Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Michał Archanioł

św. Michał Archanioł

Któż, jak Bóg!

Pismo święte Starego Testamentu mówi o Archaniele Michale jako jednym z najpotężniejszych duchów niebieskich, Wodzu Izraela, który towarzyszy temu ludowi w jego dziejach (Dn 10,13.21; 12,1). Jeszcze więcej o nim mówią starotestamentalne księgi apokryficzne (Księga Henocha, Apokalipsa Barucha, Apokalipsa Mojżesza). Michał w tych księgach występuje jako osoba pierwsza po Bogu. Jest Archaniołem, jednym z czterech najpotężniejszych duchów, księciem aniołów, obdarzonym szczególnym zaufaniem przez Boga i kluczami do nieba. On składa ofiarę na niebieskim ołtarzu Świętego Świętych; jest aniołem sprawiedliwości i sądu, aniołem łaski i zmiłowania, aniołem miłosierdzia Bożego. On wstawia się za Izraelitami, jest ich aniołem.

W Liście św. Judy Apostoła pojawia się jako walczący z szatanem o ciało Mojżesza. W Apokalipsie św. Jana Apostoła ukazany jest jako stojący na czele hufców niebieskich walczących zwycięsko z szatanem i jego zwolennikami.

We wczesnochrześcijańskim piśmiennictwie (Tertulian, Orygenes, Hermas, Didymus) uchodzi za Księcia Aniołów; Archanioła, któremu Bóg powierza zadania wymagające szczególnej siły. On wstawia się za ludźmi przed Bogiem; jest aniołem Ludu chrześcijańskiego; On stoi u wezgłowia umierających a potem towarzyszy im w drodze do wieczności.

Z tymi właśnie funkcjami złączył się, poczynając od XII wieku jego patronat nad kaplicami cmentarnymi.

W ikonografii przedstawiano go także z wagą w ręku, do odmierzania dobrych uczynków. Już od wczesnych wieków chrześcijaństwa uważany jest za wodza a zarazem pogromiciela zbuntowanych aniołów; tak też przedstawia go najczęściej malarstwo w sztuce ikonograficznej.

KULT świętego Michała Archanioła istniał już w starożytności chrześcijańskiej; świadczy o tym wiele dowodów liturgicznych. Znacznie później pojawił się kult oddawany na Górze Gargano koło Siponte w południowej Italii, gdzie miał się. zjawić św. Michał Archanioł. Cześć ta miała początkowo charakter lokalny, później jednak została rozszerzona na cały Kościół - w dniu 8 maja. Z czasem Jego imię. weszło do liturgii mszalnej, przy poświęceniu kadzidła i w liturgii pogrzebowej.

Święty Michał Archanioł ukazał się także za czasów św. Grzegorza Wielkiego, papieża, w Rzymie podczas procesji przebłagalnej odprawianej na zamku zwanym odtąd Zamkiem Świętego Anioła, i włożył miecz do pochwy na znak, że Bóg odwróci srożący się gniew od ludu rzymskiego. Odtąd dżuma ustała.

Oprócz tego znanych jest jeszcze kilka innych sanktuariów św. Michała w Kościele.

Kościół Rzymski czcił św. Michała zawsze dnia 29 września. W czasie ostatniej reformy Kalendarza Rzymskiego, w tym dniu dołączył Kościół także do czci liturgicznej świętych archaniołów Rafała i Gabriela.

Święty Michał Archanioł czczony jest jako Patron i protektor Kościoła świętego; zwycięski obrońca w walce z szatanem, z jego pokusami i mocami piekielnymi. Kościół Wschodni czci go także jako patrona chorych.

Święty Michał Archanioł jest patronem Austrii i Niemiec, a w Polsce patronem Małopolski i diecezji łomżyńskiej.

Sługa Boży ks. Bronisław Markiewicz pod Jego imieniem założył dwa zgromadzenia zakonne: męski i żeński, którym zlecił wychowanie młodzieży, zwłaszcza opuszczonej i sierot (Księża Michalici i Siostry Michalitki).

IMIĘ - W Polsce pod jego imieniem wybudowano ponad 300 kościołów; Jego imię nosili polscy królowie, biskupi, szlachta i lud. Do ostatnich lat było to imię powszechnie używane. Dzisiaj ponownie imię św. Michała nadaje się coraz cząściej na chrzcie świętym. Od tego imienia wzięło swoją nazwę aż 222 miejscowości w naszej Ojczyźnie.

Kościół ponad 20 osobom tego imienia przyznał chwałę świętych lub błogosławionych, między innymi: Michał de Sanctis (1590-1625), Michał Garicoits (1797-1863), Michał Ghebre (1791-1855) misjonarz, Michał Rua (1837-1910), Michał Franciszek Cordero (1865-1910), Michał Pro (1891-1927).

ks. Michał Chorzępa


   

Wasze komentarze:
 Danka: 31.03.2013, 23:35
 Święty Aniele Michale błagam Cię pomóż mi znależć dobrą pracę za granicą u dobrych ludzi pokieruj do mnie dobrych ludzi.
 Edyta: 19.03.2013, 11:58
 Witaj Archaniele Michale, opiekuj się moim mężem, odcinaj i chroń go przed intrygami Złego.
 Maria: 11.03.2013, 16:42
 Sw Michale Archaniele czuwaj nad czwórką moich dzieci,aby zło nie miało do nich dostępu, miej ich w swojej troskliwej opiece.
 Mirek: 05.03.2013, 21:25
 Święty Michale Archaniele pomóż wygrać mi ze swoimi słabościami. Wyproś u Pana Boga łaskę bycia dobrym człowiekiem i chrześcijaninem dla mnie mojej żony moich dzieci i całego świata.Amen
 Edyta: 27.02.2013, 11:03
 Witam Cię, Święty Michale Archaniele dziś również zwaracm się z prośbą o opiekę nad moją rodziną. Proszę o dalsze wstawiennictwo u Pana Boga. Zanieś moją modlitwę przed Oblicze Boga Naszego z prośbą o łaski, które potrzebne są mnie i mojemu mężowi do umacniania naszej miłości. Odcinaj i ochraniaj nas od wszelkiego Złego tego świata, a szczególnie strzeż mojego męża, który nie zawsze umie dostrzec zagrożenie. Ucz go postępować zgodnie z wolą Bożą i pomóż wyzbyć się egoizmu z jego serca i duszy. Mnie zaś pomóż w odbudować zaufania do męża, co jak sam wiesz nie jest takie łatwe. Dziękuję za wszystko, co do tej pory uczyniłeś dla jedności mojego małżeństwa i rodziny Pozdrawiam Cię. Anem
 Grazyna: 25.02.2013, 15:15
 Michale Archaniele zanies moja prosbe i mnie do Boga, wiesz jaka tocze walke i jak wyglada moje zycie od tamtego nieszczesnego momentu, ulituj sie nade mna. przepraszam wszystkich ktorych obrazilam mysla slowem gestem krzykiem... zgoda niezgoda przepychanka prosze
 Renata: 15.02.2013, 18:53
 Michale Archanielu! Błagam i proszę o wsparcie i pokazanie drogi jak wyjść z kłopotów finansowych.Dopomóż mojemu mężowi w poszukaniu pracy.Opiekuj się nami!!!!
 Edyta: 15.02.2013, 09:27
 Święty Michale Archaniele dziękuję za opiekę nad moją rodziną. Proszę Cię , abyś szczególnie zaopiekował się moim mężem: odcinaj go od wszelkiego zła, osłaniaj Swoim płaszczem i czyń niewidocznym dla Złego. Wstawiaj się za nim i za mną u Pana Boga i proś o potrzebne nam łaski, abyśmy umocnili naszą miłość do siebie i swoim codziennym życiem sprawiali radość Panu Bogu. Amen.
 Aneta: 11.02.2013, 11:12
 Archaniele Michale, proszę gorąco, abyś strzegł mojej rodziny, zwłaszcza mojego męża, który jest pod wpływem złego. Chroń go od pokus i doprowadź szczęśliwie do Boga, Kościoła, żony i dzieci.


 Ania: 08.02.2013, 18:00
 Św. Michale Archaniele proszę Cię chroń moje dzieci i mnie przed szatanem i wszelkim złem. Uwolnij moją córkę Olę od nałogu narkotyków i złego towarzystwa oraz wszelkiego złego. Daj mi zdrowie, siłę i cierpliwość na wychowanie moich dzieci. Oddaję siebie i moje dzieci, najbliższych pod Twoją opiekę. Proszę pomóż mi ułożyć moje życie od nowa z mężczyzną, z którym stworzę stabilny, ciepły, pełen miłości i szacunku dom. Chroń nas i prowadź. Amen
 wanda: 28.01.2013, 09:42
 Michale Archaniele proszę prowadź mnie i moją rodzinę do jedynej prawdy jaką jest PAN BÓG w szczególności Wojtka i Wieśka ...proszę o zdrowie dla nas
 Edyta: 16.01.2013, 11:06
 Święty Michale Archaniele, dziękuję Ci za codzienną opiekę nad moją rodziną. Proszę strzeż nas od wszelkiego złego. Miej w szczególnej opiece mojego męża. Każdego dnia odcinaj od niego wszystko co zagraża jego duszy i trwałości naszego małżeństwa. Ucz go pokory i wskazuj ścieżki, które wiodą do Pana Boga. Naucz go cierpliwości i wrażliwości na potrzeby naszej rodziny. Pomóż mu pojednać się z Bogiem, aby jego serce przepełniła Boża łaska, a Pan Jezus stał się Światłem jego duszy. Amen.
 Aga: 05.01.2013, 15:50
 Archaniele Michale prosze Ciebie , pomóż mi znaleźć pracę, jestem sama i juz kończą mi się oszczędności. Błagam !!!
 Daniela: 31.12.2012, 19:55
 Swięty Michale Archaniele proszę wstaw się za nami do Pana Najwyższego, pomóż memu małżeństwu, oddal to wszystko co jest niezrozumiałą przyczyną jego rozpadu, utul żal samotności i braku miłości. Amen
 Elżbieta: 27.12.2012, 16:56
 Pomóż Dorocie T. Niech Bóg nad nią czuwa, niech da jej spełnienie, proszę
 Wanda: 11.12.2012, 13:09
 Michale Archaniele ,dziękuję za opiekę nade mną ,za błogosławieństwo miłości do Boga Najwyższego Jezusa Chrystusa i Najświętszej Panienki,za odcinanie ode mnie zła.Proszę nie zapominaj o mnie,strzeż ,mnie i moją rodzinę przed biedą i złem
 Edyta: 30.11.2012, 15:11
 Św. Michale Archaniele, proszę chroń mnie i męża przed wszelkim złem i zasadzkami złych duchów. Codziennie odcinaj mojego męża od osób i rzeczy , które mogą zagrozić trwałości naszego małżeństwa. Mnie odcinaj od złych emocji. Pomóż nam uzdowić nasze małżeństwo, abyśmy dażyli się miłością, szacunkiem i zaufaniem. Proszę zamoś codziennie przed oblicze Pana Boga moją prośbę. Raz jeszcze dziękuję za wszystko w czym już mi pomogłeś. Bóg zapłać!
 Urszula: 21.11.2012, 16:16
 Sw Michale Piekny Archaniele, jak mam Ci dziekowac za tak nagla pomoc, w otrzymaniu pracy. To jest najlepsza praca jaka mialam. I Ty Michale Archaniele wiedziales gdzie mnie umiescic, tak szybko dostalam w kilka dni. Za wszystko dzieki Ci, podziekuj Naszemu Panu Jezusowi oraz Matce Jego Maryji. Niech Bedzie Pochwalony Jezus Chrystus I Maryja Matka Jego.
 t. fraciszka: 21.11.2012, 08:08
 swiety michale archanele daj mi.zebym mogla byc jeszcze zdrowsza i chodzic do kosciola na msze swieta.. daj sukces w pracy i w szkole dla eli i jej meza i daj im silna wiare. i duza radosc w zyciu. daj zebysmy wszyscy byli kochajaca sie rodzina.
 t. fraciszka: 21.11.2012, 08:00
 swiety michale archaniele daj krzysiowi dobry sukces w pracy zeby mial duzo kliejentow i duzo pieniedzy i byl bardzo szczesliwy. i mial bardzo silna wiare. zeby chodzil do kosciola i przyjmowal do swego serduszka pana jezusa.
[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] (13) [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26]


Autor

Treść

Nowości

Modlitwa do św. WawrzyńcaModlitwa do św. Wawrzyńca

Litania do św. WawrzyńcaLitania do św. Wawrzyńca

Duch czasów ostatecznychDuch czasów ostatecznych

Bóg jest wszechmocny, ale lepiej od nas wie, co dla nas najlepszeBóg jest wszechmocny, ale lepiej od nas wie, co dla nas najlepsze

Treść orędzia fatimskiego: Znana i nieznanaTreść orędzia fatimskiego: Znana i nieznana

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej