Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Michał Archanioł

św. Michał Archanioł

Któż, jak Bóg!

Pismo święte Starego Testamentu mówi o Archaniele Michale jako jednym z najpotężniejszych duchów niebieskich, Wodzu Izraela, który towarzyszy temu ludowi w jego dziejach (Dn 10,13.21; 12,1). Jeszcze więcej o nim mówią starotestamentalne księgi apokryficzne (Księga Henocha, Apokalipsa Barucha, Apokalipsa Mojżesza). Michał w tych księgach występuje jako osoba pierwsza po Bogu. Jest Archaniołem, jednym z czterech najpotężniejszych duchów, księciem aniołów, obdarzonym szczególnym zaufaniem przez Boga i kluczami do nieba. On składa ofiarę na niebieskim ołtarzu Świętego Świętych; jest aniołem sprawiedliwości i sądu, aniołem łaski i zmiłowania, aniołem miłosierdzia Bożego. On wstawia się za Izraelitami, jest ich aniołem.

W Liście św. Judy Apostoła pojawia się jako walczący z szatanem o ciało Mojżesza. W Apokalipsie św. Jana Apostoła ukazany jest jako stojący na czele hufców niebieskich walczących zwycięsko z szatanem i jego zwolennikami.

We wczesnochrześcijańskim piśmiennictwie (Tertulian, Orygenes, Hermas, Didymus) uchodzi za Księcia Aniołów; Archanioła, któremu Bóg powierza zadania wymagające szczególnej siły. On wstawia się za ludźmi przed Bogiem; jest aniołem Ludu chrześcijańskiego; On stoi u wezgłowia umierających a potem towarzyszy im w drodze do wieczności.

Z tymi właśnie funkcjami złączył się, poczynając od XII wieku jego patronat nad kaplicami cmentarnymi.

W ikonografii przedstawiano go także z wagą w ręku, do odmierzania dobrych uczynków. Już od wczesnych wieków chrześcijaństwa uważany jest za wodza a zarazem pogromiciela zbuntowanych aniołów; tak też przedstawia go najczęściej malarstwo w sztuce ikonograficznej.

KULT świętego Michała Archanioła istniał już w starożytności chrześcijańskiej; świadczy o tym wiele dowodów liturgicznych. Znacznie później pojawił się kult oddawany na Górze Gargano koło Siponte w południowej Italii, gdzie miał się. zjawić św. Michał Archanioł. Cześć ta miała początkowo charakter lokalny, później jednak została rozszerzona na cały Kościół - w dniu 8 maja. Z czasem Jego imię. weszło do liturgii mszalnej, przy poświęceniu kadzidła i w liturgii pogrzebowej.

Święty Michał Archanioł ukazał się także za czasów św. Grzegorza Wielkiego, papieża, w Rzymie podczas procesji przebłagalnej odprawianej na zamku zwanym odtąd Zamkiem Świętego Anioła, i włożył miecz do pochwy na znak, że Bóg odwróci srożący się gniew od ludu rzymskiego. Odtąd dżuma ustała.

Oprócz tego znanych jest jeszcze kilka innych sanktuariów św. Michała w Kościele.

Kościół Rzymski czcił św. Michała zawsze dnia 29 września. W czasie ostatniej reformy Kalendarza Rzymskiego, w tym dniu dołączył Kościół także do czci liturgicznej świętych archaniołów Rafała i Gabriela.

Święty Michał Archanioł czczony jest jako Patron i protektor Kościoła świętego; zwycięski obrońca w walce z szatanem, z jego pokusami i mocami piekielnymi. Kościół Wschodni czci go także jako patrona chorych.

Święty Michał Archanioł jest patronem Austrii i Niemiec, a w Polsce patronem Małopolski i diecezji łomżyńskiej.

Sługa Boży ks. Bronisław Markiewicz pod Jego imieniem założył dwa zgromadzenia zakonne: męski i żeński, którym zlecił wychowanie młodzieży, zwłaszcza opuszczonej i sierot (Księża Michalici i Siostry Michalitki).

IMIĘ - W Polsce pod jego imieniem wybudowano ponad 300 kościołów; Jego imię nosili polscy królowie, biskupi, szlachta i lud. Do ostatnich lat było to imię powszechnie używane. Dzisiaj ponownie imię św. Michała nadaje się coraz cząściej na chrzcie świętym. Od tego imienia wzięło swoją nazwę aż 222 miejscowości w naszej Ojczyźnie.

Kościół ponad 20 osobom tego imienia przyznał chwałę świętych lub błogosławionych, między innymi: Michał de Sanctis (1590-1625), Michał Garicoits (1797-1863), Michał Ghebre (1791-1855) misjonarz, Michał Rua (1837-1910), Michał Franciszek Cordero (1865-1910), Michał Pro (1891-1927).

Modlitwy

Modlitwa do św. Michała ArchaniołaModlitwa do św. Michała Archanioła

Litania do św. Michała ArchaniołaLitania do św. Michała Archanioła

ks. Michał ChorzępaWasze komentarze:
 Elżbieta: 25.01.2012, 12:48
 Mimo wszystko proszę abyśmy sie z W. odnależli. Jaka wola Twoja Panie....
 Ty wiesz: 19.01.2012, 18:49
 Święty Michale Archaniele, ja w swej niedoskonałości nie wiem co się dzieje i co jest w danej chwili dobre, ale zwracam się do Ciebie z gorącą prośbą o ratunek dla Emila jeśli nie jest jeszcze za późno. Ratuj go przez wzgląd na Najświętsze Imię Jezusa, wiem że jesteś Naszym Przyjacielem, ratuj Go przez wzgląd na moją ikonę i całe dobro jakiego w życiu dokonał i przez wzgląd na Boże Miłosierdzie, Amen PS. Dzięki, że Jesteś, św. Michale
 Anna Agata: 07.01.2012, 16:49
 Prosze o opieke i prowadzenie dla mojego rodzenstwa moich braci i siostry oraz ich rodzin i bliskich. Prosze o blogoslawienstwo i wstawiennictwo dla czlonkow mojej i mojego meza rodziny.
 Urszula: 04.01.2012, 17:54
 Sw Michale Piekny Archaniele, stap z niebios, uczyn ta prace lekka i zycie swiete. Pozwol uzywac oczu rak i umyslu jak najlepiej. Walcz z lenistwem, i pozwol byc energiczna, i dokladna. Dziekuje za Twa pomoc i opieke w kazdej chwili.
 conieczka: 30.12.2011, 20:35
 Archaniele Boży MICHALE poprowadź mojego Mateuszka prostą drogą do jego Mamy, bo zły trzyma to dziecko w niewoli.Dziękuję Ci Wodzu Zastępów Niebieskich.
 Elżbieta: 28.12.2011, 09:04
 Dziękuję za wszystko, ale pozwól mieć siły, żeby temu stawić czoła. Czy odnajdziemy się jeszcze?
 Elżbieta: 21.12.2011, 11:08
 Pozwól nam się odnaleźć - w dobrej miłości, pokoju ducha i zrozumienieu. Pozwól mi być dobrym człowiekiem i dobrze wykorzystywać moje talenty, żebym juz niczego njie zmarnowała, daj mądrość bycia dobrym
 Urszula: 30.11.2011, 17:42
 Sw Michale Piekny Archaniele, bardzo Cie prosze o Twa Swieta pomoc i wsparcie. Jesli wlasciciele dzis na zebraniu poruszali sprawe zarobkow, sprzedazy, reklam itp. Bardzo slabo nam wyszlo w tym miesiacu. Grudzien musi byc rekordowy w sprzedazy, musimy pobic dochody sklepu. Ciekawa jestem jak mi wyjdzie, dlatego zwracam sie uprzejmie o Twa pomoc , Blogoslawienstwo i Swieta cierpliwosc we wszystkim, Swiety Michale Piekny Archaniele, licze na Ciebie na Twa pomoc i sile jakiej mi udzielisz. Naprawde musimy sie starac, nas wszystkich praca jest w zagrozeniu, czy mniej czy wiecej, ale jest presja i zagrozenie. Nie jest tu wcale lekko, za darmo wyplaty sie tu nie dostaje trzeba na nia rzetelnie zarobic. A wiec prosze O Twa pomoc zeby nie bylo tak ciezko, uczyn ta prace lekka, amen i dziekuje
 Elżbieta: 28.11.2011, 23:27
 Pozwol nam sie odnalezc i powrocic do siebie w milosci, wybaczeniu i pokoju. Wiesz przeciez...


 Marej Jakub: 23.11.2011, 00:51
 Pszepraszam za moje grzechy
 Elżbieta: 22.11.2011, 06:11
 POZWOL NAM SIEBIE ODSZUKAC, WROCIC DO SIEBIE W MILOSCI I POKOJU
 Urszula: 12.11.2011, 16:11
 Sw Michale Piekny Archaniele, minelo juz pol roku od mojego zatrudnienia w tej nowej pracy nad oceanem. Bylismy na stanowym obiedzie za pobicie rekordu w sprzedazy. Restauracja Brazylijska, kelnerzy biegali przynoszac caly czas rozne miesa na szaszlykach i krojac z nich, i w ciagu 45 minut nic mi nie zniklo z talerza. Gdy w tym miesiacu pobijemy rekord to bedziemy mogli rzucac ciastem we wlascicielke sklepu. Na nowo zaczeli naplywac turysci to moze pobijemy ten rekord. Swiety Michale Piekny Archaniele niech bedzie wesolo, niech nie bedzie zlosliwosci i zazdrosci i walki o sprzedaz tylko sprawiedliwa wspolpraca, niech kazdy dzieli sie sprawiedliwie i czeka na swoja kolej. Wazne jest byc wesolym i pozytywnym nie bac sie, Bog jest Miloscia. To Bog nam daje kazdy dzien i pociesza w przygnebieniu. Dziekuje Ci Panie za kazdy dzien i za tyle tajemnic ktore spotykam wiedzac ze to Ty przygotowales je dla mnie.
 teresa: 12.11.2011, 03:58
 Niech Będzie Pochwalony Jezus Chrystus! Bardzo proszę o modlitwę w następujących intencjach dla Teresy: Niektóre prośby ponawiam 1. O Boże Błogosławieństwo, zdrowie , dary i moc Ducha Świętego na dobre przygotowanie się do egzaminu Ex Uniwersa z teologii , abym nauczyła się najlepiej z materiału z którego będę pytana. Egzamin ma być 3 grudnia 2011 r. ( sobota ). Prosi Teresa 2. Jestem nadal załamana psychicznie, pełna obaw i lęków i depresji i gorzej funkcjonuję na co dzień , nie radzę sobie z problemami , które niesie życie , proszę o uproszenie dla mnie siły i chęci do walki o siebie , nauki i pracy. Prosi Teresa. 3. Proszę Boga Ojca Wszechmogącego, Matkę Przenajświętszą , Jezusa Chrystusa oraz Wszystkich Świętych o pomoc i uratowanie mi chorych stóp. Proszę o Światło , moc i dary Ducha Świętego na znalezienie mi dobrych lekarzy ortopedów, którzy pokierują moim dalszym leczeniem i podejmą się wykonaniem ewentualnie kolejnego zabiegu operacyjnego, dotyczącego usunięcia ciała wolnego z prawej stopy. Słyszałam , że najlepiej operują stopy i jest najmniej powikłań w Szpitalach w Niemczech. Nie mam żadnych znajomości, ani tyle pieniędzy żeby jechać do Niemiec , nawet nie znam języka niemieckiego. Ale wierzę , że dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych, jeżeli taka będzie wola Boża , abym jechała na operację do Niemiec, to Bóg tak pokieruje, że tam się znajdę. Wierzę w to mocno. Prosi Teresa. 4. O pomoc w uzyskaniu odszkodowań za wypadki Bogu wiadome, oraz za powikłania pooperacyjne prawej stopy dla Teresy. 5. Przegrałam sprawę sądową z byłym mężem o zmianę używalności lokalu, który wspólnie zamieszkujemy, sąd nie uwzględnił mojej prośby, proszę o światło łaski Bożej dla mnie i mądrość , abym wiedziała co mam dalej robić. Prosi Teresa. 6. W intencji Ryszarda, o dary i moc Ducha Świętego na nasze relacje i wypełnienie woli Bożej dla nas. Proszę, o ile taka jest wola Boża , aby mi pomógł w remoncie domu w Koluszkach , ponieważ sama sobie nie daję rady. Prosi Teresa. 7. O Boże błogosławieństwo , zdrowie , dary i moc Ducha Świętego dla Teresy i promotora pracy magisterskiej ks. Stanisława , a także wszystkich ludzi, których Bóg postawi na mojej drodze , którzy będą mnie wspierać w pisaniu tej pracy. Prosi Teresa. 8. O Boże Błogosławieństwo, światło , dary i moc Ducha Świętego na moją aktualną pracę jako pielęgniarka opieki długoterminowej. Powierzam Bogu , Matce Bożej wszystkich swoich pacjentów, którymi się opiekuję( Antoniego, Irenę, Mariannę, Zofię, Bronisławę, Genowefę, Alicję, Zdzisława, Mariana i jego żonę Irenę, Reginę ). O Miłosierdzie Boże dla moich pracodawców i przełożonych. Prosi Teresa. 9. Mam podjąć dodatkową pracę, jako pielęgniarka operacyjna na bloku operacyjnym w moim aktualnym zakładzie pracy. Proszę o zdrowie dla mnie , abym miała siły do pracy i abym dobrze się wywiązywała ze swoich obowiązków zawodowych. W intencji współpracowników z którymi będę pracowała, o Miłosierdzie Boże dla nich. Prosi Teresa. 10. Powierzam Bogu Ojcu Wszechmogącemu Małgorzatę, Proszę o Światło łaski Bożej na naszą znajomość , jeżeli to jest zgodne z wolą Bożą , abym z nią współpracowała i dodatkowo jeszcze u niej pracowała , niech się wypełni przede wszystkim wola Boża w moim życiu . prosi Teresa. Łączę się z modlitwą, dziękuje Teresa z Łodzi
 Marek Jakub: 09.11.2011, 00:54
 Powiec prosze co mam robic???
 Elżbieta: 27.10.2011, 22:01
 daj siele do walki o wlasna godnosc i spokoj ducha, pozwol walczyc o wlasciwe wybory i slusznie wybierac
 Marek Jakub: 21.10.2011, 04:40
 Dziekuje Ci Panie ze Aniol strzegl mojego chrzesnika mimo za mial wypadek nic mu sie nie stalo.Dziekuje bo moglo sie skonczyc tragicznie , ale tylko sie poobdzieral
 Elżbieta: 03.10.2011, 21:25
 Dziękuję za siły i wytrwałość, które pozwoliły mi szczęśliwie przeżyć trudne chwile. Proszę o zdrowie dla mnie i moich bliskich i wytrwłość i odwagę, aby żyć dobrze i nie szkodzić bliźnim tylko pomagac im
 Urszula: 03.10.2011, 02:49
 Sw Michale Piekny Archaniele, przestraszylam sie bardzo ze ktos nazwal to prowokacja pisac listy do Ciebie Archaniele. Dobrze wiem ze pracowac dla milionerow i pomnazac im majatek nie jest to chciwoscia ale dobrem, nie jest to glupota zarabiac na swe utrzymanie ale madroscia. Ktos mnie tu atakuje za to ze za duzo do Ciebie pisze o wszystkim. Nikomu niczego nie zazdroszcze, a caly czas ucze sie poznawac wole Boga i wypelniac ja.
 Pola: 30.09.2011, 00:21
 Kochana redakcjo.Nie zamieszczajcie tu tekstów Urszuli. mam wrażenie, że to prowokacja, pokazanie jacy my katolicy jesteśmy głupi i chciwi. Św Michale, odganiaj złego, strzeż dusz naszych, uczynków i myśli. Przynieś nawrócenie grzeszników i szczególnie oczyść Kościół ze zła, ze złych ludzi.
 Agniesia: 29.09.2011, 10:32
 dziś są Twoje Imieniny-posyłam ze swojego serca moc podziękowań za dotychczasowe łaski oraz proszę o nieustanną opiekę nade mną i moją córką.A.A.K.
[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] (17) [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26]


Autor

Treść

Nowości

św. Jan Boskośw. Jan Bosko

Modlitwa do św. Jana BoskoModlitwa do św. Jana Bosko

Do piekła i z powrotem - wizje św. Jana BoskoDo piekła i z powrotem - wizje św. Jana Bosko

Czy każda nasza modlitwa jest wysłuchana?Czy każda nasza modlitwa jest wysłuchana?

Rośnie mi w domu mały złośnik. Czym są ataki złości u dzieciRośnie mi w domu mały złośnik. Czym są ataki złości u dzieci

Działanie Ducha Świętego w świecieDziałanie Ducha Świętego w świecie

Najbardziej popularne

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2023 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej