Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Michał Archanioł

św. Michał Archanioł

Któż, jak Bóg!

Pismo święte Starego Testamentu mówi o Archaniele Michale jako jednym z najpotężniejszych duchów niebieskich, Wodzu Izraela, który towarzyszy temu ludowi w jego dziejach (Dn 10,13.21; 12,1). Jeszcze więcej o nim mówią starotestamentalne księgi apokryficzne (Księga Henocha, Apokalipsa Barucha, Apokalipsa Mojżesza). Michał w tych księgach występuje jako osoba pierwsza po Bogu. Jest Archaniołem, jednym z czterech najpotężniejszych duchów, księciem aniołów, obdarzonym szczególnym zaufaniem przez Boga i kluczami do nieba. On składa ofiarę na niebieskim ołtarzu Świętego Świętych; jest aniołem sprawiedliwości i sądu, aniołem łaski i zmiłowania, aniołem miłosierdzia Bożego. On wstawia się za Izraelitami, jest ich aniołem.

W Liście św. Judy Apostoła pojawia się jako walczący z szatanem o ciało Mojżesza. W Apokalipsie św. Jana Apostoła ukazany jest jako stojący na czele hufców niebieskich walczących zwycięsko z szatanem i jego zwolennikami.

We wczesnochrześcijańskim piśmiennictwie (Tertulian, Orygenes, Hermas, Didymus) uchodzi za Księcia Aniołów; Archanioła, któremu Bóg powierza zadania wymagające szczególnej siły. On wstawia się za ludźmi przed Bogiem; jest aniołem Ludu chrześcijańskiego; On stoi u wezgłowia umierających a potem towarzyszy im w drodze do wieczności.

Z tymi właśnie funkcjami złączył się, poczynając od XII wieku jego patronat nad kaplicami cmentarnymi.

W ikonografii przedstawiano go także z wagą w ręku, do odmierzania dobrych uczynków. Już od wczesnych wieków chrześcijaństwa uważany jest za wodza a zarazem pogromiciela zbuntowanych aniołów; tak też przedstawia go najczęściej malarstwo w sztuce ikonograficznej.

KULT świętego Michała Archanioła istniał już w starożytności chrześcijańskiej; świadczy o tym wiele dowodów liturgicznych. Znacznie później pojawił się kult oddawany na Górze Gargano koło Siponte w południowej Italii, gdzie miał się. zjawić św. Michał Archanioł. Cześć ta miała początkowo charakter lokalny, później jednak została rozszerzona na cały Kościół - w dniu 8 maja. Z czasem Jego imię. weszło do liturgii mszalnej, przy poświęceniu kadzidła i w liturgii pogrzebowej.

Święty Michał Archanioł ukazał się także za czasów św. Grzegorza Wielkiego, papieża, w Rzymie podczas procesji przebłagalnej odprawianej na zamku zwanym odtąd Zamkiem Świętego Anioła, i włożył miecz do pochwy na znak, że Bóg odwróci srożący się gniew od ludu rzymskiego. Odtąd dżuma ustała.

Oprócz tego znanych jest jeszcze kilka innych sanktuariów św. Michała w Kościele.

Kościół Rzymski czcił św. Michała zawsze dnia 29 września. W czasie ostatniej reformy Kalendarza Rzymskiego, w tym dniu dołączył Kościół także do czci liturgicznej świętych archaniołów Rafała i Gabriela.

Święty Michał Archanioł czczony jest jako Patron i protektor Kościoła świętego; zwycięski obrońca w walce z szatanem, z jego pokusami i mocami piekielnymi. Kościół Wschodni czci go także jako patrona chorych.

Święty Michał Archanioł jest patronem Austrii i Niemiec, a w Polsce patronem Małopolski i diecezji łomżyńskiej.

Błogosławiony ks. Bronisław Markiewicz pod Jego imieniem założył dwa zgromadzenia zakonne: męski i żeński, którym zlecił wychowanie młodzieży, zwłaszcza opuszczonej i sierot (Księża Michalici i Siostry Michalitki).

IMIĘ - W Polsce pod jego imieniem wybudowano ponad 300 kościołów; Jego imię nosili polscy królowie, biskupi, szlachta i lud. Do ostatnich lat było to imię powszechnie używane. Dzisiaj ponownie imię św. Michała nadaje się coraz cząściej na chrzcie świętym. Od tego imienia wzięło swoją nazwę aż 222 miejscowości w naszej Ojczyźnie.

Kościół ponad 20 osobom tego imienia przyznał chwałę świętych lub błogosławionych, między innymi: Michał de Sanctis (1590-1625), Michał Garicoits (1797-1863), Michał Ghebre (1791-1855) misjonarz, Michał Rua (1837-1910), Michał Franciszek Cordero (1865-1910), Michał Pro (1891-1927).

Modlitwy

Modlitwa do św. Michała ArchaniołaModlitwa do św. Michała Archanioła

Litania do św. Michała ArchaniołaLitania do św. Michała Archanioła

Koronka do św. Michała Archanioła i 9 chórów anielskichKoronka do św. Michała Archanioła i 9 chórów anielskich

Poświęcenie się św. Michałowi ArchaniołowiPoświęcenie się św. Michałowi Archaniołowi

Akt oddania się św. Michałowi ArchaniołowiAkt oddania się św. Michałowi Archaniołowi

Koronka do św. Michała Archanioła - Koronka AnielskaKoronka do św. Michała Archanioła - Koronka Anielska

ks. Michał ChorzępaWasze komentarze:
 Dorota: 29.07.2012, 14:13
 Od tak bardzo dawna, proszę Ciebie, wierząc w Twoją moc, że dasz mi milość, że resztę życia spędzę z kochającym człowiekiem. Błagam wsłuchaj mojej prośby, bo samotność zabije mnie. Klękam przed Tobą ARCHANIELE MICHALE, ręce składam do modlitwy i błagam, blagam, blagam o miłość. Wem, wierzę, że w końcu usłyszysz moje blaganie.
 Katarzyna: 26.07.2012, 22:17
 Archaniele Michale, Aniele miłosierdzia Bożego i patronie chorych! Proszę Cię o wstawiennictwo u Bożego tronu za Elą, by przezwyciężyła chorobę i miała szansę życia doczesnego; by mogła wychować syna, który tak bardzo jej potrzebuje. Proszę Cię też o wsparcie w walce ze złem. Bądź przy nas zawsze i szczęśliwie zaprowadź nas do Bożego domu, gdy przyjdzie na nas czas. Dziękuję za wszystko, co już spotkało nas w życiu i proszę, kieruj nami, byśmy nikogo nie skrzywdziły.
 Zofia: 26.07.2012, 17:45
 Michale Archaniele! niestety jak przypuszczałam mężczyzna, który podjał myśl stworzenia ze mną poważnego związku jest do niego niezdolny. Przyzwyczajenia samotnego życia uniemożliwiły nam kontakt. Powstała jednak między nami więź wartościowa dla obu stron. Pozwól nam obojgu skorzystać ze znajomości, tak by nie stracić się z oczu,a jednoczesnie zbudować wartościową dla obojga relację...jesteśmy singlami, tak trudno życ samotnie..pobłogosław nam, bo wnet zapomnimy o sobie, a tak dobre wrazenie wywarliśmy na sobie...
 Ola: 25.07.2012, 11:34
 Swiety Michale Archaniele dziekuje Ci za opieke nad moim synkiem. Wiem, ze to Ty uratowales mu zycie i ochroniles przez fatalnymi skutkami wypadku. Bardzo Ci dziekuje! Prosze miej nas w swojej opiece!
 Gość: 17.07.2012, 20:23
 Proszę o modlitwę za sędzię Katarzynę T., która działa w zmowie, ustawia wyroki i łamie prawo. Proszę Panie uwolnij z sideł szatana ją, oraz zakulisowych Manipulatorów, odbierz im ochronę i Moc Złego i jeśli jest to zgodne z Twoją wolą Panie to proszę o ich nawrócenie słowami psalmu 109 werset 1 do 8, 11, 12, 16-20, 27, 30,31. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen. Ufnie zwracam się do Miłosierdzia Bożego o udzielenie dla ofiar łask ponad życzenie. Bóg zapłać za modlitwę
 agnieszka: 12.07.2012, 17:12
 Św Michale Archaniele proszę Cie całym sercem o pomoc na niedzielnej obronie pracy magisterskiej, pomóż mi sie dobrze przygotować, napełnij mnie spokojem abym nie denerwowała się i umiała się wyciszyć, amen
 Zofia: 07.07.2012, 11:54
 Michale Archaniele! dwa tygodnie temu pojawił się przy mnie czlowiek, który zaainteresował się moją osobą powaznie..jest kawalerem, który chciałby mieć żonę i zawarty z nia sakramentalny związek. Az trudno uwierzyć, że wysłuchałes mojej prosby, gdyż obawy jakie zywię w związku z trudnościami na jakie napotykaja w związkach ludzie nienajmłodsi mogą sprawić, ze nie okazemy się dla siebie odpowiedni. Proszę z całą mocą, wygnaj z mojego serca strach, obawy, choroby z ciała, pozwól cieszyc się nową, wartosciową znajomoscią i blogosław bym zaakceptowała to co zaproponuje w tej sprawie Opatrzność!
 Edyta: 18.06.2012, 13:11
 Święty Archaniele Michale dziękuję za wszystkie otrzymane za Twoim pośrednictwem łaski i za to, że Jesteś przyjacielem. Otaczaj opieką moje dzieci, aby zawsze kroczyły ścieżkami wyznaczonymi przez Pana Boga i w przyszłości wyrosły na mądrych ludzi. Wspieraj mojego męża, aby był dobrym ojcem, mężem, aby nas kochał całym sercem . A mnie pomagaj być lepszą żoną, mamą, córką i przyjacielem dla ludzi, których spotykam na swojej drodze. Pomóż mi osiągnąć sukces zawodowy, aby zapewnić mojej rodzinie dobrobyt i spełnić marzenie -wybudować dom.Proszę chroń nas nieustannie od złego i wspieraj w codziennym życiu. Bóg zapłać.
 ego: 18.06.2012, 12:42
 za moich przyjaciół,broń ich od złego,otaczaj opieką i czuwaj nad nimi:) i dzięki za wszystko


 Elżbieta: 16.06.2012, 20:01
 prosze o pokój w ludzkich sercach
 Urszula: 06.06.2012, 18:32
 Witam Cie Swiety Michale Piekny Archaniele, dziekujac Ci za Twa sw opieke i proszac o pomoc ktorej to udzielasz tak chojnie i szczerze z miloscia nieba.
 Romeo: 01.06.2012, 21:05
 Sw michale archaniele, prosze cię byś miał w opiece Moje dzieci abyśmy zawsze bylj razem By nikt i nic nas nie rozdzieljło proszę cie byś hronił nasz dom. Bóg zaplać
 Grażyna: 27.05.2012, 14:30
 Michale Mój mniej NAS w opiece i strzeż ode złego całej mojej rodziny.
 Zofia: 25.05.2012, 05:31
 Święty Michale Archaniele! Tobie polecam sprawę mojego małżeństwa. Niech sprawy toczą się pod Twoją pieczą. Ponieważ małżeństwo jest rozbite na życzenie matki męża oddal zło jakie się z tym wiąże. Uczyń w tej trudnej sprawie wszystko, by ją przebóstwić. Oddal złe emocje ode mnie, od męża, pozwól nadal się kochać i rozwiązać trudności z miłością i po bożemu. Dodaj sił w walce z siłami zła,które ujawniły się przy tej okazji. Sądząc po ludzku nie ma szans, by uratować związek niewaznie zawarty przed Bogiem,jednak uratuj Michale wszystko co dobre w nim było. Zaingeruj między nami,by mozna było zaakceptować Bożą wolę, rozwiąż tą trudną sytuację i oddal cierpienie i upokorzenie z nią związane. Postaram się zrównoważyć przy Twojej opiece,jednak przyprowadź do mnie ludzi,a może nawet mężczyznę,który będzie mógł zawrzeć ze mną małzeństwo sakramentalne, gdyż to obecne jest unieważniane w Kurii Biskupiej. Daj siły do przezycia tych upokorzeń, bądź ze mną teraz i przez czas procesu, nie pozwól na utratę godności, otaczaj anielskimi skrzydłami..
 Urszula: 23.05.2012, 19:56
 Swiety Michale Piekny Archaniele, no coz bylismy na stanowym obiedzie, w marcu, restauracja nie wedlug mej diety i smaku, wiekszosc pracownikow nawet nie przyszla. Nogi krabow ktore sa nie smaczne itp, ciasta jak z super marketu, po prostu zle wybrali ta restauracje. Sw Michale a nastepny obiad byl u wlascicieli na ich posesji, a my musielismy przyniesc swoje potrawy. Za tyle cos my sie napracowali bili rekordy to jeszcze nie zaprosili nas do restauracji . Pracownicy przyjechali siedzieli cala niedziele, a wlasciciele zrobili tylko serdelki i hamburgery. Dom ich jest bardzo okazaly musieli za niego zaplacic co najmniej kilka milionow dolarow. Nie moge narzekac albowiem to oni mnie zatrudnili i wyrwali mnie z utopi. Co to za ludzie trudno powiedziec z tym ze nie sa to katolicy wcale. Swiety Michale Cudowny Archaniele miej mnie pod swoja opieka, albowiem czasy sa ciezkie, rachunki trzeba placic, a prace trzeba trzymac, bonusy i tak wyplacaja a te obiady sa tylko dodatkiem. Wlascicieli przewaznie nie ma w sklepie, podruzuja po wyspach karaibskich albo po ameryce, przywoza nam drobne upominki. To i tak nie jest tak zle, ale oszczednosc widac wszedzie. Swiety Michale Piekny Archaniele powiedz Panu Jezusowi i Maryji ze bardzo ich kocham.
 Elzbieta: 19.05.2012, 20:22
 Święty Michale Archaniele! chroń Janisa i jego dom przed szatanem . Wyzwól go ze złych mocy i otocz go opieką. Amen
 Zofia: 15.05.2012, 20:36
 Swięty Michale Archaniele! zaledwie pół roku byłam żoną,gdyż mąż postanowił rozwieść się ze mną i unieważnić małzeństwo kościelne..tyle miłośći włozyłam w tego mężczyznę,tyle troski, tyle było między nami dobra i teraz muszę zapomnieć o tym czasie życia. Zła kobieta, matka męża postanowiła o naszym rozstaniu,gdyz marzyła o innej kobiecie dla 50-letniego syna a syn jej posłuchał, bo jest od dawna osobą bezwolną..pozwól wybrnąć jak najszybciej z emocji niszczących zdrowie i spokój,pozwól zachować godność, pozwól zapomnieć i spotkac ludzi, którzy pomogą odwrócić uwagę od tego upokorzenia. Michale Archaniele! bądz moim patronem w tej sprawie,niech rzeczy się dzieją wg Bożej woli
 Elżbieta: 08.05.2012, 14:24
 proszę o pokój na świecie
 monika: 16.04.2012, 18:31
 Sw. Michale Archaniele proszę cię o ochronę i opiekę nad całą moją rodzinę a zwłaszcza córeczką Daj mi proszę siłę i odwagę aby nic mnie niezlękło Słuz mi zawsze swa pomocą i moim bliskim
 Ela: 14.04.2012, 04:25
 Sw. Michale Archaniele bron moja rodzine i moich znajomych od wszelkiego zlego.Otaczaj opieka moje mysli,ktore czasami mnie drecza. Pomagaj mi niustannie ,dziekuje za kazda chwile i pomoc w walce ze zlem.
[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] (16) [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26]


Autor

Treść

Nowości

św. Piotr Damianiśw. Piotr Damiani

Modlitwa do św. Piotra DamianiegoModlitwa do św. Piotra Damianiego

Modlitwa do św. Roberta SouthwellaModlitwa do św. św. Roberta Southwella

Urzędnik źle mnie potraktował. Opuściłem urząd wściekły i rozgoryczonyUrzędnik źle mnie potraktował. Opuściłem urząd wściekły i rozgoryczony

Odnalazła się Arka Przymierza (Ap 11,19)Odnalazła się Arka Przymierza (Ap 11,19)

Choroba nie wybieraChoroba nie wybiera

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej