Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Józef

Józef Święty Józef jest jednym z najbardziej czczonych w Kościele świętych. O nim i jego życiu wiemy tylko tyle, ile podają nam Ewangelie. Mateusz podaje, że pochodził z królewskiego rodu Dawida. Był cieślą, i - o ile można wywnioskować z przekazu biblijnego - prawym i dobrym człowiekiem.Pisze tak wprost Łukasz. O tym, jak zniósł macierzyństwo Maryi, możemy jedynie się domyślać. Opiekował się jednak Jezusem i Maryją troskliwie, przestrzegał przepisów prawa, chronił swoją rodzinę. Kiedy umarł - nie wiadomo. Domyślamy się, że wcześnie, bo podczas nauczania Jezusa ani razu nie został wspomniany. Jego rola w posłannictwie Jezusa jest jednak duża, bo to jemu anioł nie tylko objawił narodziny Jezusa, ale też przestrzegał i prowadził pośród zasadzek życiowych. To jego wybranie jest najlepszym świadectwem, że musiał być człowiekiem wyjątkowym.

Hebrajskie imię Józef oznacza tyle, co "Bóg przydał". Prawdopodobnie w czasach Jezusa było bardzo popularne, i do dzisiaj jego popularność nie zmalała ze względu na św. Józefa.

Ikonografia przedstawia Józefa jako starca, jednak najprawdopodbniej był młodzieńcem w pełni urody i sił.

Może ze względu na jego opiekuńczość uważany jest za szczególnego patrona umierających i dobrej śmierci (chociaż niektórzy twierdzą, że to dlatego, że umarł na rękach Jezusa i Maryi). Wiele krajów obrało sobie też Józefa za patrona, m.in. Kanada, Czechy, Austria, Hiszpania, Portugalia, Węgry, Meksyk, Filipiny, Bawaria, Rosja, Peru, Tyrol, Styria, Karyntia. Podobnie uczyniło też wiele diecezji i miast: np. diecezja włocławska, Kalisz. Św. Józef Oblubieniec jest też za patronem Kościoła powszechnego, stowarzyszeń i zgromadzeń zakonnych noszących jego imię, a także misji chińskich, sprawiedliwości społecznej, małżeństw i rodzin chrześcijańskich, dzieci, młodzieży, sierot, dziewictwa, robotników, rzemieślników, cieśli, drwali, stolarzy, kołodziejów, inżynierów, grabarzy, wychowawców, podróżujących, wypędzonych; wzywany w przypadku chorób oczu, w pokusach, w sytuacjach beznadziejnych, w sytuacji braku dachu nad głową.

Kościół ustanowił dwa święta ku czci św. Józefa - jedno z nich: Józefa Rzemieślnika - obchodzone jest w dniu święta pracy, w uznaniu roli pracy ojca rodziny w jej utrzymaniu, a pośrednio pracy w życiu człowieka. Święto to po raz pierwszy spotykamy już w IV wieku, a na Zachodzie zaczęło się przyjmować od VIII wieku. Dopiero jednak Pius XII w 1955 roku ustalił, że będzie to święto Józefa Pracownika i wyznaczył datę na 1 maja.

W Polsce kult św. Józefa datuje się od XI/XII wieku. Już wtedy w Krakowie obchodzone było pod datą 19 marca. W tym dniu dzisiaj czcimy św. Józefa Oblubieńca.

Red.

Modlitwy do św. Józefa

Zobacz więcej


   

Wasze komentarze:
 Tomasz: 12.08.2016, 18:01
 Sw. Jozefie- prosze Cie o wstawiennictwo u Pana Boga o uratowanie i scalenie mojej rodziny, o laske uzdrowienia mojej zony.
 Krystyna: 12.08.2016, 13:40
 Święty Jozefie wzorze przcujących błagam Cię dopomóż mojemu bratankowi Arkowi znaleźć pracę. Proszę wysłuchaj mnie
 Katarzyna : 08.08.2016, 07:38
 Sw.Józefie błagam ciebie postaw na mojej drodze dobrego I mądrego człowieka,z którym zaloze rodzinę. Błagam sw.Józefie pomóż mi.
 Krystyna: 13.07.2016, 13:57
 Święty Józefie błagam spraw aby wynik z badania usg był pozytywny mojej bratowej błagam wysłuchaj mnie Błagam o zdrowie dla niej
 Beata: 28.06.2016, 18:17
 Św. Józefie proszę o dobrą pracę dla mnie, o powodzenie firmy mojego męża oraz o jedność, miłość i szacunek w mojej rodzinie. Pomóż nam wyjść z kryzysu małżeńskiego i finansowego, a mężowi z nałogów.
 Katarzyna : 25.06.2016, 16:51
 Sw Józefie błagam pomóż mi podczas jutrzejszego ustnego egzaminu.
 Kasia: 09.06.2016, 23:22
 Święty Józefie bardzo Cię proszę abym zdała egzamin na prawo jazdy i zdała wszystkie egzaminy w sesji, w pierwszych terminach bez żadnych poprawek ani warunków. Proszę Cię również o zdrowie i opatrzność dla mojej rodziny oraz bliskich przyjaciół i znajomych, oraz o wietrzny odpoczynek. Amen.
 Gabriela : 28.04.2016, 10:56
 Święty JÓZEFIE wstaw się za moją bratanicą Anią żeby zawołano ją do pracy i byli z niej zadowoleni. Proszę o pomyslną wiadomość - wysłuchaj mnie;)))
 Ela: 14.04.2016, 23:55
 Św Józefie proszę Cię oto by Łukasz znalazł pracę proszę Cię też za moją rodzinę o miłość i zdrowie dla nas


 Elżbieta: 30.03.2016, 22:36
 Swiety Jozefie czowaj nad moimi synami Krystianem i Danielem
 Zofia: 30.03.2016, 21:07
 Św.Józefie wstaw sie za moja rodziną.Proszę o przemianę serca Wacława i łaskę dobrej spowiedzi,oczyszczenie mnie z oszczerstw,o życzliwych ludzi wokół nas,dobra prace dla Agaty,zdrowie dla wszystkich a szczególnie dla Beatki,odpowiedzialność i pomoc w wyjśćiu z nałogów dla zięcia
 Katarzyna : 27.03.2016, 22:38
 Św.Józefie błagam o dobrego i mądrego męża.
 D: 21.03.2016, 21:38
 Sw Józefie zawierzam Ci mojego syna pomóż mu w tym bardzo trudnym dla niego czasie Józefie i Maryjo otoczcie go płaszczem swojej opieki błagam
 dd: 07.03.2016, 12:04
 św.józefie pomóż mi i mojemu bratu wyzdrowieć
 Mama: 06.03.2016, 09:23
 sw.Jozefie prosze cie o bardzo dobra prace dla Mateusza.
 Katarzyna : 29.02.2016, 06:51
 Sw.Józefie proszę o dobry dzień. Błagam pomóż mi znaleźć dobrego i kochającego męża.
 tata: 21.02.2016, 10:07
 Sw Jozefie prosze cie o wstawiennictwo w intencji malzenstwa mojej corki aby jej maz na nowo ja pokochali dojzal wreszcie do obowiazkow meza
 B.: 20.02.2016, 12:40
 by Kazik miał stałą pracę i podobnie Zdzisław-po niesprawiedliwie zabranej emeryturze-o jej odzyskanie i też o stałe zajęcie
 Katarzyna : 15.02.2016, 21:27
 Sw.Józefie błagam ciebie postaw na mojej drodze dobrego i madrego człowieka,z którym zaloze rodzinę.
 Katarzyna : 09.02.2016, 22:45
 Sw Józefie proszę pomóż mi aby dzisiejsza sytuacja nie przekreśla mojej pracy i bym nie miała tylnych konsekwencji z tego tytułu błagam o opiekę w pracy bo juz sama nie mam do siebie sily.
[1] [2] [3] (4) [5] [6] [7] [8] [9] [10]


Autor

Treść

Nowości

Święto Miłosierdzia BożegoŚwięto Miłosierdzia Bożego

Obraz - moje wybrane wyczynieObraz - moje wybrane wyczynie

Nasz ratunek w Miłosierdziu BogaNasz ratunek w Miłosierdziu Boga

Miłosierdzie - najlepszy z darówMiłosierdzie - najlepszy z darów

Miłosierdzie Boże niewyczerpane źródło cudówMiłosierdzie Boże niewyczerpane źródło cudów

Najbardziej popularne

Nowenna do św. RityNowenna do św. Rity

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej