Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Rafał Archanioł

św. Rafał Archanioł Święty Rafał, archanioł, należy do chórów anielskich, o których mówi Pismo święte Starego (np.: Job 5,1; 15,15; Ps 8,6; 33,8; 89,6; 103,4; 137,1; Dn 3,58; 4,10; 7,10) i Nowego Testamentu (np.: Mt 4,11; 18,10; Łk 1,19.26; J 1,51; Dz 1,10; Hbr 1,14; Ap 1,4) oraz Tradycja Kościoła (np.: św. Klemens Aleksandryjski; Orygenes; św. Augustyn; św. Grzegorz Wielki t; św. Jan Damasceński).

Według Pisma świętego niezliczone zastępy aniołów stoją przed obliczem Boga i nieustannie cześć Mu oddają, gotowi do usług. Aniołowie są "duchami przeznaczonymi do usług, posłanymi na pomoc starającym się posiąść zbawienie" (Hbr 1,14). Takimi ukazuje ich Pismo święte, począwszy od Księgi Wyjścia, gdzie czytamy: "Oto Ja posyłam anioła przed tobą, aby cię strzegł w czasie twej drogi i doprowadził cię do miejsca, które ci wyznaczyłem" (Wj 23,20).

Tradycja Kościoła różnie określa aniołów. Według Jana Damasceńskiego, anioł jest "istotą obdarzoną rozumem, nieustannie czynną, wolną, bezcielesną, oddaną służbie Bożej i nieśmiertelną z Bożego daru". Jako osoby inteligentne i wolne służą Bogu i ludziom z własnego wyboru. Jako wysłannicy Boga (angelos) przybierają czasem dostrzegalne, ludzkie kształty (np.: Dn 8,15; Tob 11,21; Łk 1,11.28).

Dobrzy aniołowie służą zatem Bogu z własnego wyboru. "Są gotowi - pisze dalej Jan Damasceński - do spełniania poleceń Boga bez wahania i dzięki chyżości swej natury zjawiają się natychmiast tam, gdzie im wskaże Boże skinienie. Strzegą poszczególnych części ziemi. Przewodzą narodom i krajom, które im Stwórca powierzył. Dbają o nasze potrzeby osobiste i śpieszą nam z pomocą". Orygenes w podobnym tonie pisze: "Nie wątpię, że w naszym zgromadzeniu znajdują się aniołowie, nie tylko ci, którzy mają pieczę ogólną nad całym Kościołem, lecz także i ci, którzy ją mają nad każdym z nas. Aniołowie cieszą się i modlą razem z nami".

Przedstawiciel późniejszej Tradycji, św. Bernard z Clairvaux takie daje wskazówki: "Bacz pilnie na postępowanie swoje, jak przystało na człowieka, któremu aniołowie, w myśl danego im polecenia, towarzyszą na wszystkich jego drogach. Gdziekolwiek jesteś, w najskrytszym nawet kąciku, szanuj swego anioła. Pod opieką takich obrońców, czegóż mielibyśmy się obawiać! Są oni wierni, mądrzy i potężni, dlaczegoż więc mielibyśmy się niepokoić. Wzywaj swego obrońcę przewodnika i wspomożyciela w każdej potrzebie".

Najbardziej typowym przykładem Anioła Stróża jest opisany w Biblii archanioł Rafał.

RAFAŁ

O świętym Rafale archaniele mówi jedna tylko księga święta, a mianowicie Księga Tobiasza, napisana na przełomie IV/III wiek przed Chrystusem. Treść całej księgi obraca się wokół życia prywatnego rodziny przebywającej w niewoli babilońskiej, złożonej z Tobiasza starszego, jego żony Anny oraz ich syna Tobiasza młodszego i jego żony Sary.

Tobiasz starszy, mimo doświadczeń związanych z niewolą: utraty majątku, prześladowań i ślepoty, nie załamał się lecz pozostał wierny jedynemu Bogu. Pełnił uczynki miłosierne i modlił się wytrwale. Czując jednak bliskość śmierci i myśląc o przyszłości rodziny, przypomniał sobie, że krewnemu Gabaelowi, mieszkającemu w Raga, pożyczył kiedyś pieniądze. Wysłał więc syna Tobiasza po ich odbiór, polecając mu poszukać sobie towarzysza znającego drogę. Gdy tylko wyszedł spotkał stojącego przed sobą anioła Rafała, a nie wiedział, że to anioł Boży (Tob 5,3-4). Przyprowadzony do ojca przedstawił mu się jako Azariasz (Tob 5,13) i zapewnił go: "Nie bój się! Zdrowi wyjdziemy i zdrowi powrócimy do ciebie, ponieważ droga jest bezpieczna" (Tob 5,17).

Gdy w czasie drogi Tobiasz "wszedł do rzeki Tygrys, aby umyć nogi, wysunęła się z wody wielka ryba i chciała ugryść nogę chłopcu. Ten krzyknął, a anioł rzekł chłopcu: "Uchwyć ją i nie puszczaj tej ryby". Uchwycił ją mocno i wyciągnął na ląd. Wtedy anioł znów powiedział: "Rozpłataj tę rybę i wyjmij z niej żółć, serce i wątrobę, i zostaw je przy sobie. Żółć bowiem, serce i wątroba jej są pożytecznym lekarstwem" (Tob 6,3-4).

Gdy doszli do Ekbatany, Rafał powiedział do Tobiasza: "Tę noc musimy przepędzić u Raguela. Człowiek ten jest twojego rodu i ma córkę imieniem Sara, jedynaczkę, ona należy się tobie i cary jej majątek". Pouczył go: gdy będziesz wstępował do jej pokoju, zabierz część wątroby ryby i serce i połóż na rozżarzone węgle. Rozejdzie się zapach i demon go poczuje i ucieknie. Oboje módlcie się do Pana Boga i proście aby okazał wam miłosierdzie i ocalił was (Tob 6, 11-17). Tak anioł Rafał ocalił Tobiasza i uwolnił Sarę od demona Asmodeusza. Potem odbyły się uroczystości weselne.

Wkońcu udali się po odbiór pieniędzy. Za sprawą anioła Rafała Tobiasz otrzymał od Gabaela należność. I tak Tobiasz wrócił do domu zdrowy, żonaty i z pieniędzmi. Rafał polecił Tobiaszowi młodszemu: "Potrzyj żółcią ryby jego oczy, a lekarstwo wygryzie i ściągnie bielmo z jego oczu, a ojciec twój przejrzy" (Tob 11,8).

Gdy Ojciec z synem chcieli Rafałowi zapłacić za fatygę i opiekę w tej dalekiej drodze, ten poprosił ich na bok i rzekł do nich: "Uwielbiajcie Boga i wysławiajcie Go przed wszystkimi żyjącymi, za dobrodziejstwa jakie wyświadczył wam. Gdy ty i Sara modliliście się, ja przypomniałem błagania wasze przed majestatem Pańskim. Równocześnie posłał mnie Bóg, aby uzdrowić ciebie i twoją synową Sarę. Ja jestem Rafał, jeden z siedmiu aniołów, którzy stale są gotowi wejść przed majestat Pański" (Tob 12,15). Archanioł jest, jak widzimy, narzędziem działającej Opatrzności Bożej, której człowiek może ufać.

Księgi pozabiblijne żydowskie i chrześcijańskie niewiele do tych wiadomości dodają. Mówią o Rafale jako jednym z siedmiu najwyższych aniołów, nazywają go księciem aniołów. Mówią o jego roli w życiu ludzi. Czynią go opiekunem podróżujących, typowym Aniołem Stróżem. Za takiego też uznała Rafała pobożność chrześcijańska.

KULT

Początków kultu świętego Rafała można dopatrywać się w istniejącym w pierwszych wiekach chrześcijaństwa kulcie "siedmiu aniołów, którzy stoją przed Bogiem" (Ap 8,2; por. także Łk 1,19; Ap 1,4 i inne). Do tej grupy siedmiu należał także archanioł Rafał (Tob 12,15). O istnieniu tego kultu świadczą pisma apokryficzne pisane w tym czasie, jak również synody w Laodycei z 361 r. i w Rzymie z 492 i 745 r., które zezwalały tylko kult archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała, ponieważ w Piśmie świętym są o nich wyraźne świadectwa.

Kult św. Rafała rozwijał się najpierw na Wschodzie chrześcijańskim. Na Zachodzie pierwsze ślady jego kultu występują w VII wieku. Wtedy w Wenecji zbudowano kościół ku jego czci. W tym samym wieku w Hiszpanii miasto Kordoba zaczęła obchodzić specjalne święto ku czci świętego Rafała archanioła. Kult ten, który na razie miał charakter lokalny, popierał papież Sergiusz I.

Obchody liturgiczne ku czci świętego Rafała archanioła nie miały ustalonego dnia. W średniowieczu spotykamy rożne terminy świętowania liturgicznych wspomnień archanioła Rafała. Były one niewątpliwie związane z dedykacjami kościołów budowanych ku jego czci.

W XV wieku święty Rafał archanioł coraz częściej doznawał czci jako patron podróżujących i chorych ("posłał mnie Bóg, aby uzdrowić ciebie i twoją synową"). Jego posłudze przypisuje się także leczenie w sadzawce Betsaidzie. Wszystko^ to znajduje swoje odbicie w licznych modlitwach układanych ku jego czci.

Dla całego Kościoła święto ku czci św. Rafała archanioła ogłosił dopiero papież Benedykt XV w 1921 roku. Na obchód ten wyznaczył dzień 24 października, idąc za terminem hiszpańskim. W nowym kalendarzu liturgicznym z 1969 roku, św. Rafał otrzymał dzień 29 września razem z archaniołami: Michałem i Gabrielem.

Na obrazach artyści najczęściej przedstawiają świętego Rafała wędrującego razem z podopiecznym Tobiaszem. Widnieje też przy nich pies cały czas towarzyszący Tobiaszowi.

Rafale, prowadź nas ścieżkami,
Co wiodą prosto do niebiosów,
Zachowaj nas od chorób ciała
I zdrowie przynieś naszym duszom.

ks. Tarsycjusz SinkaWasze komentarze:
 Urszula: 10.04.2011, 20:33
 Sw Rafaelu Piekny Archaniele w wielkim smutku przezywam rocznice smierci Pana Prezydenta Lecha Kaczynskiego Jego zony Marylki i wszystkich na pokladzie Tupolewa. To wielka tragedia dla calej Polski i Polakow na calym swiecie i wielki smutek. Rok temu gdy sie dowiedzialam o tej tragedji, do kosciola pojechalam w zalobie i zalozylam szalik narciarski z napisem Polska, i z calego kosciola tylko ten chudy zlozyl mi wyrazy sympatji. Od tej pory go pamietam, dzisiaj rok mija jak go zobaczylam a on mnie. Chodzil chyba trzy razy przygladajac sie na moj szalik w koncu podszedl ja stalam miedzy Mexykankami przy bocznej lawce sciany kosciola i plakalam w ten szalik. Dzien byl goracy a ja w tym szaliku polskim zimowym. Mexykankom skinal glowa a mnie zlozyl wyrazy sympatji dla Polski, ja odpowiedzialam ze to okropne kierujac moja glowe gdy on przechodzil, wydaje mi sie ze nikt nie skierowal nigdy swego spojrzenia tak jak ja na niego, i od tamtej pory zaplanowal taki napad na mnie. Dzisiaj tez ta zalobe przezylam, udajac sie do kosciola. Na koniec mszy swietej on usiadl obok Matki Bozej z Guadalupe, lawka byla pusta albowiem ludzie juz wyszli z kosciola, ja stalam obok drugiej lawki przy scianie kosciola, wyszlam bocznymi drzwiami z kosciola. Minelo wiele czasu jak nie siadal obok Matki Bozej z Guadalupe. Ja stalam obok zeby mu pokazac ze nadzieji mu nie odbieram, a on moze usiadl obok Matki Bozej ze on mnie nie odbiera nadzieji, ja nie wiem, wszystko w swietych rekach Pana Naszego Jezusa Chrystusa.
 EVA 4 4 2011: 04.04.2011, 14:51
 SW RAFAELU CZUWAJ NAD NAMI PROSZE DAJ MI ZNAK CZUWAJ NADEMNA I MOJA RODZINA I BLISKIMI POKIERUJ MNIE BYM Z RODZINA ODWIEDZILA MATKE BOZA W GUADELLUPE POMOZ MI ZEBRAC NA TE PIELGRZYMKE FUNDUSZE ORAZ BY ZLOZYC KWITY NA GROBIE JANA PAWLA W RZYMIE BOG ZAPLAC
 Urszula: 01.04.2011, 17:06
 Sw Rafaelu Archaniele co mam Ci pisac, ludzie sa dziwni w tym kosciele. W ubiegla niedziele usiadlam zupelnie gdzie indziej na drugim rzedzie lawek po srodku kosciola. Gdy zebrali sie ci wszysci do rozdawania eucharystji szli wlasnie bardzo blisko mojej lawki jeden za drugim, druga, szla i starsza kobieta widac wdowa, on szedl za nia ten chudy, ale gdy zobaczyl mnie to jak zwykle zaczal chodzic w kolko i polecial w druga strone pozniej juz za nimi do oltarza. Tym razem on dawal chleb eucharystji, obok niego inny pan, ja podeszlam do tego innego przyjac eucharystje, do klamcy nie podeszlam. Rozpoznalam dlaczego on to mnie zrobil, wychodzi na to ze ta starsza kobieta ktora podaje tez komunie widziala cos w nim i zawsze za nim chodzila po kosciele, ale on od niej uciekal i wtedy gdy sie gapil na mnie i siadal obok mnie ona tez z nim siadala ale on siedzial wytrwale tak dlugo zeby ona sobie poszla, i poszla, pozniej on siadal obok mnie juz sam, w trzecia niedziele napadl na mnie gapil sie twarza w twarz, pozniej klamal. To chyba taki podly pomysl zeby ta kobieta odczepila sie od niego, a nie pomyslal ze kogos drugiego moze tak podle zranic, dla niego to zycie to zabawa, pusty czlek, mysli tylko o sobie. Dlaczego on tak dziwnie sie zachowuje jak mnie widzi, zaczyna chodzic w kolko. Ja moje oczy odwrocilam, zbaczylam ta kobiete, ktora byc moze miala nadzieje wyjsc za niego za maz a on tak postapil niegodziwie, przysiadajac sie do mnie. Ta kobieta jest nie najladniejsza i juz w podeszlym wieku ale on tez nie mlody pasuja do siebie, przeciez z niego nie jest takie cudo, wypalony, pelen pychy. A ta kobieta szla kulejac, zawsze cos jej wyskakuje, to plama wielka czarna na nosie to teraz ta noga. On naprawde zasluzyl sobie na ta starsza kobiete, powinna lepiej sie nim zajac, a moze on szuka milionerki, ale czlowiek sie pomylil bo on juz jest za stary na milionerke. Gdy z nim rozmawialam juz blisko rok temu, pytajac dlaczego wskoczyl przede mnie gapiacmi sie w oczy, wyparl sie, prowadzil rozmowe akcentem grzdyla, nie pochodzi on z kulturalnej rodziny, jest red neckiem - grzdylem. Ten grubszy pan natomiast gdy sie modli ma dobry akcent, nie jest red neckiem. W ubiegla niedziele siedzial gdzie indziej, moze on tez jest pomylony. Sw Rafaelu Archaniele prosze Cie zajmij sie mna zeby mnie to wylecialo z glowy jak najszybciej, spraw tak zeby milosc Jezusa zajmowala serce moje, a gdy bede miala juz milosc Jezusa to co mi bedzie brakowalo, On Jest wszystkim Moj Pan Jedyny Umilowany Jezus Chrystus.
 Elżbieta: 01.04.2011, 14:00
 Dziekuje za wsparcie Twoje i dobrych ludzi. Już to wszystko tak nie boli, chociaz miłe nie jest. Dobrze że są jeszcze tacy ludzie jak D. czy inni, o których myslę. Dziękuję.
 Mariusz : 23.03.2011, 21:18
 Święty Rafale Archaniele proszę Cię obejmij opieką swoją mojego przyjaciela Rafała czuwaj nad nim i bądź przy nim w dzień i w nocy podczas jego jutrzejszej podróży na Litwę podczas wykonywanej tam pracy i aby bezpiecznie wrócił do domu. Święty Rafale jesteś patronem mojego przyjaciela Bądź mocno obecny w jego życiu niech czuje Twoją obecność.
 Urszula: 17.03.2011, 22:44
 Sw Rafaelu Archaniele, prosze zadbaj o mnie i o moje wszystkie sprawy. Staram sie robic wszystko jak najlepiej, moze czasem kiedy nie przemysle swojego postepowania, to Ty Aniele powiedz mi i przypomnij mi zebym sie lepiej zastanowila zanim zaczne cos robic, wbij mi w glowe kazda minute kazda chwile zebym nie robila zadnych bledow, ani w pracy ani w zyciu, z calego serca dziekuje Ci Piekny Rafaelu Archaniele
 ewa16 3 2011: 15.03.2011, 11:10
 ANIELE SW RAFAELU UPRZEJMIE CIE BLAGAM PRZEDSTAW WSZYSTKIE MOJE SPRAWY NASZEMU PANU JEZUSOWI I JEGO MATCE BLAGAM PRZEPROS W MOIM IMIENIU ZA WSZYSTKO CO ZLEGO UCZYNILAM LUB POWIEDZIALAM UBLAGAL DLA MNIE O RADOSC W MYM SERCU O ICH MILOSC . BLAGAM POMOZ SW RAFAELU PROWADZ I POMOZ MI W SPRAWIE PRACY PROWADZ OD POCZATKU DO KONCA BADZ PRZY MNIE I MOJEJ RODZINIE MAM PEWNE MARZENIA KTORE TOBIE ODDAJE I POMOZ MI W ICH REALIZACJI Z POMOCA MOICH BLISKICH BO NIE WIEM CO MAM ROBIC JAK WSZYSTKO NAPRAWIDZ PROSZE O TO ZA TWYM WSTAWIENNICTWEM I OJCA SW JANA PAWLA OSWIC MOJE MYSLI POWIERZAM SIE OPIECE RATUJ WSPOMAGAJ PROWADZ PODPOWIEDZ USLYSZ BADZ W MOICH MYSLACH SLOWACH BYM WSZYSTKO USLYSZALA DOBREGO AMEN
 magda: 14.03.2011, 21:25
 Św Archaniele Rafaelu ulituj się nad mna. Dzis płakałam straszenie, i wieże że tekst który przeczytałam nie jest od tak. Bog mi go zesłał i nic nie rozmumiem. Do dzis nie wiedziałam o Ciebie nic ale teraz wiem że jesteś moja pomocą. Błagam Pomóż mi.
 magda: 14.03.2011, 21:23
 Św Archaniele Rafaelu ulituj się nad mna. Dzis płakałam straszenie, i wieże że tekst który przeczytałam nie jest od tak. Bog mi go zesłał i nic nie rozmumiem. Do dzis nie wiedziałam o Ciebie nic ale teraz wiem że jesteś moja pomocą. Błagam Pomóż mi.


 Urszula: 13.03.2011, 04:05
 Sw Rafaelu Archaniele, dzisiaj bardzo dlugo to wszystko rozwazalam i plakalam, zrozumialam ze ten pierwszy typ jest niesympatyczny, on gapil sie na mnie twarza w twarz przez jakas zemste do kobiet, pomimo ze mnie nie zna, przymierzal sie do mnie z lewej i z prawej strony, patrzyl na moje palce u nog i na rece, zaatakowal mnie. Nawet jak podawal wino to przekrecal swoja glowe i patrzyl czy ja tam siedze, zeby moc przyleciec i mnie zaatakowac i zatruc jadem trucizny, ukasic tym spojrzeniem. Gdy ja za dwa tyg mu powiedzialam ze go kocham on podziekowal tak jakby to byla drobnostka cos drobnego nic specjalnego ot takie sobie cos nie istotne. Byc moze dla niego kobiety sa nic nie warte, a to on powinien o sobie samym pomyslec bo to jest jego problem, on jest nic nie warty on jest tchorzem i oszustem i klamca i taki typ podaje krew Jezusa w postaci wina. Co za tupet isc i udawac takiego waznego a pozniej, napadac na samotna kobiete, dobrze ze Pan Jezus widzial te jego wszystkie wystepki. Przedostatnia niedziele nie wchodzil do kosciola, tylko podgladal czy ja tam stoje przy ostatnich lawkach gdzie w rogu jest Swieta Rodzina Motka Boza z Dzieciatkiem Jezus i Sw Jozefem. Obok mnie stal ten trzeci kandydat. Ktory za zwyczaj siada obok Sw Rodziny. To ze on stal obok mnie nie znaczy wcale ze on jest kandydatem i ze kleczal obok mnie ze jest uprzejmy i usmiechniety nie znaczy ze on wogole o tym mysli zeby szukac sobie zone. Przy Sw Rodzinie siedzial bardzo smutny, ludzie maja przeciez rozne problemy, nie znaczy to wcale ze jak on stoi obok mnie ze on nawet mysli o czym kolwiek, przyszedl czlowiek do kosciola pomodlic sie. A ten chudy nie wchodzil do kosciola bo sie wystraszyl tego mlodego czlowieka, tylko podgladal. Sw Rafaelu trzeci kandydat jesli jest to jest a jesli go nie ma to go nie ma. Ten grubszy pare razy krecil sie tam gdzie ja siadalam, wiedzial gdzie ja siedze i raz nawet polozyl swoj zakiet skorzany na moje miejsce ze zajete a sam stal obok kolumny. Ja usiadlam wiec na schodku pod obrazem Matki Bozej z Guadalupe, pozniej usiadl. Innym razem gdy kleczalam przed obrazem Matki Swietej z Guadalupe on przyszedl zapalic swiece. Ja wtedy caly czas modlilam sie o prace, a on moze myslal ze o meza. To dlatego zlapal mnie za reke do modlitwy. Swiety Rafaelu Pod Matki Bozej obrazem juz mnie nic nie zaskoczy, czemu oni mnie to robia. Ja juz sie boje chodzic do kosciola, moj Boze co oni wyprawiaja. W ta Srode Popielcowa ten grubszy kleczal przedemna gdy kosciol stal. To tak to wszystko wyglada, przyjdz Swiety Rafaelu Archaniele z Boza pomoca.
 Urszula: 10.03.2011, 05:51
 Sw Rafaelu Archaniele dzis byla sroda popielcowa, pojechalam do kosciola, usiadlam obok obrazu Matki Bozej z Guadalupe. Obok mnie usiadl ten grubszy pan ktory kiedys zlapal moja reke do modlitwy. Byla cala msza swieta, w polowie mszy ludzie podchodzili zeby im naznaczono krzyz z popiolu na czole. Nastepnie byla sprawowana eucharystia. Po komunji udalam sie znow na swoje miejsce obok Matki Bozej, a kedy kosciol stal to on uklakl przede mna i z glowa opuszczona modlil sie, ja stalam dostojnie, co mialam robic. Sw Rafaelu jaka to kolosalna roznica miedzy tymi dwoma kandydatami, jeden napadl na mnie i gapil sie na mnie, twarza w twarz, a pozniej klamal ze to nie on. Dzisiaj ten drugi kandydat uklakl przede mna i z glowa opuszczona modlil sie. Co mialam robic, kosciol stal i ja stalam. Ja nie wiem co on kombinuje, czy on stracil glowe. Sw Rafaelu co to za trojkat, moj Boze co to wogole sie dzieje. Obydwaj wiedza gdzie ja siedze, tamtemu pierwszemu nie odbieram nadzieji, ktorego mi Pan Jezus wybierze, byc moze zadnego z nich. Ten pierwszy wyglada na takiego co za duzo bawil sie zyciem, a ten drugi moze wdowiec i chcialby byc moze zeby mu sie wrocily stare dobre czasy. Sw Rafaelu Archaniele prosze wybierz mi meza. To trudno sobie wyobrazic ze ten pan przede mna kleczal, bardzo trudno, i to w tym wlasnie czasie kidy caly kosciol stal. Ja nie mam pojecia jakie oni metody stosuja, czy to tylko mnie sie przydazylo, czy z innymi kobietami tez tak postepuja. Ten chudy napewno tak nie pierwszy raz tak napadal, dziwne tylko ze to zrobil w kosciele. Bardzo nie przyjemna sprawa i typ nie przyjemny, widac ze ma pyche, a gdzie jest pycha sa i inne grzechy wszystkie po koleji. Ten grubszy pan nie ma pychy. Sw Rafaelu Archaniele prosze wybierz mi meza wedlug Twego gustu i wieku, moze byc nawet trzeci kandydat, ktory siada obok Matki Bozej z dzeciatkiem Jezus i Swietym Jozefem, tez sie patrzyl na mnie i tez kleczal obok mojego klecznika, masz trzech do wyboru.
 Urszula: 06.03.2011, 19:45
 Sw Rafaelu Archaniele dziekuje Ci za Twa swieta protekcje, uwolnilam sie z tej nedzy dzieki litosci Jezusa, juz mnie opuscila. Nie w mojej naturze byc nieszczesliwa nie w mej naturze smucic sie. W mojej naturze jest milosc Boga i jego szczescie i radosc, jak to dobrze ze Pan Jezus widzi to wszystko.
 Urszula: 06.03.2011, 01:49
 Sw Rafaelu Archaniele, znow ta nedza do mnie wrocila, a wreczylam ta cala nedze Jezusowi, i mnie opuscila na jakis czas, dlatego prosze Cie pros Jezusa zeby wzial ta nedze odemnie. To jest naprawde uciazliwe, musze sie przeciez z tego uwolnic, albowiem nie ma tu zadnego sensu, to nie ma sensu. Judasz wskoczyl przed moje oblicze patrzyl sie na mnie twarza w twarz, przed obrazem Matki Bozej z Guadalupe zeby sie uwierzytelnic a pozniej klamal. Teraz jezdzi z obrazem Matki Bozej na skuterze, zamiast rejestracji. Wiem ze jestem bardzo slaba i bez Jezusa nic nie jestem w stanie zrobic. Sw Rafaelu Archaniele uprzejmie Cie prosze, zajmij sie moimi sprawami. Daj mi radosc i szczescie Jezusa, niech moja dusza wypelnia wole Jego, teraz widze jak bardzo Jezus cierpial przez Judasza, ktorego tez kochal, a on polecial go sprzedac za marne srebrniki.
 Elżbieta: 02.03.2011, 15:00
 Dziękuje za wsparcie dobrych ludzi, dziekuję za dobrych lekarzy, którzy mi pomogli. Czy warto jeszcze mieć mysli o tym o czym Ty wiesz? Daj siłę zrozumieć i wybrać właściwą drogę.
 Urszula: 26.02.2011, 22:03
 Sw Rafaelu Archaniele bardzo Ci dziekuje za Twoja troske, w sama pore zreperowano mi samochod, gdybym nie pojechala do zakladu z serwisem chamulcow, tej glownej awarji by nnie znaleziono, a ja bym stala z popsutym samochodem, a dzieki tym chamulcom wszystko naprawiono. Bardzo drogo kosztowalo, a wiec prosze Cie czuwaj nad moimi sprawami i pros Pana Naszego o Blogoslawienstwo dla mnie.
 Justyna: 23.02.2011, 21:08
 Św Rafale Archaniele przynieś zdrowie ciała, duszy i umysłu dla całej mojej rodziny, a w szczegułności dla mojego synka Marcina.
 Urszula: 20.02.2011, 20:22
 Sw Rafaelu Archaniele Ty jestes ze mna prawdziwie, odczulam to dzis gdy kleczalam przed Matki Bozej obrazem z Guadalupe. Podniosles mnie z klecznika w tej sekundzie kiedy ten czlowiek przechodzil a ja nie moglam widziec tylem glowy. On uciekl i mial mine pogrzebowa, nie jest to szczesliwy czlowiek, skoro napadl na mnie wczesniej przed Matki Bozej obrazem. Szczesliwy czlowiek nie postapil by tak, nieszczesliwi ludzie tylko tak czynia Ci ktorzy zle zyli zle ich wychowano nie mieli przykladu nie nauczono, mozna to nazwac ze postapil nie etycznie. Sw Rafaelu prosze o Twa pomoc w tej sprawie, dziekuje ze mnie podniosles z klecznika w tej wlasnie sekundzie, prowadz mnie jak prowadzisz. Dziekuje Ci
 Urszula: 19.02.2011, 20:37
 Sw Rafaelu Archaniele czuwaj nademna, naprawde potrzebuje Twej opieki, wypraszaj nieustannie laski od Pana Naszego Jezusa Chrystusa, ktore to moga zycie oslodzic i pieknie zyc w milosci Jezusa i Matki Jego.
 Urszula: 14.02.2011, 06:10
 Sw Rafaelu Archaniele, bardzo Cie prosze zeslij mi Twoje piorko i iskierke nadzieji. Bardzo sie spoznilam do kosciola na Niedzielna Msze Swieta, obiecuje Ci ze juz wiecej nie bede sie spozniala, ale Ty mnie nie opuszczaj. Tylu ludzi dzis modlilo sie pod obrazem Matki Bozej z Guadalupe po przyjeciu Komunji Swietej, ja tez tam sie zatrzymalam pod tym obrazem Matki Najswietrzej. Ten pan przechodzil tamtedy, a ja usiadlam obok Matki Bozej, on dwie lawki dalej. Pozniej kosciol sie przezegnal na koniec Mszy Swietej. Ja juz nie siadalam obok Matki Bozej ponad pol roku dopiero dzisiaj w ta Niedziele odwazylam sie usiasc na koniec Mszy Swietej. To jego klamstwo bardzo mnie bolalo, jest to czlowiek byc moze zakochany sam w sobie itp. ja takich ludzi nie rozumiem jakimi sciezkami chodza i co zamierzaja splatac drugiej osobie. Czekam cierpliwie, bo i tak do kosciola musze chodzic. Sw Rafaelu Archaniele ludzie sa nieodpowiedzialni nie maja skruchy sa nieswiadomi ze kogos moga skrzywdzic swoim postepowaniem, a szczegolnie tutaj sa grzdyle niewdzieczni. Moj Boss wyrzucil z pracy nowa sprzedawczynie ktora nie tak dawno przyjal, nie przyszla do pracy na zlosc jak to grzdyl niewdzieczna a po mnie zadzwonil i ma mi dac wiecej godzin, od jutra nie tylko jestem jubilerem ale mam jeszcze robic wystawy razem z jego Megan. W maju jade do szkoly a moj Boss wymysll ze tez sobie wezmie w tym czasie urlop. Boss jest bardzo dumnym Wlochem, i trzeba uwazac zeby nie wypowiedziec nic nie taktownego. No to znow nas troje pracuje w sklepie. Nie ma porzadnych ludzi do pracy. Sw Rafaelu Archaniele oslaniaj mnie Twymi skrzydlami i pros Jezusa zeby dal mi madrosc intelekt i milosc. Trwaj w tych prosbach i podziekuj Jezusowi za to ze nie jestem w stanie plakac nawet gdybym chciala, Bog mi nie pozwala swoja dobrocia. Bog utrzymuje moja dusze w tajemniczy sposob jakas spokojna.
 Urszula: 11.02.2011, 21:21
 Sw Rafaelu Archaniele czuwaj nademna i prowadz mnie z Blogoslawienstwem Jezusa.
[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] (22) [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32]


Autor

Treść

Nowości

Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 5Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 5

św. Brygidaśw. Brygida

Modlitwa do św. BrygidyModlitwa do św. Brygidy

Litania do św. BrygidyLitania do św. Brygidy

Św. Brygida Szwedzka - zakonnica i mistyczka, matka ośmiorga dzieciŚw. Brygida Szwedzka - zakonnica i mistyczka, matka ośmiorga dzieci

Modlitwa do św. ApolinaregoModlitwa do św. Apolinarego

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej