Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

O masturbacji

Chłopcy w okresie dojrzewania przeżywają dużo trudności ze swoją budzącą się pod wpływem działania hormonów płciowych seksualnością. Częstym zjawiskiem jest u nich wtedy onanium, zwany też masturbacją. Onanizm zdarza się też u dziewcząt, ale znacznie rzadziej.

Jeśli chodzi o chłopców, to trzeba tu odróżnić nocne polucje (zmazy), które występują nieświadomie jako samoczynna regulacja organizmu i za które chłopak nie jest absolutnie odpowiedzialny, od onanizmu, dokonywanego świadomie. Chłopak nie jest też odpowiedzialny za sny o treści erotycznej, gdyż sny występują same i nie mamy na nie wpływu. Natomiast nie jest dobrze poddawać się erotycznym czy zmysłowym marzeniom. Należy starać sieje przezwyciężać, zabierając się wtedy do jakiegoś działania, co wymaga pewnego wysiłku woli. Marzenia takie skłaniają bowiem do onanizmu.

Onanizm polega na czynnym rozładowaniu napięcia seksualnego, które powstać może samo z siebie lub pod wpływem podniet zewnętrznych a także wewnętrznych (wyobrażenia i marzenia erotyczne).

Czy onanizm jest czymś złym? Na pewno tak. Osłabia on wolę i pozostawia niepokój wewnętrzny. Jeśli chodzi o szkodliwość dla zdrowia, to jej nie ma, jeżeli zdarza się to rzadko. Jeśli często, może wywoływać ogólne zmęczenie i apatię. Częste uprawianie masturbacji odwraca uwagę od innych zainteresowań, może utrudniać koncentrację a przez to naukę, prowadzi też do zamykania się w sobie. Faktem jest, że po każdym akcie onanistycznym młody człowiek ma poczucie niesmaku i winy, czuje się gorszy i postanawia tego więcej nie robić, a gdy po pewnym czasie ulega ponownie, jego niezadowolenie z siebie rośnie.

Życie płciowe człowieka nie daje się sprowadzić do czystej fizjologii i biologii, gdyż posiada ono jeszcze ważny wymiar psychologiczno-duchowy i moralny.

Seksualność ze swej natury skierowana jest ku miłości do drugiego człowieka odrębnej płci i ku rodzicielstwu. To jest jej naturalne ukierunkowanie, nadane jej przez Stwórcę. Onanizm natomiast jest czynem całkowicie egocentrycznym. Z pewnością nie zawsze spełniany jest w pełni świadomie i dobrowolnie. Jednak każde zło zaniża człowieka i osłabia jego wolę, tak jak każde zwycięstwo nad sobą wzbogca go, wzmacnia wolę i daje radość wewnętrzną. Człowiek, który popadł w nałóg, szczególnie doświadcza tej groźnej tajemnicy zła, czuje się gorszym i trudno mu się z nałogu wydobyć. Skłonność do masturbacji może być wywołana nie tylko przez samo napięcie seksualne, ale także przez napięcia psychiczne, powstające w wyniku jakichś trudności życiowych, np. trudności w nauce, w rodzinie, z powodu poczucia samotności, mało wartościowości itp. Młody człowiek szuka wtedy odprężenia w onanizowaniu się i tym trudniej jest mu nad tym zapanować. Trudności dziewcząt, które popadły w nałóg, są podobne.

Jeżeli onanizm staje się nałogiem i przeciąga się na późniejsze lata, to może stanowić przeszkodę w małżeństwie. Bowiem przeżycie samotne może stać się dla danego człowieka silniejszym przeżyciem, niż wspólne, poza tym brak mu umiejętności opanowywania się, kiedy przecież w małżeństwie też jest nieraz potrzebna. Uczy się też egoistycznego przeżywania zadowolenia seksualnego, co mężczyźnie utrudnić może staranie o uszczęśliwienie wybranej kobiety.

Szczególnie ujemny wpływ na późniejsze współżycie małżeńskie może występować wtedy, jeżeli masturbacji towarzyszą wyraźne i silne wyobrażenia (co zdarza się raczej rzadko). Wyobraźnia może bowiem stwarzać takie oczekiwania, które nie zawsze są możliwe do zrealizowania w praktyce, a partner rzeczywisty może reagować inaczej niż "partner" z fantazji. Dlatego nie należy leczyć onanizmu zachętą do wstąpienia w związek małżeński. Trzeba najpierw opanować nałóg i dopiero później zawrzeć ślub.

Są wprawdzie seksuolodzy, którzy problem onanizmu traktują jako objaw zdrowia i prawie zachęcają młodzież do tego. A jednak już samo poczucie niezadowolenia z siebie świadczy, że człowiek jest czymś więcej, niż tylko biologizmem. Poza tym - pojedyncze czyny prowadzą stopniowo do nałogu, którego trudno się pozbyć i którego skutki przejawiają się w psychice, a także mogą być potem utrudnieniem w małżeństwie, co nie jest "bajką", lecz jest rzeczywistością.

Jak postępować, jeśli nabrało się złych przyzwyczajeń? Przede wszystkim starać się prowadzić higieniczny tryb życia, zwłaszcza starać się o dostateczną ilość snu, mieć też wiele zajęć i zainteresowań oraz uprawiać sport; oddalać od siebie marzenia i wyobrażenia erotyczne; w razie pokusy koniecznie starać się zająć czymś konkretnym, wyjść do miasta itp. Pewien ksiądz radził, aby powiedzieć sobie wtedy: wytrzymam jeszcze 5 minut i czymś się zająć. Po upływie tego czasu postanowić odłożenie tej sprawy na dalsze 5 minut.

Jeśli wpadło się już w nałóg, to trudno wydżwignąć się samemu. Wtedy warto poprosić kogoś zaufanego o pomoc, np. spowiednika-kierownika duchowego, lub psychologa w poradni rodzinnej, zwłaszcza związanej z Kościołem.

Trzeba wtedy pomóc młodemu człowiekowi, aby nie popadł w rozpacz i nadmierne poczucie winy. Powinien dostrzegać w sobie też dobro, które na pewno w nim jest i nie patrzeć na siebie tylko przez pryzmat tej sprawy, która jest swego rodzaju niedojrzałością. Warto też dopomóc w przemyśleniu całego układu swego życia codziennego. Może są w nim inne słabe punkty, które potęgują niezadowolenie z siebie, np. słabe osiągnięcia w nauce, nieprawidłowa atmosfera w domu, brak przyjaźni, za mało snu, złe wykorzystywanie czasu itp. Osiągnięcia w innych dziedzinach życia poprawiają samopoczucie i wzmacniają wolę, pomagając przez to również w przezwyciężeniu onanizmu.

Pewien młody chłopak, Adam opowiedział: Podzielę się jeszcze jednym doświadczeniem. Kiedyś miałem dość duże problemy z tego zakresu, aż do momentu, kiedy mój brat opowiadał mi o Jezusie trochę inaczej, z pozycji osobistego przeżycia przyjaźni z Jezusem. Wtedy przeżyłem żywe nawrócenie i to był moment, gdy zaczęły się naprawiać także kłopoty związane z seksem. Dla mnie Chrystus po prostu załatwia wszystko i wątpię, czy ktokolwiek z młodych zdoła zachować czystość bez Chrystusa. Na wielu miejscach Biblia zapewnia, że Jezus Chrystus pomaga, strzeże, da sposób na odparcie pokusy. "Ziarna" nr 1/2 1993 r.

Powyższa wypowiedź wskazuje, że człowiek potrzebuje wyższej wartości, dla której warto się opanować. Religia nadaje jego życiu sens, ukazuje te wyższe wartości i pomaga w pracy, nad sobą poprzez sakramenty święte i poprzez osobisty modlitewny kontakt z Bogiem. Opanowanie się prowadzi do zwiększenia siły woli i do radosnego poczucia, że się jest panem siebie, czyli do poczucia większej wewnętrznej wolności.

Elżbieta Wójcik

Wasze komentarze:
Barti: 05.10.2018, 00:02
Ludzie, dlaczego z tym walczycie? Poważnie pytam. Czy nie daje to wam rozkoszy?
Barti: 05.10.2018, 00:01
Wiecie co, żałuję że jestem Katolikiem. Mam 47 lat i ze swojej perspektywy nie oceniam masturbacji jako zła. To jest biologiczna potrzeba człowieka. Idea Kościoła jest szczytna - czystość. Dla mnie brzmi to jak - post. Umartwianie się, rezygnacja z naturalnych przyjemności człowieka. Jeśli w małżeństwie żona zgodziłaby się aby mąż się masturbował bo ona pragnie jego szczęścia, a dla niego poza seksem małżeńskim ta sfera daje mu satysfakcję to dlaczego nie? Jeśli małżonkowie mają do siebie szacunek, ubogaciłoby to ich życie seksualne.
Filip: 25.02.2018, 00:18
Proszę o modlitwę bo nie daję już rady aby to opanować, jestem bezsilny i zniszczony. Nawet już modlitwa przychodzi z trudem. Filip O Krwi i Wodo któraś wytrysnęła z serca Jezusowego jako zdrój Miłosierdzia dla nas Ufamy Tobie!
Krzysztof: 24.02.2018, 20:37
Wpadłem w ten nałóg będąc żonatym mężczyzną. Po prostu z żona przed ślubem nie współżyłem, a po ślubie okazało się, że jest kobietą bardzo oziębłą. Z początku jakoś to znosiłem, próbowałem z nią rozmawiać, że przysięgała itd. itd. W końcu aby rozładować swoją seksualność zacząłem się masturbować. Był wilk syty i owca cała. Żona cieszyła się, że mniej zawracam jej głowę, a ja się "jakoś" rozładowywałem. Trwało to kilka lat. Zawsze miałem wyrzuty sumienia z tego powodu. W końcu zerwałem z tym definitywnie i na pewno nie będę tego więcej robił. Już trwam w tym kilkanaście lat. Dużo się modlę, czytam o uzdrowieniach, o świadectwach wiary. Nigdy nie powiedziałem na spowiedzi o swojej masturbacji. Czy jeżeli sam sobie z tym problemem poradziłem, to czy muszę jednak na której z kolejnych spowiedzi wyznać ten stary grzech, czy liczy się to, ze wygrałem z tym grzechem i uwolniłem się od niego?
Grzegorz: 20.05.2017, 09:24
Jak dobrze,że nigdy nie byłem katolikiem.
Damian: 07.04.2017, 13:16
Wcześniej miałem złe przyzwyczajenia związane z masturbacją potem ogromne wyrzuty sumienia, co ja zrobiłem itd. Zaprzestałem z tym ale pojawiło mi się i nie chce to się tak... trudne to jest po prostu czasem dotykam części płciowych bez potrzeby. Cieszę, się że jest już tego o 90% mniej. Pracuje nad tym i udaje się ale wiem, że gdy upadnę to mam oparcie w Jezusie Chrystusie.
słaby grzesznik: 18.08.2016, 15:11
Chciałbym się z tego podnieść .. nie umiem... umiem się tylko żalić że jest mi źle... dobijać własne myśli... niszczę samego siebie.. nie mam silnej woli..
Marcin: 09.06.2016, 21:03
Proszę o modlitwę, czyje się z tym źle ale nie wiem co mam zrobic :(
mika: 24.02.2016, 09:54
Witam ja również borykam się z tym problemem ale próbuje z tym walczyć nie jest łatwo ale chce coś zrobić z tym w najbliższym czasie będę rozmawiała z moim spowiednikiem o tym problemem który mnie męczy 6 lat . Pozdrawiam
gfd19: 02.01.2016, 16:10
Proszę o modlitewne wsparcie
gfd19: 02.01.2016, 16:10
Proszę o modlitewne wsparcie
...: 01.01.2016, 12:54
Proszę o modlitwę. Walczę juz z masturbacją 3 lata. Udaje mi się wytrzymać, ale przychodzi taki dzień kiedy mnie dopada i zrowu zaczynam walkę od nowa.
dziewczyna19: 20.12.2015, 19:43
mialam też z tym problem wszystko zaczeło się niewinnie. ale od kiedy uswiadomilam sobie ze to poważny problem- a dokladniej kiedy moj chlopak powiedzial ze też z tym walczy zaprzestałam. jestem z siebie dumna. na spowiedzi sie dowiedzialam ze lepiej mu o tym nie mowić. od trzech miesięcy pomagam mu w tym, ale niestety ciężko jest i pewnie przed nim długa droga. przed nami powiedzieć mu o tym kiedy mam nadziejeę zżę to już za mną ?
on: 18.12.2015, 21:28
Proszę o modlitwę ;)
ky: 14.07.2015, 01:38
Prosze o modlitwę
Marta: 21.01.2015, 21:20
Bardzo długo borykałam się z tym świństwem, ale już od 5 lat jestem wolna:) Pan Jezus mnie uzdrowił i wyciągnął z tego bagna. A modlitwa do Matki Najświętszej utrzymuje mnie w czystości. Szczerze polecam nabożeństwo do Trzech Zdrowaś Maryjo bez wsparcia Maryi nie wiem gdzie bym była:) CHWAŁA PANU!
xxx: 17.12.2014, 18:43
jest na to sposob moze uzna mnie ktos za wariata ale to jest prawda i innej drogi nie ma dlugo probowalem z tego wyjsc i dalej probuje a ta droga jest tylko szczera modlitwa do boga i proszenie go w modlitwie zeby pomogl innej drogi nie ma bo wyjscie z alkoholu czy narkotykow to przy onanizmie jest pikus sam o tym wiem a wszelkie nalogi w tym masturbacje wywoluje szatan i zle duchy taka prawda trzeba odrzucic fantazje erotyczne i zaczac sie modlic
xyz: 17.11.2013, 10:01
Mam pytanie.. czy masturbacja to jakby "złamanie" czystości przedmałżeńskiej czy to tylko odnośi się do stosunku?
marcin: 01.11.2013, 23:39
Nie dajcie sie zwieść i nie myślcie że miesiąc czasu i po wszystkim. Ja wytrwałem pół roku i niestety znowu muszę się z tym borykać.
KASIA: 14.08.2013, 19:40
witam mam 15 lat mam z tym problem od 11 roku życia przyczyną tego jest arkocholizm w domu w 6 klasia wstąpiłam do chóru kościelnego , przez rok nie masturbowałam sie a potem znowu nietylko przez domowa sytuację ale też brak akceptacji w środwisku w na poczatku 2 gim zaczęłam sie okaleczać żeby tego nie robić popadłam w duża depresje a teraz niewem jak z tym skączyć proszę o pomoc
(1) [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17]

Autor

Treść

Poprzednia[ Powrót ]Następna

[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej