Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Michał Archanioł

św. Michał Archanioł

Któż, jak Bóg!

Pismo święte Starego Testamentu mówi o Archaniele Michale jako jednym z najpotężniejszych duchów niebieskich, Wodzu Izraela, który towarzyszy temu ludowi w jego dziejach (Dn 10,13.21; 12,1). Jeszcze więcej o nim mówią starotestamentalne księgi apokryficzne (Księga Henocha, Apokalipsa Barucha, Apokalipsa Mojżesza). Michał w tych księgach występuje jako osoba pierwsza po Bogu. Jest Archaniołem, jednym z czterech najpotężniejszych duchów, księciem aniołów, obdarzonym szczególnym zaufaniem przez Boga i kluczami do nieba. On składa ofiarę na niebieskim ołtarzu Świętego Świętych; jest aniołem sprawiedliwości i sądu, aniołem łaski i zmiłowania, aniołem miłosierdzia Bożego. On wstawia się za Izraelitami, jest ich aniołem.

W Liście św. Judy Apostoła pojawia się jako walczący z szatanem o ciało Mojżesza. W Apokalipsie św. Jana Apostoła ukazany jest jako stojący na czele hufców niebieskich walczących zwycięsko z szatanem i jego zwolennikami.

We wczesnochrześcijańskim piśmiennictwie (Tertulian, Orygenes, Hermas, Didymus) uchodzi za Księcia Aniołów; Archanioła, któremu Bóg powierza zadania wymagające szczególnej siły. On wstawia się za ludźmi przed Bogiem; jest aniołem Ludu chrześcijańskiego; On stoi u wezgłowia umierających a potem towarzyszy im w drodze do wieczności.

Z tymi właśnie funkcjami złączył się, poczynając od XII wieku jego patronat nad kaplicami cmentarnymi.

W ikonografii przedstawiano go także z wagą w ręku, do odmierzania dobrych uczynków. Już od wczesnych wieków chrześcijaństwa uważany jest za wodza a zarazem pogromiciela zbuntowanych aniołów; tak też przedstawia go najczęściej malarstwo w sztuce ikonograficznej.

KULT świętego Michała Archanioła istniał już w starożytności chrześcijańskiej; świadczy o tym wiele dowodów liturgicznych. Znacznie później pojawił się kult oddawany na Górze Gargano koło Siponte w południowej Italii, gdzie miał się. zjawić św. Michał Archanioł. Cześć ta miała początkowo charakter lokalny, później jednak została rozszerzona na cały Kościół - w dniu 8 maja. Z czasem Jego imię. weszło do liturgii mszalnej, przy poświęceniu kadzidła i w liturgii pogrzebowej.

Święty Michał Archanioł ukazał się także za czasów św. Grzegorza Wielkiego, papieża, w Rzymie podczas procesji przebłagalnej odprawianej na zamku zwanym odtąd Zamkiem Świętego Anioła, i włożył miecz do pochwy na znak, że Bóg odwróci srożący się gniew od ludu rzymskiego. Odtąd dżuma ustała.

Oprócz tego znanych jest jeszcze kilka innych sanktuariów św. Michała w Kościele.

Kościół Rzymski czcił św. Michała zawsze dnia 29 września. W czasie ostatniej reformy Kalendarza Rzymskiego, w tym dniu dołączył Kościół także do czci liturgicznej świętych archaniołów Rafała i Gabriela.

Święty Michał Archanioł czczony jest jako Patron i protektor Kościoła świętego; zwycięski obrońca w walce z szatanem, z jego pokusami i mocami piekielnymi. Kościół Wschodni czci go także jako patrona chorych.

Święty Michał Archanioł jest patronem Austrii i Niemiec, a w Polsce patronem Małopolski i diecezji łomżyńskiej.

Sługa Boży ks. Bronisław Markiewicz pod Jego imieniem założył dwa zgromadzenia zakonne: męski i żeński, którym zlecił wychowanie młodzieży, zwłaszcza opuszczonej i sierot (Księża Michalici i Siostry Michalitki).

IMIĘ - W Polsce pod jego imieniem wybudowano ponad 300 kościołów; Jego imię nosili polscy królowie, biskupi, szlachta i lud. Do ostatnich lat było to imię powszechnie używane. Dzisiaj ponownie imię św. Michała nadaje się coraz cząściej na chrzcie świętym. Od tego imienia wzięło swoją nazwę aż 222 miejscowości w naszej Ojczyźnie.

Kościół ponad 20 osobom tego imienia przyznał chwałę świętych lub błogosławionych, między innymi: Michał de Sanctis (1590-1625), Michał Garicoits (1797-1863), Michał Ghebre (1791-1855) misjonarz, Michał Rua (1837-1910), Michał Franciszek Cordero (1865-1910), Michał Pro (1891-1927).

Modlitwy

Modlitwa do św. Michała ArchaniołaModlitwa do św. Michała Archanioła

Litania do św. Michała ArchaniołaLitania do św. Michała Archanioła

ks. Michał ChorzępaWasze komentarze:
 Ewa: 09.09.2009, 01:27
 Św. Michale proszę cię aby moja sytuacja materialna się poprawiła
 wio: 27.07.2009, 11:40
 Sw.Michale Archaniele,przez Twoje stawiennictwo prosze Cie o sile,moc i wiare dla mojego syna Marka,blagam pomoz mu odnalezc wlasciwa droge do P.Boga,wlasciwe dobierac przyjaciol,nie pozwol mu zwatpic,prosze Cie Sw.Michale Archaniele o wsparcie dla syna a wszelkie zlo i nieczystosci oddal od Niego dopomoz mu odnalezc wiare i szczescie..
 Mario: 05.07.2009, 00:29
 Święy Michale ARCHANIELE dzięuje Ci że nie zapomniałeś o mnie i mojej rodzinie. Proszę Cię bądź dalej z nami i doprowadź nas do Jezusa Chrystusa. AMEN
 Michał: 30.06.2009, 02:30
 Michale Archaniele broń mnie i moją rodzinę przed złem pochodzącym od szatana.
 Jolanta 15.06.2009: 15.06.2009, 19:42
 św.Michale Archaniele,proszę Cię o zdrowie dla męża,i moich kochanych dzieci.Dziękuję za wszystko co otrzymałam do tej pory,:)
 K: 21.05.2009, 19:37
 dziekuje ze jestes
 Marzena: 21.05.2009, 06:10
 Aniele Michale,miej w opiece rodzinę moją. Strzeż od rzeczy złych i szatańskich pokus.
 xyz: 18.05.2009, 20:28
 święty michale archaniele zniszcz szatana przyczyne wszelakiego zła strąć go w odchłań piekielnom i wyzwól nas wszystkich o tego plugastwa w imię jezusa chrystusa i bardzo ćię prosze chroń mojom rodzine i mnie przed tym okropnym złem jakim jest szatan
 Beata: 14.05.2009, 08:13
 Św.Michale proszę o opiekę nad moją rodziną, o zgodę,miłość,cierpliwość i silniejszą wiarę, gdy otacza nas zło i niecierpliwość. Nie opuść nas, gdy wątpimy, bo słabi jesteśmy.


 Kochajáca: 09.05.2009, 18:19
 Swiety Michale Archaniele, prosze, walcz z szatanem w moim sercu, pomoz mi powstac z upadku....
 helena : 02.05.2009, 14:21
 Sw michale zniszcz szatana ktory zawladnal moim mezem nawroc go sprowadz meza do domu
 Anna: 16.04.2009, 18:50
 sw.Michale pomoz wyjsc dla mamy z choroby, Pomoz znalezc prace dla mego syna i jego dziewczyny.Sw.Michale modl sie za moja rodzina.
 beata: 26.03.2009, 10:51
 św michale archaniele pomuż znaleść prace mojemu menżowi bardzo cię prosze
 Ezbieta: 24.03.2009, 20:30
 Swiety Michale Archaniele, badz z nami ze swoimi Aniolami, pomagaj nam i pros za nas. Obdarz nas moca, mestwem i ochraniaj nas.
 Sylwia z Sosnowca: 19.03.2009, 18:15
 Święty Michale Archaniele, wstaw się za nami u Boga, albowiem każdy, za kim Ty się wstawiasz zostaje zbawiony. Zaprowadź do nieba wszystkie dusze. TOTUS TUUS !!!
 Maria Łucja: 18.03.2009, 15:05
 Św. Michale-przegoń szatana z życia mojego,mojego syna Krzysztofa jego żony i dzieci.Bądż ze mną zawsze ku obronie.Niech Pan powoła do siebie dusze za które zwykle się modlę - pomóż im w tym.Niech Msza Święta Wszech -czasów wróci do naszych kościołów.
 beata: 06.03.2009, 14:24
 Św.Michale Archaniele ,poteżny pogromco zła ,stań przed nami /moja rodzina/ i przed kazdym z nas z osobna potęznie i walcz o nas i nie daj nas złemu na pokuszenie i zatracenie ,nie pozwól nas zniewalać ,mamić ,oszukiwać ,zastawiać sideł i zasadzek,kusić ,ani w nas mieszkać .Bron nas zawsze i strzeż nieustannie .W słabości i nędzu naszej nas nie zostawiaj bo poginiemy .Uwolnij nas od zła i nie dopuszczaj do nas nieprzyjaciół naszych.Obroń jednosc i miłosć naszego małżeństwa ,broń go mocno i umacniaj łąska i miłościa Pana .Proszę nie pozwól by zło nami sterowało,władało.Tylko Bóg ,tylko Jego jestesmy ,tylko Boga pomóż nam w tej nierónej walce i broń jak dzieci bezradne ,które błągają o pomoc.
 Iwona: 02.03.2009, 11:45
 Św. Michale Archaniele, proszę Cię módl się za Kasią, wyproś dla niej uzdrowienie z choroby, ochroń przed wyniszczającym działaniem leków, które przyjmuje, uproś dla niej Boże zmiłowanie. Wstawiaj się za nią u Miłosiernego Boga.
 tomek: 23.02.2009, 15:30
 Św. Michale - miej w opiece moje dzieci i moją żonę, chroń je od złego.
 Mariusz: 15.01.2009, 20:09
 Św.Michale Archaniele,wspomagaj nas w walce a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną,oby go Bóg pogromi
[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] (24) [25] [26]


Autor

Treść

Nowości

św. Jan Boskośw. Jan Bosko

Modlitwa do św. Jana BoskoModlitwa do św. Jana Bosko

Do piekła i z powrotem - wizje św. Jana BoskoDo piekła i z powrotem - wizje św. Jana Bosko

Czy każda nasza modlitwa jest wysłuchana?Czy każda nasza modlitwa jest wysłuchana?

Rośnie mi w domu mały złośnik. Czym są ataki złości u dzieciRośnie mi w domu mały złośnik. Czym są ataki złości u dzieci

Działanie Ducha Świętego w świecieDziałanie Ducha Świętego w świecie

Najbardziej popularne

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2023 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej