Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Józef

Józef Święty Józef jest jednym z najbardziej czczonych w Kościele świętych. O nim i jego życiu wiemy tylko tyle, ile podają nam Ewangelie. Mateusz podaje, że pochodził z królewskiego rodu Dawida. Był cieślą, i - o ile można wywnioskować z przekazu biblijnego - prawym i dobrym człowiekiem.Pisze tak wprost Łukasz. O tym, jak zniósł macierzyństwo Maryi, możemy jedynie się domyślać. Opiekował się jednak Jezusem i Maryją troskliwie, przestrzegał przepisów prawa, chronił swoją rodzinę. Kiedy umarł - nie wiadomo. Domyślamy się, że wcześnie, bo podczas nauczania Jezusa ani razu nie został wspomniany. Jego rola w posłannictwie Jezusa jest jednak duża, bo to jemu anioł nie tylko objawił narodziny Jezusa, ale też przestrzegał i prowadził pośród zasadzek życiowych. To jego wybranie jest najlepszym świadectwem, że musiał być człowiekiem wyjątkowym.

Hebrajskie imię Józef oznacza tyle, co "Bóg przydał". Prawdopodobnie w czasach Jezusa było bardzo popularne, i do dzisiaj jego popularność nie zmalała ze względu na św. Józefa.

Ikonografia przedstawia Józefa jako starca, jednak najprawdopodbniej był młodzieńcem w pełni urody i sił.

Może ze względu na jego opiekuńczość uważany jest za szczególnego patrona umierających i dobrej śmierci (chociaż niektórzy twierdzą, że to dlatego, że umarł na rękach Jezusa i Maryi). Wiele krajów obrało sobie też Józefa za patrona, m.in. Kanada, Czechy, Austria, Hiszpania, Portugalia, Węgry, Meksyk, Filipiny, Bawaria, Rosja, Peru, Tyrol, Styria, Karyntia. Podobnie uczyniło też wiele diecezji i miast: np. diecezja włocławska, Kalisz. Św. Józef Oblubieniec jest też za patronem Kościoła powszechnego, stowarzyszeń i zgromadzeń zakonnych noszących jego imię, a także misji chińskich, sprawiedliwości społecznej, małżeństw i rodzin chrześcijańskich, dzieci, młodzieży, sierot, dziewictwa, robotników, rzemieślników, cieśli, drwali, stolarzy, kołodziejów, inżynierów, grabarzy, wychowawców, podróżujących, wypędzonych; wzywany w przypadku chorób oczu, w pokusach, w sytuacjach beznadziejnych, w sytuacji braku dachu nad głową.

Kościół ustanowił dwa święta ku czci św. Józefa - jedno z nich: Józefa Rzemieślnika - obchodzone jest w dniu święta pracy, w uznaniu roli pracy ojca rodziny w jej utrzymaniu, a pośrednio pracy w życiu człowieka. Święto to po raz pierwszy spotykamy już w IV wieku, a na Zachodzie zaczęło się przyjmować od VIII wieku. Dopiero jednak Pius XII w 1955 roku ustalił, że będzie to święto Józefa Pracownika i wyznaczył datę na 1 maja.

W Polsce kult św. Józefa datuje się od XI/XII wieku. Już wtedy w Krakowie obchodzone było pod datą 19 marca. W tym dniu dzisiaj czcimy św. Józefa Oblubieńca.

Red.

Modlitwy do św. Józefa

Zobacz więcejWasze komentarze:
 lussi: 25.03.2017, 22:01
 święty Józefie postaw proszę na drodze mojego syna dobrą i mądrą dziewczynę
 lussi: 25.03.2017, 21:52
 święty Józefie, błagam ratuj wzrok mojego męża
 matka: 02.03.2017, 18:58
 św.Józefie wstaw się za moim synem Przemysławem,który ma 24lata i nowotwór podstawy czaszki.Błagam Cię wstaw się za nim,żeby Jezus go uzdrowił
 Marzena: 04.02.2017, 09:15
 ŚWIĘTY JÓZEFIE, WSPOMÓŻ MNIE W BARDZO TRUDNYCH CHWILACH,DODAJ SIŁY I OTUCHY.POSTAW NA MEJ DRODZE MĄDREGO, CZUŁEGO I OPIEKUŃCZEGO MĘŻCZYZNĘ .ABY ŻYCIE NIE SKLADAŁO SIE TYLKO Z TROSK..... WSKAŻ DOBRĄ DROGĘ. ....
 aga: 08.01.2017, 18:01
 SW JOZEFIE PROSZE O OPIEKE NAD CALA MOJA RODZINA.DZIEKUJEMY ZA DOTYCHCZASOWE ŁASKI
 Katarzyna : 08.12.2016, 20:14
 Sw.Jozefie blagam Ciebie pomoz aby dzisiejsza sytuacja w pracy nie miala dla mnie żadnych przykrych konsekwencji. Blagam o cierpliwosx i madrosc w pracy.pomoz mi sw Jozefie
 Łukasz: 29.11.2016, 03:34
 Sw. Józefie proszę pomóż mi w relacji z Patrycją :) bardzo mi na niej zależy :) chciałbym aby jej serduszko biło również dla mnie :) a ja ten dar bym umiłował z całego serca :) WESPRZYJ !!! <>< <>< <><
 Katarzyna : 25.11.2016, 08:50
 Św. Józefie w dniu swoich urodzin błagam Ciebie o pomoc w znalezieniu dobrego i kochającego mnie męża i założeniu rodziny.
 Katarzyna: 10.11.2016, 17:47
 Święty Józefie proszę o błogosławieństwo związku Katarzyny i Tomasza. Proszę o dar sakramentu małżeństwa i stworzenie rodziny Bogiem silnej.


 Tomasz: 12.08.2016, 18:01
 Sw. Jozefie- prosze Cie o wstawiennictwo u Pana Boga o uratowanie i scalenie mojej rodziny, o laske uzdrowienia mojej zony.
 Krystyna: 12.08.2016, 13:40
 Święty Jozefie wzorze przcujących błagam Cię dopomóż mojemu bratankowi Arkowi znaleźć pracę. Proszę wysłuchaj mnie
 Katarzyna : 08.08.2016, 07:38
 Sw.Józefie błagam ciebie postaw na mojej drodze dobrego I mądrego człowieka,z którym zaloze rodzinę. Błagam sw.Józefie pomóż mi.
 Krystyna: 13.07.2016, 13:57
 Święty Józefie błagam spraw aby wynik z badania usg był pozytywny mojej bratowej błagam wysłuchaj mnie Błagam o zdrowie dla niej
 Beata: 28.06.2016, 18:17
 Św. Józefie proszę o dobrą pracę dla mnie, o powodzenie firmy mojego męża oraz o jedność, miłość i szacunek w mojej rodzinie. Pomóż nam wyjść z kryzysu małżeńskiego i finansowego, a mężowi z nałogów.
 Katarzyna : 25.06.2016, 16:51
 Sw Józefie błagam pomóż mi podczas jutrzejszego ustnego egzaminu.
 Kasia: 09.06.2016, 23:22
 Święty Józefie bardzo Cię proszę abym zdała egzamin na prawo jazdy i zdała wszystkie egzaminy w sesji, w pierwszych terminach bez żadnych poprawek ani warunków. Proszę Cię również o zdrowie i opatrzność dla mojej rodziny oraz bliskich przyjaciół i znajomych, oraz o wietrzny odpoczynek. Amen.
 Gabriela : 28.04.2016, 10:56
 Święty JÓZEFIE wstaw się za moją bratanicą Anią żeby zawołano ją do pracy i byli z niej zadowoleni. Proszę o pomyslną wiadomość - wysłuchaj mnie;)))
 Ela: 14.04.2016, 23:55
 Św Józefie proszę Cię oto by Łukasz znalazł pracę proszę Cię też za moją rodzinę o miłość i zdrowie dla nas
 Elżbieta: 30.03.2016, 22:36
 Swiety Jozefie czowaj nad moimi synami Krystianem i Danielem
 Zofia: 30.03.2016, 21:07
 Św.Józefie wstaw sie za moja rodziną.Proszę o przemianę serca Wacława i łaskę dobrej spowiedzi,oczyszczenie mnie z oszczerstw,o życzliwych ludzi wokół nas,dobra prace dla Agaty,zdrowie dla wszystkich a szczególnie dla Beatki,odpowiedzialność i pomoc w wyjśćiu z nałogów dla zięcia
[1] [2] [3] [4] (5) [6] [7] [8] [9] [10] [11]


Autor

Treść

Nowości

Nowenna przed uroczystością Świętych Apostołów Piotra i Pawła - dzień 3Nowenna przed uroczystością Świętych Apostołów Piotra i Pawła - dzień 3

św. Tomasz Moro (Morus)św. Tomasz Moro (Morus)

Modlitwa do św. Tomasza MorusaModlitwa do św. Tomasza Morusa

Modlitwa św. Tomasza Morusa o łaskę pogody duchaModlitwa św. Tomasza Morusa o łaskę pogody ducha

św. Jan Fisherśw. Jan Fisher

Modlitwa do św. Jana FisheraModlitwa do św. Jana Fishera

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej