Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Michał Archanioł

św. Michał Archanioł

Któż, jak Bóg!

Pismo święte Starego Testamentu mówi o Archaniele Michale jako jednym z najpotężniejszych duchów niebieskich, Wodzu Izraela, który towarzyszy temu ludowi w jego dziejach (Dn 10,13.21; 12,1). Jeszcze więcej o nim mówią starotestamentalne księgi apokryficzne (Księga Henocha, Apokalipsa Barucha, Apokalipsa Mojżesza). Michał w tych księgach występuje jako osoba pierwsza po Bogu. Jest Archaniołem, jednym z czterech najpotężniejszych duchów, księciem aniołów, obdarzonym szczególnym zaufaniem przez Boga i kluczami do nieba. On składa ofiarę na niebieskim ołtarzu Świętego Świętych; jest aniołem sprawiedliwości i sądu, aniołem łaski i zmiłowania, aniołem miłosierdzia Bożego. On wstawia się za Izraelitami, jest ich aniołem.

W Liście św. Judy Apostoła pojawia się jako walczący z szatanem o ciało Mojżesza. W Apokalipsie św. Jana Apostoła ukazany jest jako stojący na czele hufców niebieskich walczących zwycięsko z szatanem i jego zwolennikami.

We wczesnochrześcijańskim piśmiennictwie (Tertulian, Orygenes, Hermas, Didymus) uchodzi za Księcia Aniołów; Archanioła, któremu Bóg powierza zadania wymagające szczególnej siły. On wstawia się za ludźmi przed Bogiem; jest aniołem Ludu chrześcijańskiego; On stoi u wezgłowia umierających a potem towarzyszy im w drodze do wieczności.

Z tymi właśnie funkcjami złączył się, poczynając od XII wieku jego patronat nad kaplicami cmentarnymi.

W ikonografii przedstawiano go także z wagą w ręku, do odmierzania dobrych uczynków. Już od wczesnych wieków chrześcijaństwa uważany jest za wodza a zarazem pogromiciela zbuntowanych aniołów; tak też przedstawia go najczęściej malarstwo w sztuce ikonograficznej.

KULT świętego Michała Archanioła istniał już w starożytności chrześcijańskiej; świadczy o tym wiele dowodów liturgicznych. Znacznie później pojawił się kult oddawany na Górze Gargano koło Siponte w południowej Italii, gdzie miał się. zjawić św. Michał Archanioł. Cześć ta miała początkowo charakter lokalny, później jednak została rozszerzona na cały Kościół - w dniu 8 maja. Z czasem Jego imię. weszło do liturgii mszalnej, przy poświęceniu kadzidła i w liturgii pogrzebowej.

Święty Michał Archanioł ukazał się także za czasów św. Grzegorza Wielkiego, papieża, w Rzymie podczas procesji przebłagalnej odprawianej na zamku zwanym odtąd Zamkiem Świętego Anioła, i włożył miecz do pochwy na znak, że Bóg odwróci srożący się gniew od ludu rzymskiego. Odtąd dżuma ustała.

Oprócz tego znanych jest jeszcze kilka innych sanktuariów św. Michała w Kościele.

Kościół Rzymski czcił św. Michała zawsze dnia 29 września. W czasie ostatniej reformy Kalendarza Rzymskiego, w tym dniu dołączył Kościół także do czci liturgicznej świętych archaniołów Rafała i Gabriela.

Święty Michał Archanioł czczony jest jako Patron i protektor Kościoła świętego; zwycięski obrońca w walce z szatanem, z jego pokusami i mocami piekielnymi. Kościół Wschodni czci go także jako patrona chorych.

Święty Michał Archanioł jest patronem Austrii i Niemiec, a w Polsce patronem Małopolski i diecezji łomżyńskiej.

Sługa Boży ks. Bronisław Markiewicz pod Jego imieniem założył dwa zgromadzenia zakonne: męski i żeński, którym zlecił wychowanie młodzieży, zwłaszcza opuszczonej i sierot (Księża Michalici i Siostry Michalitki).

IMIĘ - W Polsce pod jego imieniem wybudowano ponad 300 kościołów; Jego imię nosili polscy królowie, biskupi, szlachta i lud. Do ostatnich lat było to imię powszechnie używane. Dzisiaj ponownie imię św. Michała nadaje się coraz cząściej na chrzcie świętym. Od tego imienia wzięło swoją nazwę aż 222 miejscowości w naszej Ojczyźnie.

Kościół ponad 20 osobom tego imienia przyznał chwałę świętych lub błogosławionych, między innymi: Michał de Sanctis (1590-1625), Michał Garicoits (1797-1863), Michał Ghebre (1791-1855) misjonarz, Michał Rua (1837-1910), Michał Franciszek Cordero (1865-1910), Michał Pro (1891-1927).

ks. Michał Chorzępa


   

Wasze komentarze:
 Marzena: 21.05.2009, 06:10
 Aniele Michale,miej w opiece rodzinę moją. Strzeż od rzeczy złych i szatańskich pokus.
 xyz: 18.05.2009, 20:28
 święty michale archaniele zniszcz szatana przyczyne wszelakiego zła strąć go w odchłań piekielnom i wyzwól nas wszystkich o tego plugastwa w imię jezusa chrystusa i bardzo ćię prosze chroń mojom rodzine i mnie przed tym okropnym złem jakim jest szatan
 Beata: 14.05.2009, 08:13
 Św.Michale proszę o opiekę nad moją rodziną, o zgodę,miłość,cierpliwość i silniejszą wiarę, gdy otacza nas zło i niecierpliwość. Nie opuść nas, gdy wątpimy, bo słabi jesteśmy.
 Kochajáca: 09.05.2009, 18:19
 Swiety Michale Archaniele, prosze, walcz z szatanem w moim sercu, pomoz mi powstac z upadku....
 helena : 02.05.2009, 14:21
 Sw michale zniszcz szatana ktory zawladnal moim mezem nawroc go sprowadz meza do domu
 Anna: 16.04.2009, 18:50
 sw.Michale pomoz wyjsc dla mamy z choroby, Pomoz znalezc prace dla mego syna i jego dziewczyny.Sw.Michale modl sie za moja rodzina.
 beata: 26.03.2009, 10:51
 św michale archaniele pomuż znaleść prace mojemu menżowi bardzo cię prosze
 Ezbieta: 24.03.2009, 20:30
 Swiety Michale Archaniele, badz z nami ze swoimi Aniolami, pomagaj nam i pros za nas. Obdarz nas moca, mestwem i ochraniaj nas.
 Sylwia z Sosnowca: 19.03.2009, 18:15
 Święty Michale Archaniele, wstaw się za nami u Boga, albowiem każdy, za kim Ty się wstawiasz zostaje zbawiony. Zaprowadź do nieba wszystkie dusze. TOTUS TUUS !!!


 Maria Łucja: 18.03.2009, 15:05
 Św. Michale-przegoń szatana z życia mojego,mojego syna Krzysztofa jego żony i dzieci.Bądż ze mną zawsze ku obronie.Niech Pan powoła do siebie dusze za które zwykle się modlę - pomóż im w tym.Niech Msza Święta Wszech -czasów wróci do naszych kościołów.
 beata: 06.03.2009, 14:24
 Św.Michale Archaniele ,poteżny pogromco zła ,stań przed nami /moja rodzina/ i przed kazdym z nas z osobna potęznie i walcz o nas i nie daj nas złemu na pokuszenie i zatracenie ,nie pozwól nas zniewalać ,mamić ,oszukiwać ,zastawiać sideł i zasadzek,kusić ,ani w nas mieszkać .Bron nas zawsze i strzeż nieustannie .W słabości i nędzu naszej nas nie zostawiaj bo poginiemy .Uwolnij nas od zła i nie dopuszczaj do nas nieprzyjaciół naszych.Obroń jednosc i miłosć naszego małżeństwa ,broń go mocno i umacniaj łąska i miłościa Pana .Proszę nie pozwól by zło nami sterowało,władało.Tylko Bóg ,tylko Jego jestesmy ,tylko Boga pomóż nam w tej nierónej walce i broń jak dzieci bezradne ,które błągają o pomoc.
 Iwona: 02.03.2009, 11:45
 Św. Michale Archaniele, proszę Cię módl się za Kasią, wyproś dla niej uzdrowienie z choroby, ochroń przed wyniszczającym działaniem leków, które przyjmuje, uproś dla niej Boże zmiłowanie. Wstawiaj się za nią u Miłosiernego Boga.
 tomek: 23.02.2009, 15:30
 Św. Michale - miej w opiece moje dzieci i moją żonę, chroń je od złego.
 Mariusz: 15.01.2009, 20:09
 Św.Michale Archaniele,wspomagaj nas w walce a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną,oby go Bóg pogromi
 danuta : 11.01.2009, 19:24
 Sw.MIchale Archaniele , prosze Cie o zdrowie i szczesliwe znalezienie pracy dla mojej Corki Renaty i badz naszym opiekunem , mojej Corki i moim
 kazimierzk: 09.01.2009, 22:02
 Św. Michale Archaniele prosze o wstawiennictwo o uwolnienie arytmii serca i prostaty.Módl się za nami!.
 xxx: 24.12.2008, 14:33
 św. Faustyna: „29 IX. W dzień św. Michała Archanioła wi­działam tego wodza przy sobie, który mi powiedział te słowa: Zlecił mi Pan, abym miał o tobie szcze­gólne staranie. Wiedz, że jesteś nienawidzona przez zło, ale nie lękaj się. Któż jak Bóg! – I znikł. Jednak czuję jego obecność i pomoc.” (Dz. 706) bł. Bronisław Markiewicz, założyciel Zgromadzenia Św. Michała Archanioła (Michalici) : "Wypada zatem w czasach obecnych zwrócić się ze szczególnym nabożeństwem i w sposób osobliwy do św. Michała Archanioła, wodza wojsk niebieskich i pogromcy złych duchów..." "Módlcie się szczególniej do św. Michała Archanioła, obok którego chcemy walczyć z potęgami piekielnymi i zwyciężać"
 Sebastian: 20.12.2008, 11:50
 Ks. Michał Sopoćko nowym Błogosławionym :)
 damian: 17.12.2008, 01:14
 ŚW. MICHALE ARCHANIELE modl sie za nami...miej nas w Swojej opiece
 Maria : 12.12.2008, 20:01
 Święty Michale Archaniele proszę bądź moim i mojej córki opiekunem,prowadź nas przez życie. Proszę o zdrowie dla mojej córki a dla mnie żebym znalazła pracę.
[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] (24) [25] [26]


Autor

Treść

Nowości

Modlitwa do św. WawrzyńcaModlitwa do św. Wawrzyńca

Litania do św. WawrzyńcaLitania do św. Wawrzyńca

Duch czasów ostatecznychDuch czasów ostatecznych

Bóg jest wszechmocny, ale lepiej od nas wie, co dla nas najlepszeBóg jest wszechmocny, ale lepiej od nas wie, co dla nas najlepsze

Treść orędzia fatimskiego: Znana i nieznanaTreść orędzia fatimskiego: Znana i nieznana

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej