Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Józef

Józef Święty Józef jest jednym z najbardziej czczonych w Kościele świętych. O nim i jego życiu wiemy tylko tyle, ile podają nam Ewangelie. Mateusz podaje, że pochodził z królewskiego rodu Dawida. Był cieślą, i - o ile można wywnioskować z przekazu biblijnego - prawym i dobrym człowiekiem.Pisze tak wprost Łukasz. O tym, jak zniósł macierzyństwo Maryi, możemy jedynie się domyślać. Opiekował się jednak Jezusem i Maryją troskliwie, przestrzegał przepisów prawa, chronił swoją rodzinę. Kiedy umarł - nie wiadomo. Domyślamy się, że wcześnie, bo podczas nauczania Jezusa ani razu nie został wspomniany. Jego rola w posłannictwie Jezusa jest jednak duża, bo to jemu anioł nie tylko objawił narodziny Jezusa, ale też przestrzegał i prowadził pośród zasadzek życiowych. To jego wybranie jest najlepszym świadectwem, że musiał być człowiekiem wyjątkowym.

Hebrajskie imię Józef oznacza tyle, co "Bóg przydał". Prawdopodobnie w czasach Jezusa było bardzo popularne, i do dzisiaj jego popularność nie zmalała ze względu na św. Józefa.

Ikonografia przedstawia Józefa jako starca, jednak najprawdopodbniej był młodzieńcem w pełni urody i sił.

Może ze względu na jego opiekuńczość uważany jest za szczególnego patrona umierających i dobrej śmierci (chociaż niektórzy twierdzą, że to dlatego, że umarł na rękach Jezusa i Maryi). Wiele krajów obrało sobie też Józefa za patrona, m.in. Kanada, Czechy, Austria, Hiszpania, Portugalia, Węgry, Meksyk, Filipiny, Bawaria, Rosja, Peru, Tyrol, Styria, Karyntia. Podobnie uczyniło też wiele diecezji i miast: np. diecezja włocławska, Kalisz. Św. Józef Oblubieniec jest też za patronem Kościoła powszechnego, stowarzyszeń i zgromadzeń zakonnych noszących jego imię, a także misji chińskich, sprawiedliwości społecznej, małżeństw i rodzin chrześcijańskich, dzieci, młodzieży, sierot, dziewictwa, robotników, rzemieślników, cieśli, drwali, stolarzy, kołodziejów, inżynierów, grabarzy, wychowawców, podróżujących, wypędzonych; wzywany w przypadku chorób oczu, w pokusach, w sytuacjach beznadziejnych, w sytuacji braku dachu nad głową.

Kościół ustanowił dwa święta ku czci św. Józefa - jedno z nich: Józefa Rzemieślnika - obchodzone jest w dniu święta pracy, w uznaniu roli pracy ojca rodziny w jej utrzymaniu, a pośrednio pracy w życiu człowieka. Święto to po raz pierwszy spotykamy już w IV wieku, a na Zachodzie zaczęło się przyjmować od VIII wieku. Dopiero jednak Pius XII w 1955 roku ustalił, że będzie to święto Józefa Pracownika i wyznaczył datę na 1 maja.

W Polsce kult św. Józefa datuje się od XI/XII wieku. Już wtedy w Krakowie obchodzone było pod datą 19 marca. W tym dniu dzisiaj czcimy św. Józefa Oblubieńca.

Red.

Modlitwy do św. Józefa

Zobacz więcejWasze komentarze:
 MARCIN: 20.03.2010, 11:52
 ŚWIĘTY JÓZEFIE, PROSZĘ O ŁASKĘ ZNALEZIENIA ODPOWIEDNIEJ PRACY, KTÓRĄ BĘDĘ MÓGŁ DOBRZE WYKONYWAĆ, PROSZĘ CIĘ O OPIEKĘ NAD MOJĄ RODZINĄ, PROSZĘ CIĘ ŚWIĘTY JÓZEFIE O ŁASKĘ ZNALEZIENIA ŻONY I POMÓŻ MI STAĆ SIĘ DOBRYM OJCEM. PROSZĘ CIĘ ŚWIĘTY JÓZEFIE MÓDL SIĘ ZA WSZYSTKIMI BLISKIMI MOJEMU SERCU. DZKUJĘ CI ZA WSZYSTKO ŚWIĘTY JÓZEFIE.
 MARCIN: 20.03.2010, 11:52
 ŚWIĘTY JÓZEFIE, PROSZĘ O ŁASKĘ ZNALEZIENIA ODPOWIEDNIEJ PRACY, KTÓRĄ BĘDĘ MÓGŁ DOBRZE WYKONYWAĆ, PROSZĘ CIĘ O OPIEKĘ NAD MOJĄ RODZINĄ, PROSZĘ CIĘ ŚWIĘTY JÓZEFIE O ŁASKĘ ZNALEZIENIA ŻONY I POMÓŻ MI STAĆ SIĘ DOBRYM OJCEM. PROSZĘ CIĘ ŚWIĘTY JÓZEFIE MÓDL SIĘ ZA WSZYSTKIMI BLISKIMI MOJEMU SERCU. DZKUJĘ CI ZA WSZYSTKO ŚWIĘTY JÓZEFIE.
 anetka: 19.03.2010, 21:43
 Św.Józefie, jak bardzo odczuwam brak rodziny-na pewno wiesz.Dlatego proszę wstaw się za mną u Pana, by podarował mi miłość drugiego człowieka.Czas ucieka, ale wciąż mam nadzieję.Kocham Cię
 Beata: 19.03.2010, 21:18
 Dobry Boże, proszę Cię przez wstawiennictwo Świętego Józefa o szczęśliwe, chrześcijańskie małżeństwo z Tomaszem.
 zosia: 10.03.2010, 21:59
 Święty Józefie Tobie zawierzam mego Tate który miał zator wyproś łaskę zdrowia jeśli jest taka wola BOGA. Módl się za NIM !!!
 mimi: 03.03.2010, 22:10
 Sw Jozefie nasze malzenstwo jest znowu w niebezpieczenstwie,ulecz prosze je,jezeli w nas lezy przyczyna ulecz nas,miej w opiece nasze malzenstwo nasza kochana coreczke i to malenstwo ktore nosze pod sercem.Nie wiem jak mam sobie poradzic,czuje sie taka beyradna i samotna pogodzona z tym stanem rzeczy a ednak ...prosze cie o pomoc,blagam wysluchaj moich modltw i nawroc mojego meza.
 Józefie: 15.01.2010, 15:37
 proszę Cię wyproś mi laskę dobrego męza, takiego jak Ty, uzdrowienia mojego serca i duszy, mojej rodziny. błagam świety Jozefie
 Mariola: 12.01.2010, 16:32
 Błagam Cię Sw.Józefie, pomóż mi uporać się ze wszystkimi problemami, z którymi się borykam
 marcin: 09.12.2009, 12:43
 błagam cię święty Józefie o łaskę znalezienia odpowiedniej pracy, którą mógłbym dobrze wykonywać i proszę o pmyślną operację ręki dla mojego taty, proszę CIĘ o opiekę nad moją rodziną


 Maria: 21.05.2009, 12:49
 ózefie KOchany, wiesz czego pragnę najbardziej, spełnij tę moją prośbę, błagam
 zasmucona: 06.05.2009, 16:46
 Św.Józefie, Ty wiesz, czego pragnę najbardziej. Proszę, bądź przy mnie chociaż Ty, skoro Bóg zabrał mi wszystkich, których kochałam, w zamian dając łzy, rozpacz, ból do końca życia. Skróć to życie, którego tak bardzo nienawidzę.
 beata: 23.04.2009, 09:25
 św.Józefie ,przyjacielu i opiekunie mojej rodziny ,prosze Cię dzis szczególnie o moja córeczke ,Magdusie ,która zdaje testy gimnazjalne ,Ty wiesz jak bardzo była pogubiona i jak trudne to dla niej zadanie ,prosze pomóz jej zdac dobrze te testy ,żeby miała przed soba przyszłość ,uproś jej natchnienia Boga ,dar rozumu,umiejetnosci ,wiedzy,madrości,udziel jej daru skupienia ,poprowadx jej rozum i reke na tescie ,bądx tam znia i spraw by dobrze zdała egzamin ten i jutrzejszy.Prosze tez bys natchnął tych którzy go będa sprawdzali by dobrze go ocenili.Pomóz jej ,pomóz wojtkowi byc dobrym ojcem i mężem,naprostowac swoje ściezki i sie przemienic ,pomóż całej naszej rodzinie ,zjednocz nas miłoscia ,scementuj miłoscią niezniszczalna ,zdrowa i mocną ,prowadx nas za Chrystusem ,pomóz zdac sobie sprawe z własnych ułomności,słabości i grzesznosci i upros siłę do walki z nimi,bron nas przed złem odwaznie by nic nas juz nie rozdzieliło,upros nasze przemienienie i pomóz nam w tym bysmy poszli droga Boga i byli mu wierni,nie puszczali jJego reki nigdy,nie pozwól nam nigdy wiecej zejść z drogi Chrystusa i pomóz nam wzrastac i przemienic sie w Nim,przez Niego i dla Niego.Prosze Cie o scementowanie naszej rodziny mocnymi wiezami miłości,szacunku,wzajemnej troski i oddania ,by nic nas juz nie zniszczyło i nie rozdzieliło i bysmy odnaleźli sens i cel i radosc i spełnienie w Bogu i naszej rodzinie.Pomóz nam wzrastać w Bogu.Dziękuję !! Upros nasze uleczenie,uzdrowienie,uwolnienie,przemienienie,nawrócenie, w Twoje rece potęny przyjacielu i opiekunie składam nasz los błagając o Twoja pomoc.Poprowadź nas i nieopuszczaj wiernie.Bo bez pomocy poginiemy.Nie pozwól na to pros o nasze przemienienie i potrzebne łąski bysmy byli kochajaca się ,wierna Bogu ,silna Bogiem i miłościa uelczoną rodziną Bożą.Dziękuję Ci.
 Katarzyna: 13.04.2009, 19:38
 Proszę cię św. Juzefie o łaskę uzdrowienia dla śmiertelnie chorego, mojego brata, a jeżeli jest taka wola Pana o jego pogodzenie się z losem i godną śmierć.
 Anetta: 18.03.2009, 23:58
 św.Józefie proszę nie zapomnij o mnie.Bardzo dziękuje
 ania: 09.03.2009, 21:45
 Św.Józefie,Tobie zawierzam Siebie i Męża proszę o łaskę zdrowia,opiekę,wstawiaj się u Pana za nami i wypraszaj Nam potrzebne łaski,chroń od złego,najwspanialszy opiekunie Marii ,prowadz Nas drogą do Boga!!!
 MARCIN: 24.02.2009, 16:02
 kochany święty Józefie - proszę ciecie z całego serca abyś się opiekował moim tatą na dalsze lata jego życia i proszę abyś się modlił do Boga za moją rodzinę aby stała się podobna do śWIęTEJ RODZINY. święty Józefie błagam cię wyjednaj mi u Boga łaskę znalezienia odpowiedniej pracy i abym ją dobrze wykonywał. święty Józefie módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy
 Jolanta: 17.02.2009, 16:06
 Błagam o powrót ukochanej osoby
 MARCIN: 09.02.2009, 19:02
 BŁAGAM CIĘ ŚWIĘTY JÓZEFIE ABYM ZNALAZŁ PRACĘ I ABY MOJA SIOSTRA JĄ ZACHOWAŁA. MÓDL SIĘ ZA MOJĄ RODZINĘ
 Jola: 14.01.2009, 14:12
 Św.Józefie, proszę Cię o pomoc w rozwiązaniu moich problemów
 xxx: 06.01.2009, 11:22
 św. Teresa od Jezusa (1515-1582): „Niech ten, kto nie ma mistrza uczącego modlitwy, zwróci się do chwalebnego świętego Józefa, nie będzie błądził w drodze!” „Chciałabym przekonać wszystkie dusze, że powinny mieć nabożeństwo do tego chwalebnego świętego. Długie doświadczenie pokazało mi ogrom łask, jakie nam wyjednał u Boga. Nie znałam żadnej osoby, mającej do niego prawdziwe nabożeństwo i darzącej go szczególną czcią, by nie wzrastała w cnotach. On sprawia, że dusze, które się do niego zwracają, czynią postępy w zachwycający sposób” bł. Jan XXIII (1881-1963): "Obecność św. Józefa w ogrodzie Kościoła porównać można do skromnego polnego kwiatu: nawet go nie widać, ale czujemy jego zapach" "Ufajcie mu, on mówi niewiele, nieraz nic, ale dużo może." "Już w momencie, gdy pojawia się jakaś trudność, zwracam się do niego i natychmiast czuję, że zostałem wysłuchany."
[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] (10) [11]


Autor

Treść

Nowości

Nowenna przed uroczystością Świętych Apostołów Piotra i Pawła - dzień 3Nowenna przed uroczystością Świętych Apostołów Piotra i Pawła - dzień 3

św. Tomasz Moro (Morus)św. Tomasz Moro (Morus)

Modlitwa do św. Tomasza MorusaModlitwa do św. Tomasza Morusa

Modlitwa św. Tomasza Morusa o łaskę pogody duchaModlitwa św. Tomasza Morusa o łaskę pogody ducha

św. Jan Fisherśw. Jan Fisher

Modlitwa do św. Jana FisheraModlitwa do św. Jana Fishera

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej