Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Michał Archanioł

św. Michał Archanioł

Któż, jak Bóg!

Pismo święte Starego Testamentu mówi o Archaniele Michale jako jednym z najpotężniejszych duchów niebieskich, Wodzu Izraela, który towarzyszy temu ludowi w jego dziejach (Dn 10,13.21; 12,1). Jeszcze więcej o nim mówią starotestamentalne księgi apokryficzne (Księga Henocha, Apokalipsa Barucha, Apokalipsa Mojżesza). Michał w tych księgach występuje jako osoba pierwsza po Bogu. Jest Archaniołem, jednym z czterech najpotężniejszych duchów, księciem aniołów, obdarzonym szczególnym zaufaniem przez Boga i kluczami do nieba. On składa ofiarę na niebieskim ołtarzu Świętego Świętych; jest aniołem sprawiedliwości i sądu, aniołem łaski i zmiłowania, aniołem miłosierdzia Bożego. On wstawia się za Izraelitami, jest ich aniołem.

W Liście św. Judy Apostoła pojawia się jako walczący z szatanem o ciało Mojżesza. W Apokalipsie św. Jana Apostoła ukazany jest jako stojący na czele hufców niebieskich walczących zwycięsko z szatanem i jego zwolennikami.

We wczesnochrześcijańskim piśmiennictwie (Tertulian, Orygenes, Hermas, Didymus) uchodzi za Księcia Aniołów; Archanioła, któremu Bóg powierza zadania wymagające szczególnej siły. On wstawia się za ludźmi przed Bogiem; jest aniołem Ludu chrześcijańskiego; On stoi u wezgłowia umierających a potem towarzyszy im w drodze do wieczności.

Z tymi właśnie funkcjami złączył się, poczynając od XII wieku jego patronat nad kaplicami cmentarnymi.

W ikonografii przedstawiano go także z wagą w ręku, do odmierzania dobrych uczynków. Już od wczesnych wieków chrześcijaństwa uważany jest za wodza a zarazem pogromiciela zbuntowanych aniołów; tak też przedstawia go najczęściej malarstwo w sztuce ikonograficznej.

KULT świętego Michała Archanioła istniał już w starożytności chrześcijańskiej; świadczy o tym wiele dowodów liturgicznych. Znacznie później pojawił się kult oddawany na Górze Gargano koło Siponte w południowej Italii, gdzie miał się. zjawić św. Michał Archanioł. Cześć ta miała początkowo charakter lokalny, później jednak została rozszerzona na cały Kościół - w dniu 8 maja. Z czasem Jego imię. weszło do liturgii mszalnej, przy poświęceniu kadzidła i w liturgii pogrzebowej.

Święty Michał Archanioł ukazał się także za czasów św. Grzegorza Wielkiego, papieża, w Rzymie podczas procesji przebłagalnej odprawianej na zamku zwanym odtąd Zamkiem Świętego Anioła, i włożył miecz do pochwy na znak, że Bóg odwróci srożący się gniew od ludu rzymskiego. Odtąd dżuma ustała.

Oprócz tego znanych jest jeszcze kilka innych sanktuariów św. Michała w Kościele.

Kościół Rzymski czcił św. Michała zawsze dnia 29 września. W czasie ostatniej reformy Kalendarza Rzymskiego, w tym dniu dołączył Kościół także do czci liturgicznej świętych archaniołów Rafała i Gabriela.

Święty Michał Archanioł czczony jest jako Patron i protektor Kościoła świętego; zwycięski obrońca w walce z szatanem, z jego pokusami i mocami piekielnymi. Kościół Wschodni czci go także jako patrona chorych.

Święty Michał Archanioł jest patronem Austrii i Niemiec, a w Polsce patronem Małopolski i diecezji łomżyńskiej.

Błogosławiony ks. Bronisław Markiewicz pod Jego imieniem założył dwa zgromadzenia zakonne: męski i żeński, którym zlecił wychowanie młodzieży, zwłaszcza opuszczonej i sierot (Księża Michalici i Siostry Michalitki).

IMIĘ - W Polsce pod jego imieniem wybudowano ponad 300 kościołów; Jego imię nosili polscy królowie, biskupi, szlachta i lud. Do ostatnich lat było to imię powszechnie używane. Dzisiaj ponownie imię św. Michała nadaje się coraz cząściej na chrzcie świętym. Od tego imienia wzięło swoją nazwę aż 222 miejscowości w naszej Ojczyźnie.

Kościół ponad 20 osobom tego imienia przyznał chwałę świętych lub błogosławionych, między innymi: Michał de Sanctis (1590-1625), Michał Garicoits (1797-1863), Michał Ghebre (1791-1855) misjonarz, Michał Rua (1837-1910), Michał Franciszek Cordero (1865-1910), Michał Pro (1891-1927).

Modlitwy

Modlitwa do św. Michała ArchaniołaModlitwa do św. Michała Archanioła

Litania do św. Michała ArchaniołaLitania do św. Michała Archanioła

Koronka do św. Michała Archanioła i 9 chórów anielskichKoronka do św. Michała Archanioła i 9 chórów anielskich

Poświęcenie się św. Michałowi ArchaniołowiPoświęcenie się św. Michałowi Archaniołowi

Akt oddania się św. Michałowi ArchaniołowiAkt oddania się św. Michałowi Archaniołowi

Koronka do św. Michała Archanioła - Koronka AnielskaKoronka do św. Michała Archanioła - Koronka Anielska

ks. Michał ChorzępaWasze komentarze:
 Elżbieta: 30.11.2010, 10:14
 Proszę o pomoc we wszystkich moich problemach, w zagubieniu i aby W. odnalał drogę do mnie. Jeśli taka Twoja wola Boże. Pomóż zaakceptować Michale Archaniele to, czym doświadcza mnie Bóg i odnaleźć cel życia. Nie chcę tej pustki, która mnie otacza
 Urszula: 28.11.2010, 16:06
 Swiety Michale Archaniele, prosze Cie zajmij sie moja sprawa, razem ze wszystkimi Aniolami i Swietymi , Matka Przenjswietsza Maryia i Naszym Umilowanym panem Jezusem, niech mi blogoslawi i zsyla laski, ktore sa mi potrzebne do zycia tutaj i w przyszlosci. Pan nasz wszystko wie, i jego milosierdzie zwyciezy i Ty Aniele wspieraj mnie tys jes moca od Boga.
 Anna Maria: 21.11.2010, 23:57
 święty Archaniele Michale Na pomoc! uzdrów Daniela i moją córkę.
 ella: 11.11.2010, 09:38
 Św.Michale Archaniele miej w swojej opiece moja rodzinę, chroń nas od wszelkiego złego i pomagaj nam nieustannie.
 ella: 11.11.2010, 09:34
 Św.Michale Archaniele proszę o opiekę nad mim synem i córka,pomóż im proszę.Ty wiesz o co Cie proszę.
 Michał89 : 25.10.2010, 08:46
 Mój Niebieski Stróżu, do Ciebie się uciekam we wszystkich trudach mojego życia. Ufam Ci i zawierzam twej opiece w walce ze złym duchem który pragnie siec i szarpać wszystko co w mym życiu zbliża mnie do królestwa niebieskiego. Proszę, umacniaj we mnie tą siłę ducha która sprawia że uczę się przyjmować porażki i niepowodzenia tu na ziemi. Wskaż mi drogę która mam kroczyć i pomagaj mi w trudnych decyzjach, tak aby nigdy chęć zysku lub sławy nie spowodowała odsunięcia wartości nadrzędnych na boczny tor. Nie pozwól mi i nikomu z mojej rodziny oddalić się od ołtarza Pańskiego. Bądź przy mnie bo jeżeli Bóg i jego aniołowie ze mną to któż będzie przeciw..Amen
 Tomek: 24.10.2010, 15:27
 Św. Michale Archaniele, proszę wstawiaj się za nami i wspomagaj nas w walce z róznymi przeciwnościami. +
 Alina: 19.10.2010, 13:02
 Święty Michale. Proszę Cie o łąskę dla całej mojej rodziny.Miej w opiece mojego męża i synka- a mi niczego więcej nie potrzeba oprócz zakrzepienia w mym sercu więcej wiary. Wspomóż mnie w walce z szatanem
 Robert: 10.10.2010, 20:33
 Św. Michale Archaniele proszę wstaw się za mną u Ojca Niebieskiego w mojej prośbie dotyczącej poprawy naszej sytuacji materialnej. Miej w Swojej Opiece Klaudię, Karola i Grażynę, a także sąsiadów, Kapłanów i cały Kościół Święty na ziemi. Robert


 EWA 27. 9.2010: 27.09.2010, 12:50
 SW.MICHALE Tobie zawierzam cala moja rodzine opiekuj sie nami kazdego dnia,bron od zlegowstawiaj sie za nami u Boga wypraszaj potrzebne laski zdrowia,pomocy w spelnieniu planow syna Marcina oraz Pawla,oraz spelnieniu marzen moich i meza.Pomoz nam ukonczyc remont domu oraz wybudowac nowy w rodzinnym miejscu meza.Oddal od nas wszystkie trudnosci wspieraj nas pomoca i zyczliwymi ludzmi.Blagam cie o laske cudu uzdrowienia brata Piotra i bratowej .Powierzam ci wszystkie sprawy .Upraszaj potrzebne laski dla calej rodziny aby synowie nie opuszcali mszy sw w niedziele.Prosze cie rowniez o szczera i blizsza przyjazn z rodzina Hani aby byla szczera i serdeczna.
 piotr: 23.09.2010, 16:20
 SW.Michale,ksiąze dobra otaczajacego ten swiat,wesprzyj tych ludzi ktorzy proszą cię o mecenat nad ich osobami,zas mi dodaj walki i otuchy abym mógl walczyc z siłami zla,a kiedy przyjdzie mi walczyc ze złem Ty stój przy mnie i wesprzyj mnie w unicestwiniu zla ktore rządzi tym switem i pozyskuje coraz wiecej ludzi.
 robert : 15.08.2010, 14:51
 św michale pomórz mi ułóży mi swe zycie osobiste by nabrałó świetlistych barw
 robert : 15.08.2010, 14:49
 św michale pomórz mi ułóży mi swe zycie osobiste by nabrałó ąwietlistycj barw
 grzegorz: 05.08.2010, 07:50
 św Michale Archaniele pokornie proszę rozwiąż kłopoty i problemy jakie spadają na moją rodzine,chron nas przed złym. Amen
 Grazyna: 04.05.2010, 16:50
 Święty pomóż Damianowi w maturze i czuwaj nad jego zdrowiem, mnie z pracą u Tomka, w miłości mojego męża aby nie gasła, strzeż nas ode złego AMEN
 BENIA : 20.03.2010, 19:54
 SWMICHALE BLAGAM CIE WYRWIJ MOJEGO ZIECIA MICHALA Z NALOGU PIJANSTWA
 BENIA : 20.03.2010, 19:53
 SW MICHALE BLAGAM CIE O TWOJA OPIEKE NA TYM SWIECIE DLA CALEJ MOJEJ RODZINY A SZCZEGOLNIE O OPIEKE DLA WSZYSTKICH NAS PO SMIERCI ABY NASZE DUSZE WIDZIALY BOGA TWARZA W TWARZ
 BENIA : 20.03.2010, 19:41
 SW MICHALE BLAGAM CIE O TWOJA OPIEKE NA TYM SWIECIE DLA CALEJ MOJEJ RODZINY A SZCZEGOLNIE O OPIEKE DLA WSZYSTKICH NAS PO SMIERCI ABY NASZE DUSZE WIDZIALY BOGA TWARZA W TWARZ
 BENIA : 20.03.2010, 19:33
 SWMICHALE BLAGAM CIE WYRWIJ MOJEGO ZIECIA MICHALA Z NALOGU PIJANSTWA
 michal: 16.03.2010, 17:39
 sw Michale pomoz w rozpaczliwej walce z demonem ktory wszedl w moje cialo pomoz ocalic moja dusze daj wieksza wiare
[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] (22) [23] [24] [25] [26]


Autor

Treść

Nowości

św. Robert z Molesmeśw. Robert z Molesme

Modlitwa do bł. Klary GambacortaModlitwa do bł. Klary Gambacorta

Modlitwa do św. Katarzyny TekakwithaModlitwa do św. Katarzyny Tekakwitha

Czy można śpiewać z radością Alleluja, jeśli odtrąciło się rękę wyciągniętą do pojednania?Czy można śpiewać z radością Alleluja, jeśli odtrąciło się rękę wyciągniętą do pojednania?

Za wiarę trzeba cierpiećZa wiarę trzeba cierpieć

Nowa Bazylika Świętego Apolinarego w RawennieNowa Bazylika Świętego Apolinarego w Rawennie

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej