Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

O modlitwie

Przedstawiamy kolejny fragment zapisków Cataliny Rivas, współcześnie żyjącej mistyczki z Boliwii. Tym razem są to słowa Pana Jezusa, zachęcające nas do wytrwałej, ufnej modlitwy zanoszonej z pokorą. Pragniemy przypomnieć, że władze kościelne w Cochabamba, z arcybiskupem Renę Fernandezem Apaza, uznały doświadczenia mistyczne Cataliny oraz jej pisma za prawdziwe znaki Boże, dlatego zezwoliły na ich publikację.

Powiedziałem: Proście, a otrzymacie. Nie zapominajcie jednak, że, abyście zostali wysłuchani, musicie w odpowiedni sposób prosić. Wielu prosi, ale nie każdy otrzymuje, ponieważ nie prosi tak, jak powinien to czynić, czyli: z pokorą, z wiarą i z wytrwałością.

Nie toleruję pychy. Wiedzcie, że nie będą wysłuchane modlitwy tych, którzy ufaj ą tylko swojej sile i wierzą, że są lepsi od innych. Nie jestem natomiast głuchy na wołania ludzi pokornych. Modlitwy skruszonych wznoszą się do nieba i nie wracają, dopóki nie zostaną wysłuchane przeze Mnie. Wiedzcie, że kiedy uniżacie się, bezzwłocznie zmierzam do was, by was objąć. Ale jeśli stajecie się zarozumiali i dumni z powodu waszej mądrości i czynów, oddalam się od was i pozostawiam was samych sobie. Nie gardzę nawet największymi grzesznikami, gdy prawdziwie żałują za grzechy i uniżają się w Mojej obecności, wyznając, że są niegodni Moich łask. Nikt, kto wierzy we Mnie, nie zostanie zlekceważony. Niech wiedzą o tym wszyscy grzesznicy. Nigdy nie zdarzyło się, żeby ktoś Mi zawierzył i został opuszczony, i to bez względu na to, jak wiele grzechów popełnił. Kto zwraca się do Mnie z wiarą prosząc o łaski, które są natury duchowej i są pożyteczne dla jego duszy, może być pewien, że je otrzyma. Ja nie czynię jak ludzie, którzy obiecują, a potem nie dotrzymują słowa. Oni tak robią, ponieważ bądź kłamali przy składaniu obietnicy, bądź z upływem czasu zmienili zdanie. Ja jednak nie mogę kłamać, ponieważ jestem prawdą; nie mogę zmienić zdania, ponieważ jestem sprawiedliwością i prawością i znam konsekwencje własnych czynów. Jak więc mógłbym nie dotrzymać danych wam obietnic?

Zachęcam was, byście prosili mnie o potrzebne łaski. To dlatego powiedziałem: Proście, a otrzymacie; szukajcie a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam. Jak mógłbym nawoływać was, byście prosili mnie o łaski, jeśli Moją wolą nie byłoby udzielanie ich? Jeśli będziecie prosić Mnie o rzeczy, które są pożyteczne dla waszego zbawienia i będziecie modlić się z wiarą, wysłucham was. Nie mogę spełnić natomiast próśb, które dotyczą rzeczy szkodliwych dla waszych dusz. Dla przykładu: jeśli ktoś myśli o tym, aby się zemścić za jakieś zranienie albo dokonać jakiejś obrazy i modli się o Moje wsparcie, nie zostanie wysłuchany. Prosząc bowiem o coś złego lub niesprawiedliwego, grzeszy się przeciwko Mnie.

Podobnie, jeśli przywołujecie Bożą pomoc, bo chcecie, abym was wspierał, nie możecie stawiać jakiejkolwiek przeszkody w waszej modlitwie. Na przykład, jeśli prosicie o siły do pokonania pokus, a jednocześnie nie chcecie rezygnować z okazji do popełnienia grzechu, nie liczcie na to, że spełnię waszą prośbę. Gdy więc pomimo modlitwy zgrzeszycie, nie możecie winić za to Mnie, mówiąc: Pro-siłam(em) Boga, aby dał mi siły do pokonania grzechu, ale mnie nie wysłuchał. To wy sami, stawiając przeszkody, sprawiacie, że wasza modlitwa jest bezużyteczna i że nie mogę spełnić waszej prośby.

Doczesne łaski (np. zwycięstwo w sporze, dobre żniwa, wolność od chorób czy prześladowań) będą udzielone jedynie wtedy, jeśli będzie to pożyteczne dla waszego zdrowia duchowego. W przeciwnym wypadku, odrzucę takie prośby, ponieważ kocham was, a wiem, że takie łaski mogłyby spowodować szkody w waszych duszach. Nie daję pewnych łask kierowany Moim miłosierdzia, a inne udzielam dla kary. Jeśli zatem nie otrzymujecie łask, o które prosicie, cieszcie się, ponieważ lepiej jest dla was, że takie łaski nie zostały wam udzielone... Wielokrotnie prosicie o truciznę, która by was zabiła. To dlatego musicie pozwolić, aby to Moja Wola spełniała wasze prośby, bo ona wie, czy dotyczą one czegoś, czego naprawdę potrzebujecie.

O duchowe łaski, takie jak: przebaczenie grzechów, wytrwałość w cnocie czy miłość do Mnie, trzeba prosić w sposób pewny i bezwarunkowy, z głęboką nadzieją, że się je otrzyma. Grzesznicy! Jeśli nie zasługujecie, aby otrzymać łaski, proście w Moje Imię, ja mam bowiem wielkie zasługi przed Moim Ojcem. Ze względu na nie otrzymacie wszystko, o co poprosicie.

Proście wytrwale, przede wszystkim nie ulegajcie znużeniu z powodu ciągłego ponawiania próśb. Właśnie dlatego powiedziałem: Nie ustawajcie w modlitwie, uczyńcie całe wasze życie modlitwą. Nie pozwólcie, aby cokolwiek powstrzymało was od modlitwy, ponieważ zaprzestając zwracania się do Mnie, sami pozbawiacie się Boskiego wsparcia i wystawiacie się na pokusy.

Wytrwałość w łasce jest darem całkowicie darmo danym, który otrzymujecie nie ze względu na wasze zasługi, ale dzięki waszym modlitwom. Łańcuchowi Boskiego wspomożenia musi odpowiadać łańcuch modlitw, bez którego rzadko udzielam łask. Jeśli przerwiecie modlitwy i przestaniecie prosić, ja również wstrzymam łańcuch mojego wstawiennictwa i w ten sposób utracicie wytrwałość. Przeczytajcie: Dalej mówił do nich: Ktoś z was, mając przyjaciela, pójdzie do niego o północy i powie mu: Przyjacielu, użycz mi trzy chleby, bo mój przyjaciel przyszedł do mnie z drogi, a nie mam, co mu podać. Lecz tamten odpowie z wewnątrz: Nie naprzykrzaj mi się! Drzwi są już zamknięte i moje dzieci leżą ze mną w łóżku. Nie mogę wstać i dać tobie. Mówię wam: Chociażby nie wstał i nie dał z tego powodu, że jest jego przyjacielem, to z powodu natręctwa wstanie i da mu, ile potrzebuje (Łk 11,5-8).

Ludzie denerwują się, kiedy ktoś im się naprzykrza i prosi o coś. Mnie nie drażni wasze natręctwo w modlitwie, wręcz przeciwnie, cieszę się z waszej wytrwałości i zachęcam was, abyście przedstawiali mi swoje prośby wielokrotnie. Mówiąc: szukajcie, kołaczcie, chciałem, abyście zrozumieli, że musicie być jak biedni żebracy, którzy proszą o jałmużnę i którzy nawet wtedy, gdy ludzie ich odprawiają z niczym, nie przestają prosić i domagać się, aż nie zostanie im cokolwiek podarowane.

Proście o wytrwałość w każdym momencie: kiedy się budzicie, modlicie, uczestniczycie we Mszy św., adoracji Najświętszego Sakramentu, kładziecie się spać... a zwłaszcza wtedy, gdy zły namawia was do popełnienia grzechu. Zawsze módlcie się słowami: Pomóż mi, wspieraj mnie, oświeć mnie, daj mi siłę, nie opuszczaj mnie. Proście mnie o łaski za pośrednictwem Mojej Matki, ponieważ Jej niczego nie odmawiam. Ona jest osłodą dla grzeszników, ratunkiem dla cierpiących i źródłem wszelkiej łaski.

Catalina
Świecka Misjonarka
Eucharystycznego Serca Jezus
(tłum. i oprac. Maria Zboralska)

Publikacja za zgodą redakcji
Miłujcie się!, nr 1-2005

Wasze komentarze:
 Casimir: 15.11.2011, 08:07
 Modlitwa podtrzymuje życie,o tym wszyscy wiemy. Niezbędna jest dla człowieka jak powietrze. Z czego ludzi wielu nie zdaje sobie sprawy. Bez modlitwy jesteśmy jak ryba bez wody. Przeto zawsze się uciekamy do Ciebie prosząc,błagając i wielbiąc Cię Boże w dzień i w nocy-o wszelkie dobro z twojej ręki,byśmy nie zginęli. Boże prowadź Mnie bym nie zginął w morzu zła.
 nicza: 21.10.2011, 23:30
 dziękuję Ci za Duchową radość z życia w trudnym monemnie mojego życia, w którym niose dla Ciebie mój Krzyż, ciężki, i gdy pomyślę jak ,czuję, wyrażnie, to dziękuję że mam wyobrażnię, Panie, bo mogę Cię zobaczyć, Jezu dlaczego to zrobiłeś'?, było mi żle a Ty mi Dałeś radość Duchową w sobie z życia. Duchu Święty dziekuję.
 andrzej: 07.07.2010, 14:03
 Jezu Maryjo kocham was ratujcie dusze Obietnice: -1 dusza uratowana -1000 bluznierstw wynagrodzonych a im bardziej go kochacie tym jestescie bardziej szczesliwi
 Ewa: 15.05.2010, 14:36
 Ciekawy artykuł, dodaje dużo wiary i nadzieji, że jednak warto się starać, nawet jak coś nie wychodzi, być wytrwałym w modlitwie (co niestety mi nie idzie). Czasami się zastanawiam, czy takie "upadki" jak utrata wiary, nadzieji, że modlitwa ma sens, czasami nawet to że życie ma sens, czy to co robię, to kim jestem ma jakiś sens, jakiś głębszy cel, uzasadnienie nie jest spowodowane brakiem modlitwy. Takie błędne koło: brak poczucia sensu modlitwy powoduje bezsens istnienia. Bezsens czegokolwiek powoduje brak modlitwy. Chyba mam dzisiaj doła. Pozdrawiam wszystkich niezdołowanych :-). Boże mam nadzieję, że obejmiesz specjalną opieką taki beznadziejny przypadek jak ja...
 beata: 12.04.2010, 18:13
 Panie, Boże mój. Pomóż mi w moim zabłądzeniu. Jest mi źle, ciężko. Ale wierzę w twoją dobroć i pomoc. Obroń mnie przed lękami, przed prześladowaniem. Daj mi siłę. Czasem nie mam już siły. Będę też modlić się za za moją mamę i tatę. O zdrowie dla nich. Do tej pory prosiłam tylko o rzeczy dla siebie, nie dostrzegałam problemów innych. Tylko żądałam, nic nie dając w zamian. Teraz chociaż troszkę wiem , jak się modlić. Z pokorą i dotrzymywać obietnic i wyrzeczeń. Błagam pomóż mi w ucieczce od pokus i pomóż mi odnaleźć drogę. Kocham Cię
 Joe Doe: 31.03.2010, 01:20
 "[...]z wiarą prosząc o łaski, które są natury duchowej[...] W fragmencie J 16,23b-28 nie ma takiego ograniczenia. Kto więc mówi nieprawdę, Jan Ewangelista czy Cataliny Rivas? Oboje nie mogą mieć racji.
 r.: 02.03.2010, 18:46
 Panie daj mi sile , ulecz moj bol i niech lek mi nie towarzyszym bo Ty jestes opoka.Tobie zaufalam !!!!!
 Daria: 29.10.2009, 20:57
 Jezu umiłowany! Daj mi siły. Daj mi wytrwałość. Przez miłosierdzie Twoje błagam, nie zabieraj mi nadziei.
 bol: 20.10.2009, 18:50
 tak tez zrozumialam ,ze nie dasz mi tego czego akurat pragne,,,,,,,,,,,,ale blagam ulecz ,uspokoj moja dusze .czuje bol,,,,,,,,,,,strach i niemoc !!!!!!!!!!!!to tez jest kara?,to tez nalezy do moich czestych ,ciaglych cierpien duszy ?????potrzebna mi spowiedz,,,,juz nie mam sily ,

 samotna: 16.03.2009, 20:33
 "cieszcie się, ponieważ lepiej jest dla was, że takie laski nie zostały wam udzielone... Wielokrotnie prosicie o truciznę, która by was zabiła" jeśli taka jest Twoja wola, jeśli mam cierpieć to zniosę to, tylko jak Ty znosisz nasze łzy?
 Ed.: 06.03.2009, 10:46
 Tylko Tobie Panie ufam i zawsze badz Twoja Wola w naszym marnym - ludzkim życiu!
 Tadeusz: 02.12.2008, 11:03
 Mam już swoje lata i moje relacje z Bogiem przebiegały różnie. Do jednego wniosku doszedłem, że warto było być w życiu pokornym, naiwnym i głupim w oczach tych mądrych i radzących w życiu. Zawsze swoje sukcesy życiowe uważałem i uważam za dar Boży, natomiast wszystkie zło ejakie mnie spotyka staram się szukać jego przyczyny w swoim postępowaniu. Miesiąc temu wzmocniłem swoje modlitwy, też proszę konkretnie o to czy tamto, ale kończę je "BĄDZ WOLA TWOJA"
 G: 19.11.2008, 20:15
 Jezu Ty wiesz ze nie jestem godna o cokolwiek Cie prosici ale wiemjedno ze masz wielkie miloserdzie ktorym obdarzasz kazdego grzesznika i to jest moja pociecha.
 Barbara: 13.10.2008, 22:56
 Dziękuję za ten artykuł o modlitwie, daje dużo do myślenia i zastanowienia się nad tym jak się modlimy..
 ...: 11.08.2008, 19:38
 tak aga tylko o 21.10
 Heke: 10.08.2008, 12:53
 Piękne słowa... Pokrzepiające. Tak wielu ludzi modląc się nie widzi wcale żadnych efektów... A to nie jest tak, że efekty są od razu. Widocznie źle się modlimy... Myślimy tylko o sobie, o tym co dla nas jest dobre.
 Calineczka do Calineczki: 08.08.2008, 17:00
 To jest nas dwie????
 Alexxa: 07.08.2008, 21:45
 Potrzebne były mi te słowa...... Wiem Panie ,że mnie kochasz i wysłuchujesz moich próśb. Dzięki Ci!
 aga: 07.08.2008, 21:24
 dziękuję Panie że wysłuchałeś moją modlitwę
 Calineczka: 07.08.2008, 20:37
 Panie... "Tobie ufam i bać się nie będę"...
[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] (8)

Autor

Treść

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda |

Polityka Prywatności Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej