Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Rafał Archanioł

św. Rafał Archanioł Święty Rafał, archanioł, należy do chórów anielskich, o których mówi Pismo święte Starego (np.: Job 5,1; 15,15; Ps 8,6; 33,8; 89,6; 103,4; 137,1; Dn 3,58; 4,10; 7,10) i Nowego Testamentu (np.: Mt 4,11; 18,10; Łk 1,19.26; J 1,51; Dz 1,10; Hbr 1,14; Ap 1,4) oraz Tradycja Kościoła (np.: św. Klemens Aleksandryjski; Orygenes; św. Augustyn; św. Grzegorz Wielki t; św. Jan Damasceński).

Według Pisma świętego niezliczone zastępy aniołów stoją przed obliczem Boga i nieustannie cześć Mu oddają, gotowi do usług. Aniołowie są "duchami przeznaczonymi do usług, posłanymi na pomoc starającym się posiąść zbawienie" (Hbr 1,14). Takimi ukazuje ich Pismo święte, począwszy od Księgi Wyjścia, gdzie czytamy: "Oto Ja posyłam anioła przed tobą, aby cię strzegł w czasie twej drogi i doprowadził cię do miejsca, które ci wyznaczyłem" (Wj 23,20).

Tradycja Kościoła różnie określa aniołów. Według Jana Damasceńskiego, anioł jest "istotą obdarzoną rozumem, nieustannie czynną, wolną, bezcielesną, oddaną służbie Bożej i nieśmiertelną z Bożego daru". Jako osoby inteligentne i wolne służą Bogu i ludziom z własnego wyboru. Jako wysłannicy Boga (angelos) przybierają czasem dostrzegalne, ludzkie kształty (np.: Dn 8,15; Tob 11,21; Łk 1,11.28).

Dobrzy aniołowie służą zatem Bogu z własnego wyboru. "Są gotowi - pisze dalej Jan Damasceński - do spełniania poleceń Boga bez wahania i dzięki chyżości swej natury zjawiają się natychmiast tam, gdzie im wskaże Boże skinienie. Strzegą poszczególnych części ziemi. Przewodzą narodom i krajom, które im Stwórca powierzył. Dbają o nasze potrzeby osobiste i śpieszą nam z pomocą". Orygenes w podobnym tonie pisze: "Nie wątpię, że w naszym zgromadzeniu znajdują się aniołowie, nie tylko ci, którzy mają pieczę ogólną nad całym Kościołem, lecz także i ci, którzy ją mają nad każdym z nas. Aniołowie cieszą się i modlą razem z nami".

Przedstawiciel późniejszej Tradycji, św. Bernard z Clairvaux takie daje wskazówki: "Bacz pilnie na postępowanie swoje, jak przystało na człowieka, któremu aniołowie, w myśl danego im polecenia, towarzyszą na wszystkich jego drogach. Gdziekolwiek jesteś, w najskrytszym nawet kąciku, szanuj swego anioła. Pod opieką takich obrońców, czegóż mielibyśmy się obawiać! Są oni wierni, mądrzy i potężni, dlaczegoż więc mielibyśmy się niepokoić. Wzywaj swego obrońcę przewodnika i wspomożyciela w każdej potrzebie".

Najbardziej typowym przykładem Anioła Stróża jest opisany w Biblii archanioł Rafał.

RAFAŁ

O świętym Rafale archaniele mówi jedna tylko księga święta, a mianowicie Księga Tobiasza, napisana na przełomie IV/III wiek przed Chrystusem. Treść całej księgi obraca się wokół życia prywatnego rodziny przebywającej w niewoli babilońskiej, złożonej z Tobiasza starszego, jego żony Anny oraz ich syna Tobiasza młodszego i jego żony Sary.

Tobiasz starszy, mimo doświadczeń związanych z niewolą: utraty majątku, prześladowań i ślepoty, nie załamał się lecz pozostał wierny jedynemu Bogu. Pełnił uczynki miłosierne i modlił się wytrwale. Czując jednak bliskość śmierci i myśląc o przyszłości rodziny, przypomniał sobie, że krewnemu Gabaelowi, mieszkającemu w Raga, pożyczył kiedyś pieniądze. Wysłał więc syna Tobiasza po ich odbiór, polecając mu poszukać sobie towarzysza znającego drogę. Gdy tylko wyszedł spotkał stojącego przed sobą anioła Rafała, a nie wiedział, że to anioł Boży (Tob 5,3-4). Przyprowadzony do ojca przedstawił mu się jako Azariasz (Tob 5,13) i zapewnił go: "Nie bój się! Zdrowi wyjdziemy i zdrowi powrócimy do ciebie, ponieważ droga jest bezpieczna" (Tob 5,17).

Gdy w czasie drogi Tobiasz "wszedł do rzeki Tygrys, aby umyć nogi, wysunęła się z wody wielka ryba i chciała ugryść nogę chłopcu. Ten krzyknął, a anioł rzekł chłopcu: "Uchwyć ją i nie puszczaj tej ryby". Uchwycił ją mocno i wyciągnął na ląd. Wtedy anioł znów powiedział: "Rozpłataj tę rybę i wyjmij z niej żółć, serce i wątrobę, i zostaw je przy sobie. Żółć bowiem, serce i wątroba jej są pożytecznym lekarstwem" (Tob 6,3-4).

Gdy doszli do Ekbatany, Rafał powiedział do Tobiasza: "Tę noc musimy przepędzić u Raguela. Człowiek ten jest twojego rodu i ma córkę imieniem Sara, jedynaczkę, ona należy się tobie i cary jej majątek". Pouczył go: gdy będziesz wstępował do jej pokoju, zabierz część wątroby ryby i serce i połóż na rozżarzone węgle. Rozejdzie się zapach i demon go poczuje i ucieknie. Oboje módlcie się do Pana Boga i proście aby okazał wam miłosierdzie i ocalił was (Tob 6, 11-17). Tak anioł Rafał ocalił Tobiasza i uwolnił Sarę od demona Asmodeusza. Potem odbyły się uroczystości weselne.

Wkońcu udali się po odbiór pieniędzy. Za sprawą anioła Rafała Tobiasz otrzymał od Gabaela należność. I tak Tobiasz wrócił do domu zdrowy, żonaty i z pieniędzmi. Rafał polecił Tobiaszowi młodszemu: "Potrzyj żółcią ryby jego oczy, a lekarstwo wygryzie i ściągnie bielmo z jego oczu, a ojciec twój przejrzy" (Tob 11,8).

Gdy Ojciec z synem chcieli Rafałowi zapłacić za fatygę i opiekę w tej dalekiej drodze, ten poprosił ich na bok i rzekł do nich: "Uwielbiajcie Boga i wysławiajcie Go przed wszystkimi żyjącymi, za dobrodziejstwa jakie wyświadczył wam. Gdy ty i Sara modliliście się, ja przypomniałem błagania wasze przed majestatem Pańskim. Równocześnie posłał mnie Bóg, aby uzdrowić ciebie i twoją synową Sarę. Ja jestem Rafał, jeden z siedmiu aniołów, którzy stale są gotowi wejść przed majestat Pański" (Tob 12,15). Archanioł jest, jak widzimy, narzędziem działającej Opatrzności Bożej, której człowiek może ufać.

Księgi pozabiblijne żydowskie i chrześcijańskie niewiele do tych wiadomości dodają. Mówią o Rafale jako jednym z siedmiu najwyższych aniołów, nazywają go księciem aniołów. Mówią o jego roli w życiu ludzi. Czynią go opiekunem podróżujących, typowym Aniołem Stróżem. Za takiego też uznała Rafała pobożność chrześcijańska.

KULT

Początków kultu świętego Rafała można dopatrywać się w istniejącym w pierwszych wiekach chrześcijaństwa kulcie "siedmiu aniołów, którzy stoją przed Bogiem" (Ap 8,2; por. także Łk 1,19; Ap 1,4 i inne). Do tej grupy siedmiu należał także archanioł Rafał (Tob 12,15). O istnieniu tego kultu świadczą pisma apokryficzne pisane w tym czasie, jak również synody w Laodycei z 361 r. i w Rzymie z 492 i 745 r., które zezwalały tylko kult archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała, ponieważ w Piśmie świętym są o nich wyraźne świadectwa.

Kult św. Rafała rozwijał się najpierw na Wschodzie chrześcijańskim. Na Zachodzie pierwsze ślady jego kultu występują w VII wieku. Wtedy w Wenecji zbudowano kościół ku jego czci. W tym samym wieku w Hiszpanii miasto Kordoba zaczęła obchodzić specjalne święto ku czci świętego Rafała archanioła. Kult ten, który na razie miał charakter lokalny, popierał papież Sergiusz I.

Obchody liturgiczne ku czci świętego Rafała archanioła nie miały ustalonego dnia. W średniowieczu spotykamy rożne terminy świętowania liturgicznych wspomnień archanioła Rafała. Były one niewątpliwie związane z dedykacjami kościołów budowanych ku jego czci.

W XV wieku święty Rafał archanioł coraz częściej doznawał czci jako patron podróżujących i chorych ("posłał mnie Bóg, aby uzdrowić ciebie i twoją synową"). Jego posłudze przypisuje się także leczenie w sadzawce Betsaidzie. Wszystko^ to znajduje swoje odbicie w licznych modlitwach układanych ku jego czci.

Dla całego Kościoła święto ku czci św. Rafała archanioła ogłosił dopiero papież Benedykt XV w 1921 roku. Na obchód ten wyznaczył dzień 24 października, idąc za terminem hiszpańskim. W nowym kalendarzu liturgicznym z 1969 roku, św. Rafał otrzymał dzień 29 września razem z archaniołami: Michałem i Gabrielem.

Na obrazach artyści najczęściej przedstawiają świętego Rafała wędrującego razem z podopiecznym Tobiaszem. Widnieje też przy nich pies cały czas towarzyszący Tobiaszowi.

Rafale, prowadź nas ścieżkami,
Co wiodą prosto do niebiosów,
Zachowaj nas od chorób ciała
I zdrowie przynieś naszym duszom.

ks. Tarsycjusz SinkaWasze komentarze:
 matka: 20.02.2010, 19:59
 Chwala na wysokosci Bogu za przyjete blaganie moje.
 maria: 20.02.2010, 16:21
 Archaniele Rafale obdarz laska uzdrowienia moja przyjaciolke Danusie niechaj operacja przebiegnie dobrze i niech szybko wraca do zdrowia
 ania: 04.02.2010, 11:32
 Św.Rafale bardzo proszę uzdrów moją mamę i pomóż mi w pewnej intencji. Bardzo Cię o to proszę
 barbara : 01.02.2010, 13:03
 święty Archaniele Rafale dziekuje ci za pomoc , kiedy cie prosiłam , zawsze przychodziłes mi z pomocą , proszę ciebie i tym razem, pomóż mi aby w moim związku poukładalo sie dobrze , prosze cie o zrozumienie ze strony partnera , aby nasz związek przetrwał , bardzo prosze prowadz nas tak aby wszystko dobrze sie układało. pomoż mi , wiem ze i tym razem mnie niezawiedziesz
 kasia: 31.01.2010, 20:49
 św Rafale Archaniele wstawiaj sie prosze u Pana prosząc o dobrego męża dla mnie i dla mojej siostry oraz o uzdrowienie i nawrócenie dla Moniki i wszelkie blogosławieństwo dla niej i calej jej rodziny
 Ewa Puławy: 31.01.2010, 08:55
 Św. Archaniele Rafale proszę Cię o pomoc w znalezieniu męża na dalszą drogę życia i w dokonaniu słusznego wyboru życiowego.
 małgosia: 17.01.2010, 12:03
 Św. Tafale, przywróć mi zdrowie. Spraw żebym była lepszym człowekiem. Jstem w pełnej równowadze sama ze sobą i innymi. Mam tylko pozytywne mysli. Jstem silna, cierpliwa, pracowita. To eszystko dzieki Tobie.
 Rafał: 01.01.2010, 18:09
 Święty Archaniele Rafale, proszę bądź ze mną i pomóż w tym roku pozytywnie rozwiązać sprawy leżące mi na sercu. Obejmij swoją opieką szczególnie tą najważniejszą i najtrudniejszą. Doprowadź do szybkiego i szczęśliwego jej rozwiązania. Ufam Tobie.
 Beata: 28.12.2009, 23:59
 Święty Archaniele Rafale, bardzo się cieszę,że pojawiłeś się w moim życiu...Wiem, że przybyłeś po to, aby uzdrowić me łono. Abym mogła zostac szczęśliwą żoną i matką. Wyrażnie czuję, że to jest moje powołnie. Dziękuję, za wiarę i zaufanie...które pomagają i leczą siłą Boską.Proszę prowadż mnie...uzdrawiaj tak jak za sprawą Tobiasza uzdrowiłeś Sarę.


 Rafał: 25.12.2009, 21:10
 Święty Rafale Archaniele, dotąd zwracałem się do Ciebie właściwie tylko przed podróżą i to nie zawsze. Otrzymywałem Twą opiekę, za którą bardzo dziękuję. Mimo, że noszę Twoję imię nie prosiłem Ciebie jednak o pomoc w trudnych sprawach. Modliłem się do różnych świętych ale nie do Ciebie - mojego Anioła Stróża i Patrona. Święty Rafale dzisiaj znajduję się w niezwykle ciężkiej sytuacji. Wiem, że znalazłem się w niej w ogromnej mierze na własne życzenie. Popełniłem wiele błędów i mimo, że starałem się je naprawić, nie udało mi się. Sprawy, o których szczęśliwe rozwiązanie gorąco proszę Boga są z gatunku tych po ludzku niemożliwych i beznadziejnych. Święty Rafale, dla Boga nie ma nic niemożliwego. Poproś Go w moim imieniu o jak najszybszy i pozytywny przełom w tych sprawach. Święty Rafale, mój Patronie bardzo mocno Cię proszę, wstaw się za mną u Boga. Wiesz jak bardzo potrzebuję pomocy. Daj mi konkretny znak świadczący o Twojej opiece. Święty Rafale, bądź ze mną i pomóż mi. Proszę Boga za Twoją przyczyną o CUD szybkiego i szczęśliwego rozwiązania spraw tak bardzo leżących mi na sercu.
 magda chicago: 21.12.2009, 21:34
 Blagam o odebranie boli glowy ,prosze o laske dla siebie Arachaniele drogi.
 Uryjel: 16.12.2009, 21:22
 Dodajcie więcej aniołów.
 Mat: 08.12.2009, 20:22
 Święty Rafale Archaniele daj zdrowie mojej rodzinie.
 kasia: 30.11.2009, 05:22
 Drogi Rafale ty tez wspieraj mnie u Boga, tak bardzo kocham Ronalda, ze zycie nie ma bez niego sensu, to wspanialy czlowiek, czy ja tez nie moge byc na tym swiecie jeszcze szczesliwa, kocham go, kocham moge krzyczec, pppppooooomoz, niech sie stanie wola Boza, pozwol mi z nim byc, a moze kochac to nie wszystko? Bez milosci sie nie da zyc, pomoz
 MAŁGORZATA: 29.11.2009, 01:06
 Św. Rafale oddaję ci pod twoją opiekę mojego chorego męża który jest od dwóch tygodni w śpiączce po wypadku .Uratuj go Św. Rafale , spraw by się przebudził i powrócił do zdrowia , proszę......
 ...: 17.11.2009, 16:25
 Święty Rafale Archaniele, bądź przy mnie, pomóż w niesieniu krzyża, bądż też przy Michale i jemu pomagaj, proszę czuwaj nad nim. Powieżam Ci moje nadzieje, pragnienia i potrzeby. Powieżam Ci Michała i nasze spotkania i rozmowy jak równiez i Dominikę. Ufam Tobie.
 Kasia: 15.11.2009, 12:58
 Święty Archaniele Rafaelu, proszę CIę o łaski dla mnie, dla moich bliskich i wszystkich, którzy ich potrzebują
 Rafał: 15.11.2009, 11:51
 św.Rafale wstaw się za mną u OJCA i uproś laski o jakie zabiegam od kilku lat.amen
 Kasia z kielc : 14.11.2009, 16:04
 sw Rafale zesli łaske spotkania z tym którego Bóg postawił mi na mojej drodze czy On jest moim towarzyszem zycia i moja 2 połówką? jesli tak to błagam Cie żebyśmy się odnalezli znow i zeby juz nigdy nasze drogi sie nie rozleszyly, zebysmy byli sobie bliscy powierzam Tobie tą znajomosc a moze miłość.
 ela : 13.11.2009, 22:29
 SW.Rafale moj syn tez ma na imie Rafal tak ze jestes jego patronem prosze Cie prowadz go bezpicznymi drogami przez zycie i czuwaj przy nim zeby zawsze byl blisko BOGA ---Amen
[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] (28) [29] [30] [31] [32]


Autor

Treść

Nowości

św. Kazimierzśw. Kazimierz

Modlitwa do św. KazimierzaModlitwa do św. Kazimierza

Litania do św. KazimierzaLitania do św. Kazimierza

bł. Jan Antoni Farinaśw. Jan Antoni Farina

Modlitwa do św. Jana Antoniego FarinyModlitwa do św. Jana Antoniego Fariny

Dlaczego Kościół nie zajmuje się ludźmi biednymi?Dlaczego Kościół nie zajmuje się ludźmi biednymi?

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej