Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Józef


Józef      Święty Józef jest jednym z najbardziej czczonych w Kościele świętych. O nim i jego życiu wiemy tylko tyle, ile podają nam Ewangelie. Mateusz podaje, że pochodził z królewskiego rodu Dawida. Był cieślą, i - o ile można wywnioskować z przekazu biblijnego - prawym i dobrym człowiekiem.Pisze tak wprost Łukasz. O tym, jak zniósł macierzyństwo Maryi, możemy jedynie się domyślać. Opiekował się jednak Jezusem i Maryją troskliwie, przestrzegał przepisów prawa, chronił swoją rodzinę. Kiedy umarł - nie wiadomo. Domyślamy się, że wcześnie, bo podczas nauczania Jezusa ani razu nie został wspomniany. Jego rola w posłannictwie Jezusa jest jednak duża, bo to jemu anioł nie tylko objawił narodziny Jezusa, ale też przestrzegał i prowadził pośród zasadzek życiowych. To jego wybranie jest najlepszym świadectwem, że musiał być człowiekiem wyjątkowym.

     Hebrajskie imię Józef oznacza tyle, co "Bóg przydał". Prawdopodobnie w czasach Jezusa było bardzo popularne, i do dzisiaj jego popularność nie zmalała ze względu na św. Józefa.

     Ikonografia przedstawia Józefa jako starca, jednak najprawdopodbniej był młodzieńcem w pełni urody i sił.

     Może ze względu na jego opiekuńczość uważany jest za szczególnego patrona umierających i dobrej śmierci (chociaż niektórzy twierdzą, że to dlatego, że umarł na rękach Jezusa i Maryi). Wiele krajów obrało sobie też Józefa za patrona, m.in. Kanada, Czechy, Austria, Hiszpania, Portugalia, Węgry, Meksyk, Filipiny, Bawaria, Rosja, Peru, Tyrol, Styria, Karyntia. Podobnie uczyniło też wiele diecezji i miast: np. diecezja włocławska, Kalisz. Św. Józef Oblubieniec jest też za patronem Kościoła powszechnego, stowarzyszeń i zgromadzeń zakonnych noszących jego imię, a także misji chińskich, sprawiedliwości społecznej, małżeństw i rodzin chrześcijańskich, dzieci, młodzieży, sierot, dziewictwa, robotników, rzemieślników, cieśli, drwali, stolarzy, kołodziejów, inżynierów, grabarzy, wychowawców, podróżujących, wypędzonych; wzywany w przypadku chorób oczu, w pokusach, w sytuacjach beznadziejnych, w sytuacji braku dachu nad głową.

     Kościół ustanowił dwa święta ku czci św. Józefa - jedno z nich: Józefa Rzemieślnika - obchodzone jest w dniu święta pracy, w uznaniu roli pracy ojca rodziny w jej utrzymaniu, a pośrednio pracy w życiu człowieka. Święto to po raz pierwszy spotykamy już w IV wieku, a na Zachodzie zaczęło się przyjmować od VIII wieku. Dopiero jednak Pius XII w 1955 roku ustalił, że będzie to święto Józefa Pracownika i wyznaczył datę na 1 maja.

     W Polsce kult św. Józefa datuje się od XI/XII wieku. Już wtedy w Krakowie obchodzone było pod datą 19 marca. W tym dniu dzisiaj czcimy św. Józefa Oblubieńca.Red.
     Modlitwy do św. Józefa


   

Wasze komentarze:
 Anetta: 18.03.2009, 23:58
 św.Józefie proszę nie zapomnij o mnie.Bardzo dziękuje
 ania: 09.03.2009, 21:45
 Św.Józefie,Tobie zawierzam Siebie i Męża proszę o łaskę zdrowia,opiekę,wstawiaj się u Pana za nami i wypraszaj Nam potrzebne łaski,chroń od złego,najwspanialszy opiekunie Marii ,prowadz Nas drogą do Boga!!!
 MARCIN: 24.02.2009, 16:02
 kochany święty Józefie - proszę ciecie z całego serca abyś się opiekował moim tatą na dalsze lata jego życia i proszę abyś się modlił do Boga za moją rodzinę aby stała się podobna do śWIęTEJ RODZINY. święty Józefie błagam cię wyjednaj mi u Boga łaskę znalezienia odpowiedniej pracy i abym ją dobrze wykonywał. święty Józefie módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy
 Jolanta: 17.02.2009, 16:06
 Błagam o powrót ukochanej osoby
 MARCIN: 09.02.2009, 19:02
 BŁAGAM CIĘ ŚWIĘTY JÓZEFIE ABYM ZNALAZŁ PRACĘ I ABY MOJA SIOSTRA JĄ ZACHOWAŁA. MÓDL SIĘ ZA MOJĄ RODZINĘ
 Jola: 14.01.2009, 14:12
 Św.Józefie, proszę Cię o pomoc w rozwiązaniu moich problemów
 xxx: 06.01.2009, 11:22
 św. Teresa od Jezusa (1515-1582): „Niech ten, kto nie ma mistrza uczącego modlitwy, zwróci się do chwalebnego świętego Józefa, nie będzie błądził w drodze!” „Chciałabym przekonać wszystkie dusze, że powinny mieć nabożeństwo do tego chwalebnego świętego. Długie doświadczenie pokazało mi ogrom łask, jakie nam wyjednał u Boga. Nie znałam żadnej osoby, mającej do niego prawdziwe nabożeństwo i darzącej go szczególną czcią, by nie wzrastała w cnotach. On sprawia, że dusze, które się do niego zwracają, czynią postępy w zachwycający sposób” bł. Jan XXIII (1881-1963): "Obecność św. Józefa w ogrodzie Kościoła porównać można do skromnego polnego kwiatu: nawet go nie widać, ale czujemy jego zapach" "Ufajcie mu, on mówi niewiele, nieraz nic, ale dużo może." "Już w momencie, gdy pojawia się jakaś trudność, zwracam się do niego i natychmiast czuję, że zostałem wysłuchany."
 Jolanta: 11.12.2008, 11:36
 Św.Józefie, proszę, błagam... Spraw, by człowiek, którego kocham nad życie, powrócił do mnie. Proszę o rzecz niemożliwą, ale Ty potrafisz wybłagać wszystko u Boga.
 mariola: 17.11.2008, 12:58
 Za pośrednictwem dusz czyśćcowych, dla których proszę o wejście do Królestwa Niebieskiego, błagam o pomoc w rozwiązaniu wszystkich moich problemów
 jola: 12.11.2008, 13:11
 proszę, błagam w pewnej intencji ukrytej w głębi serca
 Jolanta: 16.10.2008, 10:05
 Św.Józefie, ufam, że mi pomożesz. W Tobie pokładam moją ufność i czekam z niecierpliwoscią na cud i na łaski, o które tak gorąco Cię proszę.
 ZOSIA,: 11.10.2008, 21:19
 ŚW.JÓZEFIE PROSZĘ CIĘ O WSTAWIENNICTWO ZA MNĄ I MOIM MĘŻEM.PROSZĘ O ŁASKI ZDROWIA,OPIEKĘ BROŃ OD ZŁEGO,POMÓŻ MĘŻOWI W PRACY ROZWIĄZAĆ PROBLEMY,PROWADŻ DROGĄ PRZEZ MARYJĘ DO BOGA.WSTAWIAJ SIĘ ZA MOJĄ PROŚBĄ NAWRÓĆ GRZESZNIKÓW DO BOGA.OPIEKUJ SIĘ MAGDĄ W SZKOLE ,POMÓŻ JEJ.MÓDL SIĘ ZA NAMI!!!
 maria: 10.10.2008, 14:08
 św.Józefie, Ty znasz moje pragnienie, błagam spełnij tę moją prośbę. Ty wiesz, jak bardzo mi na tym zależy. Usłysz mój głos, nie odmawiaj tego, o co proszę.
 maria: 08.10.2008, 09:04
 Św.Józefie, ratuj mnie, otrzyj łzy, zabierz cierpienia, pomóż dźwigać krzyże, które Bóg włożył na moje ramiona. Ty wiesz, że zbyt wiele problemów mam w życiu, nie daję rady. Pomóż mi odejść z tego świata, błagam !!!
 mąż: 26.09.2008, 12:00
 Św.Józefie, pomóż mi, by moja żona umiała wybaczyć mi wszystkie krzywdy, które Jej wyrządziłem. Wiem, jak bardzo Ją raniłem przez całe życie, ile zadałem Jej bólu. Chcę wrócić do Niej i wynagrodzić wszystko i obdarzyć Ją szczęściem. Pragnę, by z mojego powodu nie uroniła już żadnej łzy. Błagam, usłysz me błaganie.
 m: 25.09.2008, 17:43
 Św.Józefie, po raz kolejny proszę za wstawiennictwem Ojca Papczyńskiego, nie opuszczaj mnie w mojej potrzebie, wyjednaj u Swego Syna Najukochańszego tę łaskę, o którą tak gorąco Cię proszę. Nie odejdę od Ciebie, aż mnie wysłuchasz. Tylko Ty możesz mi pomóc, błagam spełnij moją prośbę !!! Nie pozwól, bym była zawiedziona.
 Alicja: 12.05.2008, 22:13
 Proszę o modlitwę
 a: 17.03.2008, 19:30
 Święty Józefie proszę Cię z całego serca wstaw się u Pana by postawił na mej drodze "tego jedynego".Proszę o pomoc i dziękuje za wszystko
 Elżbieta: 05.02.2008, 19:07
 święty Józefie, Ukochany piastunie dzieciątka Jezus i najwspanialszy opiekunie Najświętszej Marii Panny. Ty wiesz jak było za zamkniętymi drzwiami. Ty wiesz jak człowiek strojący się w niewinność i dobroć zwracał się do własnych dzieci. Pomagaj im Józefie ukochany, bądź im ojcem jakiego nie mieli. Opiekuj się proszę mną i moimi synami. Pomagaj im w życiu i prowadź do serca Jezusa, proszę Cię całym sercem Józefie ukochany.
 iwona: 05.07.2007, 22:22
 świety Józefie błagam o pomoc w rozwiazaniu problemow krzyska ratuj go blagam
[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] (9) [10]


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej