Testy Psychotesty Zagadki Rebusy Cienie Pomoc Duchowa Zabawy Złudzenia Psychologia Quizy Triki

Dziadek młodego Ahmeda

Trrrrrach!

Nagłe uderzenie strąciło Hodżę Nasredina z wierzchołków marzeń, obalając go na piasek. Zanim mędrzec oprzytomniał, przyczyna upadku - kilkuletni chłopak poderwał się i popędził dalej. Mnóstwo zgniłych owoców daktylowych poszybowało z furkotem za uciekającym.

Lecz oto miękki, przegniły daktyl pacnął w czoło również siedzącego na ziemi mędrca, drugi zaklajstrował mu powiekę, czyniąc Nasredina podobnym do Jednookiego Huseina, króla samar kandzkich żebraków.

- Ludzie, co czynicie? - wrzasnął Hodża, osłaniając chałatem głowę. - Czemu ciemności nocy sprowadzacie na moje oczy? Za co płacicie mi cuchnącą monetą?

Do Nasredina podbiegło sapiąc i dysząc ciężko kilku mężów.

- Nie gniewaj się, Hodżo. Nie dla ciebie przeznaczone były te zgniłki. Sprawiedliwość nasza ścigała Ahmeda, oby zwichnął sobie język i obydwie nogi.

- Dlaczego krzywdzicie potomka zacnego rodu, o siwo-brodzi? Cóż zawinił wam młody Ahmed, syn Hatyma Babe-gana? Jakim czynem zasłużył sobie na takie mnóstwo daktyli, którymi z łaski Allacha i mnde poczęstowaliście?

- Ten urwis nie ma nawet ziarnka szacunku dla siwej brody i drżących kolan, o efendi. Chłopak zadrwił sobie z czcigodnego Hassana ibn Abdullaha, nauczyciela, który przez lat czterdzieści przywdziewał modrą koszulę. Szkoda wielka, że wiek dostojny wstrzymuje chyżość stóp naszych i drogę oddechu zapiera. Och, żeby tak można było chłopakowi pęd kaktusa wetknąć za koszulę i potrzymać tam, dopóki czaszka jego nie wypełni się rozumem!

- A w czym tkwił korzeń obrazy, czcigodni? Jakiż to uczynek Ahmeda kazał się wam puścić za nim w pogoń?

- Posłuchaj, Hodżo, i poimij źródła gniewu naszego. Przed chwilą czcigodny Hassan ibn Abdullah zagadnął młodego Ahmeda, ile lat sobie liczy. "Siedem" - usłyszał w odpowiedzi. Dalej, o efendi, na pytanie o wiek ojca chłopaik odrzekł, że rodzic jest starszy od niego o czterdzieści trzy lata. Wreszcie na pytanie o wiek dziadka to szczenię szakala odparło, że dziadek jego ukończył przed czterema dniami lat pięćdziesiąt i trzy. Odpowiedź taka słusznie wzbudziła gniew nauczyciela, albowiem nikomu nie wolno drwić z ludzi starszych.

- Obym nie przebył odległości dwóch wschodów słońca, jeśli rozumiem, o co wam chodzi, czcigodni. Czyż dziadkowi Ahmeda nie wolno dożyć do lat pięćdziesięciu i trzech? Mohammed Ardeszyr, niechaj cieszy się wielkim zdrowiem jak najdłużej, już od ponad stu lat mieszka w naszym grodzie. Dlaczego więc wiek czcigodnego dziadka Ahmeda rozbudził gniew wasz, o dostojni? Od kiedy to zbrodnią jest przekroczenie granicy lat pięćdziesięciu?

- Wielki z ciebie mędrzec, Hodżo, ale w rachunkach ustępujesz najlichszemu nawot z derwiszów. Czyż może dziadek liczyć pięćdziesiąt trzy lata, jeżeli ojciec Ahmeda osiągnął już lat pięćdziesiąt? Słyszałeś kiedykolwiek, by dziecko trzyletnie stało się ojcem? Każdy z nas wiele już lat przeżył na tym padole, lecz nigdy nie słyszał o podobnym wydarzeniu.

Hm, a może dziadek Ahmeda zmarł w wieku pięćdziesięciu trzech lat i stąd słowa chłopca, które zaprowadziły was w krainę gniewu?

- Nie, Hodżo, dziadek Ahmeda cieszy się najlepszym zdrowiem.

- A może to dziadek przybrany?

- Chłopak twierdził uparcie, że jest ito jego dziadek rodzony.

Hodża Nasredin zamyślił się i dopiero po dłuższej chwili rzekł:

- Wierzcie mi, o siwobrodzi mężowie, nie widzę przyczyny, dla której Ahmed musiałby posługiwać się językiem kłamstwa. Jestem przekonany, że można zaufać słowom chłopca.

Efendi - urzędnik w arabskich krajach Wschodu, potocznie: pan.
Tzn. był derwiszem, czyli muzułmańskim mnichem żebrzącym.

Pytanie: Czy potraficie wyjaśnić tajemnicę wieku dziadka małego Ahmeda?Wasze komentarze:
 FdL: 02.08.2019, 14:17
 Ta zagadka jest super! Bardzo łatwa, wystarczy tylko pogłówkować. A swoją drogą, taka zagadka na długość to pikuś w porównaniu z książkami. Ja ich czytam bardzo dużo, polecam Wam serię Flawia de Luce. Pożyczyła mi ją koleżanka, która tak samo jak ja lubi czytać. Czytanie jest super!
 Krystian: 19.09.2017, 23:09
 Nie narzekajcie ludzie. To stare zagadki i te "długie" (jeśli to dla was długo to ciekawe ile dla was to książka na 100 stron) wstępy to dla wprowadzenia w klimat xD
 Ana: 15.08.2016, 12:10
 Po co ten nudny wstęp dla tak banalnej zagadki? Przerost formy nad treścią.
 z: 21.11.2013, 06:36
 Fajna zagadka. Jak zwykle wystarczy czytać ok konca jeśli chce sie pominąć całe opowiadanie.
 z: 21.11.2013, 03:12
 Fajna zagadka. Jak zwykle wystarczy czytać ok konca jeśli chce sie pominąć całe opowiadanie.
 wercix: 08.03.2013, 16:11
 Za długie.....
(1)


Autor

Treść

Nowości

Modlitwa o wstawiennictwo bł. Kardynała Stefana WyszyńskiegoModlitwa o wstawiennictwo bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Medytacje Prymasa TysiącleciaMedytacje Prymasa Tysiąclecia

Modlitwa do św. Germana z ParyżaModlitwa do św. Germana z Paryża

Ks. Stanisław BernackiKs. Stanisław Bernacki

Nie tylko dla prawosławnychNie tylko dla prawosławnych

Niestrawność (dyspepsja) czynnościowaNiestrawność (dyspepsja) czynnościowa

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej