Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Michał Archanioł

św. Michał Archanioł

Któż, jak Bóg!

Pismo święte Starego Testamentu mówi o Archaniele Michale jako jednym z najpotężniejszych duchów niebieskich, Wodzu Izraela, który towarzyszy temu ludowi w jego dziejach (Dn 10,13.21; 12,1). Jeszcze więcej o nim mówią starotestamentalne księgi apokryficzne (Księga Henocha, Apokalipsa Barucha, Apokalipsa Mojżesza). Michał w tych księgach występuje jako osoba pierwsza po Bogu. Jest Archaniołem, jednym z czterech najpotężniejszych duchów, księciem aniołów, obdarzonym szczególnym zaufaniem przez Boga i kluczami do nieba. On składa ofiarę na niebieskim ołtarzu Świętego Świętych; jest aniołem sprawiedliwości i sądu, aniołem łaski i zmiłowania, aniołem miłosierdzia Bożego. On wstawia się za Izraelitami, jest ich aniołem.

W Liście św. Judy Apostoła pojawia się jako walczący z szatanem o ciało Mojżesza. W Apokalipsie św. Jana Apostoła ukazany jest jako stojący na czele hufców niebieskich walczących zwycięsko z szatanem i jego zwolennikami.

We wczesnochrześcijańskim piśmiennictwie (Tertulian, Orygenes, Hermas, Didymus) uchodzi za Księcia Aniołów; Archanioła, któremu Bóg powierza zadania wymagające szczególnej siły. On wstawia się za ludźmi przed Bogiem; jest aniołem Ludu chrześcijańskiego; On stoi u wezgłowia umierających a potem towarzyszy im w drodze do wieczności.

Z tymi właśnie funkcjami złączył się, poczynając od XII wieku jego patronat nad kaplicami cmentarnymi.

W ikonografii przedstawiano go także z wagą w ręku, do odmierzania dobrych uczynków. Już od wczesnych wieków chrześcijaństwa uważany jest za wodza a zarazem pogromiciela zbuntowanych aniołów; tak też przedstawia go najczęściej malarstwo w sztuce ikonograficznej.

KULT świętego Michała Archanioła istniał już w starożytności chrześcijańskiej; świadczy o tym wiele dowodów liturgicznych. Znacznie później pojawił się kult oddawany na Górze Gargano koło Siponte w południowej Italii, gdzie miał się. zjawić św. Michał Archanioł. Cześć ta miała początkowo charakter lokalny, później jednak została rozszerzona na cały Kościół - w dniu 8 maja. Z czasem Jego imię. weszło do liturgii mszalnej, przy poświęceniu kadzidła i w liturgii pogrzebowej.

Święty Michał Archanioł ukazał się także za czasów św. Grzegorza Wielkiego, papieża, w Rzymie podczas procesji przebłagalnej odprawianej na zamku zwanym odtąd Zamkiem Świętego Anioła, i włożył miecz do pochwy na znak, że Bóg odwróci srożący się gniew od ludu rzymskiego. Odtąd dżuma ustała.

Oprócz tego znanych jest jeszcze kilka innych sanktuariów św. Michała w Kościele.

Kościół Rzymski czcił św. Michała zawsze dnia 29 września. W czasie ostatniej reformy Kalendarza Rzymskiego, w tym dniu dołączył Kościół także do czci liturgicznej świętych archaniołów Rafała i Gabriela.

Święty Michał Archanioł czczony jest jako Patron i protektor Kościoła świętego; zwycięski obrońca w walce z szatanem, z jego pokusami i mocami piekielnymi. Kościół Wschodni czci go także jako patrona chorych.

Święty Michał Archanioł jest patronem Austrii i Niemiec, a w Polsce patronem Małopolski i diecezji łomżyńskiej.

Sługa Boży ks. Bronisław Markiewicz pod Jego imieniem założył dwa zgromadzenia zakonne: męski i żeński, którym zlecił wychowanie młodzieży, zwłaszcza opuszczonej i sierot (Księża Michalici i Siostry Michalitki).

IMIĘ - W Polsce pod jego imieniem wybudowano ponad 300 kościołów; Jego imię nosili polscy królowie, biskupi, szlachta i lud. Do ostatnich lat było to imię powszechnie używane. Dzisiaj ponownie imię św. Michała nadaje się coraz cząściej na chrzcie świętym. Od tego imienia wzięło swoją nazwę aż 222 miejscowości w naszej Ojczyźnie.

Kościół ponad 20 osobom tego imienia przyznał chwałę świętych lub błogosławionych, między innymi: Michał de Sanctis (1590-1625), Michał Garicoits (1797-1863), Michał Ghebre (1791-1855) misjonarz, Michał Rua (1837-1910), Michał Franciszek Cordero (1865-1910), Michał Pro (1891-1927).

ks. Michał Chorzępa


   

Wasze komentarze:
 ela: 19.12.2014, 12:07
 Święty Michale Archaniele uwolnij mego syna z opętania. Chroń go od złych mocy. Ratuj jego duszę
 teresa: 01.11.2014, 20:12
 Św Michale Archaniele broń mnie i moją rodzinę w walce ze złem i prowadz nas do naszego Pana abyśmy nie zbłądzili. Wyrzuć wszelkie zło które nas zniewala
 teresa: 01.11.2014, 10:54
 Św Michale Archaniele broń mnie i moją rodzinę w walce ze złem i prowadz nas do naszego Pana abyśmy nie zbłądzili. Wyrzuć wszelkie zło które nas zniewala
 MMK: 18.10.2014, 13:17
 michale archaniole prosze cię żebyś pomagał walczyć mi ze złem
 kamil: 07.10.2014, 15:17
 oooooo ale komentarze
 Anna: 29.09.2014, 23:00
 Moj ukochany Patronie w dniu Twojego Swieta prosze o deszcz lask nad nasza rodzina. Prosze o prace, zdrowie dla dzieci I uleczenie oczu dla Leo.Dzieki za opieke.
 Paweł: 29.09.2014, 22:21
 Święty Michale Archaniele! W dniu Twojego święta zdawałem bardzo ważny egzamin, który decydował o mojej przyszłości. Dzięki Twojej opiece, której dzisiaj rano się zawierzyłem Bóg wysłuchał mego nędznego wołania. Od dziś każdego dnia będę starał się powierzać się Twojej opiece, aby być czystym i wolnym od zasadzek szatańskich, bo wiem, że jedynie w Bogu spokój znajduje dusza ma.
 justyna: 29.09.2014, 22:04
 Święty Archaniele Michale proszę Cię o ochronę dla mnie i moich bliskich przed złem. Proszę Cię o dobrego i odpowiedzialnego męża kochanego przeze mnie i kochajacego mnie.
 justyna: 28.09.2014, 14:12
 Święty Michale Archaniele błagam Cie uwolnij mnie od zlego psychopaty marka sz. przesladowcy ktory podstepnie rujnuje mnie i moje zycie.Blagam Zabierz To straszne zlo ode mnie.Pomoz mi i wysluchaj mnie.Chron mnie i moich bliskich przed zlem.


 Maria: 10.08.2014, 19:03
 Święty Michale Archaniele bardzo dziękuje za opiekę nad nami i prosze cię bardzo o modlitwę do Pana Boga aby synowie wyszli z nałogów dostali pracę ,opiekuj się naszą rodziną.
 Maria: 10.08.2014, 18:58
 Święty Michale Archaniele bardzo dziękuje za opiekę nad nami i prosze cię bardzo o modlitwę do Pana Boga aby synowie wyszli z nałogów dostali pracę
 Pawel: 12.07.2014, 22:13
 Święty Michale Archaniele proszę Ciebie o opiekę nade mną i moją rodziną,otocz nas swoim ochronnym światłem dopomóż nam w naszych codziennych problemach.Nie zapominaj o nas .Dziękuję za otrzymane łaski.
 Pawel: 12.07.2014, 22:12
 Święty Michale Archaniele proszę Ciebie o opiekę nade mną i moją rodziną,otocz nas swoim ochronnym światłem dopomóż nam w naszych codziennych problemach.Nie zapominaj o nas .Dziękuję za otrzymane łaski.
 Kochająca mama.: 21.06.2014, 21:26
 Święty Michale Archaniele błagam o zdrowie mojej ukochanej córeczki i jej dziecka, otaczaj ich zawsze i wszędzie swoim ochronnym światłem, błagam o wiarę w Boga Ojca Wszechmogącego dla nich. Odpędź od niej złe duchy, szatana które źle wpływają na jej życiowe decyzje. Uwolnij ich od złych ludzi z którymi mieszka. Błagam wróć nam naszą dawną, kochaną córeczkę. Błagam o zdrowie dla moich wszystkich dzieci, wnuków i nasze. Dziękuję za otrzymane łaski.
 Edyta: 28.05.2014, 14:57
 Witaj Św. Michale, dziękuję za to, że jesteś blisko mojej rodziny i opiekujesz się nami. Chciałabym, abyś pomógł mojemu mężowi. Wspieraj go dobrymi myślami, natchnieniami, wskazówkami, które pomogą być pokornym człowiekiem. Naucz go życia w miłości i bojaźni Bożej. Czyń niewidzialnym dla wszelkiego zła. Amen.
 Edyta: 26.05.2014, 10:27
 Archaniele Michale, dziękuję Ci. Jesteś Wielki, na chwałę Boga Ojca. Cieszę się, że usłyszałeś moją prośbę i odwiedziłeś naszą parafię. Mam nadzieję, że Twoja wizyta skruszy nie jedno serce i napełni Bożą miłością. Pokornie o to proszę. Amen
 Grażyna: 21.05.2014, 21:27
 Święty Michale Archaniele ! Proszę Cię o opiekę nad moją rodziną, szczególnie nad najstarszą córką, która urodziła się w Twoje Święto. Pomóż jej w walce z chorobą i nas wszystkich broń przed złem.
 mama.: 19.05.2014, 07:36
 Św. Michale Archaniele błagam otocz swoim ochronnym światłem moją córkę, opiekuj się nią. Chroń ją od złych mocy, szatana, chorób, złych ludzi widzialnych i niewidzialnych. Ona tak bardzo potrzebuje Twojej pomocy. Bądź przy niej zawsze i wszędzie. Dziękuję za otrzymane łaski.
 maria: 18.05.2014, 01:12
 Święty Michale Archaniele dziekuje ci za to wszystko co do tej pory dostałam ale prosze o zdrowie dla Agatki nie mowi jest dzieckiem niepełnosprawnym prosze szczegolna opieke dla wszystkich dzieci i wnukow i meza o zdrowie madre rozporzadzanie w pracach iczynach dopomusz nam panie.Swiety Michale strzez naszego domustoisz na strazy zła, nie pozwul aby zło zniszczyło moje dzieci mnie i mojego meza i moje wnuki prosze cie panie aby corka znalazła mieszkaniedla siebie idzieci trezpilnuj ichron od złe go wszelkiego prowadz aby zawsze byli z bogiem.otaczaj mnie i moja rodzine swoim ochronnym swiatłe chron od złych mocy, chorub złych ludzi dziekuje za otrzymane łaski. modlitwa do świetego Michała Archanioła ,Świety Michale Archaniele bron nas w walce. przeciw niegodziwosci i zasadzkom zlego ducha badz nam obrona .Niech go Bog pogromi ,pokornie prosimy .A TY Ksiaze wojska niebieskigo .szatana i inne duchy złe , ktore na zgube dusz kraza po swiecie ,moca Boza strac piekła .Amen CZN NIEWIDZIALNYMI dla złych i odetnij od wszelkiego zła, ktore szło przez pokolene.ZANIES DZISIAJ PRZEZ OBLICZE BOGA OJCA PROSBE O ŁASKE MIŁOSIERDZIA dla wszystkichprzodkow z mojej i meza rodziny ..CHWAŁA PANU .AMEN
 Edyta : 12.05.2014, 20:11
 Witaj mój Przyjacielu, dziękuje za nieustającą opiekę. Dziś proszę Cię o pomoc w ważnej dla mojej rodziny sprawie. Potrzebuję Twojego angielskiego wsparcia. Pokornie proszę - pomóż mi i mojemu mężowi, w sprawie dobrze Ci znanej. Zawsze na chwałę Boga. Amen
[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] (8) [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26]


Autor

Treść

Nowości

Modlitwa do św. WawrzyńcaModlitwa do św. Wawrzyńca

Litania do św. WawrzyńcaLitania do św. Wawrzyńca

Duch czasów ostatecznychDuch czasów ostatecznych

Bóg jest wszechmocny, ale lepiej od nas wie, co dla nas najlepszeBóg jest wszechmocny, ale lepiej od nas wie, co dla nas najlepsze

Treść orędzia fatimskiego: Znana i nieznanaTreść orędzia fatimskiego: Znana i nieznana

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej