Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Agata

(ok. 235 - 251)


Agata
     O św. Agacie wiemy, że żyła w Katanii na Sycylii i że pochodziła z arystokratycznego rodu. Urodziła się w 235 r. Po przyjęciu chrztu świętego postanowiła żyć w dziewictwie. Była to jej ofiara dla Chrystusa. Na urodę św. Agaty zwrócił uwagę prefekt miasta, który robił starania o jej rękę. Jednak Agata wierna Chrystusowi, odrzuciła jego oświadczyny. Ściągnęła przez to na siebie jego gniew i nienawiść. Jako wykonawca edyktu cesarskiego kazał ją zatem aresztować jako jedną z pierwszych i poddać wymaganej próbie. Podczas przesłuchali sędzia zadał jej między innymi pytanie:

     Czy nie wstydzisz się być chrześcijanką i prowadzić takie niewolnicze życie?

     Odpowiedziała mu na to:

     O wiele wyższa jest pokora i służba w chrześcijaństwie nit bogactwa i pycha panujących!

     Wówczas aby ją upokorzyć i zniesławić, oddałją do domu rozpusty. Zemsta jednak nie powiodła się. Świata bowiem zachowała niewinność. Wtedy poddał ją rożnym torturom, pastwiąc się specjalnie nad jej kobiecos'cią: rozszarpywano jej piersi, a następnie je odcięto. Żadne tortury nie zdołały oderwać jej od wiary świętej. Wkoiicu wrzucono ją na rozżarzone węgle, na których zakończyła życie ziemskie 5 lutego 251 roku.

Kult

     Ciało św. Agaty pochowano ze czcią, poza miastem, w bezpiecznym miejscu. Od początku Święta cieszyła się bowiem czcią ze strony współziomków. Jednak "wybuch" jej kultu nastąpił razem z wybuchem wulkanu na Etnie. Miało to miejsce w rok po jej męczeńskiej śmierci. Ognista lawa popłynęła wtedy wprost na miasto. Nagle zmieniła kierunek i ominęła Katanię. Jej mieszkańcy nie mieli wątpliwości co do tego, że swoje ocalenie zawdzięczają, wielkiej rodaczce. Odtąd czcili ją jako główną patronkę miasta i okolic. Jej kult objął szybko całą Sycylię. Następnie przekroczył jej granice i rozpowszechniał się w całym chrześcijaństwie.

     Wkrótce św. Agata stała się jedną z najbardziej czczonych Świętych Pańskich. Znalazła się nawet w gronie nielicznych świętych, których imiona umieszczono w Kanonie Rzymskim, czyli w głównej modlitwie mszalnej. Jej imię włączono tam w V wieku. Stolica chrześcijaństwa uczciła ją także przez to, że poświęciła jej kilka okazałych bazylik: papież Symmachus (+ 514 r.) przy via Aurelia, papież św. Grzegorz Wielki (+ 604 r.) oraz papież Grzegorz II (+ 731 r.) na Zatybrzu.

     Ponieważ św. Agata zakończyła życie na rozżarzonych węglach, dlatego wieki średnie uczyniły ją patronką ognia. Stąd zwracano się do niej z prośbami, aby strzegła przed ogniem lasy i chaty z zabudowaniami i dobytkiem. Stąd w czasie pożaru wzywano jej pomocy. Stąd również czczono ją jako patronkę sztuki ludwisarskiej. Przy produkcji dzwonów stosuje się bowiem bardzo wysokie temperatury. Stąd czczono ją też jako patronkę sztuki piekarskiej, ponieważ do wypieków używa się rozpalonego wieca.

     W związku z tym powstał w Polsce zwyczaj poświęcania w dzieii św. Agaty: pieczywa, soli i wody. Mają one chronić ludzi przed pożarem i piorunami. W czasie pożaru wrzucano do ognia kawałki poświęconego chleba i nieco soli, aby wiatr odwrócił się w korzytstnym kierunku i aby zatrzymało się rozprzestrzenianie ognia.

     Praktykę tę ujęto nawet w przysłowia:

     Chleb i sól świętej Agaty
     Od ognia strzeże chaty.

     albo:
     Gdzie świata Agata,
     Bezpieczna tam chata.

     Rodzaj tortur zadawanych św. Agacie uczyniły z niej szczególną patronkę kobiet. Kobiety szukały u niej pomocy w swoich chorobach, a zwłaszcza w chorobach piersi.

     Św. Agata jako szeroko znana, popularna i czczona, stała się tematem wypowiedzi artystów. Malarze i rzeźbiarze umieszczali obok niej przedmioty związane z jej męczeństwem lub płonącą chatą czy płonącą świecę. Do szczegółów jej męczeństwa nawiązują również formularze mszalne i brewiarzowe, w których nie brak utworów poetyckich (hymny, pieśni).

    Kult św. Agaty wciąż jest żywy. Najżywszy jest w jej rodzinnej Katanii, gdzie w kościele katedralnym znajdują się jej relikwie. W każdą rocznicą jej śmierci mieszkańcy Katanii i okolic w uroczystej procesji prowadzą jej relikwie w specjalnym powozie. Oddają w ten sposób cześć swojej głównej Patronce.

ks. Tarsycjusz Sinka CM


   

Wasze komentarze:
 Agata: 23.02.2012, 17:39
 Proszę cie aby w moim domu było wszystko w porządku i aby rodzice i moje starsze rodzeństwo się nie kłóciło.
 proszę: 21.02.2012, 19:54
 Święta Agato pomocy twej potrzebuje ratuj jestem chora ty wiesz co mi jest uproś mi łase zdrowia za WSTAWIENNICTWEM NIEPOKALANEJ błagam.
 Beata: 06.02.2012, 10:38
 Prosze o zdrowie duszy i ciala ,o uzdrowienie z nerwicy lekowej i depresji ,prosze ozdrowie dla rodzicow i cioci Jadwigi.
 Elżbieta,07.01.2012: 07.01.2012, 15:18
 św. Agato,proszę Cię wyproś u Boga Ojca łaskę zdrowia zarówno fizycznego jak i psychiczego dla mnie.Domóż mi w spokojnym zasypianiu i spokojnym śnie.Niech już więcej nie trapią mnie bezsenne noce a nowy dzień będzie pełen radości i nadziei.Proszę również za tych których kocham. Dziękuję Ci św.Agato,że jesteś tak wspaniałą świętą do której mogę się wzrócić
 Beata: 09.12.2011, 10:16
 Swieta Agato prosze o zdrowie duszy i ciala ,o uzdrowienie z nerwicy lekowej i chorob z nia zwiazanych ,o zdrowe piersi ,tarczyce ,jajniki.
 córka: 10.11.2011, 13:06
 Kochana święta Agato pomóż mojej mamie wyjść z choroby, jest taka dobra i bardzo ją kocham. Dziękuję Ci.
 magda: 10.11.2011, 12:59
 Kochana Św. Agato, proszę Cię za moim najmłodszym dzieckiem, by dobrze się uczyło i by ukochał Jezusa i Maryję. Jesteś Wielka.
 Agnieszka: 02.11.2011, 12:29
 Święta Agato proszę o szczęśliwy przebieg operacji dla synka mojego brata Darka ... Spraw aby to maleństwo, które się właśnie urodziło wróciło do swojego domu całe i zdrowe razem z rodzicami. Agatko dopomóż proszę .
 m.l: 07.10.2011, 01:36
 Święta Agato proszę o łaskę nawrócenia i błogosławieństwo Boże dla Agaty i Michała oraz dla Ani i Tomka
 B.J: 06.09.2011, 20:47
 proszę o błogosławieństwo dla Ali i Krzysia aby znaleźli wspólna drogę. o mój spokój duszy
 Danka: 24.05.2011, 11:51
 Swięta Agato proszę cię gorąco uproś u Jezusa Miłosiernego uzdrowienie dla mnie chroń mnie w dolegliwościach które znasz błagam DZIĘKUJE CI ZA TWOJĄ ŚWIĘTOŚĆ BŁAGAM CIĘ .........
 Agata: 05.02.2011, 18:01
 Św Agato, moja Patronko wyproś mi u Wszechmogącego Boga łaskę powołania. Bądź dla mnie wzorem bym raczej zginęła, niż wyrzekła się Chrystusa.
 Adek: 03.11.2010, 18:05
 lol nigdzie nie ma o św adamie
 Ola: 14.10.2010, 00:49
 Maryjo za wstawiennictwem św.Agaty proszę o uzdrowienie z dolegliwości,które znasz
 norbert: 21.09.2010, 12:41
 Matko Boża za wstawiennictwem św. Agaty o uzdrowienie z ciężkiej choroby. Ufam że mnie wysłuchasz.
 Ola: 24.08.2010, 02:33
 Święta Agato proszę o nawrócenie i przemianę serca Łukasza,o uzdrowienie naszej miłości.O łaski dla mnie i uwolnienie od lęków,abym była w stanie podjąć naukę.Dziękuje
 mama: 18.07.2010, 22:41
 Święta Agato patronko mojej córki ,pomóż by w końcu zrozumiało moje dziecko jakie błędy popełnia, by więcej nie raniła siebie ani nikogo z swoich bliskich.Św.Agato za Twoim wstawiennictwem uproś mi łaskę i cud by moja córka odrzuciła złe myśli i czyny i mogła się cieszyć swoim szczęściem wraz z całą swoją rodziną.By odnalazła swoje miejsce na ziemi
 B:: 16.05.2010, 19:17
 Święta Agato wyjednaj łaskę błogosławieństwa, zdrowia i miłosierdzia Bożego dla moich córek.Błogosław młodym dziewczynom abyś była dla nich przykładem i ucieczką w modlitwie Amen.
 ania: 21.01.2010, 22:17
 ŚW. AGATO TOBIE,zawierzam całą moją rodzinę,opiekuj się NAMI spełnij moją prośbę,usłysz mój głos nie odmawiaj.Módl się za NAMI do BOGA .....
 ania: 20.01.2010, 21:47
 Św.Agato TOBIE zawierzam STEFANIE która jest po operacji głowy (tętniaki ) wyproś łaskę zdrowia,radość, pokój w sercu.ŚW.AGATO módl się za NIĄ...
[1] [2] [3] [4] [5] [6] (7) [8]


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej