Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Józef

Józef Święty Józef jest jednym z najbardziej czczonych w Kościele świętych. O nim i jego życiu wiemy tylko tyle, ile podają nam Ewangelie. Mateusz podaje, że pochodził z królewskiego rodu Dawida. Był cieślą, i - o ile można wywnioskować z przekazu biblijnego - prawym i dobrym człowiekiem.Pisze tak wprost Łukasz. O tym, jak zniósł macierzyństwo Maryi, możemy jedynie się domyślać. Opiekował się jednak Jezusem i Maryją troskliwie, przestrzegał przepisów prawa, chronił swoją rodzinę. Kiedy umarł - nie wiadomo. Domyślamy się, że wcześnie, bo podczas nauczania Jezusa ani razu nie został wspomniany. Jego rola w posłannictwie Jezusa jest jednak duża, bo to jemu anioł nie tylko objawił narodziny Jezusa, ale też przestrzegał i prowadził pośród zasadzek życiowych. To jego wybranie jest najlepszym świadectwem, że musiał być człowiekiem wyjątkowym.

Hebrajskie imię Józef oznacza tyle, co "Bóg przydał". Prawdopodobnie w czasach Jezusa było bardzo popularne, i do dzisiaj jego popularność nie zmalała ze względu na św. Józefa.

Ikonografia przedstawia Józefa jako starca, jednak najprawdopodbniej był młodzieńcem w pełni urody i sił.

Może ze względu na jego opiekuńczość uważany jest za szczególnego patrona umierających i dobrej śmierci (chociaż niektórzy twierdzą, że to dlatego, że umarł na rękach Jezusa i Maryi). Wiele krajów obrało sobie też Józefa za patrona, m.in. Kanada, Czechy, Austria, Hiszpania, Portugalia, Węgry, Meksyk, Filipiny, Bawaria, Rosja, Peru, Tyrol, Styria, Karyntia. Podobnie uczyniło też wiele diecezji i miast: np. diecezja włocławska, Kalisz. Św. Józef Oblubieniec jest też za patronem Kościoła powszechnego, stowarzyszeń i zgromadzeń zakonnych noszących jego imię, a także misji chińskich, sprawiedliwości społecznej, małżeństw i rodzin chrześcijańskich, dzieci, młodzieży, sierot, dziewictwa, robotników, rzemieślników, cieśli, drwali, stolarzy, kołodziejów, inżynierów, grabarzy, wychowawców, podróżujących, wypędzonych; wzywany w przypadku chorób oczu, w pokusach, w sytuacjach beznadziejnych, w sytuacji braku dachu nad głową.

Kościół ustanowił dwa święta ku czci św. Józefa - jedno z nich: Józefa Rzemieślnika - obchodzone jest w dniu święta pracy, w uznaniu roli pracy ojca rodziny w jej utrzymaniu, a pośrednio pracy w życiu człowieka. Święto to po raz pierwszy spotykamy już w IV wieku, a na Zachodzie zaczęło się przyjmować od VIII wieku. Dopiero jednak Pius XII w 1955 roku ustalił, że będzie to święto Józefa Pracownika i wyznaczył datę na 1 maja.

W Polsce kult św. Józefa datuje się od XI/XII wieku. Już wtedy w Krakowie obchodzone było pod datą 19 marca. W tym dniu dzisiaj czcimy św. Józefa Oblubieńca.

Red.

Modlitwy do św. Józefa

Zobacz więcej


   

Wasze komentarze:
 Maria: 21.05.2009, 12:49
 ózefie KOchany, wiesz czego pragnę najbardziej, spełnij tę moją prośbę, błagam
 zasmucona: 06.05.2009, 16:46
 Św.Józefie, Ty wiesz, czego pragnę najbardziej. Proszę, bądź przy mnie chociaż Ty, skoro Bóg zabrał mi wszystkich, których kochałam, w zamian dając łzy, rozpacz, ból do końca życia. Skróć to życie, którego tak bardzo nienawidzę.
 beata: 23.04.2009, 09:25
 św.Józefie ,przyjacielu i opiekunie mojej rodziny ,prosze Cię dzis szczególnie o moja córeczke ,Magdusie ,która zdaje testy gimnazjalne ,Ty wiesz jak bardzo była pogubiona i jak trudne to dla niej zadanie ,prosze pomóz jej zdac dobrze te testy ,żeby miała przed soba przyszłość ,uproś jej natchnienia Boga ,dar rozumu,umiejetnosci ,wiedzy,madrości,udziel jej daru skupienia ,poprowadx jej rozum i reke na tescie ,bądx tam znia i spraw by dobrze zdała egzamin ten i jutrzejszy.Prosze tez bys natchnął tych którzy go będa sprawdzali by dobrze go ocenili.Pomóz jej ,pomóz wojtkowi byc dobrym ojcem i mężem,naprostowac swoje ściezki i sie przemienic ,pomóż całej naszej rodzinie ,zjednocz nas miłoscia ,scementuj miłoscią niezniszczalna ,zdrowa i mocną ,prowadx nas za Chrystusem ,pomóz zdac sobie sprawe z własnych ułomności,słabości i grzesznosci i upros siłę do walki z nimi,bron nas przed złem odwaznie by nic nas juz nie rozdzieliło,upros nasze przemienienie i pomóz nam w tym bysmy poszli droga Boga i byli mu wierni,nie puszczali jJego reki nigdy,nie pozwól nam nigdy wiecej zejść z drogi Chrystusa i pomóz nam wzrastac i przemienic sie w Nim,przez Niego i dla Niego.Prosze Cie o scementowanie naszej rodziny mocnymi wiezami miłości,szacunku,wzajemnej troski i oddania ,by nic nas juz nie zniszczyło i nie rozdzieliło i bysmy odnaleźli sens i cel i radosc i spełnienie w Bogu i naszej rodzinie.Pomóz nam wzrastać w Bogu.Dziękuję !! Upros nasze uleczenie,uzdrowienie,uwolnienie,przemienienie,nawrócenie, w Twoje rece potęny przyjacielu i opiekunie składam nasz los błagając o Twoja pomoc.Poprowadź nas i nieopuszczaj wiernie.Bo bez pomocy poginiemy.Nie pozwól na to pros o nasze przemienienie i potrzebne łąski bysmy byli kochajaca się ,wierna Bogu ,silna Bogiem i miłościa uelczoną rodziną Bożą.Dziękuję Ci.
 Katarzyna: 13.04.2009, 19:38
 Proszę cię św. Juzefie o łaskę uzdrowienia dla śmiertelnie chorego, mojego brata, a jeżeli jest taka wola Pana o jego pogodzenie się z losem i godną śmierć.
 Anetta: 18.03.2009, 23:58
 św.Józefie proszę nie zapomnij o mnie.Bardzo dziękuje
 ania: 09.03.2009, 21:45
 Św.Józefie,Tobie zawierzam Siebie i Męża proszę o łaskę zdrowia,opiekę,wstawiaj się u Pana za nami i wypraszaj Nam potrzebne łaski,chroń od złego,najwspanialszy opiekunie Marii ,prowadz Nas drogą do Boga!!!
 MARCIN: 24.02.2009, 16:02
 kochany święty Józefie - proszę ciecie z całego serca abyś się opiekował moim tatą na dalsze lata jego życia i proszę abyś się modlił do Boga za moją rodzinę aby stała się podobna do śWIęTEJ RODZINY. święty Józefie błagam cię wyjednaj mi u Boga łaskę znalezienia odpowiedniej pracy i abym ją dobrze wykonywał. święty Józefie módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy
 Jolanta: 17.02.2009, 16:06
 Błagam o powrót ukochanej osoby
 MARCIN: 09.02.2009, 19:02
 BŁAGAM CIĘ ŚWIĘTY JÓZEFIE ABYM ZNALAZŁ PRACĘ I ABY MOJA SIOSTRA JĄ ZACHOWAŁA. MÓDL SIĘ ZA MOJĄ RODZINĘ


 Jola: 14.01.2009, 14:12
 Św.Józefie, proszę Cię o pomoc w rozwiązaniu moich problemów
 xxx: 06.01.2009, 11:22
 św. Teresa od Jezusa (1515-1582): „Niech ten, kto nie ma mistrza uczącego modlitwy, zwróci się do chwalebnego świętego Józefa, nie będzie błądził w drodze!” „Chciałabym przekonać wszystkie dusze, że powinny mieć nabożeństwo do tego chwalebnego świętego. Długie doświadczenie pokazało mi ogrom łask, jakie nam wyjednał u Boga. Nie znałam żadnej osoby, mającej do niego prawdziwe nabożeństwo i darzącej go szczególną czcią, by nie wzrastała w cnotach. On sprawia, że dusze, które się do niego zwracają, czynią postępy w zachwycający sposób” bł. Jan XXIII (1881-1963): "Obecność św. Józefa w ogrodzie Kościoła porównać można do skromnego polnego kwiatu: nawet go nie widać, ale czujemy jego zapach" "Ufajcie mu, on mówi niewiele, nieraz nic, ale dużo może." "Już w momencie, gdy pojawia się jakaś trudność, zwracam się do niego i natychmiast czuję, że zostałem wysłuchany."
 Jolanta: 11.12.2008, 11:36
 Św.Józefie, proszę, błagam... Spraw, by człowiek, którego kocham nad życie, powrócił do mnie. Proszę o rzecz niemożliwą, ale Ty potrafisz wybłagać wszystko u Boga.
 mariola: 17.11.2008, 12:58
 Za pośrednictwem dusz czyśćcowych, dla których proszę o wejście do Królestwa Niebieskiego, błagam o pomoc w rozwiązaniu wszystkich moich problemów
 jola: 12.11.2008, 13:11
 proszę, błagam w pewnej intencji ukrytej w głębi serca
 Jolanta: 16.10.2008, 10:05
 Św.Józefie, ufam, że mi pomożesz. W Tobie pokładam moją ufność i czekam z niecierpliwoscią na cud i na łaski, o które tak gorąco Cię proszę.
 ZOSIA,: 11.10.2008, 21:19
 ŚW.JÓZEFIE PROSZĘ CIĘ O WSTAWIENNICTWO ZA MNĄ I MOIM MĘŻEM.PROSZĘ O ŁASKI ZDROWIA,OPIEKĘ BROŃ OD ZŁEGO,POMÓŻ MĘŻOWI W PRACY ROZWIĄZAĆ PROBLEMY,PROWADŻ DROGĄ PRZEZ MARYJĘ DO BOGA.WSTAWIAJ SIĘ ZA MOJĄ PROŚBĄ NAWRÓĆ GRZESZNIKÓW DO BOGA.OPIEKUJ SIĘ MAGDĄ W SZKOLE ,POMÓŻ JEJ.MÓDL SIĘ ZA NAMI!!!
 maria: 10.10.2008, 14:08
 św.Józefie, Ty znasz moje pragnienie, błagam spełnij tę moją prośbę. Ty wiesz, jak bardzo mi na tym zależy. Usłysz mój głos, nie odmawiaj tego, o co proszę.
 maria: 08.10.2008, 09:04
 Św.Józefie, ratuj mnie, otrzyj łzy, zabierz cierpienia, pomóż dźwigać krzyże, które Bóg włożył na moje ramiona. Ty wiesz, że zbyt wiele problemów mam w życiu, nie daję rady. Pomóż mi odejść z tego świata, błagam !!!
 mąż: 26.09.2008, 12:00
 Św.Józefie, pomóż mi, by moja żona umiała wybaczyć mi wszystkie krzywdy, które Jej wyrządziłem. Wiem, jak bardzo Ją raniłem przez całe życie, ile zadałem Jej bólu. Chcę wrócić do Niej i wynagrodzić wszystko i obdarzyć Ją szczęściem. Pragnę, by z mojego powodu nie uroniła już żadnej łzy. Błagam, usłysz me błaganie.
 m: 25.09.2008, 17:43
 Św.Józefie, po raz kolejny proszę za wstawiennictwem Ojca Papczyńskiego, nie opuszczaj mnie w mojej potrzebie, wyjednaj u Swego Syna Najukochańszego tę łaskę, o którą tak gorąco Cię proszę. Nie odejdę od Ciebie, aż mnie wysłuchasz. Tylko Ty możesz mi pomóc, błagam spełnij moją prośbę !!! Nie pozwól, bym była zawiedziona.
[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] (9) [10]


Autor

Treść

Nowości

Święto Miłosierdzia BożegoŚwięto Miłosierdzia Bożego

Obraz - moje wybrane wyczynieObraz - moje wybrane wyczynie

Nasz ratunek w Miłosierdziu BogaNasz ratunek w Miłosierdziu Boga

Miłosierdzie - najlepszy z darówMiłosierdzie - najlepszy z darów

Miłosierdzie Boże niewyczerpane źródło cudówMiłosierdzie Boże niewyczerpane źródło cudów

Najbardziej popularne

Nowenna do św. RityNowenna do św. Rity

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej