Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Michał Archanioł

św. Michał Archanioł

Któż, jak Bóg!

Pismo święte Starego Testamentu mówi o Archaniele Michale jako jednym z najpotężniejszych duchów niebieskich, Wodzu Izraela, który towarzyszy temu ludowi w jego dziejach (Dn 10,13.21; 12,1). Jeszcze więcej o nim mówią starotestamentalne księgi apokryficzne (Księga Henocha, Apokalipsa Barucha, Apokalipsa Mojżesza). Michał w tych księgach występuje jako osoba pierwsza po Bogu. Jest Archaniołem, jednym z czterech najpotężniejszych duchów, księciem aniołów, obdarzonym szczególnym zaufaniem przez Boga i kluczami do nieba. On składa ofiarę na niebieskim ołtarzu Świętego Świętych; jest aniołem sprawiedliwości i sądu, aniołem łaski i zmiłowania, aniołem miłosierdzia Bożego. On wstawia się za Izraelitami, jest ich aniołem.

W Liście św. Judy Apostoła pojawia się jako walczący z szatanem o ciało Mojżesza. W Apokalipsie św. Jana Apostoła ukazany jest jako stojący na czele hufców niebieskich walczących zwycięsko z szatanem i jego zwolennikami.

We wczesnochrześcijańskim piśmiennictwie (Tertulian, Orygenes, Hermas, Didymus) uchodzi za Księcia Aniołów; Archanioła, któremu Bóg powierza zadania wymagające szczególnej siły. On wstawia się za ludźmi przed Bogiem; jest aniołem Ludu chrześcijańskiego; On stoi u wezgłowia umierających a potem towarzyszy im w drodze do wieczności.

Z tymi właśnie funkcjami złączył się, poczynając od XII wieku jego patronat nad kaplicami cmentarnymi.

W ikonografii przedstawiano go także z wagą w ręku, do odmierzania dobrych uczynków. Już od wczesnych wieków chrześcijaństwa uważany jest za wodza a zarazem pogromiciela zbuntowanych aniołów; tak też przedstawia go najczęściej malarstwo w sztuce ikonograficznej.

KULT świętego Michała Archanioła istniał już w starożytności chrześcijańskiej; świadczy o tym wiele dowodów liturgicznych. Znacznie później pojawił się kult oddawany na Górze Gargano koło Siponte w południowej Italii, gdzie miał się. zjawić św. Michał Archanioł. Cześć ta miała początkowo charakter lokalny, później jednak została rozszerzona na cały Kościół - w dniu 8 maja. Z czasem Jego imię. weszło do liturgii mszalnej, przy poświęceniu kadzidła i w liturgii pogrzebowej.

Święty Michał Archanioł ukazał się także za czasów św. Grzegorza Wielkiego, papieża, w Rzymie podczas procesji przebłagalnej odprawianej na zamku zwanym odtąd Zamkiem Świętego Anioła, i włożył miecz do pochwy na znak, że Bóg odwróci srożący się gniew od ludu rzymskiego. Odtąd dżuma ustała.

Oprócz tego znanych jest jeszcze kilka innych sanktuariów św. Michała w Kościele.

Kościół Rzymski czcił św. Michała zawsze dnia 29 września. W czasie ostatniej reformy Kalendarza Rzymskiego, w tym dniu dołączył Kościół także do czci liturgicznej świętych archaniołów Rafała i Gabriela.

Święty Michał Archanioł czczony jest jako Patron i protektor Kościoła świętego; zwycięski obrońca w walce z szatanem, z jego pokusami i mocami piekielnymi. Kościół Wschodni czci go także jako patrona chorych.

Święty Michał Archanioł jest patronem Austrii i Niemiec, a w Polsce patronem Małopolski i diecezji łomżyńskiej.

Błogosławiony ks. Bronisław Markiewicz pod Jego imieniem założył dwa zgromadzenia zakonne: męski i żeński, którym zlecił wychowanie młodzieży, zwłaszcza opuszczonej i sierot (Księża Michalici i Siostry Michalitki).

IMIĘ - W Polsce pod jego imieniem wybudowano ponad 300 kościołów; Jego imię nosili polscy królowie, biskupi, szlachta i lud. Do ostatnich lat było to imię powszechnie używane. Dzisiaj ponownie imię św. Michała nadaje się coraz cząściej na chrzcie świętym. Od tego imienia wzięło swoją nazwę aż 222 miejscowości w naszej Ojczyźnie.

Kościół ponad 20 osobom tego imienia przyznał chwałę świętych lub błogosławionych, między innymi: Michał de Sanctis (1590-1625), Michał Garicoits (1797-1863), Michał Ghebre (1791-1855) misjonarz, Michał Rua (1837-1910), Michał Franciszek Cordero (1865-1910), Michał Pro (1891-1927).

Modlitwy

Modlitwa do św. Michała ArchaniołaModlitwa do św. Michała Archanioła

Litania do św. Michała ArchaniołaLitania do św. Michała Archanioła

Koronka do św. Michała Archanioła i 9 chórów anielskichKoronka do św. Michała Archanioła i 9 chórów anielskich

Poświęcenie się św. Michałowi ArchaniołowiPoświęcenie się św. Michałowi Archaniołowi

Akt oddania się św. Michałowi ArchaniołowiAkt oddania się św. Michałowi Archaniołowi

Koronka do św. Michała Archanioła - Koronka AnielskaKoronka do św. Michała Archanioła - Koronka Anielska

ks. Michał ChorzępaWasze komentarze:
 Maria: 04.10.2023, 12:51
 Swiety Michalke Archaniele prosze Cie o cudowna Twoja pomoc w pogromienie zla ze strony nieprzyjaciol znanych i nieznanch moich i moich dzieci. Ktoz jak Bog.
 Jadz..: 28.07.2023, 17:58
 Sw. Michale Archaniele weź nas pod swoją opiekę i chroń od nieszczęść za Twoimi wstawiennictwem u Jezusa Miłosiernego i Matki Najświętszej. Chroń nas od zła wszelkiego i pomóż w rozwiązaniu spraw trodnych. Wypraszaj nam łaski zdrowia i spokoju. Jezu wysłuchaj prośb za wstawiectwem Św . Michała Archanioła. Amen.
 Mat...: 28.07.2023, 17:55
 Sw. Michale Archaniele mocą Jezusa Chrystusa i Matki Najświętszej chroń od zła wszelkiego mnie i całą rodzinę od nieszczęść i chorób , alkoholizmu i wszystkie złe dusze wtrac do piekła. Pomóż rozwiązać sprawy trudne i zwycięstwo z nieprzyjaciółmi. Weź pod swoją opiekę. Jezu Ufam Tobie. Amen.
 Ja : 28.07.2023, 17:49
 Sw. Michale Archaniele wstaw się za nami u Boga Ojca i z dusz synów i mojego domu złe moce dusz chorób i alkoholizmu mocą Jezusa Chrystusa i Matki Najświętszej wybrać do piekła na zawsze. Proszę o laskę zdrowia i spokoju rozwiązanie spraw trodnych za wstawiennictwem Sw Michała Archanioła u Jezusa Chrystusa. Weź nas pod swoją opiekę i chroń od nieszczęść. Amen.
 J-a : 28.07.2023, 17:40
 Sw. Michale Archaniele wstaw się do Boga Ojca i Matki Najświętszej o łaski zdrowia i spokoju dla mnie i całej rodziny chroń od zła wszelkiego moją rodzinę, a złe moce i niegodziwości ,źle duszę chorób i alkoholizmu z dusz synów i całej rodziny i domu mocą Jezusa Chrystusa i Matki Najświętszej wybrać do piekła w głębokie czeluście. Weź nas pod swoją opiekę i wstawiaj się za nami. Jezu Ufam Tobie.Amen
 B.: 21.06.2023, 10:06
 Jeszcze raz proszę o spełnienie moich marzeń Amen
 Maria: 05.02.2023, 17:13
 Sw.Michale Archaniele prosze Cie i blagam o pogromienie wystepkow alkoholika z pobliskiego otoczzenia.Spraw,aby mnie i rodziny nie nekal,Oddal go. Ktoz jak Bog.
 Maria: 15.12.2022, 18:43
 Sw.Michale Archaniele prosze Cie w intencji wybawienia od zlosci i nienawisci ze strony mezczyzny i jego zony.Spraw,aby byli uczciwi i naprawili zlo. Ktoz jak Bog.
 czcicicelka: 05.10.2022, 11:06
 Swiety Michaler Archaniele prosze Cie o zdrowie dla syna oraz uwolnienienia jego serca ze zlosci ,jak tez o dobra wole w dobrych uczynkach.O pokoj,o rodzinnosc. W intencji uchronieniia moich dzieci i mnie od nieszczesc,srat,szkod i nienawisci ze strony E.S.Z.K. Dziekuje bardzo.


 marzena aneta: 29.09.2022, 20:57
 Święty Michale Archaniele kocham Cię ocal mnie ocal nas dziękuję proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie tym dziękuję Święty Michale Archaniele módl się za nami dziękuję modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to pewność bez dowodu wiara to droga którą docieramy do marzeń dziękuję
 Agata : 29.09.2022, 08:39
 Święty Michale Archaniele błagam Cię uwolnij Michała ze zła w którym jest. Proszę o łaskę nawrócenia i wiary, przemianę myśli i czynów dla Michała
 Anonimowy Katolik: 19.09.2022, 13:35
 Witam zwracam się do ciebie Szatanie chcesz mnie zabić prawda przegiąłeś jutro jadę do jednego z ośrodków doskonalenia techniki jazdy na prawo jazdy kat C pokażę im mój manewr który kiedyś wykonałem i wszyscy na świecie się dowiedzą i co zadowolony jesteś znikaj z mojego życia głupi zły duchu.
 Mateusz Kruszewski : 12.09.2022, 16:25
 Święty Michale Archaniele zawierzam się Tobie. Moją całą rodzinę i znajomych
 Maria: 01.07.2022, 23:55
 Sw.Michale Archaniele prosze Cie w intencji cudu uwolnienia mnie i rodziny od zla ze strony alkoholika z mania przesladowcza./o pogromienie jego wystepkow/. W intencji powrotu do zdrowia dla mnie i dla dzieci/o dobre rozwiazanie tej sprawy beznadziejnej/ KTOZ JAK BOG.
 Maria: 19.06.2022, 19:14
 Sw.Michale Archaniele prosze Cie w intencji blagalnej o cud uzdrowienia syna i jego matki. W intencji otrzymania w calosci dobr ziemskich i duchowych.O pogromienie wystepkow ze strony nieprzyjaicol/ uzaleznionego czlowieka/. Ktoz jak Bog.
 Beata: 10.05.2022, 13:43
 Proszę Kochany aniołku spełnij moje marzenia Jest mi smutno Jestem samotna Chociaż niech będę zdrowa i zamożna Amen
 beti: 09.05.2022, 14:06
 Aniołku Ty znasz moje pragnienia i marzenia pomóż je spełnić
 beti: 06.05.2022, 13:00
 Aniołku Michale chroń moją córkę Amen
 Irena: 06.03.2022, 08:16
 Sw. MICHALE ARCVHANIRLE PROSZE C ZAKONCZENIE DOJNY NA UKRSINIE. PROSZĘ O OPIEKE NAD MOJA RODZINA ORAZ O OPIEKE NAD MOIK WNUKIEM ZEBY BYL ZDROWY
 Andrzej: 04.03.2022, 11:34
 Proszę Cię Aniele o zakończenie wojny.
(1) [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26]


Autor

Treść

Nowości

św. Marka Markoniegośw. Marka Markoniego

Modlitwa do św. Marka MarkoniegoModlitwa do św. Marka Markoniego

św. Etelbertśw. Etelbert

Modlitwa do św. EtelbertaModlitwa do św. Etelberta

Modlitwa do bł. Józefy Marii GirbésModlitwa do bł. Józefy Marii Girbés

Dziecko nieślubne jest szczególną próbą miłościDziecko nieślubne jest szczególną próbą miłości

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej