Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Dusze czyśćcowe wyproszą wszystko

Od wielu lat praktykuję modlitwę za dusze czyśćcowe i jestem przekonany co do jej niezwykłej skuteczności.

Jak to się zaczęło? Zupełnie przypadkowo, choć chyba słusznie twierdzą ci, którzy mawiają, że w życiu nie ma przypadków. Kiedy uczęszczałem do szkoły podstawowej, na jednej z lekcji języka polskiego omawialiśmy czytan-kę o chłopcu, który uratował życie zranionemu krukowi. Kruk ów w podzięce, zdradzając tajemnicę, że jest królem kruków, podarował chłopcu trąbkę. Ilekroć będzie on w niebezpieczeństwie, może zagrać na niej i wówczas wszystkie kruki świata zlecą się na pomoc. Po tej lekturze zrodziło się w mojej duszy zazdrosne choć szczere pragnienie - szkoda, że nie mam takiej trąbki. Kilka tygodni później usłyszałem z ust proboszcza mojej parani słowa, które padły na przygotowany, przez tę pozornie nie mającą znaczenia czytankę, grunt. Ksiądz cytował jedną ze świętych, która miała powiedzieć, że nie ma takiej prośby, która nie byłaby wysłuchana przez Pana Boga, jeśli jest ona zanoszona za przyczyną dusz w czyśćcu cierpiących (po latach przypuszczam, że tą świętą była św. Katarzyna ze Sieny). To dziwnie korespondowało z omawianą czytanką... Zapamiętałem te słowa na całe życie.

Zacząłem praktykować modlitwę za dusze czyśćcowe, przekonując się z czasem coraz bardziej co do słuszności słów owej świętej. Już jako chłopiec regularnie odmawiałem różaniec w ich intencji. Podobnie czyniłem przez cały okres szkoły średniej i w końcu przez czas studiów seminaryjnych. Mogę spokojnie powiedzieć, że do dnia dzisiejszego było tylko kilka takich dni, kiedy nie pamiętałem o modlitwie za nie.

Nowy okres modlitwy rozpoczął się wraz ze święceniami kapłańskimi. Nie wiem, jak inni kandydaci przeżywają moment kulminacyjny święceń, kiedy to wspólnota śpiewa Litanię do Wszystkich Świętych, dla mnie był to moment ofiarowania mego kapłaństwa duszom czyśćcowym. Przez kolejne lata nie szczędziłem modlitwy, a przede wszystkim ofiary Mszy św. Nie znaczy to, że moje kapłaństwo było i jest łatwym - wręcz przeciwnie - jest trudnym, ale jednocześnie nie brak mi nigdy znaków pomocy ze strony dusz czyśćcowych. Nigdy nie oczekiwałem jakichś szczególnych czy wyjątkowych doznań, widzę jednak, że ich wstawiennictwo ma niezwykłą moc i z całą pewnością mogę potwierdzić słowa usłyszane przed ponad 30 laty.

Od kilku lat regularnie praktykuję również modlitwę za umierających, która jest niezwykle miłą Panu Bogu. Nie jest istotne, czy znamy tego umierającego czy jest to dla nas ktoś z drugiego końca świata. Śmierć dla człowieka, nawet wierzącego, jest momentem szczególnym w życiu. Codziennie umiera wiele osób, które przez całe swoje życie nigdy nie myślały o Panu Bogu, albo które z Nim walczyły. To właśnie w momencie śmierci dokonuje się decydujący wybór człowieka co do wieczności.

Nie zapominajmy więc o umierających, nie szczędźmy im pomocy i modlitwy, a oni z całą pewnością nie będą o nas zapominać po przekroczeniu progu śmierci. To właśnie w jednym z artykułów w numerze 4-2004 Miłujcie się! była mowa o obecności przy naszej śmierci tych, którym pomogliśmy w zbawieniu, bez względu na to, czy ich kiedykolwiek spotkaliśmy, czy może nigdy nie mieliśmy z nimi bezpośredniego kontaktu.

Praktykując modlitwę za umierających, w szczególności za zatwardziałych grzeszników, musimy jednak okazać wiele czujności, bowiem szatan szuka zemsty. Rzeczywiście zachowuje się jak "ryczący lew", bo w tym decydującym momencie, z powodu nawrócenia grzesznika traci łup, nad którym pracował przez całe lata.

Wszystkich, którzy pragną się przekonać o skuteczności modlitwy za zmarłych namawiam do jej praktykowania. Sam bowiem jestem po wielu latach całkowicie do tego przekonany. Co więcej, to modlitwa za dusze czyśćcowe nadała sens memu życiu kapłańskiemu. Nie zapominajmy o zmarłych, nie zapominajmy o duszach czyśćcowych, a sami przekonamy się, że dzięki ich wstawiennictwu możemy dokonać cudów. Nie oczekujmy spektakularnych wizji czy ingerencji w nasze życie, lecz dostrzegajmy ich pomoc w życiu codziennym; uczmy się miłości do nich, a one również będą nas obdarzać szczególną miłością. Między nami a nimi zionie przepaść momentu śmierci, ale można ją zawsze przekroczyć przez pomost miłości.

Ks. L.

Publikacja za zgodą redakcji
Miłujcie się!, nr 1-2005Wasze komentarze:
Jola 17.04.2021, 22.00: 17.04.2021, 22:06
Błagam Was dusze w czyśćcu cierpiące o powrót do zdrowia dla Pawła, ciężko chorego na covid, ojca 3-ki małych chłopców, oraz o powrót do zdrowia jego mamy Teresy, która też jest w poważnym stanie na covid. Obydwoje leżą w szpitalu.
Nika: 16.04.2021, 20:36
Za wstawiennictwem dusz czyśćcowych proszę Cię miłościwy Panie o łaskę nawrócenia dla Artura i wyzwolenia go z nałogu alkoholowego.
Marzena: 16.04.2021, 07:35
Za wstawiennictwem dusz częściowych proszę o uzdrowienie męża z covidowego zapalenia pluc.
Elżbieta : 14.04.2021, 14:14
Za wstawiennictwem dusz czyścowych proszę o pomoc i błogosławieństwo w życiu zawodowym oraz szczęście na nowym etapie mojej ziemskiej wędrówki.
swatka: 11.04.2021, 12:06
Za wstawiennictwem dusz czyśćcowych proszę Cię miłościwy Panie o zdrowie dla Tadeusza aby mógł zobaczyć swoją wnuczkę.Przyjmij Panie dusze czyśćcowe do raju niebieskiego aby Cię wielbiły.
matka: 10.04.2021, 20:07
Za wstawiennictwem dusz czyśćcowych proszę Cię miłościwy Panie o ujemny wynik testu na covid u mojej córki aby mogła iść na cesarskie cięcie bez ryzyka.Przyjmij Panie dusze czyśćcowe do raju niebieskiego aby Cię wielbiły.
Prosząca o pomoc: 09.04.2021, 08:45
Jezu, za wstawiennictwem dusz czyśćcowych, błagam Cię o dar łaski związku sakramentalnego z człowiekiem, którego tak bardzo kocham. Błagam o wspólną przyszłość dla nas. Jezu Ty się tym zajmij! Dla duszyczek czyśćcowych, błagam o życie wieczne przy Twoim boku. Jezu błagam!
Elżbieta : 07.04.2021, 22:35
Za wstawiennictwem dusz czyścowych proszę o pomoc, siłę i nadzieję w trudnym czasie.
Ewa : 07.04.2021, 20:05
Za wstawiennictwem dusz czyscowych prosze o uwolnienie z nałogu alkoholowego dla Bogdana przemianę życia i nawrocenia
Ewa : 07.04.2021, 15:45
Za wstawiennictwem dusz czyścowych proszę o łaskę dla Bogdana uwolnienia z nałogów zwłaszcza alkoholu i znalezienie pracy powrót do Pana Boga
matka: 04.04.2021, 21:57
Za wstawiennictwem dusz czyśćcowych proszę Cię miłościwy Panie o opiekę nad Agnieszką podczas porodu.Przyjmij Panie dusze czyśćcowe do raju niebieskiego aby Cię wielbiły.
matka: 03.04.2021, 11:39
Za wstawiennictwem dusz czyśćcowych proszę Cię miłościwy Panie o opiekę nad Klaudią i jej zdrowie psychiczne,aby nie miała depresji i opiekowała się swoją córeczką..Przyjmij Panie dusze czyśćcowe do raju niebieskiego aby Cię wielbiły.
Jadwiga: 31.03.2021, 19:34
O dusze czyśćcowe błagam pomóżcie nam.Dobry Jezu a Nasz Panie Daj Im wieczne spoczywanie.
Zdzisława: 28.03.2021, 08:32
Za wstawiennictwem dusz czyjscowych proszę o Boże błogosławieństwo i łaskę dla Andrzeja
Anonimowy: 28.03.2021, 00:59
Za wsrawiennictwem dusz czysccowych proszę o uzdrowienue mnie z choroby i pomyslnosc vadan medycznych i leczeniaIchrone przed covid mnie i calej rodzinyO ustanie pandemii
Jadwiga: 27.03.2021, 21:59
Za wstawiennictwem dusz czyśćcowych proszę Cie Jezu o łaskę uzdrowienia, o siły ,wiarę i nadzieję.Jezu Ty wiesz ,Ty wszystko możesz .Jezu ufam Tobie.
Zrozpaczona: 24.03.2021, 14:14
Duszyczki czyśćcowe, straciłam wiarę. Tak bardzo zostałam skrzywdzona. Nie ufam już Panu Jezusowi i boję się Go. Proszę, zróbcie coś. Błagam!
Katarzyna: 22.03.2021, 16:16
Za wstawiennictwem dusz czyśćcowych proszę o zdrowie i Boże błogosławieństwo dla rodziców, rodzeństwa, siostrzenicy oraz dla siebie i męża. Proszę o wiarę, nadzieję i miłość w rodzinie.
Katarzyna: 22.03.2021, 16:14
Za wstawiennictwem dusz czyśćcowych proszę o zdrowie i Boże błogosławieństwo dla rodziców, rodzeństwa, siostrzenicy oraz dla siebie i męża. Proszę o wiarę, nadzieję i miłość w rodzinie.
Danuta: 17.03.2021, 22:18
Za wstawiennictwem dusz czyśćcowych proszę o pomoc w rozwiązaniu problemów syna Mateusza. Niech Pan przyjmie Was do chwały Swojej. Amen
[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] (14) [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35]

Autor

Tresć

Poprzednia[ Powrót ]Następna

 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej