Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Józef

Józef Święty Józef jest jednym z najbardziej czczonych w Kościele świętych. O nim i jego życiu wiemy tylko tyle, ile podają nam Ewangelie. Mateusz podaje, że pochodził z królewskiego rodu Dawida. Był cieślą, i - o ile można wywnioskować z przekazu biblijnego - prawym i dobrym człowiekiem.Pisze tak wprost Łukasz. O tym, jak zniósł macierzyństwo Maryi, możemy jedynie się domyślać. Opiekował się jednak Jezusem i Maryją troskliwie, przestrzegał przepisów prawa, chronił swoją rodzinę. Kiedy umarł - nie wiadomo. Domyślamy się, że wcześnie, bo podczas nauczania Jezusa ani razu nie został wspomniany. Jego rola w posłannictwie Jezusa jest jednak duża, bo to jemu anioł nie tylko objawił narodziny Jezusa, ale też przestrzegał i prowadził pośród zasadzek życiowych. To jego wybranie jest najlepszym świadectwem, że musiał być człowiekiem wyjątkowym.

Hebrajskie imię Józef oznacza tyle, co "Bóg przydał". Prawdopodobnie w czasach Jezusa było bardzo popularne, i do dzisiaj jego popularność nie zmalała ze względu na św. Józefa.

Ikonografia przedstawia Józefa jako starca, jednak najprawdopodbniej był młodzieńcem w pełni urody i sił.

Może ze względu na jego opiekuńczość uważany jest za szczególnego patrona umierających i dobrej śmierci (chociaż niektórzy twierdzą, że to dlatego, że umarł na rękach Jezusa i Maryi). Wiele krajów obrało sobie też Józefa za patrona, m.in. Kanada, Czechy, Austria, Hiszpania, Portugalia, Węgry, Meksyk, Filipiny, Bawaria, Rosja, Peru, Tyrol, Styria, Karyntia. Podobnie uczyniło też wiele diecezji i miast: np. diecezja włocławska, Kalisz. Św. Józef Oblubieniec jest też za patronem Kościoła powszechnego, stowarzyszeń i zgromadzeń zakonnych noszących jego imię, a także misji chińskich, sprawiedliwości społecznej, małżeństw i rodzin chrześcijańskich, dzieci, młodzieży, sierot, dziewictwa, robotników, rzemieślników, cieśli, drwali, stolarzy, kołodziejów, inżynierów, grabarzy, wychowawców, podróżujących, wypędzonych; wzywany w przypadku chorób oczu, w pokusach, w sytuacjach beznadziejnych, w sytuacji braku dachu nad głową.

Kościół ustanowił dwa święta ku czci św. Józefa - jedno z nich: Józefa Rzemieślnika - obchodzone jest w dniu święta pracy, w uznaniu roli pracy ojca rodziny w jej utrzymaniu, a pośrednio pracy w życiu człowieka. Święto to po raz pierwszy spotykamy już w IV wieku, a na Zachodzie zaczęło się przyjmować od VIII wieku. Dopiero jednak Pius XII w 1955 roku ustalił, że będzie to święto Józefa Pracownika i wyznaczył datę na 1 maja.

W Polsce kult św. Józefa datuje się od XI/XII wieku. Już wtedy w Krakowie obchodzone było pod datą 19 marca. W tym dniu dzisiaj czcimy św. Józefa Oblubieńca.

Red.

Modlitwy do św. Józefa

Zobacz więcej


   

Wasze komentarze:
 Katarzyna : 13.12.2015, 21:00
 Św . Józefie błagam Cie o opiekę w pracy.abym nie została uwikłana w sytuację w która ktoś chce mnie uwikłac błagam św Józefie o cierpliwość i mądrość abym mogła w spokoju wykonywać swoje obowiązki.
 BH: 05.11.2015, 15:29
 Zawierzam Kazika,by mógł pracować i sytuację ks.Eugeniusza
 Katarzyna : 19.09.2015, 22:11
 Sw.Józefie błagam pomóż mi w pracy,aby piątkowa sytuacja nie miała dla mnie przykrych konsekwencji.pomóż mi św.Józefie.
 Kasia: 18.09.2015, 09:57
 Święty Józefie, pomóż mi stworzyć moją rodzinę na nowo.Pomóż zachować ją w jedności, pokoju, zaufaniu,miłości,tak aby wypełnić wolę Boga. Pomóż mi w opiece nad dorastającymi dziećmi, aby wyrosły na mądrych , opiekuńczych, pobożnych mężczyzn.
 Katarzyna : 01.09.2015, 21:42
 Sw.Józefie proszę Ciebie o opiekę podczas pracy abym nie popełniła błędów aby dzisiejsza zaistniała sytuacja nie miala przykrych dla mnie konsrkwencji błagam św. Józefie pomóż mi.
 Katarzyna: 08.06.2015, 06:43
 Św. Józefie błagam Ciebie o pomoc w pracy bo ja sama jestem bezsilna wobec tego co się w niej dzieje. Ty wiesz, że solidnie się do niej przygotowuję a to i tak za mało ,żeby było dobrze. Błagam o opiekę i pomoc.
 Katarzyna: 26.05.2015, 06:51
 św. Józefie proszę Ciebie o pomoc w pracy o mądrość, abym nie popełniała błędów.
 katarzyna: 18.05.2015, 07:46
 Sw. Józefie proszę Ciebie o nieustającą pomoc w pracy i o dobrego męża.
 arkadiusz: 09.05.2015, 21:29
 SW Jozefie prosze Cie pomoz i modl sie za moja rodzine i za nasze adoptowane dzieci.


 Katarzyna: 02.05.2015, 09:36
 Św.Józefie bardzo długo już czekam na założenie Rodziny błagam pomóż mi znaleźć dobrego,kochającego i szanującego mnie męża.
 katarzyna: 27.04.2015, 22:36
 Św.Józefie proszę cię o pomoc w pracy nie opuszczają mnie sw.Józefie pokieruj mną,abym mądrze i dobrze wykonywała swoje obowiązki.św.Józefie sama już nie umiem sobie poradzić ...nie opuszczaj mnie
 Katarzyna: 26.04.2015, 08:44
 Św.Józefie błagam Ciebie o dobrego męża,który będzie mnie kochał i szanował. Pomóż mi św.Józefie spotkać takiego mężczyznę.
 Katarzyna: 06.04.2015, 09:49
 Św.Józefie proszę Ciebie o opiekę w pracy.
 Katarzyna: 05.04.2015, 12:04
 Św.Józefie proszę Cię pomóż mi spotkać odpowiedniego mężczyznę który będzie moim mężem bo coraz trudniej jest mi iść samej przez życie.
 katarzyna: 04.04.2015, 15:35
 Św.Józefie błagam Cię pomóż mi w pracy,aby zaistniała sytuacja nie miała negatywnych dla mnie konsekwencji.ratuj Św.Józefie.
 Basia: 18.03.2015, 21:12
 Święty Jozefie błagam o pomoc w rozwiązaniu moich problemów,które mnie nękają już tyle czasu.
 ptaszek: 19.02.2015, 23:19
 Sw.Jozefie prosze Cie o chleb codzienny abym nie glodowala i moja rodzina tez prosze spraw abym dostala prace i nie martwila sie juz nigdy wiecej .......
 YJA: 15.01.2015, 18:54
 ŚWIĘTY JÓZEFIE WSTAW SIĘ ZA MNĄ W PRACY - UDZIEL WSZELKIEJ POMOCY. DZIĘKUJĘ ZA DOTYCHCZASOWĄ POMOC))
 Gabriela: 13.01.2015, 22:50
 ŚWIĘTY JÓZEFIE to ponownie ja z prośbą o ochronienie mnie w pracy od tego co się dzieje - bez Twojego wstawiennictwa nie dam sobie rady. BŁAGAM CIĘ O POMOC.POMOCY ŚWIĘTY JJÓZEFIE!!!!!!!!!
 Gabriela: 13.01.2015, 21:56
 ŚWIĘTY JÓZEFIE bardzo proszę Cię pomóż mi w pracy w wyprowadzenie na bieżąco wszystkich spraw oraz dobrze rozwiąż sprawy kadrowe. Ukróć tę niesprawiedliwość w pracy. Tak bardzo proszę o Twoje wstawiennictwo w tych sprawach - w Tobie dokładam moją nadzieję - PROSZĘ POMÓŻ!!!!!!!!!
[1] [2] [3] [4] (5) [6] [7] [8] [9] [10]


Autor

Treść

Nowości

Święto Miłosierdzia BożegoŚwięto Miłosierdzia Bożego

Obraz - moje wybrane wyczynieObraz - moje wybrane wyczynie

Nasz ratunek w Miłosierdziu BogaNasz ratunek w Miłosierdziu Boga

Miłosierdzie - najlepszy z darówMiłosierdzie - najlepszy z darów

Miłosierdzie Boże niewyczerpane źródło cudówMiłosierdzie Boże niewyczerpane źródło cudów

Najbardziej popularne

Nowenna do św. RityNowenna do św. Rity

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej