Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Michał Archanioł

św. Michał Archanioł

Któż, jak Bóg!

Pismo święte Starego Testamentu mówi o Archaniele Michale jako jednym z najpotężniejszych duchów niebieskich, Wodzu Izraela, który towarzyszy temu ludowi w jego dziejach (Dn 10,13.21; 12,1). Jeszcze więcej o nim mówią starotestamentalne księgi apokryficzne (Księga Henocha, Apokalipsa Barucha, Apokalipsa Mojżesza). Michał w tych księgach występuje jako osoba pierwsza po Bogu. Jest Archaniołem, jednym z czterech najpotężniejszych duchów, księciem aniołów, obdarzonym szczególnym zaufaniem przez Boga i kluczami do nieba. On składa ofiarę na niebieskim ołtarzu Świętego Świętych; jest aniołem sprawiedliwości i sądu, aniołem łaski i zmiłowania, aniołem miłosierdzia Bożego. On wstawia się za Izraelitami, jest ich aniołem.

W Liście św. Judy Apostoła pojawia się jako walczący z szatanem o ciało Mojżesza. W Apokalipsie św. Jana Apostoła ukazany jest jako stojący na czele hufców niebieskich walczących zwycięsko z szatanem i jego zwolennikami.

We wczesnochrześcijańskim piśmiennictwie (Tertulian, Orygenes, Hermas, Didymus) uchodzi za Księcia Aniołów; Archanioła, któremu Bóg powierza zadania wymagające szczególnej siły. On wstawia się za ludźmi przed Bogiem; jest aniołem Ludu chrześcijańskiego; On stoi u wezgłowia umierających a potem towarzyszy im w drodze do wieczności.

Z tymi właśnie funkcjami złączył się, poczynając od XII wieku jego patronat nad kaplicami cmentarnymi.

W ikonografii przedstawiano go także z wagą w ręku, do odmierzania dobrych uczynków. Już od wczesnych wieków chrześcijaństwa uważany jest za wodza a zarazem pogromiciela zbuntowanych aniołów; tak też przedstawia go najczęściej malarstwo w sztuce ikonograficznej.

KULT świętego Michała Archanioła istniał już w starożytności chrześcijańskiej; świadczy o tym wiele dowodów liturgicznych. Znacznie później pojawił się kult oddawany na Górze Gargano koło Siponte w południowej Italii, gdzie miał się. zjawić św. Michał Archanioł. Cześć ta miała początkowo charakter lokalny, później jednak została rozszerzona na cały Kościół - w dniu 8 maja. Z czasem Jego imię. weszło do liturgii mszalnej, przy poświęceniu kadzidła i w liturgii pogrzebowej.

Święty Michał Archanioł ukazał się także za czasów św. Grzegorza Wielkiego, papieża, w Rzymie podczas procesji przebłagalnej odprawianej na zamku zwanym odtąd Zamkiem Świętego Anioła, i włożył miecz do pochwy na znak, że Bóg odwróci srożący się gniew od ludu rzymskiego. Odtąd dżuma ustała.

Oprócz tego znanych jest jeszcze kilka innych sanktuariów św. Michała w Kościele.

Kościół Rzymski czcił św. Michała zawsze dnia 29 września. W czasie ostatniej reformy Kalendarza Rzymskiego, w tym dniu dołączył Kościół także do czci liturgicznej świętych archaniołów Rafała i Gabriela.

Święty Michał Archanioł czczony jest jako Patron i protektor Kościoła świętego; zwycięski obrońca w walce z szatanem, z jego pokusami i mocami piekielnymi. Kościół Wschodni czci go także jako patrona chorych.

Święty Michał Archanioł jest patronem Austrii i Niemiec, a w Polsce patronem Małopolski i diecezji łomżyńskiej.

Sługa Boży ks. Bronisław Markiewicz pod Jego imieniem założył dwa zgromadzenia zakonne: męski i żeński, którym zlecił wychowanie młodzieży, zwłaszcza opuszczonej i sierot (Księża Michalici i Siostry Michalitki).

IMIĘ - W Polsce pod jego imieniem wybudowano ponad 300 kościołów; Jego imię nosili polscy królowie, biskupi, szlachta i lud. Do ostatnich lat było to imię powszechnie używane. Dzisiaj ponownie imię św. Michała nadaje się coraz cząściej na chrzcie świętym. Od tego imienia wzięło swoją nazwę aż 222 miejscowości w naszej Ojczyźnie.

Kościół ponad 20 osobom tego imienia przyznał chwałę świętych lub błogosławionych, między innymi: Michał de Sanctis (1590-1625), Michał Garicoits (1797-1863), Michał Ghebre (1791-1855) misjonarz, Michał Rua (1837-1910), Michał Franciszek Cordero (1865-1910), Michał Pro (1891-1927).

Modlitwy

Modlitwa do św. Michała ArchaniołaModlitwa do św. Michała Archanioła

Litania do św. Michała ArchaniołaLitania do św. Michała Archanioła

ks. Michał ChorzępaWasze komentarze:
 ELA: 05.05.2013, 14:57
 Archaniele Michale dziękuję za ocalenie mnie i mojego synka. Proszę Cię otocz mnie i moją rodzinę swoim opiekuńczym płaszczem, bym mogła być szczęśliwą! Dopomóż mi rozwiązać wszystkie problemy i cieszyć się zdrowiem tak by nieść pomoc innym.
 Robert: 23.04.2013, 09:17
 Święty Michale Archaniele proszę chroń mnie i moją rodzinę przed złymi mocami szatana i dopomóż nam w kwestii finansowej. Amen
 Edyta: 17.04.2013, 10:13
 Chroń mnie Archaniele Michale przed Złym, który ciągle miesza w moim życiu. Odcinaj mnie od wszelkich jego zasadzek i intryg. Pomagaj mi być dobrą żoną, matką, córką i koleżanką. Opiekuj się również moim mężem. Prowadź go po ścieżkach prawdy, miłości i oddania rodzinie. Codziennie umacniaj w naszych sercach miłość Bożą, wzajemne poszanowanie i cierpliwość. Miłość, którą dał ma Pan Bóg pielęgnuj i rozwijaj w naszych duszach. Zanoś proszę codziennie przed oblicze Boga Najwyższego pieśń uwielbienia dla Jego nieskończonej chwały, dobroci i niepojętej mądrości. Amen.
 Maciej: 14.04.2013, 21:43
 Kochany Archaniele Michale Pomóż mi zdać prawo jazdy Maciej.
 Maciej: 14.04.2013, 21:43
 Kochany Archaniele Michale Pomóż mi zdać prawo jazdy Maciej.
 Edyta: 09.04.2013, 12:53
 Witam Cię Archaniele Michale, strzeż dziś szczególnie mojego męża przed złymi duchami, aby nie popełnił po raz kolejny błędów przez które cierpię ja i dzieci. Ochraniaj go płaszczem i podpowiadaj mądre rozwiązania. Otocz go opieką. Amen
 Danka: 31.03.2013, 23:35
 Święty Aniele Michale błagam Cię pomóż mi znależć dobrą pracę za granicą u dobrych ludzi pokieruj do mnie dobrych ludzi.
 Edyta: 19.03.2013, 11:58
 Witaj Archaniele Michale, opiekuj się moim mężem, odcinaj i chroń go przed intrygami Złego.
 Maria: 11.03.2013, 16:42
 Sw Michale Archaniele czuwaj nad czwórką moich dzieci,aby zło nie miało do nich dostępu, miej ich w swojej troskliwej opiece.


 Mirek: 05.03.2013, 21:25
 Święty Michale Archaniele pomóż wygrać mi ze swoimi słabościami. Wyproś u Pana Boga łaskę bycia dobrym człowiekiem i chrześcijaninem dla mnie mojej żony moich dzieci i całego świata.Amen
 Edyta: 27.02.2013, 11:03
 Witam Cię, Święty Michale Archaniele dziś również zwaracm się z prośbą o opiekę nad moją rodziną. Proszę o dalsze wstawiennictwo u Pana Boga. Zanieś moją modlitwę przed Oblicze Boga Naszego z prośbą o łaski, które potrzebne są mnie i mojemu mężowi do umacniania naszej miłości. Odcinaj i ochraniaj nas od wszelkiego Złego tego świata, a szczególnie strzeż mojego męża, który nie zawsze umie dostrzec zagrożenie. Ucz go postępować zgodnie z wolą Bożą i pomóż wyzbyć się egoizmu z jego serca i duszy. Mnie zaś pomóż w odbudować zaufania do męża, co jak sam wiesz nie jest takie łatwe. Dziękuję za wszystko, co do tej pory uczyniłeś dla jedności mojego małżeństwa i rodziny Pozdrawiam Cię. Anem
 Grazyna: 25.02.2013, 15:15
 Michale Archaniele zanies moja prosbe i mnie do Boga, wiesz jaka tocze walke i jak wyglada moje zycie od tamtego nieszczesnego momentu, ulituj sie nade mna. przepraszam wszystkich ktorych obrazilam mysla slowem gestem krzykiem... zgoda niezgoda przepychanka prosze
 Renata: 15.02.2013, 18:53
 Michale Archanielu! Błagam i proszę o wsparcie i pokazanie drogi jak wyjść z kłopotów finansowych.Dopomóż mojemu mężowi w poszukaniu pracy.Opiekuj się nami!!!!
 Edyta: 15.02.2013, 09:27
 Święty Michale Archaniele dziękuję za opiekę nad moją rodziną. Proszę Cię , abyś szczególnie zaopiekował się moim mężem: odcinaj go od wszelkiego zła, osłaniaj Swoim płaszczem i czyń niewidocznym dla Złego. Wstawiaj się za nim i za mną u Pana Boga i proś o potrzebne nam łaski, abyśmy umocnili naszą miłość do siebie i swoim codziennym życiem sprawiali radość Panu Bogu. Amen.
 Aneta: 11.02.2013, 11:12
 Archaniele Michale, proszę gorąco, abyś strzegł mojej rodziny, zwłaszcza mojego męża, który jest pod wpływem złego. Chroń go od pokus i doprowadź szczęśliwie do Boga, Kościoła, żony i dzieci.
 Ania: 08.02.2013, 18:00
 Św. Michale Archaniele proszę Cię chroń moje dzieci i mnie przed szatanem i wszelkim złem. Uwolnij moją córkę Olę od nałogu narkotyków i złego towarzystwa oraz wszelkiego złego. Daj mi zdrowie, siłę i cierpliwość na wychowanie moich dzieci. Oddaję siebie i moje dzieci, najbliższych pod Twoją opiekę. Proszę pomóż mi ułożyć moje życie od nowa z mężczyzną, z którym stworzę stabilny, ciepły, pełen miłości i szacunku dom. Chroń nas i prowadź. Amen
 wanda: 28.01.2013, 09:42
 Michale Archaniele proszę prowadź mnie i moją rodzinę do jedynej prawdy jaką jest PAN BÓG w szczególności Wojtka i Wieśka ...proszę o zdrowie dla nas
 Edyta: 16.01.2013, 11:06
 Święty Michale Archaniele, dziękuję Ci za codzienną opiekę nad moją rodziną. Proszę strzeż nas od wszelkiego złego. Miej w szczególnej opiece mojego męża. Każdego dnia odcinaj od niego wszystko co zagraża jego duszy i trwałości naszego małżeństwa. Ucz go pokory i wskazuj ścieżki, które wiodą do Pana Boga. Naucz go cierpliwości i wrażliwości na potrzeby naszej rodziny. Pomóż mu pojednać się z Bogiem, aby jego serce przepełniła Boża łaska, a Pan Jezus stał się Światłem jego duszy. Amen.
 Aga: 05.01.2013, 15:50
 Archaniele Michale prosze Ciebie , pomóż mi znaleźć pracę, jestem sama i juz kończą mi się oszczędności. Błagam !!!
 Daniela: 31.12.2012, 19:55
 Swięty Michale Archaniele proszę wstaw się za nami do Pana Najwyższego, pomóż memu małżeństwu, oddal to wszystko co jest niezrozumiałą przyczyną jego rozpadu, utul żal samotności i braku miłości. Amen
[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] (13) [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26]


Autor

Treść

Nowości

św. Jan Boskośw. Jan Bosko

Modlitwa do św. Jana BoskoModlitwa do św. Jana Bosko

Do piekła i z powrotem - wizje św. Jana BoskoDo piekła i z powrotem - wizje św. Jana Bosko

Czy każda nasza modlitwa jest wysłuchana?Czy każda nasza modlitwa jest wysłuchana?

Rośnie mi w domu mały złośnik. Czym są ataki złości u dzieciRośnie mi w domu mały złośnik. Czym są ataki złości u dzieci

Działanie Ducha Świętego w świecieDziałanie Ducha Świętego w świecie

Najbardziej popularne

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2023 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej