Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Michał Archanioł

św. Michał Archanioł

Któż, jak Bóg!

Pismo święte Starego Testamentu mówi o Archaniele Michale jako jednym z najpotężniejszych duchów niebieskich, Wodzu Izraela, który towarzyszy temu ludowi w jego dziejach (Dn 10,13.21; 12,1). Jeszcze więcej o nim mówią starotestamentalne księgi apokryficzne (Księga Henocha, Apokalipsa Barucha, Apokalipsa Mojżesza). Michał w tych księgach występuje jako osoba pierwsza po Bogu. Jest Archaniołem, jednym z czterech najpotężniejszych duchów, księciem aniołów, obdarzonym szczególnym zaufaniem przez Boga i kluczami do nieba. On składa ofiarę na niebieskim ołtarzu Świętego Świętych; jest aniołem sprawiedliwości i sądu, aniołem łaski i zmiłowania, aniołem miłosierdzia Bożego. On wstawia się za Izraelitami, jest ich aniołem.

W Liście św. Judy Apostoła pojawia się jako walczący z szatanem o ciało Mojżesza. W Apokalipsie św. Jana Apostoła ukazany jest jako stojący na czele hufców niebieskich walczących zwycięsko z szatanem i jego zwolennikami.

We wczesnochrześcijańskim piśmiennictwie (Tertulian, Orygenes, Hermas, Didymus) uchodzi za Księcia Aniołów; Archanioła, któremu Bóg powierza zadania wymagające szczególnej siły. On wstawia się za ludźmi przed Bogiem; jest aniołem Ludu chrześcijańskiego; On stoi u wezgłowia umierających a potem towarzyszy im w drodze do wieczności.

Z tymi właśnie funkcjami złączył się, poczynając od XII wieku jego patronat nad kaplicami cmentarnymi.

W ikonografii przedstawiano go także z wagą w ręku, do odmierzania dobrych uczynków. Już od wczesnych wieków chrześcijaństwa uważany jest za wodza a zarazem pogromiciela zbuntowanych aniołów; tak też przedstawia go najczęściej malarstwo w sztuce ikonograficznej.

KULT świętego Michała Archanioła istniał już w starożytności chrześcijańskiej; świadczy o tym wiele dowodów liturgicznych. Znacznie później pojawił się kult oddawany na Górze Gargano koło Siponte w południowej Italii, gdzie miał się. zjawić św. Michał Archanioł. Cześć ta miała początkowo charakter lokalny, później jednak została rozszerzona na cały Kościół - w dniu 8 maja. Z czasem Jego imię. weszło do liturgii mszalnej, przy poświęceniu kadzidła i w liturgii pogrzebowej.

Święty Michał Archanioł ukazał się także za czasów św. Grzegorza Wielkiego, papieża, w Rzymie podczas procesji przebłagalnej odprawianej na zamku zwanym odtąd Zamkiem Świętego Anioła, i włożył miecz do pochwy na znak, że Bóg odwróci srożący się gniew od ludu rzymskiego. Odtąd dżuma ustała.

Oprócz tego znanych jest jeszcze kilka innych sanktuariów św. Michała w Kościele.

Kościół Rzymski czcił św. Michała zawsze dnia 29 września. W czasie ostatniej reformy Kalendarza Rzymskiego, w tym dniu dołączył Kościół także do czci liturgicznej świętych archaniołów Rafała i Gabriela.

Święty Michał Archanioł czczony jest jako Patron i protektor Kościoła świętego; zwycięski obrońca w walce z szatanem, z jego pokusami i mocami piekielnymi. Kościół Wschodni czci go także jako patrona chorych.

Święty Michał Archanioł jest patronem Austrii i Niemiec, a w Polsce patronem Małopolski i diecezji łomżyńskiej.

Sługa Boży ks. Bronisław Markiewicz pod Jego imieniem założył dwa zgromadzenia zakonne: męski i żeński, którym zlecił wychowanie młodzieży, zwłaszcza opuszczonej i sierot (Księża Michalici i Siostry Michalitki).

IMIĘ - W Polsce pod jego imieniem wybudowano ponad 300 kościołów; Jego imię nosili polscy królowie, biskupi, szlachta i lud. Do ostatnich lat było to imię powszechnie używane. Dzisiaj ponownie imię św. Michała nadaje się coraz cząściej na chrzcie świętym. Od tego imienia wzięło swoją nazwę aż 222 miejscowości w naszej Ojczyźnie.

Kościół ponad 20 osobom tego imienia przyznał chwałę świętych lub błogosławionych, między innymi: Michał de Sanctis (1590-1625), Michał Garicoits (1797-1863), Michał Ghebre (1791-1855) misjonarz, Michał Rua (1837-1910), Michał Franciszek Cordero (1865-1910), Michał Pro (1891-1927).

Modlitwy

Modlitwa do św. Michała ArchaniołaModlitwa do św. Michała Archanioła

Litania do św. Michała ArchaniołaLitania do św. Michała Archanioła

ks. Michał ChorzępaWasze komentarze:
 Iwona: 07.12.2009, 12:06
 Sw. Michale Archaniele proszę Cię miej w opiece rodzine moja i mojego męża nieopuszczaj nas módl się za nami proszę cie całym sercem
 maria: 04.12.2009, 15:56
 ŚW.MICHALE.Tobie zawierzam moją całą rodzinę,opiekuj się nami,broń od złego,wstawiaj się za nami uBOGA wypraszaj łaski,nawróć grzeszników z mojej rodziny, prowadż drogą do BOGA... Wrwij mojwgo syna z sidel szatana.
 Małgorzata: 03.12.2009, 13:56
 Św. Michale Archaniele przez Twoje wstawinnictwo proszę Cię o uzdrowienie naszego związeku abyśmy odnaleźli siebie i tworzyli szczęśliwy dom broń przed szatanem
 Kasia: 30.11.2009, 05:18
 Michale tak strasznie kocham Ronalda, chce z nim byc wstaw sie za mnie u Boga wszechogacego, prosze, jestem zmeczona juz zwiazkiem z tym okrutnym czlowiekiem
 kasia Mikuśkiewicz.: 24.11.2009, 14:50
 dobre i na celująco strony!mam wszechstronne zainteresowania.panna lat 28 piszcie mejle:rika1981@wp.pl
 agnieszka: 22.11.2009, 20:32
 Święty Michale Archaniele wstawiaj się do Boga swym potężnym wstawiennnictwem za mojego męża, tatę, teściową, Grażynkę. Módl się też proszę o poprawienie mojej sytuacji materialnej i dobre wyjście z problemów z pieniędzmi, które właśnie mam.
 ....: 17.11.2009, 16:26
 Powieżam Ci moje serce i Michała. Jak również moich przyjaciół.
 ...: 17.11.2009, 16:23
 Święty Michale Archaniele, bądź przy mnie, pomóż w niesieniu krzyża, bądż też przy Michale i jemu pomagaj, proszę czuwaj nad nim. Powieżam Ci moje nadzieje, pragnienia i potrzeby. Powieżam Ci Michała i nasze spotkania i rozmowy. Ufam Tobie.
 eWa: 15.11.2009, 19:33
 Święty Michale Archaniele, noszę w sobie niepokój nad dalszym losem opętanego złą siłą, która w pseudo-przyjaciołach tkwi - bliskiego memu sercu - Rafała. Daj mi siłę chronić Go przed Nimi... Nie mam jednak siły walczyć słowami, czynem... Dlatego uciekam się do Ciebie - Michale Archaniele - chroń Jego duszę przed złem i popadaniem w mroczne klimaty, które Jacek z Anią nad Nim rozsiewają... A mnie daj moc w modlitwie... I wytrwałość... Chcę codziennie wspierać Go swą modlitwą, bo wiem, że w niej moc najskuteczniejsza...


 stefani: 14.11.2009, 23:47
 SW. MICHALE ARCHANIELE BĄDZ NASZYM OBRONCA PRZECIW ZAKUSOM SZATANA, STRZEŻ NAS I WSTAWIAJ SIE ZA NAMI.
 JOANNA: 14.11.2009, 08:20
 SWIETY MICHALE ARCHANIELE POMOZ ZWALCZYC NAM SZTANA KTORY NISZCZY NASZA RODZINE SPRAW ABYSMY ZDOLALI WYRWAC SIE Z TEGO ZAKLETEGO KOLO ZLA BLAGAM ZLITUJ SIE I SZCEGOLNIE CZUWAJ NAD MEZEM KTORY MA TAKA SLABA WOLE I JEST TAKI ZAGUBIONY I NIE WIE CO ROBI RATUJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJ GO I NAS NASZA CALA RODZINE
 Michał: 13.11.2009, 16:00
 Św. Michale wstawiaj sie za naszymi rodzinami, moją i mojej narzeczonej Agnieszki
 m.b.: 09.11.2009, 15:22
  Swiety Michale Archaniele, prosze, walcz z szatanem w moim sercu, pomoz mi powstac z upadku....
 ja: 05.11.2009, 20:30
 Święty Michale Archaniele proszę cię żebym ja i cała moja rodzina była zdrowa. dziękuję .AMEN.
 małgorzata z rodziną: 18.10.2009, 19:34
 św.Michale kochamy Ci i dziękujemy i prosimy o jeszcze -bądź przy nas,przy mnie, moim mężu i naszych dzieciach ze swymi aniołami, broń nas i wstawiaj się za nami.
 Katarzyna: 17.10.2009, 23:53
 Święty Michale Archaniele chroń mnie i moją rodzinę od zasadzek złego ducha.Proszę Cię strzeż od złych ,szatańskich pokus.Umacniaj wiarę i nadzieję moją i mojej rodziny.Czuwaj nad nami.
 Beata: 29.09.2009, 22:06
 Boże dobry, proszę Cię aby Twój Archanioł Michał czuwał nad naszym tatą i chronił go od złego
 Małgorzata: 26.09.2009, 17:57
 Św. Michale Archaniele bądź zawsze ze mną i moją rodziną w naszej codzienności i chroń nas przed szatanem.
 IRENA: 15.09.2009, 17:19
  SW.MICHALE ,PRZYSNILES MI SIE ,ZE ZGUBILES SWOJ CZERWONY PLASZCZ.. WSTAW SIE ZA MNIE DO BOGA ,POZWOL ABY MOJ SYN PDJAL PRACE JAKO PROJEKTANT,ODDAL SZATANA ,KTORYM SA MOI SASIEDZI
 Ewa: 09.09.2009, 01:27
 Św. Michale proszę cię aby moja sytuacja materialna się poprawiła
[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] (23) [24] [25] [26]


Autor

Treść

Nowości

św. Jakub z Marchiiśw. Jakub z Marchii

Modlitwa do św. Jakuba z MarchiiModlitwa do św. Jakuba z Marchii

Zmieniły się czasy, ustrój, a wielu ludzi nadal kradnieZmieniły się czasy, ustrój, a wielu ludzi nadal kradnie

Jak rodziła się u Jana Pawła II wizja człowieka?Jak rodziła się u Jana Pawła II wizja człowieka?

Aż po grób może być tylko miłość - nigdy nienawiść!Aż po grób może być tylko miłość - nigdy nienawiść!

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej