Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Agata

(ok. 235 - 251)


Agata
     O św. Agacie wiemy, że żyła w Katanii na Sycylii i że pochodziła z arystokratycznego rodu. Urodziła się w 235 r. Po przyjęciu chrztu świętego postanowiła żyć w dziewictwie. Była to jej ofiara dla Chrystusa. Na urodę św. Agaty zwrócił uwagę prefekt miasta, który robił starania o jej rękę. Jednak Agata wierna Chrystusowi, odrzuciła jego oświadczyny. Ściągnęła przez to na siebie jego gniew i nienawiść. Jako wykonawca edyktu cesarskiego kazał ją zatem aresztować jako jedną z pierwszych i poddać wymaganej próbie. Podczas przesłuchali sędzia zadał jej między innymi pytanie:

     Czy nie wstydzisz się być chrześcijanką i prowadzić takie niewolnicze życie?

     Odpowiedziała mu na to:

     O wiele wyższa jest pokora i służba w chrześcijaństwie nit bogactwa i pycha panujących!

     Wówczas aby ją upokorzyć i zniesławić, oddałją do domu rozpusty. Zemsta jednak nie powiodła się. Świata bowiem zachowała niewinność. Wtedy poddał ją rożnym torturom, pastwiąc się specjalnie nad jej kobiecos'cią: rozszarpywano jej piersi, a następnie je odcięto. Żadne tortury nie zdołały oderwać jej od wiary świętej. Wkoiicu wrzucono ją na rozżarzone węgle, na których zakończyła życie ziemskie 5 lutego 251 roku.

Kult

     Ciało św. Agaty pochowano ze czcią, poza miastem, w bezpiecznym miejscu. Od początku Święta cieszyła się bowiem czcią ze strony współziomków. Jednak "wybuch" jej kultu nastąpił razem z wybuchem wulkanu na Etnie. Miało to miejsce w rok po jej męczeńskiej śmierci. Ognista lawa popłynęła wtedy wprost na miasto. Nagle zmieniła kierunek i ominęła Katanię. Jej mieszkańcy nie mieli wątpliwości co do tego, że swoje ocalenie zawdzięczają, wielkiej rodaczce. Odtąd czcili ją jako główną patronkę miasta i okolic. Jej kult objął szybko całą Sycylię. Następnie przekroczył jej granice i rozpowszechniał się w całym chrześcijaństwie.

     Wkrótce św. Agata stała się jedną z najbardziej czczonych Świętych Pańskich. Znalazła się nawet w gronie nielicznych świętych, których imiona umieszczono w Kanonie Rzymskim, czyli w głównej modlitwie mszalnej. Jej imię włączono tam w V wieku. Stolica chrześcijaństwa uczciła ją także przez to, że poświęciła jej kilka okazałych bazylik: papież Symmachus (+ 514 r.) przy via Aurelia, papież św. Grzegorz Wielki (+ 604 r.) oraz papież Grzegorz II (+ 731 r.) na Zatybrzu.

     Ponieważ św. Agata zakończyła życie na rozżarzonych węglach, dlatego wieki średnie uczyniły ją patronką ognia. Stąd zwracano się do niej z prośbami, aby strzegła przed ogniem lasy i chaty z zabudowaniami i dobytkiem. Stąd w czasie pożaru wzywano jej pomocy. Stąd również czczono ją jako patronkę sztuki ludwisarskiej. Przy produkcji dzwonów stosuje się bowiem bardzo wysokie temperatury. Stąd czczono ją też jako patronkę sztuki piekarskiej, ponieważ do wypieków używa się rozpalonego wieca.

     W związku z tym powstał w Polsce zwyczaj poświęcania w dzieii św. Agaty: pieczywa, soli i wody. Mają one chronić ludzi przed pożarem i piorunami. W czasie pożaru wrzucano do ognia kawałki poświęconego chleba i nieco soli, aby wiatr odwrócił się w korzytstnym kierunku i aby zatrzymało się rozprzestrzenianie ognia.

     Praktykę tę ujęto nawet w przysłowia:

     Chleb i sól świętej Agaty
     Od ognia strzeże chaty.

     albo:
     Gdzie świata Agata,
     Bezpieczna tam chata.

     Rodzaj tortur zadawanych św. Agacie uczyniły z niej szczególną patronkę kobiet. Kobiety szukały u niej pomocy w swoich chorobach, a zwłaszcza w chorobach piersi.

     Św. Agata jako szeroko znana, popularna i czczona, stała się tematem wypowiedzi artystów. Malarze i rzeźbiarze umieszczali obok niej przedmioty związane z jej męczeństwem lub płonącą chatą czy płonącą świecę. Do szczegółów jej męczeństwa nawiązują również formularze mszalne i brewiarzowe, w których nie brak utworów poetyckich (hymny, pieśni).

    Kult św. Agaty wciąż jest żywy. Najżywszy jest w jej rodzinnej Katanii, gdzie w kościele katedralnym znajdują się jej relikwie. W każdą rocznicą jej śmierci mieszkańcy Katanii i okolic w uroczystej procesji prowadzą jej relikwie w specjalnym powozie. Oddają w ten sposób cześć swojej głównej Patronce.

ks. Tarsycjusz Sinka CM


   

Wasze komentarze:
 agata : 01.12.2014, 16:11
 święta Agata prosze cie żebyś mi pomodła w naucie
 karla: 15.11.2014, 18:59
 sw.Agato prosze Cie o pomoc w wyzdrowieniu
 a: 05.11.2014, 22:08
 św.Agato proszę cie o pokój na Ziemi
 Alicja: 02.11.2014, 10:43
 Święta Agato wspomagaj mnie w macierzyństwie.
 monika: 30.10.2014, 18:38
 Święta Agato, chroń mnie i moją rodzinę od chorób fizycznych i psychicznych.
 Barbara: 13.07.2014, 18:11
 Święta Agato proszę o zdrowie psychiczne i fizyczne
 zuzanna: 04.07.2014, 03:24
 Sw Agato prosze cie uchron cala moja rodzine od chorob I nieszczesc
 anna: 06.06.2014, 19:11
 sw.agato.prosze.o.opieke.w.podrozy.corki.wnuczki.meza.
 \barbara: 11.05.2014, 11:54
 Św. Agato proszę opiekuj się moją córką Anitą. Daj jej zdrowie i ustrzeż ją od tej strasznej choroby, która nęka naszą rodzinę. Opiekuj się moimi siostrzenicami Anielą, Grażyną, a także bratanicami Joanną i Malwiną. Pomóż im być szczęśliwymi.Amen
 mama: 24.03.2014, 07:22
 SW AGATO prosze cie o opieke mojego syna
 mama: 24.03.2014, 07:21
 SW AGATO prosze cie o opieke mojego syna
 Agata: 16.03.2014, 07:35
 Swieta Agato prosze Cie,o wstawiennictwo u Boga Naszego. Prosze o zdrowie dla moich dzieci i zebysmy sie mogli ze soba jak najszybciej spotkac i nigdy juz nie byli rozlaczeni.
 maria: 15.03.2014, 09:24
 Św AGATO proszę CIĘ o łaskę uzdrowienia dla mojego wnuczka Antosia z choroby fenyloketonurii i o opiekę dla całej mojej rodziny i o silną wiarę w PANA JEZUSA
 Gosia: 10.03.2014, 14:21
 Św. Agato proszę o Twoje wstawiennictwo za moją przjaciółkę, która dowiedziała się, że jest chora na raka piesi stan jej zdrowia jest poważny. Proszę wproś u Boga łaskę uzdrowienia dla niej
 Gosia: 10.03.2014, 14:09
 Św. Agato proszę o Twoje wstawiennictwo za moją przjaciółkę, która dowiedziała się, że jest chora na raka piesi stan jej zdrowia jest poważny. Proszę wproś u Boga łaskę uzdrowienia dla niej
 siostra: 22.02.2014, 04:58
 Święta Agato, wyproś u Pana Boga łaskę wiary dla mojego brata, aby otworzył się na Bożą miłość i przystepował do sakramentów świętych. Proszę też dla niego o nadzieję i zaufanie Bogu oraz bliźnim. Powierzam go Twojemu wstawiennictwu.
 Małgorzata: 06.02.2014, 21:56
 Św. Agato proszę cię abym mogła zostać mamą. Amen
 Krystyna: 06.02.2014, 11:21
 Sw.Agato,prosze o to,aby choroba piersi ustapi£a!
 Agata: 06.02.2014, 02:13
 Sw. Agato patronko uzdrow brata Mariana spraw cod,ktory ma raka trzuski
 P: 06.02.2014, 00:32
 Św Agato prosze Cie o wszelkie potrzebne laski dla Twojej imienniczki a mojej wielkiej milosci.
[1] [2] [3] (4) [5] [6] [7] [8]


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej