Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Michał Archanioł

św. Michał Archanioł

Któż, jak Bóg!

Pismo święte Starego Testamentu mówi o Archaniele Michale jako jednym z najpotężniejszych duchów niebieskich, Wodzu Izraela, który towarzyszy temu ludowi w jego dziejach (Dn 10,13.21; 12,1). Jeszcze więcej o nim mówią starotestamentalne księgi apokryficzne (Księga Henocha, Apokalipsa Barucha, Apokalipsa Mojżesza). Michał w tych księgach występuje jako osoba pierwsza po Bogu. Jest Archaniołem, jednym z czterech najpotężniejszych duchów, księciem aniołów, obdarzonym szczególnym zaufaniem przez Boga i kluczami do nieba. On składa ofiarę na niebieskim ołtarzu Świętego Świętych; jest aniołem sprawiedliwości i sądu, aniołem łaski i zmiłowania, aniołem miłosierdzia Bożego. On wstawia się za Izraelitami, jest ich aniołem.

W Liście św. Judy Apostoła pojawia się jako walczący z szatanem o ciało Mojżesza. W Apokalipsie św. Jana Apostoła ukazany jest jako stojący na czele hufców niebieskich walczących zwycięsko z szatanem i jego zwolennikami.

We wczesnochrześcijańskim piśmiennictwie (Tertulian, Orygenes, Hermas, Didymus) uchodzi za Księcia Aniołów; Archanioła, któremu Bóg powierza zadania wymagające szczególnej siły. On wstawia się za ludźmi przed Bogiem; jest aniołem Ludu chrześcijańskiego; On stoi u wezgłowia umierających a potem towarzyszy im w drodze do wieczności.

Z tymi właśnie funkcjami złączył się, poczynając od XII wieku jego patronat nad kaplicami cmentarnymi.

W ikonografii przedstawiano go także z wagą w ręku, do odmierzania dobrych uczynków. Już od wczesnych wieków chrześcijaństwa uważany jest za wodza a zarazem pogromiciela zbuntowanych aniołów; tak też przedstawia go najczęściej malarstwo w sztuce ikonograficznej.

KULT świętego Michała Archanioła istniał już w starożytności chrześcijańskiej; świadczy o tym wiele dowodów liturgicznych. Znacznie później pojawił się kult oddawany na Górze Gargano koło Siponte w południowej Italii, gdzie miał się. zjawić św. Michał Archanioł. Cześć ta miała początkowo charakter lokalny, później jednak została rozszerzona na cały Kościół - w dniu 8 maja. Z czasem Jego imię. weszło do liturgii mszalnej, przy poświęceniu kadzidła i w liturgii pogrzebowej.

Święty Michał Archanioł ukazał się także za czasów św. Grzegorza Wielkiego, papieża, w Rzymie podczas procesji przebłagalnej odprawianej na zamku zwanym odtąd Zamkiem Świętego Anioła, i włożył miecz do pochwy na znak, że Bóg odwróci srożący się gniew od ludu rzymskiego. Odtąd dżuma ustała.

Oprócz tego znanych jest jeszcze kilka innych sanktuariów św. Michała w Kościele.

Kościół Rzymski czcił św. Michała zawsze dnia 29 września. W czasie ostatniej reformy Kalendarza Rzymskiego, w tym dniu dołączył Kościół także do czci liturgicznej świętych archaniołów Rafała i Gabriela.

Święty Michał Archanioł czczony jest jako Patron i protektor Kościoła świętego; zwycięski obrońca w walce z szatanem, z jego pokusami i mocami piekielnymi. Kościół Wschodni czci go także jako patrona chorych.

Święty Michał Archanioł jest patronem Austrii i Niemiec, a w Polsce patronem Małopolski i diecezji łomżyńskiej.

Błogosławiony ks. Bronisław Markiewicz pod Jego imieniem założył dwa zgromadzenia zakonne: męski i żeński, którym zlecił wychowanie młodzieży, zwłaszcza opuszczonej i sierot (Księża Michalici i Siostry Michalitki).

IMIĘ - W Polsce pod jego imieniem wybudowano ponad 300 kościołów; Jego imię nosili polscy królowie, biskupi, szlachta i lud. Do ostatnich lat było to imię powszechnie używane. Dzisiaj ponownie imię św. Michała nadaje się coraz cząściej na chrzcie świętym. Od tego imienia wzięło swoją nazwę aż 222 miejscowości w naszej Ojczyźnie.

Kościół ponad 20 osobom tego imienia przyznał chwałę świętych lub błogosławionych, między innymi: Michał de Sanctis (1590-1625), Michał Garicoits (1797-1863), Michał Ghebre (1791-1855) misjonarz, Michał Rua (1837-1910), Michał Franciszek Cordero (1865-1910), Michał Pro (1891-1927).

Modlitwy

Modlitwa do św. Michała ArchaniołaModlitwa do św. Michała Archanioła

Litania do św. Michała ArchaniołaLitania do św. Michała Archanioła

Koronka do św. Michała Archanioła i 9 chórów anielskichKoronka do św. Michała Archanioła i 9 chórów anielskich

Poświęcenie się św. Michałowi ArchaniołowiPoświęcenie się św. Michałowi Archaniołowi

Akt oddania się św. Michałowi ArchaniołowiAkt oddania się św. Michałowi Archaniołowi

Koronka do św. Michała Archanioła - Koronka AnielskaKoronka do św. Michała Archanioła - Koronka Anielska

ks. Michał ChorzępaWasze komentarze:
 Edyta: 15.02.2013, 09:27
 Święty Michale Archaniele dziękuję za opiekę nad moją rodziną. Proszę Cię , abyś szczególnie zaopiekował się moim mężem: odcinaj go od wszelkiego zła, osłaniaj Swoim płaszczem i czyń niewidocznym dla Złego. Wstawiaj się za nim i za mną u Pana Boga i proś o potrzebne nam łaski, abyśmy umocnili naszą miłość do siebie i swoim codziennym życiem sprawiali radość Panu Bogu. Amen.
 Aneta: 11.02.2013, 11:12
 Archaniele Michale, proszę gorąco, abyś strzegł mojej rodziny, zwłaszcza mojego męża, który jest pod wpływem złego. Chroń go od pokus i doprowadź szczęśliwie do Boga, Kościoła, żony i dzieci.
 Ania: 08.02.2013, 18:00
 Św. Michale Archaniele proszę Cię chroń moje dzieci i mnie przed szatanem i wszelkim złem. Uwolnij moją córkę Olę od nałogu narkotyków i złego towarzystwa oraz wszelkiego złego. Daj mi zdrowie, siłę i cierpliwość na wychowanie moich dzieci. Oddaję siebie i moje dzieci, najbliższych pod Twoją opiekę. Proszę pomóż mi ułożyć moje życie od nowa z mężczyzną, z którym stworzę stabilny, ciepły, pełen miłości i szacunku dom. Chroń nas i prowadź. Amen
 wanda: 28.01.2013, 09:42
 Michale Archaniele proszę prowadź mnie i moją rodzinę do jedynej prawdy jaką jest PAN BÓG w szczególności Wojtka i Wieśka ...proszę o zdrowie dla nas
 Edyta: 16.01.2013, 11:06
 Święty Michale Archaniele, dziękuję Ci za codzienną opiekę nad moją rodziną. Proszę strzeż nas od wszelkiego złego. Miej w szczególnej opiece mojego męża. Każdego dnia odcinaj od niego wszystko co zagraża jego duszy i trwałości naszego małżeństwa. Ucz go pokory i wskazuj ścieżki, które wiodą do Pana Boga. Naucz go cierpliwości i wrażliwości na potrzeby naszej rodziny. Pomóż mu pojednać się z Bogiem, aby jego serce przepełniła Boża łaska, a Pan Jezus stał się Światłem jego duszy. Amen.
 Aga: 05.01.2013, 15:50
 Archaniele Michale prosze Ciebie , pomóż mi znaleźć pracę, jestem sama i juz kończą mi się oszczędności. Błagam !!!
 Daniela: 31.12.2012, 19:55
 Swięty Michale Archaniele proszę wstaw się za nami do Pana Najwyższego, pomóż memu małżeństwu, oddal to wszystko co jest niezrozumiałą przyczyną jego rozpadu, utul żal samotności i braku miłości. Amen
 Elżbieta: 27.12.2012, 16:56
 Pomóż Dorocie T. Niech Bóg nad nią czuwa, niech da jej spełnienie, proszę
 Wanda: 11.12.2012, 13:09
 Michale Archaniele ,dziękuję za opiekę nade mną ,za błogosławieństwo miłości do Boga Najwyższego Jezusa Chrystusa i Najświętszej Panienki,za odcinanie ode mnie zła.Proszę nie zapominaj o mnie,strzeż ,mnie i moją rodzinę przed biedą i złem


 Edyta: 30.11.2012, 15:11
 Św. Michale Archaniele, proszę chroń mnie i męża przed wszelkim złem i zasadzkami złych duchów. Codziennie odcinaj mojego męża od osób i rzeczy , które mogą zagrozić trwałości naszego małżeństwa. Mnie odcinaj od złych emocji. Pomóż nam uzdowić nasze małżeństwo, abyśmy dażyli się miłością, szacunkiem i zaufaniem. Proszę zamoś codziennie przed oblicze Pana Boga moją prośbę. Raz jeszcze dziękuję za wszystko w czym już mi pomogłeś. Bóg zapłać!
 Urszula: 21.11.2012, 16:16
 Sw Michale Piekny Archaniele, jak mam Ci dziekowac za tak nagla pomoc, w otrzymaniu pracy. To jest najlepsza praca jaka mialam. I Ty Michale Archaniele wiedziales gdzie mnie umiescic, tak szybko dostalam w kilka dni. Za wszystko dzieki Ci, podziekuj Naszemu Panu Jezusowi oraz Matce Jego Maryji. Niech Bedzie Pochwalony Jezus Chrystus I Maryja Matka Jego.
 t. fraciszka: 21.11.2012, 08:08
 swiety michale archanele daj mi.zebym mogla byc jeszcze zdrowsza i chodzic do kosciola na msze swieta.. daj sukces w pracy i w szkole dla eli i jej meza i daj im silna wiare. i duza radosc w zyciu. daj zebysmy wszyscy byli kochajaca sie rodzina.
 t. fraciszka: 21.11.2012, 08:00
 swiety michale archaniele daj krzysiowi dobry sukces w pracy zeby mial duzo kliejentow i duzo pieniedzy i byl bardzo szczesliwy. i mial bardzo silna wiare. zeby chodzil do kosciola i przyjmowal do swego serduszka pana jezusa.
 Zofia: 17.11.2012, 12:11
 Michale Archaniele! byłam wczoraj w Kurii Metropolitalnej w sprawie unieważnienia małżenstwa..oczywiście byłam tam w Twoim towarzystwie. Wiadomo, że to nie najprzyjemniejsza okoliczność, ale spotkałam się z ogromną życzliwością, zrozumieniem, wręcz doswiadczyłam miłości. Proszę Cię, niech mój wciąż mąż też tego zazna. To przerażony człowiek zmanipulowany przez głupią matkę, który odrzucił mnie obawiając się cięzarów jakie niesie małżeństwo. Michale Archaniele! niech zagoją się rany, niech wróci radość, zadowolenie, niech urodzi się z tego dobro! Mozna wywieźć z każdego zła dobro!! pozwól odrzucić poczucie krzywdy i porażki..cokolwiek jest nam przeznaczone jest to zawsze dobre. Idę w nowy dzień z nadzieją, że wszystko ma sens, każde cierpienie i poniżenie..a poza tym, wiem, ze jest przy mnie pomoc anielska, więc się usmiecham!
 Elżbieta: 12.11.2012, 14:04
 dziekuja za wszystko; i jeszcze prosze niestety, ciągle proszę, nie pozwól mi upaść
 Zofia : 04.11.2012, 07:23
 Michale Archaniele! jak dobrze być myslą w Twoim doborowym towarzystwie. Na ten moment odchodzą troski, wątpliwosci.Trudno pojąć dlaczego spotyka nas to co spotyka. Jednak niewątpliwie działa tu zło, zło zewnętrzne,niezalezne od nas, ale też to zło, które wpuscilismy do serca. Tak trudno je rozpoznać. Jednak teraz będę starać się być w dobrym towarzystwie. To dlatego chyba jak na razie trzyma sie mnie samotność. Chociaż to bardzo trudne być samą, gdy jest się po przykrych przezyciach, w wyniku których opuszcza nas osoba, o której sądzilismy, że będzie z nami do końca, jednak może własnie Opatrznosci o to chodzi, by nie zamazywać niczego przypadkowym towarzystwem. Dobrze jest być z kimś, ale wtedy, gdy spotyka nas trudna sytuacja życiowa wskazany jest jako towarzystwo ktoś dojrzały i rozumiejący...trudno o takich. Ale Michale Archaniele! przecież cóż to za wyzwanie dla Ciebie, TY mozesz mi w tym pomóc. I tak teraz nie jestem w stanie być partnerem na zycie, więc szukam przyjaźni, która pozostawi jeszcze duże pole dla samotności. Czy podzielę jeszcze z kims zycie, może tak, ale nie teraz. Więc będę zaglądać w swoje serce i je badać, ale niech bedzie ktoś, kto ozywi samotność konstruktywnie, ktos kto ma serce żywe i wymieniając doświadczenia życiowe potrafi być obdarowującym. Ale mam wymagania, wręcz nieziemskie...no ale cóż..zwracam się z tym do Anioła. A Anioł wie czy taka pomoc jest dla mnie wskazana...
 Zofia: 29.10.2012, 14:43
 jednym słowem drogi moderatorze ludzie głęboko religijni są odtrąceni, kiedy spotka ich to co mnie, czyli odebranie męża przez matkę, toczy się proces w kurii, który ma na celu udowodnienie, że małzeństwo było zawarte nieważnie....otóż było zawarte ważnie zdaniem moim, jedynie nie doszło do jego konsumpcji, że się tak wyrazę...nadal pozostaję dziewicą..męzczyzna miał problemy, o których nie powiedział, ja sadziłam, ze mnie tak szanuje mocno, że nie nalega na seks. Pod wpływem matki, która go ubezwłasnowalnia złozył pozew w sądzie. Chciałam namówic go na leczenie i nie rezygnować ze związku, który zawarty został przed Bogiem, on tymczasem zaczął zwiedziać seksuologów dopiero, gdy nawiązał kontakt z jakąś inną kobietą. Nie miał ode mnie żadnych słow potepienia, że nie powiedział o tym, sądziłam, że na tyle zalezy mu na mnie, że bał się mnie stracić. TYmczasem matka przekonała go, że powienien się rozwieść, gdyż ja nie chcę sprzedać swojego mieszkania i celowo rozpetała burzę, która doprowadziła do rozwodu. Wróciłam ze szpitala, do którego udałam sie, by mieć siły do walki o zdrowie męża i zastałam pozew rozwodowy...i cóż mi po moim idealizmie jak mnie teraz odtrącacie? Pan Bóg jest szlachetniejszy i ponad małości skostniałego systemu, a Michał Archanioł sprawil, że koszmar rozwodu już się kończy...
 Zofia: 28.10.2012, 19:34
 Michale Archaniele! to Ciebie prosiłam, by sprawa rozowodowa moja się zakończyła jesienią, nie było na to widoków, a jednak tak się stanie. Po ludzku sądząc małzeństwo jest zniszczone przez zaborczą matkę męża, której ubezwłasnowolniony syn posłusznie słucha, są szanse na unieważnienie małżeństwa sakramentalnego, duże szanse..teraz tu podziałaj Książę Aniołów! Daj siłę i mądrość w tym wszystkim. Dziś podpisywalismy ugodę rozwodową i patrzylismy na siebie jak zwykle czyli łagodnie i ze zrozumieniem, mozna powiedzieć, że z miłością. Mąż szczęsliwy, ze podpisałam ten cyrograf na jego wolność, a ja przygnębiona porażką. Bądź w tym wszystkim z nami Aniele. To bardzo przykre doswiadczenie życiowe i trzeba się podnieść..a wokół sami chętni na darmową intymność z rozwódką..ehh, Aniele pomóż
 michał: 20.10.2012, 12:06
 Michale Archaniele dopomóż mi w pracy nad referatem z religii
 J.d: 09.10.2012, 22:34
 Dziekuje za skuteczna pomoc i prosze pokornie o dalsza milosierna pomoc przez wstawiennictwo sw.Michala Archaniola
[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] (14) [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26]


Autor

Treść

Nowości

Modlitwa do Matki Bożej LoretańskiejModlitwa do Matki Bożej Loretańskiej

Litania do Najświętszej Maryi PannyLitania do Najświętszej Maryi Panny

Madonna z LoretoMadonna z Loreto

Jan Chrzciciel przygotowuje drogę Panu (Mk 1, 1-8)Jan Chrzciciel przygotowuje drogę Panu (Mk 1, 1-8)

II Niedziela Adwentu - Mk 1,1-8II Niedziela Adwentu - Mk 1,1-8

Im później przekazuje się dziecku wiarę w Boga, tym trudniej to zrobićIm później przekazuje się dziecku wiarę w Boga, tym trudniej to zrobić

Najbardziej popularne

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2023 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej