Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Michał Archanioł

św. Michał Archanioł

Któż, jak Bóg!

Pismo święte Starego Testamentu mówi o Archaniele Michale jako jednym z najpotężniejszych duchów niebieskich, Wodzu Izraela, który towarzyszy temu ludowi w jego dziejach (Dn 10,13.21; 12,1). Jeszcze więcej o nim mówią starotestamentalne księgi apokryficzne (Księga Henocha, Apokalipsa Barucha, Apokalipsa Mojżesza). Michał w tych księgach występuje jako osoba pierwsza po Bogu. Jest Archaniołem, jednym z czterech najpotężniejszych duchów, księciem aniołów, obdarzonym szczególnym zaufaniem przez Boga i kluczami do nieba. On składa ofiarę na niebieskim ołtarzu Świętego Świętych; jest aniołem sprawiedliwości i sądu, aniołem łaski i zmiłowania, aniołem miłosierdzia Bożego. On wstawia się za Izraelitami, jest ich aniołem.

W Liście św. Judy Apostoła pojawia się jako walczący z szatanem o ciało Mojżesza. W Apokalipsie św. Jana Apostoła ukazany jest jako stojący na czele hufców niebieskich walczących zwycięsko z szatanem i jego zwolennikami.

We wczesnochrześcijańskim piśmiennictwie (Tertulian, Orygenes, Hermas, Didymus) uchodzi za Księcia Aniołów; Archanioła, któremu Bóg powierza zadania wymagające szczególnej siły. On wstawia się za ludźmi przed Bogiem; jest aniołem Ludu chrześcijańskiego; On stoi u wezgłowia umierających a potem towarzyszy im w drodze do wieczności.

Z tymi właśnie funkcjami złączył się, poczynając od XII wieku jego patronat nad kaplicami cmentarnymi.

W ikonografii przedstawiano go także z wagą w ręku, do odmierzania dobrych uczynków. Już od wczesnych wieków chrześcijaństwa uważany jest za wodza a zarazem pogromiciela zbuntowanych aniołów; tak też przedstawia go najczęściej malarstwo w sztuce ikonograficznej.

KULT świętego Michała Archanioła istniał już w starożytności chrześcijańskiej; świadczy o tym wiele dowodów liturgicznych. Znacznie później pojawił się kult oddawany na Górze Gargano koło Siponte w południowej Italii, gdzie miał się. zjawić św. Michał Archanioł. Cześć ta miała początkowo charakter lokalny, później jednak została rozszerzona na cały Kościół - w dniu 8 maja. Z czasem Jego imię. weszło do liturgii mszalnej, przy poświęceniu kadzidła i w liturgii pogrzebowej.

Święty Michał Archanioł ukazał się także za czasów św. Grzegorza Wielkiego, papieża, w Rzymie podczas procesji przebłagalnej odprawianej na zamku zwanym odtąd Zamkiem Świętego Anioła, i włożył miecz do pochwy na znak, że Bóg odwróci srożący się gniew od ludu rzymskiego. Odtąd dżuma ustała.

Oprócz tego znanych jest jeszcze kilka innych sanktuariów św. Michała w Kościele.

Kościół Rzymski czcił św. Michała zawsze dnia 29 września. W czasie ostatniej reformy Kalendarza Rzymskiego, w tym dniu dołączył Kościół także do czci liturgicznej świętych archaniołów Rafała i Gabriela.

Święty Michał Archanioł czczony jest jako Patron i protektor Kościoła świętego; zwycięski obrońca w walce z szatanem, z jego pokusami i mocami piekielnymi. Kościół Wschodni czci go także jako patrona chorych.

Święty Michał Archanioł jest patronem Austrii i Niemiec, a w Polsce patronem Małopolski i diecezji łomżyńskiej.

Sługa Boży ks. Bronisław Markiewicz pod Jego imieniem założył dwa zgromadzenia zakonne: męski i żeński, którym zlecił wychowanie młodzieży, zwłaszcza opuszczonej i sierot (Księża Michalici i Siostry Michalitki).

IMIĘ - W Polsce pod jego imieniem wybudowano ponad 300 kościołów; Jego imię nosili polscy królowie, biskupi, szlachta i lud. Do ostatnich lat było to imię powszechnie używane. Dzisiaj ponownie imię św. Michała nadaje się coraz cząściej na chrzcie świętym. Od tego imienia wzięło swoją nazwę aż 222 miejscowości w naszej Ojczyźnie.

Kościół ponad 20 osobom tego imienia przyznał chwałę świętych lub błogosławionych, między innymi: Michał de Sanctis (1590-1625), Michał Garicoits (1797-1863), Michał Ghebre (1791-1855) misjonarz, Michał Rua (1837-1910), Michał Franciszek Cordero (1865-1910), Michał Pro (1891-1927).

Modlitwy

Modlitwa do św. Michała ArchaniołaModlitwa do św. Michała Archanioła

Litania do św. Michała ArchaniołaLitania do św. Michała Archanioła

ks. Michał ChorzępaWasze komentarze:
 ego: 18.06.2012, 12:42
 za moich przyjaciół,broń ich od złego,otaczaj opieką i czuwaj nad nimi:) i dzięki za wszystko
 Elżbieta: 16.06.2012, 20:01
 prosze o pokój w ludzkich sercach
 Urszula: 06.06.2012, 18:32
 Witam Cie Swiety Michale Piekny Archaniele, dziekujac Ci za Twa sw opieke i proszac o pomoc ktorej to udzielasz tak chojnie i szczerze z miloscia nieba.
 Romeo: 01.06.2012, 21:05
 Sw michale archaniele, prosze cię byś miał w opiece Moje dzieci abyśmy zawsze bylj razem By nikt i nic nas nie rozdzieljło proszę cie byś hronił nasz dom. Bóg zaplać
 Grażyna: 27.05.2012, 14:30
 Michale Mój mniej NAS w opiece i strzeż ode złego całej mojej rodziny.
 Zofia: 25.05.2012, 05:31
 Święty Michale Archaniele! Tobie polecam sprawę mojego małżeństwa. Niech sprawy toczą się pod Twoją pieczą. Ponieważ małżeństwo jest rozbite na życzenie matki męża oddal zło jakie się z tym wiąże. Uczyń w tej trudnej sprawie wszystko, by ją przebóstwić. Oddal złe emocje ode mnie, od męża, pozwól nadal się kochać i rozwiązać trudności z miłością i po bożemu. Dodaj sił w walce z siłami zła,które ujawniły się przy tej okazji. Sądząc po ludzku nie ma szans, by uratować związek niewaznie zawarty przed Bogiem,jednak uratuj Michale wszystko co dobre w nim było. Zaingeruj między nami,by mozna było zaakceptować Bożą wolę, rozwiąż tą trudną sytuację i oddal cierpienie i upokorzenie z nią związane. Postaram się zrównoważyć przy Twojej opiece,jednak przyprowadź do mnie ludzi,a może nawet mężczyznę,który będzie mógł zawrzeć ze mną małzeństwo sakramentalne, gdyż to obecne jest unieważniane w Kurii Biskupiej. Daj siły do przezycia tych upokorzeń, bądź ze mną teraz i przez czas procesu, nie pozwól na utratę godności, otaczaj anielskimi skrzydłami..
 Urszula: 23.05.2012, 19:56
 Swiety Michale Piekny Archaniele, no coz bylismy na stanowym obiedzie, w marcu, restauracja nie wedlug mej diety i smaku, wiekszosc pracownikow nawet nie przyszla. Nogi krabow ktore sa nie smaczne itp, ciasta jak z super marketu, po prostu zle wybrali ta restauracje. Sw Michale a nastepny obiad byl u wlascicieli na ich posesji, a my musielismy przyniesc swoje potrawy. Za tyle cos my sie napracowali bili rekordy to jeszcze nie zaprosili nas do restauracji . Pracownicy przyjechali siedzieli cala niedziele, a wlasciciele zrobili tylko serdelki i hamburgery. Dom ich jest bardzo okazaly musieli za niego zaplacic co najmniej kilka milionow dolarow. Nie moge narzekac albowiem to oni mnie zatrudnili i wyrwali mnie z utopi. Co to za ludzie trudno powiedziec z tym ze nie sa to katolicy wcale. Swiety Michale Cudowny Archaniele miej mnie pod swoja opieka, albowiem czasy sa ciezkie, rachunki trzeba placic, a prace trzeba trzymac, bonusy i tak wyplacaja a te obiady sa tylko dodatkiem. Wlascicieli przewaznie nie ma w sklepie, podruzuja po wyspach karaibskich albo po ameryce, przywoza nam drobne upominki. To i tak nie jest tak zle, ale oszczednosc widac wszedzie. Swiety Michale Piekny Archaniele powiedz Panu Jezusowi i Maryji ze bardzo ich kocham.
 Elzbieta: 19.05.2012, 20:22
 Święty Michale Archaniele! chroń Janisa i jego dom przed szatanem . Wyzwól go ze złych mocy i otocz go opieką. Amen
 Zofia: 15.05.2012, 20:36
 Swięty Michale Archaniele! zaledwie pół roku byłam żoną,gdyż mąż postanowił rozwieść się ze mną i unieważnić małzeństwo kościelne..tyle miłośći włozyłam w tego mężczyznę,tyle troski, tyle było między nami dobra i teraz muszę zapomnieć o tym czasie życia. Zła kobieta, matka męża postanowiła o naszym rozstaniu,gdyz marzyła o innej kobiecie dla 50-letniego syna a syn jej posłuchał, bo jest od dawna osobą bezwolną..pozwól wybrnąć jak najszybciej z emocji niszczących zdrowie i spokój,pozwól zachować godność, pozwól zapomnieć i spotkac ludzi, którzy pomogą odwrócić uwagę od tego upokorzenia. Michale Archaniele! bądz moim patronem w tej sprawie,niech rzeczy się dzieją wg Bożej woli


 Elżbieta: 08.05.2012, 14:24
 proszę o pokój na świecie
 monika: 16.04.2012, 18:31
 Sw. Michale Archaniele proszę cię o ochronę i opiekę nad całą moją rodzinę a zwłaszcza córeczką Daj mi proszę siłę i odwagę aby nic mnie niezlękło Słuz mi zawsze swa pomocą i moim bliskim
 Ela: 14.04.2012, 04:25
 Sw. Michale Archaniele bron moja rodzine i moich znajomych od wszelkiego zlego.Otaczaj opieka moje mysli,ktore czasami mnie drecza. Pomagaj mi niustannie ,dziekuje za kazda chwile i pomoc w walce ze zlem.
 Ania: 12.04.2012, 23:13
 Swiety Michale Archaniele pomoz mi i wskaz droge, chron cala moja rodzine przed zlem. Pomoz mi znalezc prace i rozwiazac wszystkie zalegle dreczace mnie sprawy, tylko Ty mozesz mna tak pokierowac ze wszystko sie ulozy. Ja sama nie dam rady dlatego Ciebie prosze o pomoc. Badz przy mnie zawsze. Amen.
 Matka : 01.04.2012, 17:15
 Swiety Michale Archaniele prosze o wstawiennictwo u Boga o zdrowie i spokoj dla mnie i moich dzieci by dzieci zdolali mi wybaczyc zwlaszcza corka a dla syna by odnalazl droge do Pana naszego ,spraw bym ich odzyskala a zlo odeszlo na zawsze w zapomnienie !
 Iwona: 28.03.2012, 17:41
 Proszę o opieką nad moją rodzinę Św. Michała Archanioła oraz o prowadzenie mnie w życiu.
 Agnieszka: 26.03.2012, 08:11
 Proszę o modlitwę w intencji mojego małżeństwa, żeby nie doszło do rozwodu, tylko zebysmy wybaczyli sobie wszystko i zeby miłosc odzyła w nas na nowo i zebysmy uwierzyli w to ze moze byc miedzy nami dobrze i mozemy stworzyc pełna milosci rodzine. Zeby ten ogromny kryzys uswiadomił mojejmu mezowi ze mnie kocha i ze mozna wszystko naprawic. Prosze o siłe do zycia
 Urszula: 23.03.2012, 17:14
 Sw Michale Piekny Archaniele dziekuje Ci za Twe serce Swiete i pomoc w kazdej chwili. Pobilismy rekord sprzedazy w lutym i znow idziemy na stanowy obiad w nagrode za takie kolosalne dochody dla wlascicieli tego sklepu. My tez dostalismy bonusy, obliczone wedlug tego kto ile zrobil sprzedazy. Sw Michale dziekuje Ci za Twa opieke nademna i naprawde Twa swieta wole, ktora to prowadzi mnie tak delikatnie, albowiem czlowiek jest tak delikatny i musi miec ochrone pod Twymi skrzydlami i tarcza, ochraniaj od zlego, badz pomoca i sila, dla czlowieka bezbronnego moze zadelikatnego, amen
 Elżbieta: 16.03.2012, 23:00
 Pozwól żyć właściwie i mądrze. Mam nadzieję że odnajdziemy sie....
 Elżbieta: 01.02.2012, 10:06
 Pozwól mi wybaczyć wszystko złe co się stało, innym i sobie samej
 Elżbieta: 25.01.2012, 12:48
 Mimo wszystko proszę abyśmy sie z W. odnależli. Jaka wola Twoja Panie....
[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] (16) [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26]


Autor

Treść

Nowości

św. Jakub z Marchiiśw. Jakub z Marchii

Modlitwa do św. Jakuba z MarchiiModlitwa do św. Jakuba z Marchii

Zmieniły się czasy, ustrój, a wielu ludzi nadal kradnieZmieniły się czasy, ustrój, a wielu ludzi nadal kradnie

Jak rodziła się u Jana Pawła II wizja człowieka?Jak rodziła się u Jana Pawła II wizja człowieka?

Aż po grób może być tylko miłość - nigdy nienawiść!Aż po grób może być tylko miłość - nigdy nienawiść!

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej