Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Józef

Józef Święty Józef jest jednym z najbardziej czczonych w Kościele świętych. O nim i jego życiu wiemy tylko tyle, ile podają nam Ewangelie. Św. Mateusz podaje, że pochodził z królewskiego rodu Dawida. Był cieślą, i - o ile można wywnioskować z przekazu biblijnego - prawym i dobrym człowiekiem. Pisze tak wprost św. Łukasz. O tym, jak zniósł macierzyństwo Maryi, możemy jedynie się domyślać. Opiekował się jednak Jezusem i Maryją troskliwie, przestrzegał przepisów prawa, chronił swoją rodzinę. Kiedy umarł - nie wiadomo. Domyślamy się, że wcześnie, bo podczas nauczania Jezusa ani razu nie został wspomniany. Jego rola w posłannictwie Jezusa jest jednak duża, bo to jemu anioł nie tylko objawił narodziny Jezusa, ale też przestrzegał i prowadził pośród zasadzek życiowych. To jego wybranie jest najlepszym świadectwem, że musiał być człowiekiem wyjątkowym.

Hebrajskie imię Józef oznacza tyle, co "Bóg przydał". Prawdopodobnie w czasach Jezusa było bardzo popularne, i do dzisiaj jego popularność nie zmalała ze względu na św. Józefa.

Może ze względu na jego opiekuńczość uważany jest za szczególnego patrona umierających i dobrej śmierci (chociaż niektórzy twierdzą, że to dlatego, że umarł na rękach Jezusa i Maryi). Wiele krajów obrało sobie też Józefa za patrona, m.in. Kanada, Czechy, Austria, Hiszpania, Portugalia, Węgry, Meksyk, Filipiny, Bawaria, Rosja, Peru, Tyrol, Styria, Karyntia. Podobnie uczyniło też wiele diecezji i miast: np. diecezja włocławska, Kalisz. Św. Józef Oblubieniec jest też za patronem Kościoła powszechnego, stowarzyszeń i zgromadzeń zakonnych noszących jego imię, a także misji chińskich, sprawiedliwości społecznej, małżeństw i rodzin chrześcijańskich, dzieci, młodzieży, sierot, dziewictwa, robotników, rzemieślników, cieśli, drwali, stolarzy, kołodziejów, inżynierów, grabarzy, wychowawców, podróżujących, wypędzonych; wzywany w przypadku chorób oczu, w pokusach, w sytuacjach beznadziejnych, w sytuacji braku dachu nad głową.

Kościół ustanowił dwa święta ku czci św. Józefa - jedno z nich: Józefa Rzemieślnika - obchodzone jest w dniu święta pracy, w uznaniu roli pracy ojca rodziny w jej utrzymaniu, a pośrednio pracy w życiu człowieka. Święto to po raz pierwszy spotykamy już w IV wieku, a na Zachodzie zaczęło się przyjmować od VIII wieku. Dopiero jednak Pius XII w 1955 roku ustalił, że będzie to święto Józefa Pracownika i wyznaczył datę na 1 maja.

W Polsce kult św. Józefa datuje się od XI/XII wieku. Już wtedy w Krakowie obchodzone było pod datą 19 marca. W tym dniu dzisiaj czcimy św. Józefa Oblubieńca.

Ikonografia przedstawia Józefa jako starca, jednak najprawdopodbniej był młodzieńcem w pełni urody i sił.

Red.

Modlitwy do św. Józefa

Modlitwa męża i ojca do św. JózefaModlitwa męża i ojca do św. Józefa

Zobacz więcejWasze komentarze:
 Jolanta: 11.12.2008, 11:36
 Św.Józefie, proszę, błagam... Spraw, by człowiek, którego kocham nad życie, powrócił do mnie. Proszę o rzecz niemożliwą, ale Ty potrafisz wybłagać wszystko u Boga.
 mariola: 17.11.2008, 12:58
 Za pośrednictwem dusz czyśćcowych, dla których proszę o wejście do Królestwa Niebieskiego, błagam o pomoc w rozwiązaniu wszystkich moich problemów
 jola: 12.11.2008, 13:11
 proszę, błagam w pewnej intencji ukrytej w głębi serca
 Jolanta: 16.10.2008, 10:05
 Św.Józefie, ufam, że mi pomożesz. W Tobie pokładam moją ufność i czekam z niecierpliwoscią na cud i na łaski, o które tak gorąco Cię proszę.
 ZOSIA,: 11.10.2008, 21:19
 ŚW.JÓZEFIE PROSZĘ CIĘ O WSTAWIENNICTWO ZA MNĄ I MOIM MĘŻEM.PROSZĘ O ŁASKI ZDROWIA,OPIEKĘ BROŃ OD ZŁEGO,POMÓŻ MĘŻOWI W PRACY ROZWIĄZAĆ PROBLEMY,PROWADŻ DROGĄ PRZEZ MARYJĘ DO BOGA.WSTAWIAJ SIĘ ZA MOJĄ PROŚBĄ NAWRÓĆ GRZESZNIKÓW DO BOGA.OPIEKUJ SIĘ MAGDĄ W SZKOLE ,POMÓŻ JEJ.MÓDL SIĘ ZA NAMI!!!
 maria: 10.10.2008, 14:08
 św.Józefie, Ty znasz moje pragnienie, błagam spełnij tę moją prośbę. Ty wiesz, jak bardzo mi na tym zależy. Usłysz mój głos, nie odmawiaj tego, o co proszę.
 maria: 08.10.2008, 09:04
 Św.Józefie, ratuj mnie, otrzyj łzy, zabierz cierpienia, pomóż dźwigać krzyże, które Bóg włożył na moje ramiona. Ty wiesz, że zbyt wiele problemów mam w życiu, nie daję rady. Pomóż mi odejść z tego świata, błagam !!!
 mąż: 26.09.2008, 12:00
 Św.Józefie, pomóż mi, by moja żona umiała wybaczyć mi wszystkie krzywdy, które Jej wyrządziłem. Wiem, jak bardzo Ją raniłem przez całe życie, ile zadałem Jej bólu. Chcę wrócić do Niej i wynagrodzić wszystko i obdarzyć Ją szczęściem. Pragnę, by z mojego powodu nie uroniła już żadnej łzy. Błagam, usłysz me błaganie.
 m: 25.09.2008, 17:43
 Św.Józefie, po raz kolejny proszę za wstawiennictwem Ojca Papczyńskiego, nie opuszczaj mnie w mojej potrzebie, wyjednaj u Swego Syna Najukochańszego tę łaskę, o którą tak gorąco Cię proszę. Nie odejdę od Ciebie, aż mnie wysłuchasz. Tylko Ty możesz mi pomóc, błagam spełnij moją prośbę !!! Nie pozwól, bym była zawiedziona.


 Alicja: 12.05.2008, 22:13
 Proszę o modlitwę
 a: 17.03.2008, 19:30
 Święty Józefie proszę Cię z całego serca wstaw się u Pana by postawił na mej drodze "tego jedynego".Proszę o pomoc i dziękuje za wszystko
 Elżbieta: 05.02.2008, 19:07
 święty Józefie, Ukochany piastunie dzieciątka Jezus i najwspanialszy opiekunie Najświętszej Marii Panny. Ty wiesz jak było za zamkniętymi drzwiami. Ty wiesz jak człowiek strojący się w niewinność i dobroć zwracał się do własnych dzieci. Pomagaj im Józefie ukochany, bądź im ojcem jakiego nie mieli. Opiekuj się proszę mną i moimi synami. Pomagaj im w życiu i prowadź do serca Jezusa, proszę Cię całym sercem Józefie ukochany.
 iwona: 05.07.2007, 22:22
 świety Józefie błagam o pomoc w rozwiazaniu problemow krzyska ratuj go blagam
 Kamil: 29.05.2007, 09:18
 Świety Józefie wstaw sie za moja moimi modlitwami, napełniaj mnie nadzieją
 Kamil`: 25.05.2007, 02:21
 Dzieki Ci że byłeś na mojej obronie i mnie wspomogłes wstaw sie za moją modlitwą tzn żebym był z Małgosia tak ją kocham tak to teraz doceniam wstaw sie sie gorliwie prosze Cie bardzo pojednałem sie z Wszechmogącym jeszcze raz dzieki Ci
 Kamil: 23.05.2007, 13:52
 Święty Józefie wstaw się za moimi prośbami u Wszechmogącego. bądź jutro przy mnie na mojej obronie, spraw zeby Małgosia na nią przyjechała, oraz połącz Nas ponownie
 Kamil: 22.05.2007, 15:20
 Św. Józefie wstawiaj sie moimi modlitwami a szczególnie tą jedną, o którą nie tylko ja sie modlę
 Kamil: 12.05.2007, 09:05
 Św, Józefie wstaw sie za moja prośbą.
 Kamil: 11.05.2007, 11:23
 Św. Józefie proszę Cie także o wstawiennictwo u wszechmogącego o wysłuchanie mojej modlitwy, w której prosze o powrót Małgosi do mnie Ty jestes patronem sierot ,młodzieży i małżeństw. Więc prosze żeby Małgosia wróciła i następnie została moją żoną. Proszę także o umacnianie mojej wiary, cierpliwość, wytrwałość
[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] (11)


Autor

Treść

Nowości

Modlitwa do Matki Bożej SzkaplerznejModlitwa do Matki Bożej Szkaplerznej

Litania do Matki Bożej Szkaplerznej z Góry KarmelLitania do Matki Bożej Szkaplerznej z Góry Karmel

Litania do Matki Bożej SzkaplerznejLitania do Matki Bożej Szkaplerznej

Karmelici a szkaplerzKarmelici a szkaplerz

Co to jest szkaplerz karmelitański i jakie ma znaczenie?Co to jest szkaplerz karmelitański i jakie ma znaczenie?

św. Maria Magdelena Postelśw. Maria Magdelena Postel

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej