Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Michał Archanioł

św. Michał Archanioł

Któż, jak Bóg!

Pismo święte Starego Testamentu mówi o Archaniele Michale jako jednym z najpotężniejszych duchów niebieskich, Wodzu Izraela, który towarzyszy temu ludowi w jego dziejach (Dn 10,13.21; 12,1). Jeszcze więcej o nim mówią starotestamentalne księgi apokryficzne (Księga Henocha, Apokalipsa Barucha, Apokalipsa Mojżesza). Michał w tych księgach występuje jako osoba pierwsza po Bogu. Jest Archaniołem, jednym z czterech najpotężniejszych duchów, księciem aniołów, obdarzonym szczególnym zaufaniem przez Boga i kluczami do nieba. On składa ofiarę na niebieskim ołtarzu Świętego Świętych; jest aniołem sprawiedliwości i sądu, aniołem łaski i zmiłowania, aniołem miłosierdzia Bożego. On wstawia się za Izraelitami, jest ich aniołem.

W Liście św. Judy Apostoła pojawia się jako walczący z szatanem o ciało Mojżesza. W Apokalipsie św. Jana Apostoła ukazany jest jako stojący na czele hufców niebieskich walczących zwycięsko z szatanem i jego zwolennikami.

We wczesnochrześcijańskim piśmiennictwie (Tertulian, Orygenes, Hermas, Didymus) uchodzi za Księcia Aniołów; Archanioła, któremu Bóg powierza zadania wymagające szczególnej siły. On wstawia się za ludźmi przed Bogiem; jest aniołem Ludu chrześcijańskiego; On stoi u wezgłowia umierających a potem towarzyszy im w drodze do wieczności.

Z tymi właśnie funkcjami złączył się, poczynając od XII wieku jego patronat nad kaplicami cmentarnymi.

W ikonografii przedstawiano go także z wagą w ręku, do odmierzania dobrych uczynków. Już od wczesnych wieków chrześcijaństwa uważany jest za wodza a zarazem pogromiciela zbuntowanych aniołów; tak też przedstawia go najczęściej malarstwo w sztuce ikonograficznej.

KULT świętego Michała Archanioła istniał już w starożytności chrześcijańskiej; świadczy o tym wiele dowodów liturgicznych. Znacznie później pojawił się kult oddawany na Górze Gargano koło Siponte w południowej Italii, gdzie miał się. zjawić św. Michał Archanioł. Cześć ta miała początkowo charakter lokalny, później jednak została rozszerzona na cały Kościół - w dniu 8 maja. Z czasem Jego imię. weszło do liturgii mszalnej, przy poświęceniu kadzidła i w liturgii pogrzebowej.

Święty Michał Archanioł ukazał się także za czasów św. Grzegorza Wielkiego, papieża, w Rzymie podczas procesji przebłagalnej odprawianej na zamku zwanym odtąd Zamkiem Świętego Anioła, i włożył miecz do pochwy na znak, że Bóg odwróci srożący się gniew od ludu rzymskiego. Odtąd dżuma ustała.

Oprócz tego znanych jest jeszcze kilka innych sanktuariów św. Michała w Kościele.

Kościół Rzymski czcił św. Michała zawsze dnia 29 września. W czasie ostatniej reformy Kalendarza Rzymskiego, w tym dniu dołączył Kościół także do czci liturgicznej świętych archaniołów Rafała i Gabriela.

Święty Michał Archanioł czczony jest jako Patron i protektor Kościoła świętego; zwycięski obrońca w walce z szatanem, z jego pokusami i mocami piekielnymi. Kościół Wschodni czci go także jako patrona chorych.

Święty Michał Archanioł jest patronem Austrii i Niemiec, a w Polsce patronem Małopolski i diecezji łomżyńskiej.

Sługa Boży ks. Bronisław Markiewicz pod Jego imieniem założył dwa zgromadzenia zakonne: męski i żeński, którym zlecił wychowanie młodzieży, zwłaszcza opuszczonej i sierot (Księża Michalici i Siostry Michalitki).

IMIĘ - W Polsce pod jego imieniem wybudowano ponad 300 kościołów; Jego imię nosili polscy królowie, biskupi, szlachta i lud. Do ostatnich lat było to imię powszechnie używane. Dzisiaj ponownie imię św. Michała nadaje się coraz cząściej na chrzcie świętym. Od tego imienia wzięło swoją nazwę aż 222 miejscowości w naszej Ojczyźnie.

Kościół ponad 20 osobom tego imienia przyznał chwałę świętych lub błogosławionych, między innymi: Michał de Sanctis (1590-1625), Michał Garicoits (1797-1863), Michał Ghebre (1791-1855) misjonarz, Michał Rua (1837-1910), Michał Franciszek Cordero (1865-1910), Michał Pro (1891-1927).

Modlitwy

Modlitwa do św. Michała ArchaniołaModlitwa do św. Michała Archanioła

Litania do św. Michała ArchaniołaLitania do św. Michała Archanioła

ks. Michał ChorzępaWasze komentarze:
 mama: 28.02.2010, 18:59
 Swięty Michale, wstawiaj się za moimi kochanymi dziećmi, jedno z nich to Michał, miej ich w opiece, przebaczaj potknięcia i prowadź do Kościoła
 monika: 25.02.2010, 09:13
 Sw.Archaniele Michale w miejscu mojej pracy panuje zło powstrzymaj to prosze wypedz te złe moce dosyc cierpienia w tym miejscu chroń mnie
 ja.lo: 07.02.2010, 03:13
 Michale Archaniele pomóż mi odnaleźć drogę mojego życia i zrealizować ją.Amen.
 andrzej76: 29.01.2010, 03:06
 sw.Michale pomurz mi wysic na prostom z tych sytuacj w kturych sie teraz znajduie i zaczoci wrzystko tak jak nigdy wrzyciu jeszcze nie zaczolem wszystko z BOGJEM,PROWACI MIE siw. M ICHALE I mojch bliskch.prosze.
 Przemek: 24.12.2009, 21:13
 Św. Michale Archaniele proszę Cie o modlitwę w tej intencji, by mój tata bardziej uwierzył i zaczął czesciej chodzic do kościoła i przystąpił do komunii świętej.
 Uryjel: 16.12.2009, 21:21
 Michał i Uriel rządzą!
 Małgorzata : 11.12.2009, 12:37
 Św. Michale wstaw się za mną abym doznała spokoju i choć maleńkiej radości w życiu ,za popełnione błędy przepraszam
 Iwona: 07.12.2009, 12:06
 Sw. Michale Archaniele proszę Cię miej w opiece rodzine moja i mojego męża nieopuszczaj nas módl się za nami proszę cie całym sercem
 maria: 04.12.2009, 15:56
 ŚW.MICHALE.Tobie zawierzam moją całą rodzinę,opiekuj się nami,broń od złego,wstawiaj się za nami uBOGA wypraszaj łaski,nawróć grzeszników z mojej rodziny, prowadż drogą do BOGA... Wrwij mojwgo syna z sidel szatana.


 Małgorzata: 03.12.2009, 13:56
 Św. Michale Archaniele przez Twoje wstawinnictwo proszę Cię o uzdrowienie naszego związeku abyśmy odnaleźli siebie i tworzyli szczęśliwy dom broń przed szatanem
 Kasia: 30.11.2009, 05:18
 Michale tak strasznie kocham Ronalda, chce z nim byc wstaw sie za mnie u Boga wszechogacego, prosze, jestem zmeczona juz zwiazkiem z tym okrutnym czlowiekiem
 kasia Mikuśkiewicz.: 24.11.2009, 14:50
 dobre i na celująco strony!mam wszechstronne zainteresowania.panna lat 28 piszcie mejle:rika1981@wp.pl
 agnieszka: 22.11.2009, 20:32
 Święty Michale Archaniele wstawiaj się do Boga swym potężnym wstawiennnictwem za mojego męża, tatę, teściową, Grażynkę. Módl się też proszę o poprawienie mojej sytuacji materialnej i dobre wyjście z problemów z pieniędzmi, które właśnie mam.
 ....: 17.11.2009, 16:26
 Powieżam Ci moje serce i Michała. Jak również moich przyjaciół.
 ...: 17.11.2009, 16:23
 Święty Michale Archaniele, bądź przy mnie, pomóż w niesieniu krzyża, bądż też przy Michale i jemu pomagaj, proszę czuwaj nad nim. Powieżam Ci moje nadzieje, pragnienia i potrzeby. Powieżam Ci Michała i nasze spotkania i rozmowy. Ufam Tobie.
 eWa: 15.11.2009, 19:33
 Święty Michale Archaniele, noszę w sobie niepokój nad dalszym losem opętanego złą siłą, która w pseudo-przyjaciołach tkwi - bliskiego memu sercu - Rafała. Daj mi siłę chronić Go przed Nimi... Nie mam jednak siły walczyć słowami, czynem... Dlatego uciekam się do Ciebie - Michale Archaniele - chroń Jego duszę przed złem i popadaniem w mroczne klimaty, które Jacek z Anią nad Nim rozsiewają... A mnie daj moc w modlitwie... I wytrwałość... Chcę codziennie wspierać Go swą modlitwą, bo wiem, że w niej moc najskuteczniejsza...
 stefani: 14.11.2009, 23:47
 SW. MICHALE ARCHANIELE BĄDZ NASZYM OBRONCA PRZECIW ZAKUSOM SZATANA, STRZEŻ NAS I WSTAWIAJ SIE ZA NAMI.
 JOANNA: 14.11.2009, 08:20
 SWIETY MICHALE ARCHANIELE POMOZ ZWALCZYC NAM SZTANA KTORY NISZCZY NASZA RODZINE SPRAW ABYSMY ZDOLALI WYRWAC SIE Z TEGO ZAKLETEGO KOLO ZLA BLAGAM ZLITUJ SIE I SZCEGOLNIE CZUWAJ NAD MEZEM KTORY MA TAKA SLABA WOLE I JEST TAKI ZAGUBIONY I NIE WIE CO ROBI RATUJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJ GO I NAS NASZA CALA RODZINE
 Michał: 13.11.2009, 16:00
 Św. Michale wstawiaj sie za naszymi rodzinami, moją i mojej narzeczonej Agnieszki
 m.b.: 09.11.2009, 15:22
  Swiety Michale Archaniele, prosze, walcz z szatanem w moim sercu, pomoz mi powstac z upadku....
[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] (23) [24] [25] [26]


Autor

Treść

Nowości

Nowenna przed świętem św. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała - dzień 9Nowenna przed świętem św. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała - dzień 9

św. Wacławśw. Wacław

Modlitwa do św. WacławaModlitwa do św. Wacława

Litania do św. WacławaLitania do św. Wacława

Jak mamy prowadzić nasze dzieci do Boga?Jak mamy prowadzić nasze dzieci do Boga?

Czy Pan Bóg przestanie mnie kochać?Czy Pan Bóg przestanie mnie kochać?

Najbardziej popularne

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2023 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej