Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Józef

Józef Święty Józef jest jednym z najbardziej czczonych w Kościele świętych. O nim i jego życiu wiemy tylko tyle, ile podają nam Ewangelie. Mateusz podaje, że pochodził z królewskiego rodu Dawida. Był cieślą, i - o ile można wywnioskować z przekazu biblijnego - prawym i dobrym człowiekiem.Pisze tak wprost Łukasz. O tym, jak zniósł macierzyństwo Maryi, możemy jedynie się domyślać. Opiekował się jednak Jezusem i Maryją troskliwie, przestrzegał przepisów prawa, chronił swoją rodzinę. Kiedy umarł - nie wiadomo. Domyślamy się, że wcześnie, bo podczas nauczania Jezusa ani razu nie został wspomniany. Jego rola w posłannictwie Jezusa jest jednak duża, bo to jemu anioł nie tylko objawił narodziny Jezusa, ale też przestrzegał i prowadził pośród zasadzek życiowych. To jego wybranie jest najlepszym świadectwem, że musiał być człowiekiem wyjątkowym.

Hebrajskie imię Józef oznacza tyle, co "Bóg przydał". Prawdopodobnie w czasach Jezusa było bardzo popularne, i do dzisiaj jego popularność nie zmalała ze względu na św. Józefa.

Ikonografia przedstawia Józefa jako starca, jednak najprawdopodbniej był młodzieńcem w pełni urody i sił.

Może ze względu na jego opiekuńczość uważany jest za szczególnego patrona umierających i dobrej śmierci (chociaż niektórzy twierdzą, że to dlatego, że umarł na rękach Jezusa i Maryi). Wiele krajów obrało sobie też Józefa za patrona, m.in. Kanada, Czechy, Austria, Hiszpania, Portugalia, Węgry, Meksyk, Filipiny, Bawaria, Rosja, Peru, Tyrol, Styria, Karyntia. Podobnie uczyniło też wiele diecezji i miast: np. diecezja włocławska, Kalisz. Św. Józef Oblubieniec jest też za patronem Kościoła powszechnego, stowarzyszeń i zgromadzeń zakonnych noszących jego imię, a także misji chińskich, sprawiedliwości społecznej, małżeństw i rodzin chrześcijańskich, dzieci, młodzieży, sierot, dziewictwa, robotników, rzemieślników, cieśli, drwali, stolarzy, kołodziejów, inżynierów, grabarzy, wychowawców, podróżujących, wypędzonych; wzywany w przypadku chorób oczu, w pokusach, w sytuacjach beznadziejnych, w sytuacji braku dachu nad głową.

Kościół ustanowił dwa święta ku czci św. Józefa - jedno z nich: Józefa Rzemieślnika - obchodzone jest w dniu święta pracy, w uznaniu roli pracy ojca rodziny w jej utrzymaniu, a pośrednio pracy w życiu człowieka. Święto to po raz pierwszy spotykamy już w IV wieku, a na Zachodzie zaczęło się przyjmować od VIII wieku. Dopiero jednak Pius XII w 1955 roku ustalił, że będzie to święto Józefa Pracownika i wyznaczył datę na 1 maja.

W Polsce kult św. Józefa datuje się od XI/XII wieku. Już wtedy w Krakowie obchodzone było pod datą 19 marca. W tym dniu dzisiaj czcimy św. Józefa Oblubieńca.

Red.

Modlitwy do św. Józefa

Zobacz więcejWasze komentarze:
 karolina: 24.09.2014, 21:59
 Św Józefie chciałabym podziękować za wysłuchanie mojej modlitwy. dziękuje Ci za cudownego męża, bo sposób w jaki się poznaliśmy jest tak nieprawdopodobny, że tylko Ty mogłeś mieć z tym coś wspólnego. Bardzo CI za to dziękuje. Już raz mi pomogłeś, wiem że to dużo lecz nieśmiało proszę Cię teraz o siłę w modlitwie do św. Dominika o dar ciąży.
 maria: 17.08.2014, 07:51
 święty józefie proszę cię o łskę zdrowia dla mojej rodziny krawczyk
 Kochająca mama: 01.08.2014, 13:54
  Święty Józefie błagam o pomoc w mojej walce o ciało i duszę mojej ukochanej córeczki, chroń ją przed złymi duchami, szatanem i złymi ludźmi którzy ją przez cały czas otaczają i namawiają do złego. Chroń ją i jej syneczka zawsze i wszędzie, otaczaj ich swoim ochronnym światłem. Błagam o to z całego serca, proszę aby wróciła z dzieckiem do nas, aby byli zdrowi, bezpieczni i szczęśliwi. Daj zdrowie mojemu synowi, wnukowi i synowej, chroń ich od złego. Dziękuję.
 Marta: 05.07.2014, 20:37
 Św, JÓZEFIE ODDAJĘ SIĘ W TWOJĄ OPIEKĘ, BĄDZ PRZY MNIE DOPOMAGAJ MI W CODZIENNYM ŻYCIU, ZEŚLIJ MI OPIEKUNA I WYPRASZAJ BOŻE MIŁOSIERDZIE DLA ŚW. PAMIĘCI MOJEGO MĘŻA JANA.
 DAN: 12.05.2014, 10:13
 O UKOCHANY ŚW. JÓZEFIE -RATUJ PROSZĘ CIĘ MOJEGO UKOCHANEGO JEDYNEGO SYNA OD CHORÓB WSZELKICH ,ORAZ PROSZĘ O DOBRĄ PRACĘ DLA NIEGO ABY MÓGŁ ZAŁOŻYC SWĄ UPRAGNIONĄ RODZINĘ BÓG ZAPŁAĆ TOBIE
 DAN: 12.05.2014, 10:13
 O UKOCHANY ŚW. JÓZEFIE -RATUJ PROSZĘ CIĘ MOJEGO UKOCHANEGO JEDYNEGO SYNA OD CHORÓB WSZELKICH ,ORAZ PROSZĘ O DOBRĄ PRACĘ DLA NIEGO ABY MÓGŁ ZAŁOŻYC SWĄ UPRAGNIONĄ RODZINĘ BÓG ZAPŁAĆ TOBIE
 DAN: 12.05.2014, 10:10
 UKOCHANY ŚW.JÓZEFIE ,-PROSZĘ CIĘ POKORNIE O UZDROWIENIE MOJEJ JEDYNEJ CÓRKI Z WSZELKICH CHORÓB ,ORAZ PROSZĘ DLA NIEJ O NOWĄ DOBRĄ PRACĘ I SZCZĘŚLIWE SPOKOJNE ŻYCIE JAKIEGO ONA PRAGNIE -PANU BOGU NIECH BĘDĄ DZIĘKI
 DAN: 12.05.2014, 10:04
 O UKOCHANY ŚW. JÓZEFIE -RATUJ PROSZĘ CIĘ MOJEGO UKOCHANEGO JEDYNEGO SYNA OD CHORÓB WSZELKICH ,ORAZ PROSZĘ O DOBRĄ PRACĘ DLA NIEGO ABY MÓGŁ ZAŁOŻYC SWĄ UPRAGNIONĄ RODZINĘ BÓG ZAPŁAĆ TOBIE
 franek: 29.04.2014, 23:35
 cale moje dotychczasowe zycie to grzech,grzech i jeszcze raz grzech .Odbijanie sie od sciany do sciany.Swiety Jozefie ratuj mnie bo gine ,nie poradze sobie sam.


 Jaga: 22.03.2014, 16:45
  Święty Jozefie nie pozwol mi poddac sie w tej walce prosze o twoja pomoc, oswiec mnie, ratuj i prowadz do Jezusa mnie i moją rodzinę,weż w swą opiekę wnuki ,uproś u Twojego Syna potrzebne łaski,uchroń je od złego.
 Magda: 19.03.2014, 13:22
 Św. Józefie proszę o poznanie na mojej drodze życiowej dobrego człowieka na męża.
 Monika: 18.03.2014, 08:48
 Sw JÓZEFIE. Bardzo proszę o dobrego męża,takiego jak Ty! Bóg zapłać MM
 Teresa: 24.02.2014, 22:01
 Święty Józefie ratuj.
 ewelina: 28.11.2013, 20:57
 swiety Józefie wypros mi w niebie łaske przebaczenia za moje okropne grzechy i prosze o ten mój wymarzony dom dla mojej rodziny pokirruj nami
 Tomek: 31.08.2013, 20:30
 Święty Jozefie nie pozwol mi poddac sie w tej walce prosze o twoja pomoc, oswiec mnie, ratuj i prowadz do Jezusa.
 Prosząca mama.: 01.06.2013, 15:48
 Św Józefie błagam obdarz łaskę Piotra o którą z nadzieją i ufnością proszę.
 kasia: 20.05.2013, 19:46
 Św Józefie proszę o pomoc w znalezieniu pracy...Proszę pomóż Nam
 kasia: 20.05.2013, 19:36
 Św Józefie proszę o pomoc w znalezieniu pracy...Proszę pomóż Nam
 Madi: 07.04.2013, 16:16
 Św. Józefie proszę o pomoc w znalezieniu pracy.
 widziałem: 14.03.2013, 21:29
 Dziękuje że byłeś i jesteś w tych ciężkich chwilach , prowadź mnie i daj mi siłę . Przepraszam za moje błędy i proszę o łaskę .
[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] (8) [9] [10] [11]


Autor

Treść

Nowości

Nowenna przed uroczystością Świętych Apostołów Piotra i Pawła - dzień 3Nowenna przed uroczystością Świętych Apostołów Piotra i Pawła - dzień 3

św. Tomasz Moro (Morus)św. Tomasz Moro (Morus)

Modlitwa do św. Tomasza MorusaModlitwa do św. Tomasza Morusa

Modlitwa św. Tomasza Morusa o łaskę pogody duchaModlitwa św. Tomasza Morusa o łaskę pogody ducha

św. Jan Fisherśw. Jan Fisher

Modlitwa do św. Jana FisheraModlitwa do św. Jana Fishera

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej