Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Józef

Józef Święty Józef jest jednym z najbardziej czczonych w Kościele świętych. O nim i jego życiu wiemy tylko tyle, ile podają nam Ewangelie. Mateusz podaje, że pochodził z królewskiego rodu Dawida. Był cieślą, i - o ile można wywnioskować z przekazu biblijnego - prawym i dobrym człowiekiem.Pisze tak wprost Łukasz. O tym, jak zniósł macierzyństwo Maryi, możemy jedynie się domyślać. Opiekował się jednak Jezusem i Maryją troskliwie, przestrzegał przepisów prawa, chronił swoją rodzinę. Kiedy umarł - nie wiadomo. Domyślamy się, że wcześnie, bo podczas nauczania Jezusa ani razu nie został wspomniany. Jego rola w posłannictwie Jezusa jest jednak duża, bo to jemu anioł nie tylko objawił narodziny Jezusa, ale też przestrzegał i prowadził pośród zasadzek życiowych. To jego wybranie jest najlepszym świadectwem, że musiał być człowiekiem wyjątkowym.

Hebrajskie imię Józef oznacza tyle, co "Bóg przydał". Prawdopodobnie w czasach Jezusa było bardzo popularne, i do dzisiaj jego popularność nie zmalała ze względu na św. Józefa.

Ikonografia przedstawia Józefa jako starca, jednak najprawdopodbniej był młodzieńcem w pełni urody i sił.

Może ze względu na jego opiekuńczość uważany jest za szczególnego patrona umierających i dobrej śmierci (chociaż niektórzy twierdzą, że to dlatego, że umarł na rękach Jezusa i Maryi). Wiele krajów obrało sobie też Józefa za patrona, m.in. Kanada, Czechy, Austria, Hiszpania, Portugalia, Węgry, Meksyk, Filipiny, Bawaria, Rosja, Peru, Tyrol, Styria, Karyntia. Podobnie uczyniło też wiele diecezji i miast: np. diecezja włocławska, Kalisz. Św. Józef Oblubieniec jest też za patronem Kościoła powszechnego, stowarzyszeń i zgromadzeń zakonnych noszących jego imię, a także misji chińskich, sprawiedliwości społecznej, małżeństw i rodzin chrześcijańskich, dzieci, młodzieży, sierot, dziewictwa, robotników, rzemieślników, cieśli, drwali, stolarzy, kołodziejów, inżynierów, grabarzy, wychowawców, podróżujących, wypędzonych; wzywany w przypadku chorób oczu, w pokusach, w sytuacjach beznadziejnych, w sytuacji braku dachu nad głową.

Kościół ustanowił dwa święta ku czci św. Józefa - jedno z nich: Józefa Rzemieślnika - obchodzone jest w dniu święta pracy, w uznaniu roli pracy ojca rodziny w jej utrzymaniu, a pośrednio pracy w życiu człowieka. Święto to po raz pierwszy spotykamy już w IV wieku, a na Zachodzie zaczęło się przyjmować od VIII wieku. Dopiero jednak Pius XII w 1955 roku ustalił, że będzie to święto Józefa Pracownika i wyznaczył datę na 1 maja.

W Polsce kult św. Józefa datuje się od XI/XII wieku. Już wtedy w Krakowie obchodzone było pod datą 19 marca. W tym dniu dzisiaj czcimy św. Józefa Oblubieńca.

Red.

Modlitwy do św. Józefa

Zobacz więcejWasze komentarze:
 Katarzyna : 27.03.2016, 22:38
 Św.Józefie błagam o dobrego i mądrego męża.
 D: 21.03.2016, 21:38
 Sw Józefie zawierzam Ci mojego syna pomóż mu w tym bardzo trudnym dla niego czasie Józefie i Maryjo otoczcie go płaszczem swojej opieki błagam
 dd: 07.03.2016, 12:04
 św.józefie pomóż mi i mojemu bratu wyzdrowieć
 Mama: 06.03.2016, 09:23
 sw.Jozefie prosze cie o bardzo dobra prace dla Mateusza.
 Katarzyna : 29.02.2016, 06:51
 Sw.Józefie proszę o dobry dzień. Błagam pomóż mi znaleźć dobrego i kochającego męża.
 tata: 21.02.2016, 10:07
 Sw Jozefie prosze cie o wstawiennictwo w intencji malzenstwa mojej corki aby jej maz na nowo ja pokochali dojzal wreszcie do obowiazkow meza
 B.: 20.02.2016, 12:40
 by Kazik miał stałą pracę i podobnie Zdzisław-po niesprawiedliwie zabranej emeryturze-o jej odzyskanie i też o stałe zajęcie
 Katarzyna : 15.02.2016, 21:27
 Sw.Józefie błagam ciebie postaw na mojej drodze dobrego i madrego człowieka,z którym zaloze rodzinę.
 Katarzyna : 09.02.2016, 22:45
 Sw Józefie proszę pomóż mi aby dzisiejsza sytuacja nie przekreśla mojej pracy i bym nie miała tylnych konsekwencji z tego tytułu błagam o opiekę w pracy bo juz sama nie mam do siebie sily.


 Katarzyna : 13.12.2015, 21:00
 Św . Józefie błagam Cie o opiekę w pracy.abym nie została uwikłana w sytuację w która ktoś chce mnie uwikłac błagam św Józefie o cierpliwość i mądrość abym mogła w spokoju wykonywać swoje obowiązki.
 BH: 05.11.2015, 15:29
 Zawierzam Kazika,by mógł pracować i sytuację ks.Eugeniusza
 Katarzyna : 19.09.2015, 22:11
 Sw.Józefie błagam pomóż mi w pracy,aby piątkowa sytuacja nie miała dla mnie przykrych konsekwencji.pomóż mi św.Józefie.
 Kasia: 18.09.2015, 09:57
 Święty Józefie, pomóż mi stworzyć moją rodzinę na nowo.Pomóż zachować ją w jedności, pokoju, zaufaniu,miłości,tak aby wypełnić wolę Boga. Pomóż mi w opiece nad dorastającymi dziećmi, aby wyrosły na mądrych , opiekuńczych, pobożnych mężczyzn.
 Katarzyna : 01.09.2015, 21:42
 Sw.Józefie proszę Ciebie o opiekę podczas pracy abym nie popełniła błędów aby dzisiejsza zaistniała sytuacja nie miala przykrych dla mnie konsrkwencji błagam św. Józefie pomóż mi.
 Katarzyna: 08.06.2015, 06:43
 Św. Józefie błagam Ciebie o pomoc w pracy bo ja sama jestem bezsilna wobec tego co się w niej dzieje. Ty wiesz, że solidnie się do niej przygotowuję a to i tak za mało ,żeby było dobrze. Błagam o opiekę i pomoc.
 Katarzyna: 26.05.2015, 06:51
 św. Józefie proszę Ciebie o pomoc w pracy o mądrość, abym nie popełniała błędów.
 katarzyna: 18.05.2015, 07:46
 Sw. Józefie proszę Ciebie o nieustającą pomoc w pracy i o dobrego męża.
 arkadiusz: 09.05.2015, 21:29
 SW Jozefie prosze Cie pomoz i modl sie za moja rodzine i za nasze adoptowane dzieci.
 Katarzyna: 02.05.2015, 09:36
 Św.Józefie bardzo długo już czekam na założenie Rodziny błagam pomóż mi znaleźć dobrego,kochającego i szanującego mnie męża.
 katarzyna: 27.04.2015, 22:36
 Św.Józefie proszę cię o pomoc w pracy nie opuszczają mnie sw.Józefie pokieruj mną,abym mądrze i dobrze wykonywała swoje obowiązki.św.Józefie sama już nie umiem sobie poradzić ...nie opuszczaj mnie
[1] [2] [3] [4] [5] (6) [7] [8] [9] [10] [11]


Autor

Treść

Nowości

Nowenna przed uroczystością Świętych Apostołów Piotra i Pawła - dzień 3Nowenna przed uroczystością Świętych Apostołów Piotra i Pawła - dzień 3

św. Tomasz Moro (Morus)św. Tomasz Moro (Morus)

Modlitwa do św. Tomasza MorusaModlitwa do św. Tomasza Morusa

Modlitwa św. Tomasza Morusa o łaskę pogody duchaModlitwa św. Tomasza Morusa o łaskę pogody ducha

św. Jan Fisherśw. Jan Fisher

Modlitwa do św. Jana FisheraModlitwa do św. Jana Fishera

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej