżywszy jest w jej rodzinnej Katanii, gdzie w kościele katedralnym znajdują się jej relikwie. W każdą rocznicą jej śmierci mieszkańcy Katanii i okolic w uroczystej procesji prowadzą jej relikwie w specjalnym powozie. Oddają w ten sposób cześć swojej głównej Patronce.

ks. Tarsycjusz Sinka CM


   

Wasze komentarze:
 Bożena: 05.02.2013, 21:01
 Św. Agato dziś w twoje święto narodziła się mała Nikola,proszę o wstawiennictwo w jej intencji aby wyrosła na chwałę Bożą w zdrowiu i mądrości mam nadzieję że rodzice dadzą na drugie twoje imię otocz ich opieką bardzo proszę.
 Ela: 05.02.2013, 09:17
 Św.Agato opiekuj się moją córka Agatą
 Ania: 24.01.2013, 14:14
 Św.Agato proszę Cię pomóż mi w walce z moimi słabością ( z uczuciem, które nie powinno się pojawić)..
 Nadia: 23.01.2013, 15:36
 Św. Agato proszę, wyproś u Boga łaskę zbawienia i zdrowie dla pewnego chłopaka. I żeby był szczęśliwy a niedawny incydent się nie powtórzył...
 Dorota: 12.12.2012, 05:25
 Proszę o modlitwę za mnie i o wszelkie łaski z Bożym błogosławieństwem na każdy dzień.
 Agata: 05.11.2012, 15:42
 Świeta Agato pomuz mi w tej pracy co pujde tak bardzo sie boje
 JOANNA REL: 29.10.2012, 17:22
 ŚW.AGATO PROSZĘ CIĘ UZDRÓW MAŁGOSIĘ Z NOWOTWORU PIERSI!!!UPROŚ U PANA NASZEGO JEJ WYZDROWIENIE!!!
 agata: 29.10.2012, 16:05
 Sw.Agato prosze o zdrowie dla Malgosi Kurabe z Amsterdamu i Helenki ,aby szczesliwe pokonaly chorobe nowotworowo.Dziekuje Sw. Agato
 Dorota: 02.10.2012, 05:06
 Sw Agato proszę o opiekę, zdrowie i wszelkie łaski dla mnie i rodziny.
 W.: 28.09.2012, 10:29
 Święta A gato prosze o zdrowie mojego syna i udaną operacje.
 mąż: 08.09.2012, 22:50
 Święta Agato Patronko mojej żony Zechcij mieć w opiece moją żonę która tak ciężko pracuje poza granicami naszego kraju-przez brak mojego zaufania często sprawiałem jej wiele przykrości i smutku -żałuję za te czyny które zraniły jej serce-amen
 A.W: 08.09.2012, 22:38
 Święta Agato proszę Cię o stawiennictwo u Pana Boga Wszechmogącego o spokój i zdrowie dla mojej rodziny dla mojej żony Agaty,mojego syna Łukasza i ciężko chorej teściowej Krystyny,Zechcij się za Nią wstawić w tak ciężkiej chorobie która ogarnia jej ciało-amen
 Maciej Zambrzycki : 08.09.2012, 12:08
 Święta Agato, chcę ci Powiedzieć że. Kocham Swoją Dziewczynę o imieniu Agata. teraz wiem co znaczy Miłość i Dobro. Miłośc to uśmiech i jej Fajne oczy. Święta Agato.ja Kocham Swoją Dziewczynę Nad Życie i Na de wszystko. uproś u Boga Łaskę.
 ewa 15 08 2012 : 15.08.2012, 18:15
 św agato proszę o wstawienictwo do matki bozej o uzdrowienie piersi
 Beata: 12.08.2012, 10:13
 Swięta Agato proszę Cię o zdrowie dla mnie i mojej mamy prosze Cię abyś odmieniła moje życie na lepsze aby to wszystko co złe odmieniło sie na dobre chroń mnie każdego dnia i dodawaj siły.
 Aleksandra: 26.05.2012, 20:08
 Święta Agato proszę o wysłuchanie intencji,którą znasz.
 mama: 17.05.2012, 09:17
 Święta Agato dopomóż mojemu dziecku ,pokieruj jej decyzjami,dodaj jej siły na egzaminach.Miej nas w swojej opiece . Amen .
 Ola: 28.04.2012, 18:40
 Św.Agato proszę w intencji pewnego chłopaka,który przebywa w więzieniu,o łaski i Miłosierdzie dla niego oraz w intencji Bogu wiadomej.
 baasuk@wp.pl: 22.04.2012, 14:37
 poszukuje soli sw Agaty dla chronienia mnie, moich dzieci i domu. nie moge zlokalizowwac miejsca gdzie ta sol mozna nabyc, Bog zaplac za wzelkie infirmacje.
 Agata: 23.02.2012, 17:41
 proszę pomóz
[1] [2] [3] [4] [5] (6) [7] [8]


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej