Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Michał Archanioł

św. Michał Archanioł

Któż, jak Bóg!

Pismo święte Starego Testamentu mówi o Archaniele Michale jako jednym z najpotężniejszych duchów niebieskich, Wodzu Izraela, który towarzyszy temu ludowi w jego dziejach (Dn 10,13.21; 12,1). Jeszcze więcej o nim mówią starotestamentalne księgi apokryficzne (Księga Henocha, Apokalipsa Barucha, Apokalipsa Mojżesza). Michał w tych księgach występuje jako osoba pierwsza po Bogu. Jest Archaniołem, jednym z czterech najpotężniejszych duchów, księciem aniołów, obdarzonym szczególnym zaufaniem przez Boga i kluczami do nieba. On składa ofiarę na niebieskim ołtarzu Świętego Świętych; jest aniołem sprawiedliwości i sądu, aniołem łaski i zmiłowania, aniołem miłosierdzia Bożego. On wstawia się za Izraelitami, jest ich aniołem.

W Liście św. Judy Apostoła pojawia się jako walczący z szatanem o ciało Mojżesza. W Apokalipsie św. Jana Apostoła ukazany jest jako stojący na czele hufców niebieskich walczących zwycięsko z szatanem i jego zwolennikami.

We wczesnochrześcijańskim piśmiennictwie (Tertulian, Orygenes, Hermas, Didymus) uchodzi za Księcia Aniołów; Archanioła, któremu Bóg powierza zadania wymagające szczególnej siły. On wstawia się za ludźmi przed Bogiem; jest aniołem Ludu chrześcijańskiego; On stoi u wezgłowia umierających a potem towarzyszy im w drodze do wieczności.

Z tymi właśnie funkcjami złączył się, poczynając od XII wieku jego patronat nad kaplicami cmentarnymi.

W ikonografii przedstawiano go także z wagą w ręku, do odmierzania dobrych uczynków. Już od wczesnych wieków chrześcijaństwa uważany jest za wodza a zarazem pogromiciela zbuntowanych aniołów; tak też przedstawia go najczęściej malarstwo w sztuce ikonograficznej.

KULT świętego Michała Archanioła istniał już w starożytności chrześcijańskiej; świadczy o tym wiele dowodów liturgicznych. Znacznie później pojawił się kult oddawany na Górze Gargano koło Siponte w południowej Italii, gdzie miał się. zjawić św. Michał Archanioł. Cześć ta miała początkowo charakter lokalny, później jednak została rozszerzona na cały Kościół - w dniu 8 maja. Z czasem Jego imię. weszło do liturgii mszalnej, przy poświęceniu kadzidła i w liturgii pogrzebowej.

Święty Michał Archanioł ukazał się także za czasów św. Grzegorza Wielkiego, papieża, w Rzymie podczas procesji przebłagalnej odprawianej na zamku zwanym odtąd Zamkiem Świętego Anioła, i włożył miecz do pochwy na znak, że Bóg odwróci srożący się gniew od ludu rzymskiego. Odtąd dżuma ustała.

Oprócz tego znanych jest jeszcze kilka innych sanktuariów św. Michała w Kościele.

Kościół Rzymski czcił św. Michała zawsze dnia 29 września. W czasie ostatniej reformy Kalendarza Rzymskiego, w tym dniu dołączył Kościół także do czci liturgicznej świętych archaniołów Rafała i Gabriela.

Święty Michał Archanioł czczony jest jako Patron i protektor Kościoła świętego; zwycięski obrońca w walce z szatanem, z jego pokusami i mocami piekielnymi. Kościół Wschodni czci go także jako patrona chorych.

Święty Michał Archanioł jest patronem Austrii i Niemiec, a w Polsce patronem Małopolski i diecezji łomżyńskiej.

Sługa Boży ks. Bronisław Markiewicz pod Jego imieniem założył dwa zgromadzenia zakonne: męski i żeński, którym zlecił wychowanie młodzieży, zwłaszcza opuszczonej i sierot (Księża Michalici i Siostry Michalitki).

IMIĘ - W Polsce pod jego imieniem wybudowano ponad 300 kościołów; Jego imię nosili polscy królowie, biskupi, szlachta i lud. Do ostatnich lat było to imię powszechnie używane. Dzisiaj ponownie imię św. Michała nadaje się coraz cząściej na chrzcie świętym. Od tego imienia wzięło swoją nazwę aż 222 miejscowości w naszej Ojczyźnie.

Kościół ponad 20 osobom tego imienia przyznał chwałę świętych lub błogosławionych, między innymi: Michał de Sanctis (1590-1625), Michał Garicoits (1797-1863), Michał Ghebre (1791-1855) misjonarz, Michał Rua (1837-1910), Michał Franciszek Cordero (1865-1910), Michał Pro (1891-1927).

Modlitwy

Modlitwa do św. Michała ArchaniołaModlitwa do św. Michała Archanioła

Litania do św. Michała ArchaniołaLitania do św. Michała Archanioła

ks. Michał ChorzępaWasze komentarze:
 Wanda: 11.12.2012, 13:09
 Michale Archaniele ,dziękuję za opiekę nade mną ,za błogosławieństwo miłości do Boga Najwyższego Jezusa Chrystusa i Najświętszej Panienki,za odcinanie ode mnie zła.Proszę nie zapominaj o mnie,strzeż ,mnie i moją rodzinę przed biedą i złem
 Edyta: 30.11.2012, 15:11
 Św. Michale Archaniele, proszę chroń mnie i męża przed wszelkim złem i zasadzkami złych duchów. Codziennie odcinaj mojego męża od osób i rzeczy , które mogą zagrozić trwałości naszego małżeństwa. Mnie odcinaj od złych emocji. Pomóż nam uzdowić nasze małżeństwo, abyśmy dażyli się miłością, szacunkiem i zaufaniem. Proszę zamoś codziennie przed oblicze Pana Boga moją prośbę. Raz jeszcze dziękuję za wszystko w czym już mi pomogłeś. Bóg zapłać!
 Urszula: 21.11.2012, 16:16
 Sw Michale Piekny Archaniele, jak mam Ci dziekowac za tak nagla pomoc, w otrzymaniu pracy. To jest najlepsza praca jaka mialam. I Ty Michale Archaniele wiedziales gdzie mnie umiescic, tak szybko dostalam w kilka dni. Za wszystko dzieki Ci, podziekuj Naszemu Panu Jezusowi oraz Matce Jego Maryji. Niech Bedzie Pochwalony Jezus Chrystus I Maryja Matka Jego.
 t. fraciszka: 21.11.2012, 08:08
 swiety michale archanele daj mi.zebym mogla byc jeszcze zdrowsza i chodzic do kosciola na msze swieta.. daj sukces w pracy i w szkole dla eli i jej meza i daj im silna wiare. i duza radosc w zyciu. daj zebysmy wszyscy byli kochajaca sie rodzina.
 t. fraciszka: 21.11.2012, 08:00
 swiety michale archaniele daj krzysiowi dobry sukces w pracy zeby mial duzo kliejentow i duzo pieniedzy i byl bardzo szczesliwy. i mial bardzo silna wiare. zeby chodzil do kosciola i przyjmowal do swego serduszka pana jezusa.
 Zofia: 17.11.2012, 12:11
 Michale Archaniele! byłam wczoraj w Kurii Metropolitalnej w sprawie unieważnienia małżenstwa..oczywiście byłam tam w Twoim towarzystwie. Wiadomo, że to nie najprzyjemniejsza okoliczność, ale spotkałam się z ogromną życzliwością, zrozumieniem, wręcz doswiadczyłam miłości. Proszę Cię, niech mój wciąż mąż też tego zazna. To przerażony człowiek zmanipulowany przez głupią matkę, który odrzucił mnie obawiając się cięzarów jakie niesie małżeństwo. Michale Archaniele! niech zagoją się rany, niech wróci radość, zadowolenie, niech urodzi się z tego dobro! Mozna wywieźć z każdego zła dobro!! pozwól odrzucić poczucie krzywdy i porażki..cokolwiek jest nam przeznaczone jest to zawsze dobre. Idę w nowy dzień z nadzieją, że wszystko ma sens, każde cierpienie i poniżenie..a poza tym, wiem, ze jest przy mnie pomoc anielska, więc się usmiecham!
 Elżbieta: 12.11.2012, 14:04
 dziekuja za wszystko; i jeszcze prosze niestety, ciągle proszę, nie pozwól mi upaść
 Zofia : 04.11.2012, 07:23
 Michale Archaniele! jak dobrze być myslą w Twoim doborowym towarzystwie. Na ten moment odchodzą troski, wątpliwosci.Trudno pojąć dlaczego spotyka nas to co spotyka. Jednak niewątpliwie działa tu zło, zło zewnętrzne,niezalezne od nas, ale też to zło, które wpuscilismy do serca. Tak trudno je rozpoznać. Jednak teraz będę starać się być w dobrym towarzystwie. To dlatego chyba jak na razie trzyma sie mnie samotność. Chociaż to bardzo trudne być samą, gdy jest się po przykrych przezyciach, w wyniku których opuszcza nas osoba, o której sądzilismy, że będzie z nami do końca, jednak może własnie Opatrznosci o to chodzi, by nie zamazywać niczego przypadkowym towarzystwem. Dobrze jest być z kimś, ale wtedy, gdy spotyka nas trudna sytuacja życiowa wskazany jest jako towarzystwo ktoś dojrzały i rozumiejący...trudno o takich. Ale Michale Archaniele! przecież cóż to za wyzwanie dla Ciebie, TY mozesz mi w tym pomóc. I tak teraz nie jestem w stanie być partnerem na zycie, więc szukam przyjaźni, która pozostawi jeszcze duże pole dla samotności. Czy podzielę jeszcze z kims zycie, może tak, ale nie teraz. Więc będę zaglądać w swoje serce i je badać, ale niech bedzie ktoś, kto ozywi samotność konstruktywnie, ktos kto ma serce żywe i wymieniając doświadczenia życiowe potrafi być obdarowującym. Ale mam wymagania, wręcz nieziemskie...no ale cóż..zwracam się z tym do Anioła. A Anioł wie czy taka pomoc jest dla mnie wskazana...
 Zofia: 29.10.2012, 14:43
 jednym słowem drogi moderatorze ludzie głęboko religijni są odtrąceni, kiedy spotka ich to co mnie, czyli odebranie męża przez matkę, toczy się proces w kurii, który ma na celu udowodnienie, że małzeństwo było zawarte nieważnie....otóż było zawarte ważnie zdaniem moim, jedynie nie doszło do jego konsumpcji, że się tak wyrazę...nadal pozostaję dziewicą..męzczyzna miał problemy, o których nie powiedział, ja sadziłam, ze mnie tak szanuje mocno, że nie nalega na seks. Pod wpływem matki, która go ubezwłasnowalnia złozył pozew w sądzie. Chciałam namówic go na leczenie i nie rezygnować ze związku, który zawarty został przed Bogiem, on tymczasem zaczął zwiedziać seksuologów dopiero, gdy nawiązał kontakt z jakąś inną kobietą. Nie miał ode mnie żadnych słow potepienia, że nie powiedział o tym, sądziłam, że na tyle zalezy mu na mnie, że bał się mnie stracić. TYmczasem matka przekonała go, że powienien się rozwieść, gdyż ja nie chcę sprzedać swojego mieszkania i celowo rozpetała burzę, która doprowadziła do rozwodu. Wróciłam ze szpitala, do którego udałam sie, by mieć siły do walki o zdrowie męża i zastałam pozew rozwodowy...i cóż mi po moim idealizmie jak mnie teraz odtrącacie? Pan Bóg jest szlachetniejszy i ponad małości skostniałego systemu, a Michał Archanioł sprawil, że koszmar rozwodu już się kończy...


 Zofia: 28.10.2012, 19:34
 Michale Archaniele! to Ciebie prosiłam, by sprawa rozowodowa moja się zakończyła jesienią, nie było na to widoków, a jednak tak się stanie. Po ludzku sądząc małzeństwo jest zniszczone przez zaborczą matkę męża, której ubezwłasnowolniony syn posłusznie słucha, są szanse na unieważnienie małżeństwa sakramentalnego, duże szanse..teraz tu podziałaj Książę Aniołów! Daj siłę i mądrość w tym wszystkim. Dziś podpisywalismy ugodę rozwodową i patrzylismy na siebie jak zwykle czyli łagodnie i ze zrozumieniem, mozna powiedzieć, że z miłością. Mąż szczęsliwy, ze podpisałam ten cyrograf na jego wolność, a ja przygnębiona porażką. Bądź w tym wszystkim z nami Aniele. To bardzo przykre doswiadczenie życiowe i trzeba się podnieść..a wokół sami chętni na darmową intymność z rozwódką..ehh, Aniele pomóż
 michał: 20.10.2012, 12:06
 Michale Archaniele dopomóż mi w pracy nad referatem z religii
 J.d: 09.10.2012, 22:34
 Dziekuje za skuteczna pomoc i prosze pokornie o dalsza milosierna pomoc przez wstawiennictwo sw.Michala Archaniola
 Adam.S: 02.10.2012, 06:43
 Mistrzu Michale, spraw aby oczy wielu przejżały, aby serca wielu otworzyły się, aby ci co nie wiedzą kim jesteś dowiedzieli sie Mistrzu Michale Synu Boga Stwórcy.
 matka: 17.09.2012, 21:10
 Archaniel Michale pomoz mojmu synowi prosze,nie wiem co mam robic aby wrocil do nas do rzczywistosci
 MARIOLA: 14.09.2012, 19:49
 ŚWIĘTY MICHALE ARCHANIELE PROSZĘ CIĘ DOPOMÓŻ MI PODJĄĆ WŁAŚCIWĄ DECYZJĘ
 Urszula: 11.09.2012, 19:45
 Sw Michale Piekny Archaniele, prosze o pomoc to nie jest sprawa blacha, tu chodzi o moje zycie i utrzymanie. praca byla do luftu ale juz sie dla mnie skonczyla. Sw Michale Ty masz prace u samego Boga. Ciezko jest pogodzic sie z tym, prosze przebacz mi ze wiele razy prosilam o glupoty, i dobrze ze Jezus mnie strzegl od wszelkich zasadzek zla glupot. Teraz prosze o blogoslawienstwo znalezienia pracy. Poblogoslaw dusze moja. Bez Boga nie bylo by zycia i bez rozanca w reku, Ufam Tobie Jezu, Twoja corka ktora prosi o pomoc i wsparcie. Wielu ludzi jest w takiej sytuacji jak ja to sie dzieje. Zawierzam Tobie Jezu moje zycie i powiedz co ja mam robic. Kilka dni temu sniles mi sie Panie i poznalam Cie w grupie polakow miales biala koszulke z purpurowym polskim orlem. Spojrzales sie na mnie a ja powiedzialam to jest Nasz pan Jezus, bylam tylko chwilke w niebie i sie obudzilam. Przed snem prosilam zebys mnie wpuscil do nieba. Dziekuje Ci Panie za Twoje serce, za Twa opieke i o Blogoslawienstwo prosze Twoja corka Urszula
 Ewa: 09.09.2012, 17:49
 Michale Archaniele prosze pomóz mi podjac prace w Londynie.Dziekujé Tobie za opieké dla mojej rodziny.
 MARIOLA: 08.09.2012, 19:16
 ŚWIĘTY MICHALE ARCHANIELE PROSZĘ POMÓŻ MI PODJĄĆ WŁAŚCIWĄ DECYZJĘ
 Jolanta: 04.09.2012, 01:14
 Swiety Michale Archaniele dziekuje z calego serca za spokoj ktory splynal na mnie. Moje mysli i cialo sa teraz tak lekkie,Dawno nie czulam sie tak dobrze.Wiem ze szatan czasem odstepuje zeby nas zmylic.,a pozniej atakuje z podwojna zawzietoscia, juz tego doswiadczylam ale teraz mam w Tobie Swiety Michale obronce i straznika i nie lekam sie.Bede trwala dalej w goracej i szczerej modlitwie o spokoj mojej duszy i o uwolnienie Dariusza z sidel szatana,ktory dreczy jego biedne cialo ,kusi jego zmysly oczy,uszy,smak,powonienie i dotyk ale wciaz nie ma dostepu do jego duszy ktora jest piekna i ktora ukochala tak mocno Boga.Zlituj sie Swiety Michale Archaniele nad Dariuszem ,strzez go w dzien i w nocy i zetrzyj w pyl wszelkie knowania szatanskie ktore nawiedzaja Dariusza i poslij je do otchlani piekielnych. Prosze Cie o to w imie Milosci od Boga pochadzacej ktora darze Dariusza.Pragne widziec Dariusza spokojnego,szczesliwego ,wolnego.Niech sie dzieje Twoja wola Panie nie moja.
 jolanta: 02.09.2012, 06:35
 Swiety Michale ARCHANIELE,znow szatan objawil sie z cala zacietoscia kuszac mnie i szarpiac za sprawa Dariusza.za kazdym razem obiecuje sobie ze juz nigdy na to nie pozwole ale szatan wykorzystuje oczywiscie moje slabosci i zmysly zna moje najskrytsze marzenia.Uwolnij mnie Swiety Michale Archaniele od jego wplywu ,prosze bo zwariuje. Uwolnij przedewszystkim Dariusza z jego sidel.niech stanie sie cud i Dariusz bedzie mogl zyc inaczej.wiem ze jest w nim Duch Bozy i wciaz toczy w nim walke z szatanem dlatego prosze pomoz Dariuszowi pokonac zlo ktore go nawiedzilo .duzo przecierpialam dalam z siebie wszystko teraz prosze pomoz mi wypedzic to zlo modlitwa i postem pozwol mi byc lepsza zeby szatan nie mogl mnie juz wiecej kusic.bo inaczej zwariuje. tyle razy uciekalam od tego za kazdym razem myslalam ze to juz koniec ale za kazdym razem to nie byl koniec i z jednej strony myslalam ze Bog specjalnie wybral mnie do tego zebym pomogla Dariuszowi wracajac mnie do niego roznymi najbardziej wyszukanymi sposobami z drugiej strony widze ze nie poradze sobie sama z tym szatanem w Dariuszu i jego wplywem na mnie. Chron mnie i Dariusza Swiety Aniele Archaniele od wszelkiego zla i nie pozwol mnie juz wiecej kasac przez szatana wykorzystujacego moja milosc do Dariusza Uwolnij nas Panie Amen.Niech stanie sie cud w Imie Boga i Ojca i Syna Bozego Amen
[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] (14) [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26]


Autor

Treść

Nowości

św. Jakub z Marchiiśw. Jakub z Marchii

Modlitwa do św. Jakuba z MarchiiModlitwa do św. Jakuba z Marchii

Zmieniły się czasy, ustrój, a wielu ludzi nadal kradnieZmieniły się czasy, ustrój, a wielu ludzi nadal kradnie

Jak rodziła się u Jana Pawła II wizja człowieka?Jak rodziła się u Jana Pawła II wizja człowieka?

Aż po grób może być tylko miłość - nigdy nienawiść!Aż po grób może być tylko miłość - nigdy nienawiść!

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej