Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Michał Archanioł

św. Michał Archanioł

Któż, jak Bóg!

Pismo święte Starego Testamentu mówi o Archaniele Michale jako jednym z najpotężniejszych duchów niebieskich, Wodzu Izraela, który towarzyszy temu ludowi w jego dziejach (Dn 10,13.21; 12,1). Jeszcze więcej o nim mówią starotestamentalne księgi apokryficzne (Księga Henocha, Apokalipsa Barucha, Apokalipsa Mojżesza). Michał w tych księgach występuje jako osoba pierwsza po Bogu. Jest Archaniołem, jednym z czterech najpotężniejszych duchów, księciem aniołów, obdarzonym szczególnym zaufaniem przez Boga i kluczami do nieba. On składa ofiarę na niebieskim ołtarzu Świętego Świętych; jest aniołem sprawiedliwości i sądu, aniołem łaski i zmiłowania, aniołem miłosierdzia Bożego. On wstawia się za Izraelitami, jest ich aniołem.

W Liście św. Judy Apostoła pojawia się jako walczący z szatanem o ciało Mojżesza. W Apokalipsie św. Jana Apostoła ukazany jest jako stojący na czele hufców niebieskich walczących zwycięsko z szatanem i jego zwolennikami.

We wczesnochrześcijańskim piśmiennictwie (Tertulian, Orygenes, Hermas, Didymus) uchodzi za Księcia Aniołów; Archanioła, któremu Bóg powierza zadania wymagające szczególnej siły. On wstawia się za ludźmi przed Bogiem; jest aniołem Ludu chrześcijańskiego; On stoi u wezgłowia umierających a potem towarzyszy im w drodze do wieczności.

Z tymi właśnie funkcjami złączył się, poczynając od XII wieku jego patronat nad kaplicami cmentarnymi.

W ikonografii przedstawiano go także z wagą w ręku, do odmierzania dobrych uczynków. Już od wczesnych wieków chrześcijaństwa uważany jest za wodza a zarazem pogromiciela zbuntowanych aniołów; tak też przedstawia go najczęściej malarstwo w sztuce ikonograficznej.

KULT świętego Michała Archanioła istniał już w starożytności chrześcijańskiej; świadczy o tym wiele dowodów liturgicznych. Znacznie później pojawił się kult oddawany na Górze Gargano koło Siponte w południowej Italii, gdzie miał się. zjawić św. Michał Archanioł. Cześć ta miała początkowo charakter lokalny, później jednak została rozszerzona na cały Kościół - w dniu 8 maja. Z czasem Jego imię. weszło do liturgii mszalnej, przy poświęceniu kadzidła i w liturgii pogrzebowej.

Święty Michał Archanioł ukazał się także za czasów św. Grzegorza Wielkiego, papieża, w Rzymie podczas procesji przebłagalnej odprawianej na zamku zwanym odtąd Zamkiem Świętego Anioła, i włożył miecz do pochwy na znak, że Bóg odwróci srożący się gniew od ludu rzymskiego. Odtąd dżuma ustała.

Oprócz tego znanych jest jeszcze kilka innych sanktuariów św. Michała w Kościele.

Kościół Rzymski czcił św. Michała zawsze dnia 29 września. W czasie ostatniej reformy Kalendarza Rzymskiego, w tym dniu dołączył Kościół także do czci liturgicznej świętych archaniołów Rafała i Gabriela.

Święty Michał Archanioł czczony jest jako Patron i protektor Kościoła świętego; zwycięski obrońca w walce z szatanem, z jego pokusami i mocami piekielnymi. Kościół Wschodni czci go także jako patrona chorych.

Święty Michał Archanioł jest patronem Austrii i Niemiec, a w Polsce patronem Małopolski i diecezji łomżyńskiej.

Błogosławiony ks. Bronisław Markiewicz pod Jego imieniem założył dwa zgromadzenia zakonne: męski i żeński, którym zlecił wychowanie młodzieży, zwłaszcza opuszczonej i sierot (Księża Michalici i Siostry Michalitki).

IMIĘ - W Polsce pod jego imieniem wybudowano ponad 300 kościołów; Jego imię nosili polscy królowie, biskupi, szlachta i lud. Do ostatnich lat było to imię powszechnie używane. Dzisiaj ponownie imię św. Michała nadaje się coraz cząściej na chrzcie świętym. Od tego imienia wzięło swoją nazwę aż 222 miejscowości w naszej Ojczyźnie.

Kościół ponad 20 osobom tego imienia przyznał chwałę świętych lub błogosławionych, między innymi: Michał de Sanctis (1590-1625), Michał Garicoits (1797-1863), Michał Ghebre (1791-1855) misjonarz, Michał Rua (1837-1910), Michał Franciszek Cordero (1865-1910), Michał Pro (1891-1927).

Modlitwy

Modlitwa do św. Michała ArchaniołaModlitwa do św. Michała Archanioła

Litania do św. Michała ArchaniołaLitania do św. Michała Archanioła

Koronka do św. Michała Archanioła i 9 chórów anielskichKoronka do św. Michała Archanioła i 9 chórów anielskich

Poświęcenie się św. Michałowi ArchaniołowiPoświęcenie się św. Michałowi Archaniołowi

Akt oddania się św. Michałowi ArchaniołowiAkt oddania się św. Michałowi Archaniołowi

Koronka do św. Michała Archanioła - Koronka AnielskaKoronka do św. Michała Archanioła - Koronka Anielska

ks. Michał ChorzępaWasze komentarze:
 alicja: 24.11.2016, 19:23
 PROSZĘ CIĘ MICHALE UWOLNIJ MNIE OD NAŁOGÓW I POMÓŻ MEJ MAMIE W SWEJ DEMENCJI . DAJ PROSZĘ MEJ CÓRCE SIŁY DO NAUKI BY NIGDY NIE TRACIŁA WIARY.A NASZYM ZMARŁYM DOPOMÓŻ W ZMARTWYCHWSTANIU.
 anita: 23.11.2016, 22:46
 Świety Michale Archaniele prosze Cie o uzdrowienie mojej kochanej mamusi z choroby nowotworowej. Odsun lęki. Błogosław Naszej rodzine i prowadź ku zgodzie i miłosci.
 Janina: 14.11.2016, 09:27
 Święty Michale Archaniele i wszystkie święte archanioły stojące u boku Naszego Pana JEzusa proszę , błagam wzywam Was o pomoc dla mojego syna D....aWy znacie problemy mojego syna proszę ratujcie mojego syna ,pomagajcie mojemu synowi i proście za niego. Swięty Archaniele Michale proszę /błagam uwolnij mojego syna od samotności , bezrobocia i konsekwencji wysyłania obrażliwych emaili. Amen
 Dorota: 04.11.2016, 20:35
 Św. Michale Archaniele chroń mnie od wszelkiego zła i niebezpieczeństwa, uwolnij mnie od lęków.
 Emilia : 01.11.2016, 08:37
 Święty Michale wstaw się za michalitą Markiem aby odzyskał zdrowie i przyjechał do mnie w odwiedziny albo żeby się odezwał to ja go odwiedzę.Dziękuje
 Matra: 22.10.2016, 17:13
 Święty Michale pomóż mi w tych trudnych chwilach..
 Krzysztof: 29.09.2016, 13:04
 Swięty Michale prosze otocz mnie opieką i poprowadż mnie przez życie.Na chwałę Bożą.Oświeć mnie proszę
 krystyna: 29.09.2016, 10:16
  Swiety Michale Archaniele ochraniaj od zlego Anie i Zbigniewa oraz ich synow pomagaj im nieustannie by w ich rodzinie zapanowal Duch Bozy
 Arek: 28.09.2016, 22:26
 Święty Michale Archaniele - Dziękuję Ci za wszystkie łaski i dobro, jakie czynisz dla mojej Rodziny. Modlę się, wierząc w Twoją Moc i Potęgę.


 Ela: 26.09.2016, 09:32
 Archaniele daj mi siłę wybrać dobrą drogę i osiągnąć spokój duszy
 kamil : 21.09.2016, 16:11
 Sw Michale Archaniele Bądź uwielbiany w swojej posludze Bogu!
 Ania: 16.09.2016, 18:01
 Święty Michale Archaniele błagam otocz opieką mnie i moją rodzinę, chroń od nieprzyjaciół i wrogów, otocz ochronnym płaszczem, daj nam zdrowie, szczęście i pomyślność. Amen
 Magda: 10.09.2016, 18:10
 Proszę o radość oraz o umiejętność lekkiego wypowiadania się na wszelkie tematy. Proszę o zdrowie, a także o spełnianie marzeń.
 Magda: 10.09.2016, 18:09
 Proszę o radość oraz o umiejętność lekkiego wypowiadania się na wszelkie tematy. Proszę o zdrowie, a także o spełnianie marzeń.
 Aneta: 07.09.2016, 21:50
 Święty Archaniele Michale Prosze Cie aby Łukasz odezwał sie do mnie i Prosze Cie uwalniaj to od gier komputerowych Prosze Wysluchaj mnie
 Joanna: 07.08.2016, 07:03
 Św.Archaniele Michale pokaż mi drogę do szczęscia i spokoju mojej duszy
 lkrysia: 20.07.2016, 13:41
 Poproszę o miłość i opiekę dla mnie od Heńka
 Jola: 03.07.2016, 22:44
 kochany archaniele Michale,proszę cie o miłość Krzyska do mnie i małżeństwo z nim.dziekuję
 Bozena: 18.04.2016, 11:12
 Święty Michale Archaniele błagam Cię odsun ode mnie leki i strach pomóż mi uwierzyć w siebie
 krystyna: 17.04.2016, 16:31
 swiety MICHAELU PROSZE CIE SPOGLADAJ NA ME PROSBY KTORE DO CIEBIE KIERUJE PROSZE ABY DEMONY OPUSCILY DUSZE MOICH DZIECI I MOJA I MERZA IZEBY ODESZLY I NIGDY NIE WRACALY A TY STAN NA STRAZY ZDEPCZ I POWAL JE PRZEZWYCIERZ ZLO I BOGOSLAW MOJEJ RODZINIE OPIEKUJAC SIE NAMI W IMIE BOGA WSZECHMOGACEGO AMEN
[1] [2] [3] [4] [5] (6) [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26]


Autor

Treść

Nowości

św. Robert z Molesmeśw. Robert z Molesme

Modlitwa do bł. Klary GambacortaModlitwa do bł. Klary Gambacorta

Modlitwa do św. Katarzyny TekakwithaModlitwa do św. Katarzyny Tekakwitha

Czy można śpiewać z radością Alleluja, jeśli odtrąciło się rękę wyciągniętą do pojednania?Czy można śpiewać z radością Alleluja, jeśli odtrąciło się rękę wyciągniętą do pojednania?

Za wiarę trzeba cierpiećZa wiarę trzeba cierpieć

Nowa Bazylika Świętego Apolinarego w RawennieNowa Bazylika Świętego Apolinarego w Rawennie

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej