Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Rafał Archanioł

św. Rafał Archanioł Święty Rafał, archanioł, należy do chórów anielskich, o których mówi Pismo święte Starego (np.: Job 5,1; 15,15; Ps 8,6; 33,8; 89,6; 103,4; 137,1; Dn 3,58; 4,10; 7,10) i Nowego Testamentu (np.: Mt 4,11; 18,10; Łk 1,19.26; J 1,51; Dz 1,10; Hbr 1,14; Ap 1,4) oraz Tradycja Kościoła (np.: św. Klemens Aleksandryjski; Orygenes; św. Augustyn; św. Grzegorz Wielki t; św. Jan Damasceński).

Według Pisma świętego niezliczone zastępy aniołów stoją przed obliczem Boga i nieustannie cześć Mu oddają, gotowi do usług. Aniołowie są "duchami przeznaczonymi do usług, posłanymi na pomoc starającym się posiąść zbawienie" (Hbr 1,14). Takimi ukazuje ich Pismo święte, począwszy od Księgi Wyjścia, gdzie czytamy: "Oto Ja posyłam anioła przed tobą, aby cię strzegł w czasie twej drogi i doprowadził cię do miejsca, które ci wyznaczyłem" (Wj 23,20).

Tradycja Kościoła różnie określa aniołów. Według Jana Damasceńskiego, anioł jest "istotą obdarzoną rozumem, nieustannie czynną, wolną, bezcielesną, oddaną służbie Bożej i nieśmiertelną z Bożego daru". Jako osoby inteligentne i wolne służą Bogu i ludziom z własnego wyboru. Jako wysłannicy Boga (angelos) przybierają czasem dostrzegalne, ludzkie kształty (np.: Dn 8,15; Tob 11,21; Łk 1,11.28).

Dobrzy aniołowie służą zatem Bogu z własnego wyboru. "Są gotowi - pisze dalej Jan Damasceński - do spełniania poleceń Boga bez wahania i dzięki chyżości swej natury zjawiają się natychmiast tam, gdzie im wskaże Boże skinienie. Strzegą poszczególnych części ziemi. Przewodzą narodom i krajom, które im Stwórca powierzył. Dbają o nasze potrzeby osobiste i śpieszą nam z pomocą". Orygenes w podobnym tonie pisze: "Nie wątpię, że w naszym zgromadzeniu znajdują się aniołowie, nie tylko ci, którzy mają pieczę ogólną nad całym Kościołem, lecz także i ci, którzy ją mają nad każdym z nas. Aniołowie cieszą się i modlą razem z nami".

Przedstawiciel późniejszej Tradycji, św. Bernard z Clairvaux takie daje wskazówki: "Bacz pilnie na postępowanie swoje, jak przystało na człowieka, któremu aniołowie, w myśl danego im polecenia, towarzyszą na wszystkich jego drogach. Gdziekolwiek jesteś, w najskrytszym nawet kąciku, szanuj swego anioła. Pod opieką takich obrońców, czegóż mielibyśmy się obawiać! Są oni wierni, mądrzy i potężni, dlaczegoż więc mielibyśmy się niepokoić. Wzywaj swego obrońcę przewodnika i wspomożyciela w każdej potrzebie".

Najbardziej typowym przykładem Anioła Stróża jest opisany w Biblii archanioł Rafał.

RAFAŁ

O świętym Rafale archaniele mówi jedna tylko księga święta, a mianowicie Księga Tobiasza, napisana na przełomie IV/III wiek przed Chrystusem. Treść całej księgi obraca się wokół życia prywatnego rodziny przebywającej w niewoli babilońskiej, złożonej z Tobiasza starszego, jego żony Anny oraz ich syna Tobiasza młodszego i jego żony Sary.

Tobiasz starszy, mimo doświadczeń związanych z niewolą: utraty majątku, prześladowań i ślepoty, nie załamał się lecz pozostał wierny jedynemu Bogu. Pełnił uczynki miłosierne i modlił się wytrwale. Czując jednak bliskość śmierci i myśląc o przyszłości rodziny, przypomniał sobie, że krewnemu Gabaelowi, mieszkającemu w Raga, pożyczył kiedyś pieniądze. Wysłał więc syna Tobiasza po ich odbiór, polecając mu poszukać sobie towarzysza znającego drogę. Gdy tylko wyszedł spotkał stojącego przed sobą anioła Rafała, a nie wiedział, że to anioł Boży (Tob 5,3-4). Przyprowadzony do ojca przedstawił mu się jako Azariasz (Tob 5,13) i zapewnił go: "Nie bój się! Zdrowi wyjdziemy i zdrowi powrócimy do ciebie, ponieważ droga jest bezpieczna" (Tob 5,17).

Gdy w czasie drogi Tobiasz "wszedł do rzeki Tygrys, aby umyć nogi, wysunęła się z wody wielka ryba i chciała ugryść nogę chłopcu. Ten krzyknął, a anioł rzekł chłopcu: "Uchwyć ją i nie puszczaj tej ryby". Uchwycił ją mocno i wyciągnął na ląd. Wtedy anioł znów powiedział: "Rozpłataj tę rybę i wyjmij z niej żółć, serce i wątrobę, i zostaw je przy sobie. Żółć bowiem, serce i wątroba jej są pożytecznym lekarstwem" (Tob 6,3-4).

Gdy doszli do Ekbatany, Rafał powiedział do Tobiasza: "Tę noc musimy przepędzić u Raguela. Człowiek ten jest twojego rodu i ma córkę imieniem Sara, jedynaczkę, ona należy się tobie i cary jej majątek". Pouczył go: gdy będziesz wstępował do jej pokoju, zabierz część wątroby ryby i serce i połóż na rozżarzone węgle. Rozejdzie się zapach i demon go poczuje i ucieknie. Oboje módlcie się do Pana Boga i proście aby okazał wam miłosierdzie i ocalił was (Tob 6, 11-17). Tak anioł Rafał ocalił Tobiasza i uwolnił Sarę od demona Asmodeusza. Potem odbyły się uroczystości weselne.

Wkońcu udali się po odbiór pieniędzy. Za sprawą anioła Rafała Tobiasz otrzymał od Gabaela należność. I tak Tobiasz wrócił do domu zdrowy, żonaty i z pieniędzmi. Rafał polecił Tobiaszowi młodszemu: "Potrzyj żółcią ryby jego oczy, a lekarstwo wygryzie i ściągnie bielmo z jego oczu, a ojciec twój przejrzy" (Tob 11,8).

Gdy Ojciec z synem chcieli Rafałowi zapłacić za fatygę i opiekę w tej dalekiej drodze, ten poprosił ich na bok i rzekł do nich: "Uwielbiajcie Boga i wysławiajcie Go przed wszystkimi żyjącymi, za dobrodziejstwa jakie wyświadczył wam. Gdy ty i Sara modliliście się, ja przypomniałem błagania wasze przed majestatem Pańskim. Równocześnie posłał mnie Bóg, aby uzdrowić ciebie i twoją synową Sarę. Ja jestem Rafał, jeden z siedmiu aniołów, którzy stale są gotowi wejść przed majestat Pański" (Tob 12,15). Archanioł jest, jak widzimy, narzędziem działającej Opatrzności Bożej, której człowiek może ufać.

Księgi pozabiblijne żydowskie i chrześcijańskie niewiele do tych wiadomości dodają. Mówią o Rafale jako jednym z siedmiu najwyższych aniołów, nazywają go księciem aniołów. Mówią o jego roli w życiu ludzi. Czynią go opiekunem podróżujących, typowym Aniołem Stróżem. Za takiego też uznała Rafała pobożność chrześcijańska.

KULT

Początków kultu świętego Rafała można dopatrywać się w istniejącym w pierwszych wiekach chrześcijaństwa kulcie "siedmiu aniołów, którzy stoją przed Bogiem" (Ap 8,2; por. także Łk 1,19; Ap 1,4 i inne). Do tej grupy siedmiu należał także archanioł Rafał (Tob 12,15). O istnieniu tego kultu świadczą pisma apokryficzne pisane w tym czasie, jak również synody w Laodycei z 361 r. i w Rzymie z 492 i 745 r., które zezwalały tylko kult archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała, ponieważ w Piśmie świętym są o nich wyraźne świadectwa.

Kult św. Rafała rozwijał się najpierw na Wschodzie chrześcijańskim. Na Zachodzie pierwsze ślady jego kultu występują w VII wieku. Wtedy w Wenecji zbudowano kościół ku jego czci. W tym samym wieku w Hiszpanii miasto Kordoba zaczęła obchodzić specjalne święto ku czci świętego Rafała archanioła. Kult ten, który na razie miał charakter lokalny, popierał papież Sergiusz I.

Obchody liturgiczne ku czci świętego Rafała archanioła nie miały ustalonego dnia. W średniowieczu spotykamy rożne terminy świętowania liturgicznych wspomnień archanioła Rafała. Były one niewątpliwie związane z dedykacjami kościołów budowanych ku jego czci.

W XV wieku święty Rafał archanioł coraz częściej doznawał czci jako patron podróżujących i chorych ("posłał mnie Bóg, aby uzdrowić ciebie i twoją synową"). Jego posłudze przypisuje się także leczenie w sadzawce Betsaidzie. Wszystko^ to znajduje swoje odbicie w licznych modlitwach układanych ku jego czci.

Dla całego Kościoła święto ku czci św. Rafała archanioła ogłosił dopiero papież Benedykt XV w 1921 roku. Na obchód ten wyznaczył dzień 24 października, idąc za terminem hiszpańskim. W nowym kalendarzu liturgicznym z 1969 roku, św. Rafał otrzymał dzień 29 września razem z archaniołami: Michałem i Gabrielem.

Na obrazach artyści najczęściej przedstawiają świętego Rafała wędrującego razem z podopiecznym Tobiaszem. Widnieje też przy nich pies cały czas towarzyszący Tobiaszowi.

Rafale, prowadź nas ścieżkami,
Co wiodą prosto do niebiosów,
Zachowaj nas od chorób ciała
I zdrowie przynieś naszym duszom.

ks. Tarsycjusz Sinka


   

Wasze komentarze:
 Sylwia : 12.01.2009, 17:33
 Kiedys, pewnego dnia mialam podjac bardzo wazna decyzje , ale nie wiedzialam czy jest ona dobra dla mnie , wiazala sie z pewnym zagrozeniem. Powiedzialam Panu Bogu zeby dal mi jakis znak w tej sprawie. I poszlam sie modlic o to. Po skonczonej modlitwie , podczas domowej czynnosci jawily sie w mojej pamieci pewne obrazy z dziecinstwa , i nagle rowniez odpowiedzi ktorych wczesniej nie znalam . Natychmiast spostrzeglam ze to wlasnie "Ktos" tlumaczy i wyjasnia mi wszystko. Bylam zdziwiona tym i poprostu zapytalam" Kim jestes"???????? uslyszalam wewnatrz siebie "JESTEM TWOIM ANIOLEM STROZEM I NAZYWAM SIE RAFAL BOG CHCE ABYS........... Bylam zszokowana i jeszcze przez dlugi czas odczowalam taki blogi stan , ktorego nie umiem wytlumaczyc. Podjelam decyzje i musze przyznac ze w rezultacie zostalam uzdrowiona duchowo i fizycznie z pewnego nalogu . Cala ta sytuacja jest dla mnie cudem !!! na ktory nie zasluzylam. Ale Bog w Swojej BEZINTERESOWNEJ Dobroci i Milosci ..... spojrzal na mnie .........
 BARBARA23: 12.01.2009, 16:40
 Św Archaniele Rafale, dziękuję Ci za otrzymane łaski o które prosiłam , dziękuje ze mi pomogłes w mych cierpieniach i zmartwieniach , prosze ciebie i tym razem o uzdrowienie , martwie się chorobą , prosze cie , aby wszystko było wporządku z całego serca Dziękuję Ci !!!
 wierząca B.: 10.01.2009, 20:22
 Dziękuje że jesteś,dziękuje że pomagasz jak tylko poprosze,dziękuje że zawsze moge na ciebie liczyć czy w tych miłych czy w tych gorszych chwilach mojego życia,prosze o wstawinnictwo za mnie i moją rodzine najbliższą,i dziękuje z góry za jej spełnienie,ufam że zawsze mnie ysłychasz tak jak teraz;*
 kazimierzk: 09.01.2009, 22:04
 Proszę o wstawiennictwo o Boga o uwolnienie mnie od arytmii serca i prostaty.
 jola: 22.12.2008, 23:09
 święty aniele Rafale proszę cię o zdrowie dla mnie mojej rodziny i dla mojej najkochańszej mamusi.opiekuj się nami i chroń moje dzieci.prowadż nas.
 Rafał: 19.12.2008, 00:01
 Przyjdziesz do mnie?
 Maria : 12.12.2008, 19:55
 Święty Rafale Archaniele,proszę Cię o zdrowie dla mojej córki i o pomyślną naukę,żeby zdała egzaminy. Opiekuj się nią ,prowadź przez życie.
 małgorzata: 30.11.2008, 12:24
 Św.Archaniele Rafale prosze o zdrowie dla mnie i dla moich bliskich.Błagam uzdrów nas i bądż przy nas zawsze.
 Sofiia: 20.11.2008, 22:54
  Święci Archaniołowie opiekujcie się mną i tymi, których kocham Św. Rafale prowadz i strzesz nas, prowadź nas ścieżkami, Co wiodą prosto do niebiosów ,Dziękuję za Waszą dotychczasową opiekę


 Kinga: 10.11.2008, 22:07
 Św. Rafale proszę Cie chroń naszą rodzine, bądź z nami a w szczególności chroń i opiekuj się moim mężem Rafałem. Błagam pomóż mu się odnaleść, żeby zrozumiał że praca to nie wszystko...
 L: 02.11.2008, 17:23
 Aniolku proszę by Rafał wrócił....
 BARBARA 23: 21.10.2008, 14:22
 ŚW. ARCHANIELE RAFALE , zwracam sie z ogromna prośbą , o łaskę zdrowia dla mnie i DLA całej naszej rodziny, dziękuje ze jestes przy mnie CHROŃ NAS OD ZŁEGO
 BARBARA 23: 21.10.2008, 14:14
 Św ARCHANIELE RAFALE, PROSZĘ Cię o łaske zdrowia dla mnie , aby wszystko było wporzadku, broń od złego cała naszą rodzine i wszystkich potrzebujacych Twojej pomocy z całego serca dziękuje
 anna : 09.10.2008, 18:52
 Sw rafale archaniele prosze o zdrowie dla meza i dla mojej rodziny o zdrowiw duszy i ciala
 Rafał: 04.10.2008, 21:49
 św.Rafale mój aniołku proszę cię opiekuj sie moim podopiecznym z MOS-u-Sebastianem,tak jak kiedyś opiekowałeś się Tobiaszem.Prowadż go drogą do ojca w niebie.Prowadz i mocno kochaj,aby nie zatracił swojego jescestwa
 Zdzisława: 29.09.2008, 23:20
 Święty Rafale oddajemy się Twojej opiece,prosimy o łaskę uzdrowienia z chorób ,o uzdrowienie małżeństwa Joli i Mariusza ... chroń nas od złego i prowadz.Jola i Zdzisława z rodzinami.
 Rafał: 29.09.2008, 21:41
 Wszystkiego najlepszego mój Aniołku:-)
 Rafał: 29.09.2008, 16:31
 Św. Rafale prowadź mnie wyznaczoną mi drogą, spraw abym zawsze podążał swoją drogą w zgodzie z Bogiem, mógł bezinteresownie pomagać bliźnim, pomóż mi się odnaleść opiekuj się mną pomagaj wybierać zawsze trafne decyzje i bądź ze mną.
 MARIA: 31.08.2008, 21:30
 ŚW.RAFALE...Proszę CIĘ o CUD zdrowia dla MĘŻA udziel łaski dla niego,mnie dodaj siły do dzwigania krzyża, proszę otocz moją rodzinę łaską zdrowia i broń od złego..
 Zosia.: 23.07.2008, 14:14
 ŚW. RAFALE...TOBIE zawierzam ASIĘ,przemień JEJ duszę i ciało do drugiego człowieka spotkanego na jej drodze, spraw aby odnosiła się z MIŁOŚCIĄ...do kazdego, pokornie CIĘ O TO PROSZĘ >>.WYSŁUCHAJ...SPRAW cud
[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] (30) [31]


Autor

Treść

Nowości

Modlitwa do Matki Boskiej BolesnejModlitwa do Matki Boskiej Bolesnej

Być prawdziwym chrześcijaninem? Owszem, ale co to znaczy?Być prawdziwym chrześcijaninem? Owszem, ale co to znaczy?

To Maryja zdrój miłosnyTo Maryja zdrój miłosny

Święta Maryjne we wrześniŚwięta Maryjne we wrześniu

Jestem Maryja - nie umrzeszJestem Maryja - nie umrzesz

Najbardziej popularne

Litania do Najświętszej Maryi PannyLitania do Najświętszej Maryi Panny

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej