Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Józef

Józef Święty Józef jest jednym z najbardziej czczonych w Kościele świętych. O nim i jego życiu wiemy tylko tyle, ile podają nam Ewangelie. Mateusz podaje, że pochodził z królewskiego rodu Dawida. Był cieślą, i - o ile można wywnioskować z przekazu biblijnego - prawym i dobrym człowiekiem.Pisze tak wprost Łukasz. O tym, jak zniósł macierzyństwo Maryi, możemy jedynie się domyślać. Opiekował się jednak Jezusem i Maryją troskliwie, przestrzegał przepisów prawa, chronił swoją rodzinę. Kiedy umarł - nie wiadomo. Domyślamy się, że wcześnie, bo podczas nauczania Jezusa ani razu nie został wspomniany. Jego rola w posłannictwie Jezusa jest jednak duża, bo to jemu anioł nie tylko objawił narodziny Jezusa, ale też przestrzegał i prowadził pośród zasadzek życiowych. To jego wybranie jest najlepszym świadectwem, że musiał być człowiekiem wyjątkowym.

Hebrajskie imię Józef oznacza tyle, co "Bóg przydał". Prawdopodobnie w czasach Jezusa było bardzo popularne, i do dzisiaj jego popularność nie zmalała ze względu na św. Józefa.

Ikonografia przedstawia Józefa jako starca, jednak najprawdopodbniej był młodzieńcem w pełni urody i sił.

Może ze względu na jego opiekuńczość uważany jest za szczególnego patrona umierających i dobrej śmierci (chociaż niektórzy twierdzą, że to dlatego, że umarł na rękach Jezusa i Maryi). Wiele krajów obrało sobie też Józefa za patrona, m.in. Kanada, Czechy, Austria, Hiszpania, Portugalia, Węgry, Meksyk, Filipiny, Bawaria, Rosja, Peru, Tyrol, Styria, Karyntia. Podobnie uczyniło też wiele diecezji i miast: np. diecezja włocławska, Kalisz. Św. Józef Oblubieniec jest też za patronem Kościoła powszechnego, stowarzyszeń i zgromadzeń zakonnych noszących jego imię, a także misji chińskich, sprawiedliwości społecznej, małżeństw i rodzin chrześcijańskich, dzieci, młodzieży, sierot, dziewictwa, robotników, rzemieślników, cieśli, drwali, stolarzy, kołodziejów, inżynierów, grabarzy, wychowawców, podróżujących, wypędzonych; wzywany w przypadku chorób oczu, w pokusach, w sytuacjach beznadziejnych, w sytuacji braku dachu nad głową.

Kościół ustanowił dwa święta ku czci św. Józefa - jedno z nich: Józefa Rzemieślnika - obchodzone jest w dniu święta pracy, w uznaniu roli pracy ojca rodziny w jej utrzymaniu, a pośrednio pracy w życiu człowieka. Święto to po raz pierwszy spotykamy już w IV wieku, a na Zachodzie zaczęło się przyjmować od VIII wieku. Dopiero jednak Pius XII w 1955 roku ustalił, że będzie to święto Józefa Pracownika i wyznaczył datę na 1 maja.

W Polsce kult św. Józefa datuje się od XI/XII wieku. Już wtedy w Krakowie obchodzone było pod datą 19 marca. W tym dniu dzisiaj czcimy św. Józefa Oblubieńca.

Red.

Modlitwy do św. Józefa

Zobacz więcej


   

Wasze komentarze:
 Matka: 27.03.2018, 08:13
 Święty Józefie weź w swoją opiekę mojego syna Sylwka i jego rodzinę pomóż im przetrwać ten trudny dla nich wszystkich czas.Pomóż tez nam mnie i mojemu mężowi, proszę Cię Święty Józefie o opiekę nad nami w czasie zbliżających się Świąt i w czasie trwania Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, proszę o zgodę i spokój w naszej rodzinie.Trwaj z nami i nie opuszczaj nas błagam Cię Święty Józefie Głowo i Podporo Rodzin.
 ANETA: 24.03.2018, 11:30
 ŚWIĘTY JÓZEFIE
 rafal: 23.03.2018, 21:06
 św józefie pomóż mi w moim nałogu prowadz mnie
 Piotr Paweł: 23.03.2018, 16:43
 Święty Józefie w dniu twojego święta tj. 19.03.2018 roku powierzyłem Tobie całą moja rodzinę i poczułem w sercu, iż przyjąłeś to zawierzenie. Teraz zawierzam Tobie cały mój wysiłek zawodowy. Do tej pory włożyłem dużo pracy fizycznej i umysłowej w moje przedsięwzięcia i pragnę aby Twoja opieka i mądrość życiowa były obecne w każdym owocu mojej pracy, tak bym godnie z nich korzystał i mądrze dzielił się z innymi. Amen
 ANETA: 20.03.2018, 13:16
 PROSZĘ ŚWIĘTY JÓZEFIE O PILNĄ OCHRONĘ ratunek dla mnieAnety! proszę dziękuję
 Aneta: 20.03.2018, 11:02
 ŚWIĘTY JÓZEFIE PROSZĘ PILNIE O RATUNEK DLA MNIE ANETY URATUJ MOJE ZDJĘCIE ZAKOŃCZ DZISIAJ TE SPRAWY ŚWIĘTY JÓZEFIE URATUJ MOJE MIESZKANIE CIAŁO DUCHA OCZY RZĘSY WŁOSY MIESZKI CZOŁO POLICZKI SZCZĘKĘ USTA GŁOWĘ CERĘ TWARZ NOGI RĘCE MOJĄ FIGURĘ URATUJ MOJE ZDJĘCIE ŚW JÓZEFIE DZIĘKUJE BÓG ZAPŁAĆ.
 Aneta: 20.03.2018, 10:49
 ŚWIĘTY JÓZEFIE URATUJ PROSZĘMOJE CZYLI ANETY CIAŁO DUCHA TWARZ MOJEZDJĘCIE
 Aneta: 18.03.2018, 17:12
 PROSZĘ BOŻE OJCZE JEZU RATUJ MNIE ANETĘ SZYBKO MARYJO MATKO BOŻA MAMO ZA WSTAW.ŚWIĘTEGO JÓZEFA DUCHU ŚWIĘTY BOŻE DZIĘKUJĘ. BÓG ZAPŁAĆ.
 Aneta: 18.03.2018, 14:38
 PROSZĘ BOŻE RATUJ MNIE ANETĘ SZYBKO MARYJO MATKO BOŻA MAMO ZA WSTAW.ŚWIĘTEGO JÓZEFA DUCHU ŚWIĘTY BOŻE DZIĘKUJĘ. BÓG ZAPŁAĆ.


 Aneta: 18.03.2018, 11:49
 PROSZĘ BOŻE RATUJ MNIE ANETĘ SZYBKO MARYJO MAMO ZA WSTAW.ŚWIĘTEGO JÓZEFA DUCHU ŚWIĘTY BOŻE DZIĘKUJĘ. BÓG ZAPŁAĆ.
 Aneta: 18.03.2018, 11:49
 PROSZĘ BOŻE RATUJ MNIE ANETĘ SZYBKO MARYJO MAMO ZA WSTAW.ŚWIĘTEGO JÓZEFA DUCHU ŚWIĘTY BOŻE DZIĘKUJĘ. BÓG ZAPŁAĆ.
 Justyna: 16.03.2018, 18:57
 Święty Józefie proszę o łaskę dobrej, godnej, i uczciwej pracy z umową na stałe i bym znalazła tę pracę do końca maja 2018 roku
 Ewa: 12.03.2018, 13:05
 Święty Józefie, którego wybrałam na opiekuna mojej rodziny, wyjednaj łaskę nawrócenia dla mojego syna i synowej oraz łaskę Chrztu Świętego dla ich córeczki Łucji.
 Ewa: 12.03.2018, 13:04
 Święty Józefie, którego wybrałam na opiekuna mojej rodziny, wyjednaj łaskę nawrócenia dla mojego syna i synowej oraz łaskę Chrztu Świętego dla ich córeczki Łucji.
 a: 04.03.2018, 15:35
 Boże Jezu ratuj mnie św Józefie oni mi zabrali moc i siłę duszy ducha i ciała proszę czemu oni to robią muszę żyć ochroń mnie pisze an.JA JESTEM
 AS: 20.02.2018, 20:37
 Sw. Jozefie, proszę o pracę dla mojego męża w urzędzie za uczciwe pieniądze, Twoja orędowniczka Anna
 Marek: 19.12.2017, 17:50
 święty Józefie proszę ciebie we wszystkich naszych sprawach oręduj za nami u Pana Boga
 Basia: 18.12.2017, 11:31
 Święty Józefie proszę o miłość.
 Teresa: 28.09.2017, 09:03
 Święty Józefie, uporządkuj moje sprawy finansowe i pomóż mi spłacić wszystkie moje zobowiazania. Swięty Józefie, tak bardzo Cię proszę o spokój, radość prawdziwą i poczucie bezpieczeństwa. Święty Józefie, Ty, który rządzisz w Niebie, pospiesz mi na ratunek i pociesz mnie!
 Teresa: 27.09.2017, 10:49
 Święty Józefie, uporządkuj moje sprawy finansowe i pomóż mi spłacić wszystkie moje zobowiazania. Swięty Józefie, tak bardzo Cię proszę o spokój, radość prawdziwą i poczucie bezpieczeństwa. Święty Józefie, Ty, który rządzisz w Niebie, pospiesz mi na ratunek i pociesz mnie!
[1] (2) [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]


Autor

Treść

Nowości

Święto Miłosierdzia BożegoŚwięto Miłosierdzia Bożego

Obraz - moje wybrane wyczynieObraz - moje wybrane wyczynie

Nasz ratunek w Miłosierdziu BogaNasz ratunek w Miłosierdziu Boga

Miłosierdzie - najlepszy z darówMiłosierdzie - najlepszy z darów

Miłosierdzie Boże niewyczerpane źródło cudówMiłosierdzie Boże niewyczerpane źródło cudów

Najbardziej popularne

Nowenna do św. RityNowenna do św. Rity

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej