Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Józef


Józef      Święty Józef jest jednym z najbardziej czczonych w Kościele świętych. O nim i jego życiu wiemy tylko tyle, ile podają nam Ewangelie. Mateusz podaje, że pochodził z królewskiego rodu Dawida. Był cieślą, i - o ile można wywnioskować z przekazu biblijnego - prawym i dobrym człowiekiem.Pisze tak wprost Łukasz. O tym, jak zniósł macierzyństwo Maryi, możemy jedynie się domyślać. Opiekował się jednak Jezusem i Maryją troskliwie, przestrzegał przepisów prawa, chronił swoją rodzinę. Kiedy umarł - nie wiadomo. Domyślamy się, że wcześnie, bo podczas nauczania Jezusa ani razu nie został wspomniany. Jego rola w posłannictwie Jezusa jest jednak duża, bo to jemu anioł nie tylko objawił narodziny Jezusa, ale też przestrzegał i prowadził pośród zasadzek życiowych. To jego wybranie jest najlepszym świadectwem, że musiał być człowiekiem wyjątkowym.

     Hebrajskie imię Józef oznacza tyle, co "Bóg przydał". Prawdopodobnie w czasach Jezusa było bardzo popularne, i do dzisiaj jego popularność nie zmalała ze względu na św. Józefa.

     Ikonografia przedstawia Józefa jako starca, jednak najprawdopodbniej był młodzieńcem w pełni urody i sił.

     Może ze względu na jego opiekuńczość uważany jest za szczególnego patrona umierających i dobrej śmierci (chociaż niektórzy twierdzą, że to dlatego, że umarł na rękach Jezusa i Maryi). Wiele krajów obrało sobie też Józefa za patrona, m.in. Kanada, Czechy, Austria, Hiszpania, Portugalia, Węgry, Meksyk, Filipiny, Bawaria, Rosja, Peru, Tyrol, Styria, Karyntia. Podobnie uczyniło też wiele diecezji i miast: np. diecezja włocławska, Kalisz. Św. Józef Oblubieniec jest też za patronem Kościoła powszechnego, stowarzyszeń i zgromadzeń zakonnych noszących jego imię, a także misji chińskich, sprawiedliwości społecznej, małżeństw i rodzin chrześcijańskich, dzieci, młodzieży, sierot, dziewictwa, robotników, rzemieślników, cieśli, drwali, stolarzy, kołodziejów, inżynierów, grabarzy, wychowawców, podróżujących, wypędzonych; wzywany w przypadku chorób oczu, w pokusach, w sytuacjach beznadziejnych, w sytuacji braku dachu nad głową.

     Kościół ustanowił dwa święta ku czci św. Józefa - jedno z nich: Józefa Rzemieślnika - obchodzone jest w dniu święta pracy, w uznaniu roli pracy ojca rodziny w jej utrzymaniu, a pośrednio pracy w życiu człowieka. Święto to po raz pierwszy spotykamy już w IV wieku, a na Zachodzie zaczęło się przyjmować od VIII wieku. Dopiero jednak Pius XII w 1955 roku ustalił, że będzie to święto Józefa Pracownika i wyznaczył datę na 1 maja.

     W Polsce kult św. Józefa datuje się od XI/XII wieku. Już wtedy w Krakowie obchodzone było pod datą 19 marca. W tym dniu dzisiaj czcimy św. Józefa Oblubieńca.Red.
     Modlitwy do św. Józefa


   

Wasze komentarze:
 a: 17.03.2008, 19:30
 Święty Józefie proszę Cię z całego serca wstaw się u Pana by postawił na mej drodze "tego jedynego".Proszę o pomoc i dziękuje za wszystko
 Elżbieta: 05.02.2008, 19:07
 święty Józefie, Ukochany piastunie dzieciątka Jezus i najwspanialszy opiekunie Najświętszej Marii Panny. Ty wiesz jak było za zamkniętymi drzwiami. Ty wiesz jak człowiek strojący się w niewinność i dobroć zwracał się do własnych dzieci. Pomagaj im Józefie ukochany, bądź im ojcem jakiego nie mieli. Opiekuj się proszę mną i moimi synami. Pomagaj im w życiu i prowadź do serca Jezusa, proszę Cię całym sercem Józefie ukochany.
 iwona: 05.07.2007, 22:22
 świety Józefie błagam o pomoc w rozwiazaniu problemow krzyska ratuj go blagam
 Kamil: 29.05.2007, 09:18
 Świety Józefie wstaw sie za moja moimi modlitwami, napełniaj mnie nadzieją
 Kamil`: 25.05.2007, 02:21
 Dzieki Ci że byłeś na mojej obronie i mnie wspomogłes wstaw sie za moją modlitwą tzn żebym był z Małgosia tak ją kocham tak to teraz doceniam wstaw sie sie gorliwie prosze Cie bardzo pojednałem sie z Wszechmogącym jeszcze raz dzieki Ci
 Kamil: 23.05.2007, 13:52
 Święty Józefie wstaw się za moimi prośbami u Wszechmogącego. bądź jutro przy mnie na mojej obronie, spraw zeby Małgosia na nią przyjechała, oraz połącz Nas ponownie
 Kamil: 22.05.2007, 15:20
 Św. Józefie wstawiaj sie moimi modlitwami a szczególnie tą jedną, o którą nie tylko ja sie modlę
 Kamil: 12.05.2007, 09:05
 Św, Józefie wstaw sie za moja prośbą.
 Kamil: 11.05.2007, 11:23
 Św. Józefie proszę Cie także o wstawiennictwo u wszechmogącego o wysłuchanie mojej modlitwy, w której prosze o powrót Małgosi do mnie Ty jestes patronem sierot ,młodzieży i małżeństw. Więc prosze żeby Małgosia wróciła i następnie została moją żoną. Proszę także o umacnianie mojej wiary, cierpliwość, wytrwałość
[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] (10)


Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej