Testy Psychotesty Zagadki Rebusy Cienie Pomoc Duchowa Zabawy Złudzenia Psychologia Quizy Triki

Machinacje Merlina

Nad głową władcy celtyckiego, króla Artura, zawisł problem, przyprawiający dostojną głowę o nieustanne bóle. Tym zaiste ciężkim do zgryzienia orzechem było ustalenie składu poselstwa, które należało wysłać bezzwłocznie w ważnej misji do zamorskiej krainy Franków. Drużyna doborowych rycerzy, reprezentująca godnie króla Celtów, musiała składać się z czterech ludzi: pierwszego posła, jego zastępcy (posła drugiego), sekretarza misji oraz chorążego. I naturalnie odpowiedniego pocztu giermków.

Monarcha chciał wybrać swych przedstawicieli spośród tych sześciu rycerzy, którzy - jak mu się wydawało - najbardziej nadawali się do zręcznego przeprowadzenia zamierzeń. Władca nie miał wątpliwości, że w rachubę wchodzili jedynie: dzielny i cnotliwy Galahad, nieustraszony Lancelot, wzór dworskich manier Gawain, zawsze przezorny Lohengrin, odważny Parsifal oraz zaufany sługa monarchy, Bedivere.

Droga poselstw dyplomatycznych usiana jest mnóstwem nieoczekiwanych trudności i zawiłych przeszkód. Tym razem kłopoty zaczęły się już przy ustalaniu składu poselstwa. Tak skłóconej drużyny Artur jeszcze nie widział na swoim dworze. Czuło się na odległość wielu mil, że za tymi raptownie zrodzonymi waśniami kryły się tajemnicze poczynania czarnoksiężnika Meriina. Z pewnością dosypał jakiegoś psiego ziela do napojów przygotowywanych na stół rycerski i oto skutki. Zwaśnione rycerstwo marudziło, stawiało przedziwne warunki.

Oto zawsze tak koleżeński Gawain odmówił stanowczo wyjazdu zarówno z Parsifalem, jak i Lancelotem.

Natomiast Parsifal nie chciał wyruszyć w pełną niebezpieczeństw podróż ani z Galahadem, ani z Lohengrinem.

Galahad zgodził się wziąć udział w wyprawie tylko pod warunkiem, że w drogę do krainy Franków uda się Lohen-grin, ale nawet i w tym przypadku nie chciał być mianowany sekretarzem poselstwa.

Zawsze przezorny, obecnie ostrożny aż do przesady Lohengrin prosił monarchę, aby nie obarczał go obowiązkami drugiego posła ani sekretarza wyprawy.

Nawet zaufany sługa Bedivere wysunął swoje zastrzeżenia. Zgodził się uczestniczyć w podróży wspólnie z Lohengri-nem pod warunkiem, że w skład drużyny poselskiej wybrany zostanie również Lancelot.

Lancelot zgodził się objąć stanowisko pierwszego posła, ale pod warunkiem, że jego zastępcą, a więc drugim posłem, w żadnym wypadku nie zostanie Bedivere.

A jednak mimo przeszkód spowodowanych przez niechętnego wyprawie czarnoksiężnika Merlina, król Artur po dłuższym namyśle spośród sześciu rycerzy zestawił czteroosobową, całkowicie zgodną drużynę.

Pytanie: Czy potraficie Ustalić, którzy z wymienionych rycerzy pojechali w niebezpieczną podróż i jak rozdzielono funkcje?Wasze komentarze:
 gilek: 28.01.2021, 19:51
 Podłubie sobie w nosie będzie fajniej.
 Cez: 29.07.2015, 15:26
 Oj chyba błąd w treści tej zagadki jest. Gdyż z treści wynika, że jeśli ma pojechać Parsifal to nie może pojechać Galahad i Lohengrin. A skoro dwóch nie może pojechać pozostała czwórka musi pojechać. Jednakże w takim przypadku musiałby pojechać Gawain a on nie może pojechać z Parsifalem. Ten argument wyklucza nam Parsifala. Gavain nie chce pojechać również z Lancelotem. A więc pozostali rycerze to Gawain, Lohengrin, Bedivere i Galahad a skoro w tej 4 nie ma Lancelota a jest Lohengrin to Bedivere nie pojedzie. Dzięki temu możemy wykluczyć Gavina. A więc skład poselstwa będzie wyglądał następująco: Lancelot, Lohengrin, Bedivere i Galahad Możliwości rozdzielenia stanowisk będzie więcej ale rozwiązanie w odpowiedzi jest nieprawidłowe gdyż jeśli Lancelot jest 1 posłem to tylko Bedivere może być posłem drugim i dodatkowo żaden z pozostałej 2-ojki nie może być sekretarzem. Poprawne odpowiedzi: Lancelot 2p, Galahad 1p, Lohengrin c, Bedivere s Lancelot 2p, Galahad c, Lohengrin 1p, Bedivere s Lancelot c, Galahad 1p, Lohengrin 2p, Bedivere s Lancelot c, Galahad 2p, Lohengrin 1p, Bedivere s Lancelot s, Galahad 1p, Lohengrin 2p, Bedivere c Lancelot s, Galahad 1p, Lohengrin c, Bedivere 2p Lancelot s, Galahad 2p, Lohengrin c, Bedivere 1p Lancelot s, Galahad 2p, Lohengrin 1p, Bedivere c gdzie: 2p- drugi poseł 1p- pierwszy poseł c - chorąży s - sekretarz
 Cez: 29.07.2015, 15:19
 Oj chyba błąd w treści tej zagadki jest. Gdyż z treści wynika, że jeśli ma pojechać Parsifal to nie może pojechać Galahad i Lohengrin. A skoro dwóch nie może pojechać pozostała czwórka musi pojechać. Jednakże w takim przypadku musiałby pojechać Gawain a on nie może pojechać z Parsifalem. Ten argument wyklucza nam Parsifala. Gavain nie chce pojechać również z Lancelotem. A więc pozostali rycerze to Gawain, Lohengrin, Bedivere i Galahad a skoro w tej 4 nie ma Lancelota a jest Lohengrin to Bedivere nie pojedzie. Dzięki temu możemy wykluczyć Gavina. A więc skład poselstwa będzie wyglądał następująco: Lancelot, Lohengrin, Bedivere i Galahad Możliwości rozdzielenia stanowisk będzie więcej ale rozwiązanie w odpowiedzi jest nieprawidłowe gdyż jeśli Lancelot jest 1 posłem to tylko Bedivere może być posłem drugim i dodatkowo żaden z pozostałej 2-ojki nie może być sekretarzem.
 ank: 18.02.2014, 03:57
 trombinio: parsifal z lohengrinem nie pojedzie. parsifal to pierwszy do wykluczenia z wyprawy.
 trombinio: 04.04.2011, 13:01
 którzy z wymienionych rycerzy pojechali w niebezpieczną podróż i jak rozdzielono funkcje: Lanselot, z Lohengri-nem Bedivere Parsifal.tak jest poprawnie:)
 incognito: 30.01.2011, 14:13
 nie chce mi się czytać ;)
 Justyna: 31.07.2010, 12:00
 łatwe
 Magda: 25.07.2010, 20:49
 Super
(1)


Autor

Treść

Nowości

Modlitwa do Matki Bożej LoretańskiejModlitwa do Matki Bożej Loretańskiej

Litania do Najświętszej Maryi PannyLitania do Najświętszej Maryi Panny

Madonna z LoretoMadonna z Loreto

Jan Chrzciciel przygotowuje drogę Panu (Mk 1, 1-8)Jan Chrzciciel przygotowuje drogę Panu (Mk 1, 1-8)

II Niedziela Adwentu - Mk 1,1-8II Niedziela Adwentu - Mk 1,1-8

Im później przekazuje się dziecku wiarę w Boga, tym trudniej to zrobićIm później przekazuje się dziecku wiarę w Boga, tym trudniej to zrobić

Najbardziej popularne

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej