Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Rafał Archanioł

św. Rafał Archanioł Święty Rafał, archanioł, należy do chórów anielskich, o których mówi Pismo święte Starego (np.: Job 5,1; 15,15; Ps 8,6; 33,8; 89,6; 103,4; 137,1; Dn 3,58; 4,10; 7,10) i Nowego Testamentu (np.: Mt 4,11; 18,10; Łk 1,19.26; J 1,51; Dz 1,10; Hbr 1,14; Ap 1,4) oraz Tradycja Kościoła (np.: św. Klemens Aleksandryjski; Orygenes; św. Augustyn; św. Grzegorz Wielki t; św. Jan Damasceński).

Według Pisma świętego niezliczone zastępy aniołów stoją przed obliczem Boga i nieustannie cześć Mu oddają, gotowi do usług. Aniołowie są "duchami przeznaczonymi do usług, posłanymi na pomoc starającym się posiąść zbawienie" (Hbr 1,14). Takimi ukazuje ich Pismo święte, począwszy od Księgi Wyjścia, gdzie czytamy: "Oto Ja posyłam anioła przed tobą, aby cię strzegł w czasie twej drogi i doprowadził cię do miejsca, które ci wyznaczyłem" (Wj 23,20).

Tradycja Kościoła różnie określa aniołów. Według Jana Damasceńskiego, anioł jest "istotą obdarzoną rozumem, nieustannie czynną, wolną, bezcielesną, oddaną służbie Bożej i nieśmiertelną z Bożego daru". Jako osoby inteligentne i wolne służą Bogu i ludziom z własnego wyboru. Jako wysłannicy Boga (angelos) przybierają czasem dostrzegalne, ludzkie kształty (np.: Dn 8,15; Tob 11,21; Łk 1,11.28).

Dobrzy aniołowie służą zatem Bogu z własnego wyboru. "Są gotowi - pisze dalej Jan Damasceński - do spełniania poleceń Boga bez wahania i dzięki chyżości swej natury zjawiają się natychmiast tam, gdzie im wskaże Boże skinienie. Strzegą poszczególnych części ziemi. Przewodzą narodom i krajom, które im Stwórca powierzył. Dbają o nasze potrzeby osobiste i śpieszą nam z pomocą". Orygenes w podobnym tonie pisze: "Nie wątpię, że w naszym zgromadzeniu znajdują się aniołowie, nie tylko ci, którzy mają pieczę ogólną nad całym Kościołem, lecz także i ci, którzy ją mają nad każdym z nas. Aniołowie cieszą się i modlą razem z nami".

Przedstawiciel późniejszej Tradycji, św. Bernard z Clairvaux takie daje wskazówki: "Bacz pilnie na postępowanie swoje, jak przystało na człowieka, któremu aniołowie, w myśl danego im polecenia, towarzyszą na wszystkich jego drogach. Gdziekolwiek jesteś, w najskrytszym nawet kąciku, szanuj swego anioła. Pod opieką takich obrońców, czegóż mielibyśmy się obawiać! Są oni wierni, mądrzy i potężni, dlaczegoż więc mielibyśmy się niepokoić. Wzywaj swego obrońcę przewodnika i wspomożyciela w każdej potrzebie".

Najbardziej typowym przykładem Anioła Stróża jest opisany w Biblii archanioł Rafał.

RAFAŁ

O świętym Rafale archaniele mówi jedna tylko księga święta, a mianowicie Księga Tobiasza, napisana na przełomie IV/III wiek przed Chrystusem. Treść całej księgi obraca się wokół życia prywatnego rodziny przebywającej w niewoli babilońskiej, złożonej z Tobiasza starszego, jego żony Anny oraz ich syna Tobiasza młodszego i jego żony Sary.

Tobiasz starszy, mimo doświadczeń związanych z niewolą: utraty majątku, prześladowań i ślepoty, nie załamał się lecz pozostał wierny jedynemu Bogu. Pełnił uczynki miłosierne i modlił się wytrwale. Czując jednak bliskość śmierci i myśląc o przyszłości rodziny, przypomniał sobie, że krewnemu Gabaelowi, mieszkającemu w Raga, pożyczył kiedyś pieniądze. Wysłał więc syna Tobiasza po ich odbiór, polecając mu poszukać sobie towarzysza znającego drogę. Gdy tylko wyszedł spotkał stojącego przed sobą anioła Rafała, a nie wiedział, że to anioł Boży (Tob 5,3-4). Przyprowadzony do ojca przedstawił mu się jako Azariasz (Tob 5,13) i zapewnił go: "Nie bój się! Zdrowi wyjdziemy i zdrowi powrócimy do ciebie, ponieważ droga jest bezpieczna" (Tob 5,17).

Gdy w czasie drogi Tobiasz "wszedł do rzeki Tygrys, aby umyć nogi, wysunęła się z wody wielka ryba i chciała ugryść nogę chłopcu. Ten krzyknął, a anioł rzekł chłopcu: "Uchwyć ją i nie puszczaj tej ryby". Uchwycił ją mocno i wyciągnął na ląd. Wtedy anioł znów powiedział: "Rozpłataj tę rybę i wyjmij z niej żółć, serce i wątrobę, i zostaw je przy sobie. Żółć bowiem, serce i wątroba jej są pożytecznym lekarstwem" (Tob 6,3-4).

Gdy doszli do Ekbatany, Rafał powiedział do Tobiasza: "Tę noc musimy przepędzić u Raguela. Człowiek ten jest twojego rodu i ma córkę imieniem Sara, jedynaczkę, ona należy się tobie i cary jej majątek". Pouczył go: gdy będziesz wstępował do jej pokoju, zabierz część wątroby ryby i serce i połóż na rozżarzone węgle. Rozejdzie się zapach i demon go poczuje i ucieknie. Oboje módlcie się do Pana Boga i proście aby okazał wam miłosierdzie i ocalił was (Tob 6, 11-17). Tak anioł Rafał ocalił Tobiasza i uwolnił Sarę od demona Asmodeusza. Potem odbyły się uroczystości weselne.

Wkońcu udali się po odbiór pieniędzy. Za sprawą anioła Rafała Tobiasz otrzymał od Gabaela należność. I tak Tobiasz wrócił do domu zdrowy, żonaty i z pieniędzmi. Rafał polecił Tobiaszowi młodszemu: "Potrzyj żółcią ryby jego oczy, a lekarstwo wygryzie i ściągnie bielmo z jego oczu, a ojciec twój przejrzy" (Tob 11,8).

Gdy Ojciec z synem chcieli Rafałowi zapłacić za fatygę i opiekę w tej dalekiej drodze, ten poprosił ich na bok i rzekł do nich: "Uwielbiajcie Boga i wysławiajcie Go przed wszystkimi żyjącymi, za dobrodziejstwa jakie wyświadczył wam. Gdy ty i Sara modliliście się, ja przypomniałem błagania wasze przed majestatem Pańskim. Równocześnie posłał mnie Bóg, aby uzdrowić ciebie i twoją synową Sarę. Ja jestem Rafał, jeden z siedmiu aniołów, którzy stale są gotowi wejść przed majestat Pański" (Tob 12,15). Archanioł jest, jak widzimy, narzędziem działającej Opatrzności Bożej, której człowiek może ufać.

Księgi pozabiblijne żydowskie i chrześcijańskie niewiele do tych wiadomości dodają. Mówią o Rafale jako jednym z siedmiu najwyższych aniołów, nazywają go księciem aniołów. Mówią o jego roli w życiu ludzi. Czynią go opiekunem podróżujących, typowym Aniołem Stróżem. Za takiego też uznała Rafała pobożność chrześcijańska.

KULT

Początków kultu świętego Rafała można dopatrywać się w istniejącym w pierwszych wiekach chrześcijaństwa kulcie "siedmiu aniołów, którzy stoją przed Bogiem" (Ap 8,2; por. także Łk 1,19; Ap 1,4 i inne). Do tej grupy siedmiu należał także archanioł Rafał (Tob 12,15). O istnieniu tego kultu świadczą pisma apokryficzne pisane w tym czasie, jak również synody w Laodycei z 361 r. i w Rzymie z 492 i 745 r., które zezwalały tylko kult archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała, ponieważ w Piśmie świętym są o nich wyraźne świadectwa.

Kult św. Rafała rozwijał się najpierw na Wschodzie chrześcijańskim. Na Zachodzie pierwsze ślady jego kultu występują w VII wieku. Wtedy w Wenecji zbudowano kościół ku jego czci. W tym samym wieku w Hiszpanii miasto Kordoba zaczęła obchodzić specjalne święto ku czci świętego Rafała archanioła. Kult ten, który na razie miał charakter lokalny, popierał papież Sergiusz I.

Obchody liturgiczne ku czci świętego Rafała archanioła nie miały ustalonego dnia. W średniowieczu spotykamy rożne terminy świętowania liturgicznych wspomnień archanioła Rafała. Były one niewątpliwie związane z dedykacjami kościołów budowanych ku jego czci.

W XV wieku święty Rafał archanioł coraz częściej doznawał czci jako patron podróżujących i chorych ("posłał mnie Bóg, aby uzdrowić ciebie i twoją synową"). Jego posłudze przypisuje się także leczenie w sadzawce Betsaidzie. Wszystko^ to znajduje swoje odbicie w licznych modlitwach układanych ku jego czci.

Dla całego Kościoła święto ku czci św. Rafała archanioła ogłosił dopiero papież Benedykt XV w 1921 roku. Na obchód ten wyznaczył dzień 24 października, idąc za terminem hiszpańskim. W nowym kalendarzu liturgicznym z 1969 roku, św. Rafał otrzymał dzień 29 września razem z archaniołami: Michałem i Gabrielem.

Na obrazach artyści najczęściej przedstawiają świętego Rafała wędrującego razem z podopiecznym Tobiaszem. Widnieje też przy nich pies cały czas towarzyszący Tobiaszowi.

Rafale, prowadź nas ścieżkami,
Co wiodą prosto do niebiosów,
Zachowaj nas od chorób ciała
I zdrowie przynieś naszym duszom.

ks. Tarsycjusz SinkaWasze komentarze:
 Urszula: 07.02.2011, 07:46
 Sw Rafaelu Archaniele, mialam nie isc dzis do kosciola ale sie wrocilam i zamiast jechac wczesniej do pracy, postanowilam jednak uczestniczyc we mszy swietej, bardzo zle bym sie czula gdybym nie wstapila na ta uczte z nieba. Skoro sie spoznilam moglam stac na koncu ostatnich lawek, kleczniki byly zajete. Ksiadz sprawowal eucharystie, rozlal wino, w tym czasie doszli ci ktorzy pomagaja ksiedzu rozdawac komunie i byl ten pan tez, ktory sie patrzyl na mnie z podjum oltarza a ja stalam na koncu kosciola, caly kosciol kleczal, ja nie kleczalam, chcialam sie wcisnac i schowac w rog kosciola, a jednak ta para oczu patrzyla sie na mnie byc moze myslac jestes moja. Sw Rafaelu Archaniele te mysli przybiegly do mnie z oltarza. Wzielam komunie swieta i udalam sie znow na koniec kosciola, a ten pan zatrzymal sie przy Matce z Guadalupe. On byl po jednej stronie kosciola a ja na drugiej, pojechalam do pracy.
 Urszula: 05.02.2011, 17:03
 Sw Rafaelu Archaniele prosze podaj mi twa swieta reke i poprowadz, oslaniaj mnie twymi cudnymi skrzydlami. Niech para twych cudownych oczow mnie wiedzie, byc moze je spostrzege.
 Elżbieta : 04.02.2011, 12:11
 już za chwilę minie pół roku. On układa sobie życie, a ja czekam....na co? L. szczęśliwa i zadowolona, że tak się stało. A ja...jak mam żyć, co robić? spać, przespać cały swój czas? pomóz zrozumieć
 Elżbieta : 02.02.2011, 09:14
 Trwaj przy potrzebujących. Może warto jeszcze myśleć o...
 Ela: 01.02.2011, 23:30
 kochany sw. Rafale Archaniele, wypraszaj mi u Pana Naszego Laski dla mnie i mojej rodziny, pomoz mi zalezc meza zalozyc rodzine, prosze wstawiaj sie za mna i moimi siostrami w niebie
 Urszula: 01.02.2011, 16:27
 Sw Rafaelu Archaniele, uprzejmie Cie prosze przedstaw moje sprawy Naszemu Panu Jezusowi i Matce Bozej, prosze o radosc serca o milosc Jezusa. Przepros Pana Jezusa w moim imieniu za to ze jestem taka beksa ze moze rozpaczam nad pustka albowiem niczego nie wiem. Czuje sie jak polowa czlowieka drugiej polowy nie mam i tu jest ta pustka. Zupelnie nie wiem co robic. Niech dobry Bog mna kieruje a Ty Rafaelu prowadz mnie.
 Urszula: 30.01.2011, 20:00
 Sw Rafaelu Archaniele powiedz mi czy ja zasluguje na meza, ja nigdy nic zle nie zrobilam w moim zyciu, moja droga nie jest uslana platkami roz, ale jest porosnieta ostem. Czasami cicho placze nad ta sytuacja. Wiem ze ludzie nie moga sie odnalezdz jest wiele nienawisci jest krotkowzrocznosc, walka ze ktos inny jest lepszy. W kosciele modlili sie zeby emigranci dostali prace, a wiemy ze to oni amerykanie sa bezrobotni. Ja nigdy bym nie dostala teraz pracy w tej recesji od tubylca grzdyla. Prace dostalam tylko dlatego ze mnie zatrudnil wloch z New Yorku, a ze jego rzucila dziewczyna, nie ma sie co dziwic to grzdylowa, grzdyle sa tacy. Sa dumni z tego ze sa red neck czyli grzdyl. Ksiadz z kosciola nie jest z tad, dlatego ich krytykuje ze sa niewdzieczni. malo tego moj nauczyciel ktory prowadzi najlepsza szkole w USA, nie mogl tu dostac pracy w tym Stanie i miescie co ja mieszkam dlatego ze tu mieszkaja grzdyle, wrocil do swojego stanu i otworzyl szkole wiele lat temu, a teraz jest znany na cala ameryke w swiecie jubilerow. Swiety Rafaelu Archaniele, widzisz moje troski i rozpacz w jakiej sie na dzis znalazlam, przyjdz i pociesz moja dusze, osusz lzy, sa to lzy smutku ze ja nie mam meza, MOZE TO NIE JEST TAKA WIELKA ROZPACZ, ale nie czuje sie dobrze bez meza.
 Urszula: 29.01.2011, 17:01
 Sw Rafaelu Archaniele, spojrz na moje dni i wieczory i noce, widzisz ze nie chodze po barach nocnych jak inni chodza, wole isc w nocy do pustego kosciolka. Tam jestem na wlasciwym miejscu. A jednak ludzie spedzaja tam swoj czas, pijac Martini i rozmawiajac o niczym. Zrobilam dla jednej klientki martini kolczyki z diamentami, zachwycona tak tym barem nocnym. Malo ludziom do szczescia potrzeba, zagasza swoje pragnienia w kieliszku byc moze meza tam sobie szukaja, znajda ale tylko na chwile.
 Agnieszka : 28.01.2011, 20:28
 Rafale Aniele Boże proszę o zdrowie. Wiesz co mnie boli, martwi i dlaczego cierpię ciałem i umysłem.


 Agnieszka: 28.01.2011, 20:19
 Św. Rafale doskonały Aniele Stróżu prowadź i strzeż od tego co nie podoba się Bogu moje dziecko, które wkracza w życie dorosłe. Nie pozwól aby przyjemności i tzw. rozsądek tego świata zwiodły ją i sprowadziły na niewłaściwe drogi. Ty jesteś doskonałym przewodnikiem, prowadź więc moją Basię i chroń od wszystkiego złego.
 Elżbieta: 27.01.2011, 16:54
 Dzisiaj 27 stycznia. To wszystko jak mgla - czy to wszystko sie zdażyło? Czy to może się odwrócić? Chciałabym. Proszę o to. Ale...
 Urszula: 24.01.2011, 17:43
 Sw Rafaelu Archaniele przjdz z pomoca ktorej tak potrzebuje, a tak niewiele jest potrzebne czlowiekowi, a jednak brakuje, nie uzyska czlowiek nadmiaru, chociaz by na glowie stanal. Wszedzie go rozlicza i sobie nadwyzki dodadza. Rachunki niepomierne na glowe upadli licza za wszystko. Sw Rafaelu piekny Archaniele uprzejmie Cie prosze przyjdz i pociesz mnie.
 Elzbieta: 21.01.2011, 16:07
 ZNow mam nadzieje, ze cos sie zmieni - znaczy zmieni tak jak bym pragnela. Nie chce sie ludzic.
 Elżbieta: 14.01.2011, 09:44
 Tak bardzo chciałabym, aby czas się cofnął. To niemozliwe. Prowaź mnie proszę. Dlaczego tak boli?
 Urszula: 12.01.2011, 17:38
 Sw Rafaelu Archaniele, badz mym przewodnikiem. Wspieraj mnie i chron od zlego. Prowadz mnie droga bezpieczna, troszcz sie o moje zdrowie i sprawy finansowe, dodaj mi jakiegos majatku, ktorego byc moze sie nie spodziewam, spraw zeby dobry Bog mi poblogoslawil i pocieszal mnie. Wiem ze Pan Nasz ma dobre poczucie humoru, dlatego osmielam sie prosic o meza.
 Elżbieta: 12.01.2011, 08:26
 Boję się. Pomóż!
 Elżbieta: 10.01.2011, 21:39
 Pozwól znaleźć właściwą ścieżkę do domu. Ty wiesz o co mi chodzi. To niewyrażalne. Pozwól zachować miłość - tylko tę dobrą. Pozwól nie pogrążać się w mroku. Proszę o ukojenie duszy, siłę na pracę. Pomoż mi w sprawach zawodowych, bo zawodzę, niech Duch św. natchnie mnie dobrymi pomyslami i siła do ich realizacji. Bądź przy mnie, bo boję się.
 alfreda: 08.01.2011, 14:10
 sw rafale uzdrów Ramone ,Ize i Zosieńke bo są bardzo chore
 Elżbieta: 05.01.2011, 15:35
 Pozwól znaleźć to co dla mnie najwłaściwsze, nie daj mi wątpić. Daj siłe na walkę z bólem. Nie daj sie pogrążyć w mroku.
 Elżbieta: 05.01.2011, 09:01
 Proszę wyproś spokój ducha; pozwól pogodzić się z tym wszystkim lub niech W. odnajdzie drogę do mnie. Pozwól mi samej sobie wybaczyć - dlaczego wszystkie niedociągnięcia widzimy juz po wszystkim? Dlaczego to tak boli? I ciągle wraca i wraca?Pomóz mi ułożyć sobie życie - mieć dom i rodzinę. Pomóż odnaleźć spokój ducha i nie czuć złych uczuć. To takie bolesne.
[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] (23) [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32]


Autor

Treść

Nowości

Nabożeństwo Pierwszych Sobót MiesiącaNabożeństwo Pierwszych Sobót Miesiąca

bł. Karol Dobrybł. Karol Dobry

Modlitwa do bł. Karola DobregoModlitwa do bł. Karola Dobrego

Modlitwa do św. Agnieszki z PragiModlitwa do św. Agnieszki z Pragi

Czy samobójstwo jest zawsze grzechem, a jeżeli jest popełnione z miłości względem Boga?Czy samobójstwo jest zawsze grzechem, a jeżeli jest popełnione z miłości względem Boga?

Powszechna Solo-modaPowszechna "Solo-moda"

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej