Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Józef

Józef Święty Józef jest jednym z najbardziej czczonych w Kościele świętych. O nim i jego życiu wiemy tylko tyle, ile podają nam Ewangelie. Św. Mateusz podaje, że pochodził z królewskiego rodu Dawida. Był cieślą, i - o ile można wywnioskować z przekazu biblijnego - prawym i dobrym człowiekiem. Pisze tak wprost św. Łukasz. O tym, jak zniósł macierzyństwo Maryi, możemy jedynie się domyślać. Opiekował się jednak Jezusem i Maryją troskliwie, przestrzegał przepisów prawa, chronił swoją rodzinę. Kiedy umarł - nie wiadomo. Domyślamy się, że wcześnie, bo podczas nauczania Jezusa ani razu nie został wspomniany. Jego rola w posłannictwie Jezusa jest jednak duża, bo to jemu anioł nie tylko objawił narodziny Jezusa, ale też przestrzegał i prowadził pośród zasadzek życiowych. To jego wybranie jest najlepszym świadectwem, że musiał być człowiekiem wyjątkowym.

Hebrajskie imię Józef oznacza tyle, co "Bóg przydał". Prawdopodobnie w czasach Jezusa było bardzo popularne, i do dzisiaj jego popularność nie zmalała ze względu na św. Józefa.

Może ze względu na jego opiekuńczość uważany jest za szczególnego patrona umierających i dobrej śmierci (chociaż niektórzy twierdzą, że to dlatego, że umarł na rękach Jezusa i Maryi). Wiele krajów obrało sobie też Józefa za patrona, m.in. Kanada, Czechy, Austria, Hiszpania, Portugalia, Węgry, Meksyk, Filipiny, Bawaria, Rosja, Peru, Tyrol, Styria, Karyntia. Podobnie uczyniło też wiele diecezji i miast: np. diecezja włocławska, Kalisz. Św. Józef Oblubieniec jest też za patronem Kościoła powszechnego, stowarzyszeń i zgromadzeń zakonnych noszących jego imię, a także misji chińskich, sprawiedliwości społecznej, małżeństw i rodzin chrześcijańskich, dzieci, młodzieży, sierot, dziewictwa, robotników, rzemieślników, cieśli, drwali, stolarzy, kołodziejów, inżynierów, grabarzy, wychowawców, podróżujących, wypędzonych; wzywany w przypadku chorób oczu, w pokusach, w sytuacjach beznadziejnych, w sytuacji braku dachu nad głową.

Kościół ustanowił dwa święta ku czci św. Józefa - jedno z nich: Józefa Rzemieślnika - obchodzone jest w dniu święta pracy, w uznaniu roli pracy ojca rodziny w jej utrzymaniu, a pośrednio pracy w życiu człowieka. Święto to po raz pierwszy spotykamy już w IV wieku, a na Zachodzie zaczęło się przyjmować od VIII wieku. Dopiero jednak Pius XII w 1955 roku ustalił, że będzie to święto Józefa Pracownika i wyznaczył datę na 1 maja.

W Polsce kult św. Józefa datuje się od XI/XII wieku. Już wtedy w Krakowie obchodzone było pod datą 19 marca. W tym dniu dzisiaj czcimy św. Józefa Oblubieńca.

Ikonografia przedstawia Józefa jako starca, jednak najprawdopodbniej był młodzieńcem w pełni urody i sił.

Red.

Modlitwy do św. Józefa

Modlitwa męża i ojca do św. JózefaModlitwa męża i ojca do św. Józefa

Zobacz więcejWasze komentarze:
 Katarzyna: 26.04.2015, 08:44
 Św.Józefie błagam Ciebie o dobrego męża,który będzie mnie kochał i szanował. Pomóż mi św.Józefie spotkać takiego mężczyznę.
 Katarzyna: 06.04.2015, 09:49
 Św.Józefie proszę Ciebie o opiekę w pracy.
 Katarzyna: 05.04.2015, 12:04
 Św.Józefie proszę Cię pomóż mi spotkać odpowiedniego mężczyznę który będzie moim mężem bo coraz trudniej jest mi iść samej przez życie.
 katarzyna: 04.04.2015, 15:35
 Św.Józefie błagam Cię pomóż mi w pracy,aby zaistniała sytuacja nie miała negatywnych dla mnie konsekwencji.ratuj Św.Józefie.
 Basia: 18.03.2015, 21:12
 Święty Jozefie błagam o pomoc w rozwiązaniu moich problemów,które mnie nękają już tyle czasu.
 ptaszek: 19.02.2015, 23:19
 Sw.Jozefie prosze Cie o chleb codzienny abym nie glodowala i moja rodzina tez prosze spraw abym dostala prace i nie martwila sie juz nigdy wiecej .......
 YJA: 15.01.2015, 18:54
 ŚWIĘTY JÓZEFIE WSTAW SIĘ ZA MNĄ W PRACY - UDZIEL WSZELKIEJ POMOCY. DZIĘKUJĘ ZA DOTYCHCZASOWĄ POMOC))
 Gabriela: 13.01.2015, 22:50
 ŚWIĘTY JÓZEFIE to ponownie ja z prośbą o ochronienie mnie w pracy od tego co się dzieje - bez Twojego wstawiennictwa nie dam sobie rady. BŁAGAM CIĘ O POMOC.POMOCY ŚWIĘTY JJÓZEFIE!!!!!!!!!
 Gabriela: 13.01.2015, 21:56
 ŚWIĘTY JÓZEFIE bardzo proszę Cię pomóż mi w pracy w wyprowadzenie na bieżąco wszystkich spraw oraz dobrze rozwiąż sprawy kadrowe. Ukróć tę niesprawiedliwość w pracy. Tak bardzo proszę o Twoje wstawiennictwo w tych sprawach - w Tobie dokładam moją nadzieję - PROSZĘ POMÓŻ!!!!!!!!!


 YJA: 11.01.2015, 23:55
 ŚWIĘTY JÓZEFIE POMÓŻ MI W SPRAWACH TOBIE WIADOMYCH!!!!!!!!!
 GABRIELA: 08.01.2015, 23:15
 ŚWIĘTY JÓZEFIE bardzo proszę o łaskę zdrowia dla mojej mamy i załatwienia jutro skierowań u lekarza. Bardzo proszęo wszelką pomoc w pracy, dobrze rozwiąż trudności, na które jestem narażona z niektórymi pracownikami))
 Gabriela: 02.01.2015, 18:45
 ŚWIĘTY JÓZEFIE jeszcze raz bardzo proszę pomóż w dobrym rozwiązaniu spraw kadrowych w pracy - niech wprowadzone zostaną wcześniej zapowiadane zmiany. Pomóż mi nadrobić zaległości, daj umiejętności do wykonywania obowiązków))
 Gabriela: 01.01.2015, 19:36
 ŚWIĘTY JÓZEFIE bardzo proszę daj mi siły i umiejętności do nadrobienia zaległości w pracy. Niech w pracy wszystko dobrze się układa w pełni))
 wątpiący: 29.12.2014, 00:09
 Św. Józefir proszę cię o łaskę opamiętania i nawróćenia abym mógł głębiej zanużyć sie w tajemnice wiary Jezusa i abym wkoću pojął swoim umysłem że jesteś święty nie z przypadku lecz tego chciał bóg i pokazałeś to całym swoim życiem Jestem piotrek i mam prawie 15 lat prosze dopomóż mi Amen
 wątpiący: 29.12.2014, 00:09
 Św. Józefir proszę cię o łaskę opamiętania i nawróćenia abym mógł głębiej zanużyć sie w tajemnice wiary Jezusa i abym wkoću pojął swoim umysłem że jesteś święty nie z przypadku lecz tego chciał bóg i pokazałeś to całym swoim życiem Jestem piotrek i mam prawie 15 lat prosze dopomóż mi Amen
 wątpiący: 29.12.2014, 00:08
 Św. Józefir proszę cię o łaskę opamiętania i nawróćenia abym mógł głębiej zanużyć sie w tajemnice wiary Jezusa i abym wkoću pojął swoim umysłem że jesteś święty nie z przypadku lecz tego chciał bóg i pokazałeś to całym swoim życiem Jestem piotrek i mam prawie 15 lat prosze dopomóż mi Amen
 Roman: 16.12.2014, 21:04
 św. Józefie, proszę Cię o łaskę, bym kupił dom, ten, który się żonie podoba. Dziękuję
 Gabriela: 10.12.2014, 17:52
 Święty Józefie bardzo proszę pomóż mi w pracy we wszystkich sprawach Tobie wiadomych. Niech zostanę doceniona i pracodawca zrobi coś z tymi o udają że dużo pracują i są niezastąpione. Bardzo proszę Cię o pomoc;)))
 YJA: 02.12.2014, 19:40
 Święty Józefie wielką w Tobie dokładam nadzieję, że dobrze rozwiąże sprawy kadrowe w pracy. Zrób coś z tymi pysznymi ludźmi, którzy udają, że pracują i wiedzą więcej niż inni. Niech nowy szef nie da się zwieść takim ludziom. POMÓŻ ŚWIĘTY JÓZEFIE;)))
 Gabriela: 26.11.2014, 22:09
 Święty Józefie bardzo proszę pomóż mi w pracy, proszę o dobre rozwiązanie spraw kadrowych w pracy. Niech wolne prestiżowe stanowiska obejmą ludzie pracowici, z odpowiednimi umiejętnościami i sprawiedliwi. Niech szefostwo rządzi dobrze ;)))
[1] [2] [3] [4] [5] [6] (7) [8] [9] [10] [11]


Autor

Treść

Nowości

Modlitwa do Matki Bożej SzkaplerznejModlitwa do Matki Bożej Szkaplerznej

Litania do Matki Bożej Szkaplerznej z Góry KarmelLitania do Matki Bożej Szkaplerznej z Góry Karmel

Litania do Matki Bożej SzkaplerznejLitania do Matki Bożej Szkaplerznej

Karmelici a szkaplerzKarmelici a szkaplerz

Co to jest szkaplerz karmelitański i jakie ma znaczenie?Co to jest szkaplerz karmelitański i jakie ma znaczenie?

św. Maria Magdelena Postelśw. Maria Magdelena Postel

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej