Testy Psychotesty Zagadki Rebusy Cienie Pomoc Duchowa Zabawy Złudzenia Psychologia Quizy Triki

Dziadek młodego Ahmeda

Trrrrrach!

Nagłe uderzenie strąciło Hodżę Nasredina z wierzchołków marzeń, obalając go na piasek. Zanim mędrzec oprzytomniał, przyczyna upadku - kilkuletni chłopak poderwał się i popędził dalej. Mnóstwo zgniłych owoców daktylowych poszybowało z furkotem za uciekającym.

Lecz oto miękki, przegniły daktyl pacnął w czoło również siedzącego na ziemi mędrca, drugi zaklajstrował mu powiekę, czyniąc Nasredina podobnym do Jednookiego Huseina, króla samar kandzkich żebraków.

- Ludzie, co czynicie? - wrzasnął Hodża, osłaniając chałatem głowę. - Czemu ciemności nocy sprowadzacie na moje oczy? Za co płacicie mi cuchnącą monetą?

Do Nasredina podbiegło sapiąc i dysząc ciężko kilku mężów.

- Nie gniewaj się, Hodżo. Nie dla ciebie przeznaczone były te zgniłki. Sprawiedliwość nasza ścigała Ahmeda, oby zwichnął sobie język i obydwie nogi.

- Dlaczego krzywdzicie potomka zacnego rodu, o siwo-brodzi? Cóż zawinił wam młody Ahmed, syn Hatyma Babe-gana? Jakim czynem zasłużył sobie na takie mnóstwo daktyli, którymi z łaski Allacha i mnde poczęstowaliście?

- Ten urwis nie ma nawet ziarnka szacunku dla siwej brody i drżących kolan, o efendi. Chłopak zadrwił sobie z czcigodnego Hassana ibn Abdullaha, nauczyciela, który przez lat czterdzieści przywdziewał modrą koszulę. Szkoda wielka, że wiek dostojny wstrzymuje chyżość stóp naszych i drogę oddechu zapiera. Och, żeby tak można było chłopakowi pęd kaktusa wetknąć za koszulę i potrzymać tam, dopóki czaszka jego nie wypełni się rozumem!

- A w czym tkwił korzeń obrazy, czcigodni? Jakiż to uczynek Ahmeda kazał się wam puścić za nim w pogoń?

- Posłuchaj, Hodżo, i poimij źródła gniewu naszego. Przed chwilą czcigodny Hassan ibn Abdullah zagadnął młodego Ahmeda, ile lat sobie liczy. "Siedem" - usłyszał w odpowiedzi. Dalej, o efendi, na pytanie o wiek ojca chłopaik odrzekł, że rodzic jest starszy od niego o czterdzieści trzy lata. Wreszcie na pytanie o wiek dziadka to szczenię szakala odparło, że dziadek jego ukończył przed czterema dniami lat pięćdziesiąt i trzy. Odpowiedź taka słusznie wzbudziła gniew nauczyciela, albowiem nikomu nie wolno drwić z ludzi starszych.

- Obym nie przebył odległości dwóch wschodów słońca, jeśli rozumiem, o co wam chodzi, czcigodni. Czyż dziadkowi Ahmeda nie wolno dożyć do lat pięćdziesięciu i trzech? Mohammed Ardeszyr, niechaj cieszy się wielkim zdrowiem jak najdłużej, już od ponad stu lat mieszka w naszym grodzie. Dlaczego więc wiek czcigodnego dziadka Ahmeda rozbudził gniew wasz, o dostojni? Od kiedy to zbrodnią jest przekroczenie granicy lat pięćdziesięciu?

- Wielki z ciebie mędrzec, Hodżo, ale w rachunkach ustępujesz najlichszemu nawot z derwiszów. Czyż może dziadek liczyć pięćdziesiąt trzy lata, jeżeli ojciec Ahmeda osiągnął już lat pięćdziesiąt? Słyszałeś kiedykolwiek, by dziecko trzyletnie stało się ojcem? Każdy z nas wiele już lat przeżył na tym padole, lecz nigdy nie słyszał o podobnym wydarzeniu.

Hm, a może dziadek Ahmeda zmarł w wieku pięćdziesięciu trzech lat i stąd słowa chłopca, które zaprowadziły was w krainę gniewu?

- Nie, Hodżo, dziadek Ahmeda cieszy się najlepszym zdrowiem.

- A może to dziadek przybrany?

- Chłopak twierdził uparcie, że jest ito jego dziadek rodzony.

Hodża Nasredin zamyślił się i dopiero po dłuższej chwili rzekł:

- Wierzcie mi, o siwobrodzi mężowie, nie widzę przyczyny, dla której Ahmed musiałby posługiwać się językiem kłamstwa. Jestem przekonany, że można zaufać słowom chłopca.

Efendi - urzędnik w arabskich krajach Wschodu, potocznie: pan.
Tzn. był derwiszem, czyli muzułmańskim mnichem żebrzącym.

Pytanie: Czy potraficie wyjaśnić tajemnicę wieku dziadka małego Ahmeda?Wasze komentarze:
 FdL: 02.08.2019, 14:17
 Ta zagadka jest super! Bardzo łatwa, wystarczy tylko pogłówkować. A swoją drogą, taka zagadka na długość to pikuś w porównaniu z książkami. Ja ich czytam bardzo dużo, polecam Wam serię Flawia de Luce. Pożyczyła mi ją koleżanka, która tak samo jak ja lubi czytać. Czytanie jest super!
 Krystian: 19.09.2017, 23:09
 Nie narzekajcie ludzie. To stare zagadki i te "długie" (jeśli to dla was długo to ciekawe ile dla was to książka na 100 stron) wstępy to dla wprowadzenia w klimat xD
 Ana: 15.08.2016, 12:10
 Po co ten nudny wstęp dla tak banalnej zagadki? Przerost formy nad treścią.
 z: 21.11.2013, 06:36
 Fajna zagadka. Jak zwykle wystarczy czytać ok konca jeśli chce sie pominąć całe opowiadanie.
 z: 21.11.2013, 03:12
 Fajna zagadka. Jak zwykle wystarczy czytać ok konca jeśli chce sie pominąć całe opowiadanie.
 wercix: 08.03.2013, 16:11
 Za długie.....
(1)


Autor

Treść

Nowości

Nowenna przed świętem św. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała - dzień 7Nowenna przed świętem św. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała - dzień 7

św. Kosmaśw. Kosma

Modlitwa do św. Kosmy i DamianaModlitwa do św. Kosmy i Damiana

Litania do św. Kosmy i DamianaLitania do św. Kosmy i Damiana

Najważniejsze pierwsze słowo dzieckaNajważniejsze pierwsze słowo dziecka

Czy ból gardła należy traktować poważnie?Czy ból gardła należy traktować poważnie?

Najbardziej popularne

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej