Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Józef

Józef Święty Józef jest jednym z najbardziej czczonych w Kościele świętych. O nim i jego życiu wiemy tylko tyle, ile podają nam Ewangelie. Mateusz podaje, że pochodził z królewskiego rodu Dawida. Był cieślą, i - o ile można wywnioskować z przekazu biblijnego - prawym i dobrym człowiekiem.Pisze tak wprost Łukasz. O tym, jak zniósł macierzyństwo Maryi, możemy jedynie się domyślać. Opiekował się jednak Jezusem i Maryją troskliwie, przestrzegał przepisów prawa, chronił swoją rodzinę. Kiedy umarł - nie wiadomo. Domyślamy się, że wcześnie, bo podczas nauczania Jezusa ani razu nie został wspomniany. Jego rola w posłannictwie Jezusa jest jednak duża, bo to jemu anioł nie tylko objawił narodziny Jezusa, ale też przestrzegał i prowadził pośród zasadzek życiowych. To jego wybranie jest najlepszym świadectwem, że musiał być człowiekiem wyjątkowym.

Hebrajskie imię Józef oznacza tyle, co "Bóg przydał". Prawdopodobnie w czasach Jezusa było bardzo popularne, i do dzisiaj jego popularność nie zmalała ze względu na św. Józefa.

Ikonografia przedstawia Józefa jako starca, jednak najprawdopodbniej był młodzieńcem w pełni urody i sił.

Może ze względu na jego opiekuńczość uważany jest za szczególnego patrona umierających i dobrej śmierci (chociaż niektórzy twierdzą, że to dlatego, że umarł na rękach Jezusa i Maryi). Wiele krajów obrało sobie też Józefa za patrona, m.in. Kanada, Czechy, Austria, Hiszpania, Portugalia, Węgry, Meksyk, Filipiny, Bawaria, Rosja, Peru, Tyrol, Styria, Karyntia. Podobnie uczyniło też wiele diecezji i miast: np. diecezja włocławska, Kalisz. Św. Józef Oblubieniec jest też za patronem Kościoła powszechnego, stowarzyszeń i zgromadzeń zakonnych noszących jego imię, a także misji chińskich, sprawiedliwości społecznej, małżeństw i rodzin chrześcijańskich, dzieci, młodzieży, sierot, dziewictwa, robotników, rzemieślników, cieśli, drwali, stolarzy, kołodziejów, inżynierów, grabarzy, wychowawców, podróżujących, wypędzonych; wzywany w przypadku chorób oczu, w pokusach, w sytuacjach beznadziejnych, w sytuacji braku dachu nad głową.

Kościół ustanowił dwa święta ku czci św. Józefa - jedno z nich: Józefa Rzemieślnika - obchodzone jest w dniu święta pracy, w uznaniu roli pracy ojca rodziny w jej utrzymaniu, a pośrednio pracy w życiu człowieka. Święto to po raz pierwszy spotykamy już w IV wieku, a na Zachodzie zaczęło się przyjmować od VIII wieku. Dopiero jednak Pius XII w 1955 roku ustalił, że będzie to święto Józefa Pracownika i wyznaczył datę na 1 maja.

W Polsce kult św. Józefa datuje się od XI/XII wieku. Już wtedy w Krakowie obchodzone było pod datą 19 marca. W tym dniu dzisiaj czcimy św. Józefa Oblubieńca.

Red.

Modlitwy do św. Józefa

Zobacz więcej


   

Wasze komentarze:
 Jaga: 22.03.2014, 16:45
  Święty Jozefie nie pozwol mi poddac sie w tej walce prosze o twoja pomoc, oswiec mnie, ratuj i prowadz do Jezusa mnie i moją rodzinę,weż w swą opiekę wnuki ,uproś u Twojego Syna potrzebne łaski,uchroń je od złego.
 Magda: 19.03.2014, 13:22
 Św. Józefie proszę o poznanie na mojej drodze życiowej dobrego człowieka na męża.
 Monika: 18.03.2014, 08:48
 Sw JÓZEFIE. Bardzo proszę o dobrego męża,takiego jak Ty! Bóg zapłać MM
 Teresa: 24.02.2014, 22:01
 Święty Józefie ratuj.
 ewelina: 28.11.2013, 20:57
 swiety Józefie wypros mi w niebie łaske przebaczenia za moje okropne grzechy i prosze o ten mój wymarzony dom dla mojej rodziny pokirruj nami
 Tomek: 31.08.2013, 20:30
 Święty Jozefie nie pozwol mi poddac sie w tej walce prosze o twoja pomoc, oswiec mnie, ratuj i prowadz do Jezusa.
 Prosząca mama.: 01.06.2013, 15:48
 Św Józefie błagam obdarz łaskę Piotra o którą z nadzieją i ufnością proszę.
 kasia: 20.05.2013, 19:46
 Św Józefie proszę o pomoc w znalezieniu pracy...Proszę pomóż Nam
 kasia: 20.05.2013, 19:36
 Św Józefie proszę o pomoc w znalezieniu pracy...Proszę pomóż Nam


 Madi: 07.04.2013, 16:16
 Św. Józefie proszę o pomoc w znalezieniu pracy.
 widziałem: 14.03.2013, 21:29
 Dziękuje że byłeś i jesteś w tych ciężkich chwilach , prowadź mnie i daj mi siłę . Przepraszam za moje błędy i proszę o łaskę .
 Barbara: 25.02.2013, 20:00
 Proszę o modlitwę w intencji rozwiązania problemów rodzinnych pokoju i zgody znalezienia pracy dla Krzysia zdrowia i rozwiązania problemu mamy
 MARCIN: 24.02.2013, 23:08
 DZIĘKUJĘ CI ŚWIĘTY JÓZEFIE ZA WSZYSKIE ŁASKI, JAKIE WYJEDNAŁEŚ DLA MNIE I DLA WSZYSTKICH, KTÓRZY SIĘ DO CIEBIE UCIEKALI. POKORNIE PROSZĘ CIĘ ŚWIĘTY JÓZEFIE OPIEKUNIE SIWĘTEJ RODZINY POMÓŻ MI STAĆ SIĘ MĘŻCZYZNĄ ABYM MÓGŁ ZAŁOZYĆ SZCZĘŚLIWĄ RODZINĘ, ABYM MÓGŁ BYĆ DOBRYM MĘŻEM. POMÓŻ MI W PRACY NAD SOBĄ. PROSZĘ OPIEKUJ SIĘ MOJĄ RODZINĄ. ŚWIĘTY JÓZEFIE ODDAJĘ SIĘ TOBIE W OPIEKĘ. PROSZĘ MÓDL SIĘ ZA MNĄ, MOJĄ RODZINĄ I ZA WSZYSTKIMI, KTÓRZY SIĘ DO CIEBIE UCIEKAJĄ. DZIĘKUJĘ CI ŚWIĘTY JÓZEFIE
 MARCIN: 24.02.2013, 22:21
 DZIĘKUJĘ CI ŚWIĘTY JÓZEFIE ZA WSZYSKIE ŁASKI, JAKIE WYJEDNAŁEŚ DLA MNIE I DLA WSZYSTKICH, KTÓRZY SIĘ DO CIEBIE UCIEKALI. POKORNIE PROSZĘ CIĘ ŚWIĘTY JÓZEFIE OPIEKUNIE SIWĘTEJ RODZINY POMÓŻ MI STAĆ SIĘ MĘŻCZYZNĄ ABYM MÓGŁ ZAŁOZYĆ SZCZĘŚLIWĄ RODZINĘ, ABYM MÓGŁ BYĆ DOBRYM MĘŻEM. POMÓŻ MI W PRACY NAD SOBĄ. PROSZĘ OPIEKUJ SIĘ MOJĄ RODZINĄ. ŚWIĘTY JÓZEFIE ODDAJĘ SIĘ TOBIE W OPIEKĘ. PROSZĘ MÓDL SIĘ ZA MNĄ, MOJĄ RODZINĄ I ZA WSZYSTKIMI, KTÓRZY SIĘ DO CIEBIE UCIEKAJĄ. DZIĘKUJĘ CI ŚWIĘTY JÓZEFIE
 Eh: 26.06.2012, 10:19
 Św. Józefie, oświeć mnie bo robię co mogę a tu nic :(- come on...kurczę bym o wiedział jak...
 M.: 10.06.2012, 12:22
 Św. Józefie pewnie to czytasz ...;) proszę, pomóż mi znaleźć odpowiednią kobietę dla mnie...z góry dzięki :)
 Zofia: 22.05.2012, 05:50
 pomóż święty Józefie się zrównoważyć, nie szukać miłości tam gdzie się jej nie znajdzie, pomóż wrocić do bycia mądrą w kolejnych posunięciach zyciowych, pomóż odnaleźć mi tą ufną, dzielną dziewczynę,ktorą byłam,pozwól jak najszybciej uwolnić się od człowieka,który oszukał zawierając małzeństwo nieważne przed Bogiem, pozwól go nie znienawidzieć tylko wybaczyć mu,pozwól wybaczyć sobie,że szukając stabilizacji życiowej zaufałam człowiekowi zbyt słabemu na podjęcie zycia we dwoje,słabemu wobec zaborczej,toksycznej matki. Pozwól być nadal ufną wobec życia i ludzi! Pozwól nieść innym radość a temu, który skrzywdził także i miłość,bo to ktoś,kto miłości w zyciu nie zaznał.
 Zofia: 21.05.2012, 22:41
 proszę Cię Józefie święty o mężczyznę,odpowiedniego i odpowiedzialnego,takiego jaki pojawia się w modlitwie do Ciebie o dobrego męża..pozwól mi odnaleźć bezpieczeństwo zagubione w trakcie życia
 maria: 02.04.2012, 14:56
 Dziękuję Ci święty Józefie za to,że mam pracę.
 Agnieszka: 24.03.2012, 23:15
 Dziękuję św Józefie za Twoją mądrość i za to ,że dajesz wzór postępowania Prawdziwego Ojca , nie od parady Bóg wybrał Cię na opiekuna Jezusa i Maryji na ziemi, dziękuję za Twoje wołanie w milczeniu, jestem Twoją dłużniczką i postaram się spłacić ten dług Z Bożą pomocą.
[1] [2] [3] [4] [5] [6] (7) [8] [9] [10]


Autor

Treść

Nowości

Święto Miłosierdzia BożegoŚwięto Miłosierdzia Bożego

Obraz - moje wybrane wyczynieObraz - moje wybrane wyczynie

Nasz ratunek w Miłosierdziu BogaNasz ratunek w Miłosierdziu Boga

Miłosierdzie - najlepszy z darówMiłosierdzie - najlepszy z darów

Miłosierdzie Boże niewyczerpane źródło cudówMiłosierdzie Boże niewyczerpane źródło cudów

Najbardziej popularne

Nowenna do św. RityNowenna do św. Rity

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej