Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Michał Archanioł

św. Michał Archanioł

Któż, jak Bóg!

Pismo święte Starego Testamentu mówi o Archaniele Michale jako jednym z najpotężniejszych duchów niebieskich, Wodzu Izraela, który towarzyszy temu ludowi w jego dziejach (Dn 10,13.21; 12,1). Jeszcze więcej o nim mówią starotestamentalne księgi apokryficzne (Księga Henocha, Apokalipsa Barucha, Apokalipsa Mojżesza). Michał w tych księgach występuje jako osoba pierwsza po Bogu. Jest Archaniołem, jednym z czterech najpotężniejszych duchów, księciem aniołów, obdarzonym szczególnym zaufaniem przez Boga i kluczami do nieba. On składa ofiarę na niebieskim ołtarzu Świętego Świętych; jest aniołem sprawiedliwości i sądu, aniołem łaski i zmiłowania, aniołem miłosierdzia Bożego. On wstawia się za Izraelitami, jest ich aniołem.

W Liście św. Judy Apostoła pojawia się jako walczący z szatanem o ciało Mojżesza. W Apokalipsie św. Jana Apostoła ukazany jest jako stojący na czele hufców niebieskich walczących zwycięsko z szatanem i jego zwolennikami.

We wczesnochrześcijańskim piśmiennictwie (Tertulian, Orygenes, Hermas, Didymus) uchodzi za Księcia Aniołów; Archanioła, któremu Bóg powierza zadania wymagające szczególnej siły. On wstawia się za ludźmi przed Bogiem; jest aniołem Ludu chrześcijańskiego; On stoi u wezgłowia umierających a potem towarzyszy im w drodze do wieczności.

Z tymi właśnie funkcjami złączył się, poczynając od XII wieku jego patronat nad kaplicami cmentarnymi.

W ikonografii przedstawiano go także z wagą w ręku, do odmierzania dobrych uczynków. Już od wczesnych wieków chrześcijaństwa uważany jest za wodza a zarazem pogromiciela zbuntowanych aniołów; tak też przedstawia go najczęściej malarstwo w sztuce ikonograficznej.

KULT świętego Michała Archanioła istniał już w starożytności chrześcijańskiej; świadczy o tym wiele dowodów liturgicznych. Znacznie później pojawił się kult oddawany na Górze Gargano koło Siponte w południowej Italii, gdzie miał się. zjawić św. Michał Archanioł. Cześć ta miała początkowo charakter lokalny, później jednak została rozszerzona na cały Kościół - w dniu 8 maja. Z czasem Jego imię. weszło do liturgii mszalnej, przy poświęceniu kadzidła i w liturgii pogrzebowej.

Święty Michał Archanioł ukazał się także za czasów św. Grzegorza Wielkiego, papieża, w Rzymie podczas procesji przebłagalnej odprawianej na zamku zwanym odtąd Zamkiem Świętego Anioła, i włożył miecz do pochwy na znak, że Bóg odwróci srożący się gniew od ludu rzymskiego. Odtąd dżuma ustała.

Oprócz tego znanych jest jeszcze kilka innych sanktuariów św. Michała w Kościele.

Kościół Rzymski czcił św. Michała zawsze dnia 29 września. W czasie ostatniej reformy Kalendarza Rzymskiego, w tym dniu dołączył Kościół także do czci liturgicznej świętych archaniołów Rafała i Gabriela.

Święty Michał Archanioł czczony jest jako Patron i protektor Kościoła świętego; zwycięski obrońca w walce z szatanem, z jego pokusami i mocami piekielnymi. Kościół Wschodni czci go także jako patrona chorych.

Święty Michał Archanioł jest patronem Austrii i Niemiec, a w Polsce patronem Małopolski i diecezji łomżyńskiej.

Sługa Boży ks. Bronisław Markiewicz pod Jego imieniem założył dwa zgromadzenia zakonne: męski i żeński, którym zlecił wychowanie młodzieży, zwłaszcza opuszczonej i sierot (Księża Michalici i Siostry Michalitki).

IMIĘ - W Polsce pod jego imieniem wybudowano ponad 300 kościołów; Jego imię nosili polscy królowie, biskupi, szlachta i lud. Do ostatnich lat było to imię powszechnie używane. Dzisiaj ponownie imię św. Michała nadaje się coraz cząściej na chrzcie świętym. Od tego imienia wzięło swoją nazwę aż 222 miejscowości w naszej Ojczyźnie.

Kościół ponad 20 osobom tego imienia przyznał chwałę świętych lub błogosławionych, między innymi: Michał de Sanctis (1590-1625), Michał Garicoits (1797-1863), Michał Ghebre (1791-1855) misjonarz, Michał Rua (1837-1910), Michał Franciszek Cordero (1865-1910), Michał Pro (1891-1927).

ks. Michał Chorzępa


   

Wasze komentarze:
 Zofia: 25.05.2012, 05:31
 Święty Michale Archaniele! Tobie polecam sprawę mojego małżeństwa. Niech sprawy toczą się pod Twoją pieczą. Ponieważ małżeństwo jest rozbite na życzenie matki męża oddal zło jakie się z tym wiąże. Uczyń w tej trudnej sprawie wszystko, by ją przebóstwić. Oddal złe emocje ode mnie, od męża, pozwól nadal się kochać i rozwiązać trudności z miłością i po bożemu. Dodaj sił w walce z siłami zła,które ujawniły się przy tej okazji. Sądząc po ludzku nie ma szans, by uratować związek niewaznie zawarty przed Bogiem,jednak uratuj Michale wszystko co dobre w nim było. Zaingeruj między nami,by mozna było zaakceptować Bożą wolę, rozwiąż tą trudną sytuację i oddal cierpienie i upokorzenie z nią związane. Postaram się zrównoważyć przy Twojej opiece,jednak przyprowadź do mnie ludzi,a może nawet mężczyznę,który będzie mógł zawrzeć ze mną małzeństwo sakramentalne, gdyż to obecne jest unieważniane w Kurii Biskupiej. Daj siły do przezycia tych upokorzeń, bądź ze mną teraz i przez czas procesu, nie pozwól na utratę godności, otaczaj anielskimi skrzydłami..
 Urszula: 23.05.2012, 19:56
 Swiety Michale Piekny Archaniele, no coz bylismy na stanowym obiedzie, w marcu, restauracja nie wedlug mej diety i smaku, wiekszosc pracownikow nawet nie przyszla. Nogi krabow ktore sa nie smaczne itp, ciasta jak z super marketu, po prostu zle wybrali ta restauracje. Sw Michale a nastepny obiad byl u wlascicieli na ich posesji, a my musielismy przyniesc swoje potrawy. Za tyle cos my sie napracowali bili rekordy to jeszcze nie zaprosili nas do restauracji . Pracownicy przyjechali siedzieli cala niedziele, a wlasciciele zrobili tylko serdelki i hamburgery. Dom ich jest bardzo okazaly musieli za niego zaplacic co najmniej kilka milionow dolarow. Nie moge narzekac albowiem to oni mnie zatrudnili i wyrwali mnie z utopi. Co to za ludzie trudno powiedziec z tym ze nie sa to katolicy wcale. Swiety Michale Cudowny Archaniele miej mnie pod swoja opieka, albowiem czasy sa ciezkie, rachunki trzeba placic, a prace trzeba trzymac, bonusy i tak wyplacaja a te obiady sa tylko dodatkiem. Wlascicieli przewaznie nie ma w sklepie, podruzuja po wyspach karaibskich albo po ameryce, przywoza nam drobne upominki. To i tak nie jest tak zle, ale oszczednosc widac wszedzie. Swiety Michale Piekny Archaniele powiedz Panu Jezusowi i Maryji ze bardzo ich kocham.
 Elzbieta: 19.05.2012, 20:22
 Święty Michale Archaniele! chroń Janisa i jego dom przed szatanem . Wyzwól go ze złych mocy i otocz go opieką. Amen
 Zofia: 15.05.2012, 20:36
 Swięty Michale Archaniele! zaledwie pół roku byłam żoną,gdyż mąż postanowił rozwieść się ze mną i unieważnić małzeństwo kościelne..tyle miłośći włozyłam w tego mężczyznę,tyle troski, tyle było między nami dobra i teraz muszę zapomnieć o tym czasie życia. Zła kobieta, matka męża postanowiła o naszym rozstaniu,gdyz marzyła o innej kobiecie dla 50-letniego syna a syn jej posłuchał, bo jest od dawna osobą bezwolną..pozwól wybrnąć jak najszybciej z emocji niszczących zdrowie i spokój,pozwól zachować godność, pozwól zapomnieć i spotkac ludzi, którzy pomogą odwrócić uwagę od tego upokorzenia. Michale Archaniele! bądz moim patronem w tej sprawie,niech rzeczy się dzieją wg Bożej woli
 Elżbieta: 08.05.2012, 14:24
 proszę o pokój na świecie
 monika: 16.04.2012, 18:31
 Sw. Michale Archaniele proszę cię o ochronę i opiekę nad całą moją rodzinę a zwłaszcza córeczką Daj mi proszę siłę i odwagę aby nic mnie niezlękło Słuz mi zawsze swa pomocą i moim bliskim
 Ela: 14.04.2012, 04:25
 Sw. Michale Archaniele bron moja rodzine i moich znajomych od wszelkiego zlego.Otaczaj opieka moje mysli,ktore czasami mnie drecza. Pomagaj mi niustannie ,dziekuje za kazda chwile i pomoc w walce ze zlem.
 Ania: 12.04.2012, 23:13
 Swiety Michale Archaniele pomoz mi i wskaz droge, chron cala moja rodzine przed zlem. Pomoz mi znalezc prace i rozwiazac wszystkie zalegle dreczace mnie sprawy, tylko Ty mozesz mna tak pokierowac ze wszystko sie ulozy. Ja sama nie dam rady dlatego Ciebie prosze o pomoc. Badz przy mnie zawsze. Amen.
 Matka : 01.04.2012, 17:15
 Swiety Michale Archaniele prosze o wstawiennictwo u Boga o zdrowie i spokoj dla mnie i moich dzieci by dzieci zdolali mi wybaczyc zwlaszcza corka a dla syna by odnalazl droge do Pana naszego ,spraw bym ich odzyskala a zlo odeszlo na zawsze w zapomnienie !


 Iwona: 28.03.2012, 17:41
 Proszę o opieką nad moją rodzinę Św. Michała Archanioła oraz o prowadzenie mnie w życiu.
 Agnieszka: 26.03.2012, 08:11
 Proszę o modlitwę w intencji mojego małżeństwa, żeby nie doszło do rozwodu, tylko zebysmy wybaczyli sobie wszystko i zeby miłosc odzyła w nas na nowo i zebysmy uwierzyli w to ze moze byc miedzy nami dobrze i mozemy stworzyc pełna milosci rodzine. Zeby ten ogromny kryzys uswiadomił mojejmu mezowi ze mnie kocha i ze mozna wszystko naprawic. Prosze o siłe do zycia
 Urszula: 23.03.2012, 17:14
 Sw Michale Piekny Archaniele dziekuje Ci za Twe serce Swiete i pomoc w kazdej chwili. Pobilismy rekord sprzedazy w lutym i znow idziemy na stanowy obiad w nagrode za takie kolosalne dochody dla wlascicieli tego sklepu. My tez dostalismy bonusy, obliczone wedlug tego kto ile zrobil sprzedazy. Sw Michale dziekuje Ci za Twa opieke nademna i naprawde Twa swieta wole, ktora to prowadzi mnie tak delikatnie, albowiem czlowiek jest tak delikatny i musi miec ochrone pod Twymi skrzydlami i tarcza, ochraniaj od zlego, badz pomoca i sila, dla czlowieka bezbronnego moze zadelikatnego, amen
 Elżbieta: 16.03.2012, 23:00
 Pozwól żyć właściwie i mądrze. Mam nadzieję że odnajdziemy sie....
 Elżbieta: 01.02.2012, 10:06
 Pozwól mi wybaczyć wszystko złe co się stało, innym i sobie samej
 Elżbieta: 25.01.2012, 12:48
 Mimo wszystko proszę abyśmy sie z W. odnależli. Jaka wola Twoja Panie....
 Ty wiesz: 19.01.2012, 18:49
 Święty Michale Archaniele, ja w swej niedoskonałości nie wiem co się dzieje i co jest w danej chwili dobre, ale zwracam się do Ciebie z gorącą prośbą o ratunek dla Emila jeśli nie jest jeszcze za późno. Ratuj go przez wzgląd na Najświętsze Imię Jezusa, wiem że jesteś Naszym Przyjacielem, ratuj Go przez wzgląd na moją ikonę i całe dobro jakiego w życiu dokonał i przez wzgląd na Boże Miłosierdzie, Amen PS. Dzięki, że Jesteś, św. Michale
 Anna Agata: 07.01.2012, 16:49
 Prosze o opieke i prowadzenie dla mojego rodzenstwa moich braci i siostry oraz ich rodzin i bliskich. Prosze o blogoslawienstwo i wstawiennictwo dla czlonkow mojej i mojego meza rodziny.
 Urszula: 04.01.2012, 17:54
 Sw Michale Piekny Archaniele, stap z niebios, uczyn ta prace lekka i zycie swiete. Pozwol uzywac oczu rak i umyslu jak najlepiej. Walcz z lenistwem, i pozwol byc energiczna, i dokladna. Dziekuje za Twa pomoc i opieke w kazdej chwili.
 conieczka: 30.12.2011, 20:35
 Archaniele Boży MICHALE poprowadź mojego Mateuszka prostą drogą do jego Mamy, bo zły trzyma to dziecko w niewoli.Dziękuję Ci Wodzu Zastępów Niebieskich.
 Elżbieta: 28.12.2011, 09:04
 Dziękuję za wszystko, ale pozwól mieć siły, żeby temu stawić czoła. Czy odnajdziemy się jeszcze?
[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] (16) [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26]


Autor

Treść

Nowości

Modlitwa do św. WawrzyńcaModlitwa do św. Wawrzyńca

Litania do św. WawrzyńcaLitania do św. Wawrzyńca

Duch czasów ostatecznychDuch czasów ostatecznych

Bóg jest wszechmocny, ale lepiej od nas wie, co dla nas najlepszeBóg jest wszechmocny, ale lepiej od nas wie, co dla nas najlepsze

Treść orędzia fatimskiego: Znana i nieznanaTreść orędzia fatimskiego: Znana i nieznana

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej