Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Rafał Archanioł

św. Rafał Archanioł Święty Rafał, archanioł, należy do chórów anielskich, o których mówi Pismo święte Starego (np.: Job 5,1; 15,15; Ps 8,6; 33,8; 89,6; 103,4; 137,1; Dn 3,58; 4,10; 7,10) i Nowego Testamentu (np.: Mt 4,11; 18,10; Łk 1,19.26; J 1,51; Dz 1,10; Hbr 1,14; Ap 1,4) oraz Tradycja Kościoła (np.: św. Klemens Aleksandryjski; Orygenes; św. Augustyn; św. Grzegorz Wielki t; św. Jan Damasceński).

Według Pisma świętego niezliczone zastępy aniołów stoją przed obliczem Boga i nieustannie cześć Mu oddają, gotowi do usług. Aniołowie są "duchami przeznaczonymi do usług, posłanymi na pomoc starającym się posiąść zbawienie" (Hbr 1,14). Takimi ukazuje ich Pismo święte, począwszy od Księgi Wyjścia, gdzie czytamy: "Oto Ja posyłam anioła przed tobą, aby cię strzegł w czasie twej drogi i doprowadził cię do miejsca, które ci wyznaczyłem" (Wj 23,20).

Tradycja Kościoła różnie określa aniołów. Według Jana Damasceńskiego, anioł jest "istotą obdarzoną rozumem, nieustannie czynną, wolną, bezcielesną, oddaną służbie Bożej i nieśmiertelną z Bożego daru". Jako osoby inteligentne i wolne służą Bogu i ludziom z własnego wyboru. Jako wysłannicy Boga (angelos) przybierają czasem dostrzegalne, ludzkie kształty (np.: Dn 8,15; Tob 11,21; Łk 1,11.28).

Dobrzy aniołowie służą zatem Bogu z własnego wyboru. "Są gotowi - pisze dalej Jan Damasceński - do spełniania poleceń Boga bez wahania i dzięki chyżości swej natury zjawiają się natychmiast tam, gdzie im wskaże Boże skinienie. Strzegą poszczególnych części ziemi. Przewodzą narodom i krajom, które im Stwórca powierzył. Dbają o nasze potrzeby osobiste i śpieszą nam z pomocą". Orygenes w podobnym tonie pisze: "Nie wątpię, że w naszym zgromadzeniu znajdują się aniołowie, nie tylko ci, którzy mają pieczę ogólną nad całym Kościołem, lecz także i ci, którzy ją mają nad każdym z nas. Aniołowie cieszą się i modlą razem z nami".

Przedstawiciel późniejszej Tradycji, św. Bernard z Clairvaux takie daje wskazówki: "Bacz pilnie na postępowanie swoje, jak przystało na człowieka, któremu aniołowie, w myśl danego im polecenia, towarzyszą na wszystkich jego drogach. Gdziekolwiek jesteś, w najskrytszym nawet kąciku, szanuj swego anioła. Pod opieką takich obrońców, czegóż mielibyśmy się obawiać! Są oni wierni, mądrzy i potężni, dlaczegoż więc mielibyśmy się niepokoić. Wzywaj swego obrońcę przewodnika i wspomożyciela w każdej potrzebie".

Najbardziej typowym przykładem Anioła Stróża jest opisany w Biblii archanioł Rafał.

RAFAŁ

O świętym Rafale archaniele mówi jedna tylko księga święta, a mianowicie Księga Tobiasza, napisana na przełomie IV/III wiek przed Chrystusem. Treść całej księgi obraca się wokół życia prywatnego rodziny przebywającej w niewoli babilońskiej, złożonej z Tobiasza starszego, jego żony Anny oraz ich syna Tobiasza młodszego i jego żony Sary.

Tobiasz starszy, mimo doświadczeń związanych z niewolą: utraty majątku, prześladowań i ślepoty, nie załamał się lecz pozostał wierny jedynemu Bogu. Pełnił uczynki miłosierne i modlił się wytrwale. Czując jednak bliskość śmierci i myśląc o przyszłości rodziny, przypomniał sobie, że krewnemu Gabaelowi, mieszkającemu w Raga, pożyczył kiedyś pieniądze. Wysłał więc syna Tobiasza po ich odbiór, polecając mu poszukać sobie towarzysza znającego drogę. Gdy tylko wyszedł spotkał stojącego przed sobą anioła Rafała, a nie wiedział, że to anioł Boży (Tob 5,3-4). Przyprowadzony do ojca przedstawił mu się jako Azariasz (Tob 5,13) i zapewnił go: "Nie bój się! Zdrowi wyjdziemy i zdrowi powrócimy do ciebie, ponieważ droga jest bezpieczna" (Tob 5,17).

Gdy w czasie drogi Tobiasz "wszedł do rzeki Tygrys, aby umyć nogi, wysunęła się z wody wielka ryba i chciała ugryść nogę chłopcu. Ten krzyknął, a anioł rzekł chłopcu: "Uchwyć ją i nie puszczaj tej ryby". Uchwycił ją mocno i wyciągnął na ląd. Wtedy anioł znów powiedział: "Rozpłataj tę rybę i wyjmij z niej żółć, serce i wątrobę, i zostaw je przy sobie. Żółć bowiem, serce i wątroba jej są pożytecznym lekarstwem" (Tob 6,3-4).

Gdy doszli do Ekbatany, Rafał powiedział do Tobiasza: "Tę noc musimy przepędzić u Raguela. Człowiek ten jest twojego rodu i ma córkę imieniem Sara, jedynaczkę, ona należy się tobie i cary jej majątek". Pouczył go: gdy będziesz wstępował do jej pokoju, zabierz część wątroby ryby i serce i połóż na rozżarzone węgle. Rozejdzie się zapach i demon go poczuje i ucieknie. Oboje módlcie się do Pana Boga i proście aby okazał wam miłosierdzie i ocalił was (Tob 6, 11-17). Tak anioł Rafał ocalił Tobiasza i uwolnił Sarę od demona Asmodeusza. Potem odbyły się uroczystości weselne.

Wkońcu udali się po odbiór pieniędzy. Za sprawą anioła Rafała Tobiasz otrzymał od Gabaela należność. I tak Tobiasz wrócił do domu zdrowy, żonaty i z pieniędzmi. Rafał polecił Tobiaszowi młodszemu: "Potrzyj żółcią ryby jego oczy, a lekarstwo wygryzie i ściągnie bielmo z jego oczu, a ojciec twój przejrzy" (Tob 11,8).

Gdy Ojciec z synem chcieli Rafałowi zapłacić za fatygę i opiekę w tej dalekiej drodze, ten poprosił ich na bok i rzekł do nich: "Uwielbiajcie Boga i wysławiajcie Go przed wszystkimi żyjącymi, za dobrodziejstwa jakie wyświadczył wam. Gdy ty i Sara modliliście się, ja przypomniałem błagania wasze przed majestatem Pańskim. Równocześnie posłał mnie Bóg, aby uzdrowić ciebie i twoją synową Sarę. Ja jestem Rafał, jeden z siedmiu aniołów, którzy stale są gotowi wejść przed majestat Pański" (Tob 12,15). Archanioł jest, jak widzimy, narzędziem działającej Opatrzności Bożej, której człowiek może ufać.

Księgi pozabiblijne żydowskie i chrześcijańskie niewiele do tych wiadomości dodają. Mówią o Rafale jako jednym z siedmiu najwyższych aniołów, nazywają go księciem aniołów. Mówią o jego roli w życiu ludzi. Czynią go opiekunem podróżujących, typowym Aniołem Stróżem. Za takiego też uznała Rafała pobożność chrześcijańska.

KULT

Początków kultu świętego Rafała można dopatrywać się w istniejącym w pierwszych wiekach chrześcijaństwa kulcie "siedmiu aniołów, którzy stoją przed Bogiem" (Ap 8,2; por. także Łk 1,19; Ap 1,4 i inne). Do tej grupy siedmiu należał także archanioł Rafał (Tob 12,15). O istnieniu tego kultu świadczą pisma apokryficzne pisane w tym czasie, jak również synody w Laodycei z 361 r. i w Rzymie z 492 i 745 r., które zezwalały tylko kult archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała, ponieważ w Piśmie świętym są o nich wyraźne świadectwa.

Kult św. Rafała rozwijał się najpierw na Wschodzie chrześcijańskim. Na Zachodzie pierwsze ślady jego kultu występują w VII wieku. Wtedy w Wenecji zbudowano kościół ku jego czci. W tym samym wieku w Hiszpanii miasto Kordoba zaczęła obchodzić specjalne święto ku czci świętego Rafała archanioła. Kult ten, który na razie miał charakter lokalny, popierał papież Sergiusz I.

Obchody liturgiczne ku czci świętego Rafała archanioła nie miały ustalonego dnia. W średniowieczu spotykamy rożne terminy świętowania liturgicznych wspomnień archanioła Rafała. Były one niewątpliwie związane z dedykacjami kościołów budowanych ku jego czci.

W XV wieku święty Rafał archanioł coraz częściej doznawał czci jako patron podróżujących i chorych ("posłał mnie Bóg, aby uzdrowić ciebie i twoją synową"). Jego posłudze przypisuje się także leczenie w sadzawce Betsaidzie. Wszystko^ to znajduje swoje odbicie w licznych modlitwach układanych ku jego czci.

Dla całego Kościoła święto ku czci św. Rafała archanioła ogłosił dopiero papież Benedykt XV w 1921 roku. Na obchód ten wyznaczył dzień 24 października, idąc za terminem hiszpańskim. W nowym kalendarzu liturgicznym z 1969 roku, św. Rafał otrzymał dzień 29 września razem z archaniołami: Michałem i Gabrielem.

Na obrazach artyści najczęściej przedstawiają świętego Rafała wędrującego razem z podopiecznym Tobiaszem. Widnieje też przy nich pies cały czas towarzyszący Tobiaszowi.

Rafale, prowadź nas ścieżkami,
Co wiodą prosto do niebiosów,
Zachowaj nas od chorób ciała
I zdrowie przynieś naszym duszom.

ks. Tarsycjusz SinkaWasze komentarze:
 Bibi: 01.11.2009, 20:05
 Swiety Rafale archaniele Prosze cie o pomoc blagam cie iprosze pomoz wyrwij z wszystkich nalogow mojego syna i meza sklon do modlitwy strzez nas od wszelkich nieszczesc naglej i niespodziewanej smierci od wszystkich tragedii zyciowych pomoz mojej wnuczce zeby ona wyrosla na madrego i porzadnego czlowieka wstaw sie za mna do boga i wypros moje prosby.
 RAFAL: 01.11.2009, 12:59
 św.Rafale wstaw sie za mna u OJCA i upros laski o jakie zabiegam od kilku lat.amen
 Sławek Rafał: 29.09.2009, 18:35
 Sw.Archaniele Rafale-moj imienniku,wstaw sie prosze u Ojca i upros łaski o jakie zabiegam od tylu lat,by wreszcie smutek odszedł z mego serca...daj mi nadzieje..prosze:(
 Sławek Rafał: 29.09.2009, 18:34
 Sw.Archaniele Rafale-moj imienniku,wstaw sie prosze u Ojca i upros łaski o jakie zabiegam od tylu lat,by wreszcie smutek odszedł z mego serca...daj mi nadzieje..prosze:(
 Rafał: 17.09.2009, 14:26
 Proszę Cię Św. Rafale Archaniele o wstawiennictwo w intencji mojego uzdrowienia z choroby,a także o opiekę nade mną i całą rodziną. Św. Rafale Archaniele módl się nieustannie za nami.
 barbara23: 03.08.2009, 21:09
 święty ARCHANIELE RAFALE dziękuje Ci za otrzymana pomoc , za otrzymane łaski , dziękuje ze jestes , dziekuje że moge sie do ciebie zwrócic o pomoc. proszę cie o złagodzenie skutków poparzenia rośliną (barszcz sosnowskiego), prosze cie o szybkie uleczenie z tych pęcherzy Święty Archaniele Rafale dziekuje ze jestes, dziękuje że pomagasz i prosze o pomoc.. ! prosze pomóż mi !
 Gosia37 07,31,2009: 31.07.2009, 20:40
 Archaniele Rafale Ty znasz bolaczki nasze.prowadz nas i pomagaj.Wielka jest moc Twoja.Jesli jest to tylko zgodne z wola Boga,zeslij na mnie uzdrowienie ciala i wesprzyj dusze moja.Twojej opiece sie powiezam z cala swoja marnoscia .Miej w opiece rodzicow moich ,ktorzy twej pomocy potrzebuja
 E.: 07.07.2009, 22:23
 Swięty Rafale Archaniele, wstaw się do Pana Boga za Agnieszką, uproś dla niej szczęsliwego rozwiązania i tak nam potrzebnego teraz błogosławieństwa Bożego. Odwiedzaj nas i doradzaj, upraszaj łask potrzebnych całej rodzinie. Wyproś łaski powrotu do zdrowia dla dziadka Rysia.Opiekuj się nami wszyskimi i chroń nas od wszelkiego złego.
 R: 26.06.2009, 12:20
 dziękuje ci za twą pomoc


 Kamila_Wrocław: 15.06.2009, 23:08
 Archaniele Rafale zatroszcz się o zdrowie moje mojego męza taty naszej znajomej P Janeczi. Pomagaj podejmować dobre decyzje dotyczace firmy żeby dawała godne życie za tak ciężką prace oraz zatrudnienie jeszcze wiekszej ilości ludzi. Badz drogowskazem w naszym zyciu tu na ziemi żebyśmy dotarli do wymarzonego celu ...
 Kamila_wrocław: 15.06.2009, 22:56
 Kochany Rafale to imię dostał również mój synek dzisiaj zaczyna 6 miesiac życia. Proszę chroń go przed wszelkim złem i prowadz go drogą godną noszenia Twojego imienia daj mu zdrowie inteligencję mądrośc aby nie zmarnował życia ani sobie ani innym pokieruj jego życiem tak aby nikt nigdy przez niego nie cierpiał.
 Anna Maria: 03.06.2009, 21:19
 Swięty RAFALE ,dziękuje Ci za to że Jesteś, dziękuje że tyle razy mi pomogłeś, za opiekię w czasie drogi do mojej siostry ,kiedy tak strasznie się bałam ,TY NAS tz .mnie i dzieci ŚWIETY RAFALE OCALIŁEŚ .
 Agnieszka: 27.05.2009, 21:38
 Mój Kochany Aniele, Boski Przyjacielu i Opiekunie! wlaśnie odczytałam swój wpis ze stycznia i przypomniałam sobie tamte trudne chwile. Ale byłeś z nami i wszystko dobrze się skończyło. Za wszystko Ci dziękuję i nadal proszę o opiekę nad moją Rodziną. Szczególnie polecam Twojej opiece mamę mojego kolegi, która zmaga się z nowotworem płuc. Ona ma dla kogo żyć! wyproś łaski dla niej u Ojca Niebieskiego. Prosze Cię aby nie poddała się chorobie, żeby nie zwątpiła. Nigdy jej nie spotkałam ale mocno wierzę że jej pomożesz. Ciebie też nie widziałam a wiem że jesteś.
 szymek: 13.05.2009, 14:28
 Dziękuję Wam, że jesteście obok mnie. tak często nie rozumiem tego co sie w moim życiu dzieje, a chciałbym. dziękuję za "namacalną" Waszą opiekę, żyję dzięki niej ;), opiekujcie się moimi bliskimi i proszę pomagajcie ludźmi z którymi mam kontakt, a także moim dobrym synom i żonie. czasami trudno mi nawet "Jezu, ufam Tobie!" powiedziec. wiecie co to znaczy.. dziękuję za dotychczasową i proszę o dalszą Waszą opiekę. znacie mnie, bardzo potrzebuję jej :)) Kocham Was za to, żę jesteście!
 blablabla: 11.05.2009, 20:41
 po co takie dlugie komentarze prawie jak pro pro noby :P
 Maria Antonina: 11.05.2009, 03:26
 Moj Rafaelu, Aniele kochany! Prosze zabierze ode mnie ta chorobe... Wylecz moje mysli i moja dusze. Jutro trudny dzien - daj mi madrosc w rozmowie. Czuwaj nadal nad moimi podrozami i zaprowadz do bezpiecznej przystani. Przytulam sie do Twych skrzydel chroniacych.....
 BARBARA 23: 24.03.2009, 21:02
 święty ARCHANIELE RAFALE , dziękuje ci z całego serca za otrzymane łaski i prosze o dalsze , prosze o zdrowie , aby z moim okiem było wszystko dobrze i ulecz mnie z tych schorzen którymi sie tak martwie , święty ARCHANIELE RAFALE bardzo cie prosze ULECZ MNIE . dziękuje ci
 Malgorzata: 23.03.2009, 03:30
 Swiety Archaniele Rafaelu... Prosze, wez te milosc w opieke i chron jej kruchosc i niezwyklosc. Nie zawracalabym Ci glowy, gdybym nie czula, ze czekalam na nia wlasnie cale moje zycie , choc tak wszystko glupio sama popsulam.... Jestes tez opiekunem wedrowcow i emigrantow - nie opuszczaj nas obojga i prowadz bezpieczna droga przez dalsze zycie, byc moze ku sobie - jesli taka jest wola Boga. Zawierzam Ci te wszystkie nasze sprawy w ogromnej ufnosci, ze nie odmowisz mi swojej pomocy i opieki... I ufam Ci calym moim sercem.
 Urszula: 20.03.2009, 00:31
 Św.Archaniele Rafale, prowadź moich bliskich ...nas wszystkich, ścieżkami, Co wiodą prosto do niebiosów, Zachowaj nas od chorób ciała I zdrowie przynieś naszym duszom. Błagam o trzeżwość dla mojego syna Roberta, o pomoc w dalszym życiu dla jego i jego przyszłej rodziny.Miej nas wszystkich w swojej opiece.
 Elzbieta: 19.03.2009, 00:31
 Swiety Rafale Archaniele badz przy moich dzieciach: przy Dawidzie, Romanie i Michale, badz przy moim rodzenstwu i ich rodzinach, przy mojej mamie, przy moim mezu, przy Agacie i jej dzieciach a takze badz przy mnie - badz przy nas Swiety Rafale Archaniele ze swoimi Aniolami, pomagaj nam, pros za nas i wstawiaj sie za nami u Pana Boga Wszechmogacego. I za przyczyna Pana Boga naszego uzdrow nas,odmien nas, wzmocnij nas i ulecz nas na ciele, duszy i umysle i opiekuj sie nami i badz z nami....
[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] (29) [30] [31] [32]


Autor

Treść

Nowości

św. Kazimierzśw. Kazimierz

Modlitwa do św. KazimierzaModlitwa do św. Kazimierza

Litania do św. KazimierzaLitania do św. Kazimierza

bł. Jan Antoni Farinaśw. Jan Antoni Farina

Modlitwa do św. Jana Antoniego FarinyModlitwa do św. Jana Antoniego Fariny

Dlaczego Kościół nie zajmuje się ludźmi biednymi?Dlaczego Kościół nie zajmuje się ludźmi biednymi?

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej