Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Michał Archanioł

św. Michał Archanioł

Któż, jak Bóg!

Pismo święte Starego Testamentu mówi o Archaniele Michale jako jednym z najpotężniejszych duchów niebieskich, Wodzu Izraela, który towarzyszy temu ludowi w jego dziejach (Dn 10,13.21; 12,1). Jeszcze więcej o nim mówią starotestamentalne księgi apokryficzne (Księga Henocha, Apokalipsa Barucha, Apokalipsa Mojżesza). Michał w tych księgach występuje jako osoba pierwsza po Bogu. Jest Archaniołem, jednym z czterech najpotężniejszych duchów, księciem aniołów, obdarzonym szczególnym zaufaniem przez Boga i kluczami do nieba. On składa ofiarę na niebieskim ołtarzu Świętego Świętych; jest aniołem sprawiedliwości i sądu, aniołem łaski i zmiłowania, aniołem miłosierdzia Bożego. On wstawia się za Izraelitami, jest ich aniołem.

W Liście św. Judy Apostoła pojawia się jako walczący z szatanem o ciało Mojżesza. W Apokalipsie św. Jana Apostoła ukazany jest jako stojący na czele hufców niebieskich walczących zwycięsko z szatanem i jego zwolennikami.

We wczesnochrześcijańskim piśmiennictwie (Tertulian, Orygenes, Hermas, Didymus) uchodzi za Księcia Aniołów; Archanioła, któremu Bóg powierza zadania wymagające szczególnej siły. On wstawia się za ludźmi przed Bogiem; jest aniołem Ludu chrześcijańskiego; On stoi u wezgłowia umierających a potem towarzyszy im w drodze do wieczności.

Z tymi właśnie funkcjami złączył się, poczynając od XII wieku jego patronat nad kaplicami cmentarnymi.

W ikonografii przedstawiano go także z wagą w ręku, do odmierzania dobrych uczynków. Już od wczesnych wieków chrześcijaństwa uważany jest za wodza a zarazem pogromiciela zbuntowanych aniołów; tak też przedstawia go najczęściej malarstwo w sztuce ikonograficznej.

KULT świętego Michała Archanioła istniał już w starożytności chrześcijańskiej; świadczy o tym wiele dowodów liturgicznych. Znacznie później pojawił się kult oddawany na Górze Gargano koło Siponte w południowej Italii, gdzie miał się. zjawić św. Michał Archanioł. Cześć ta miała początkowo charakter lokalny, później jednak została rozszerzona na cały Kościół - w dniu 8 maja. Z czasem Jego imię. weszło do liturgii mszalnej, przy poświęceniu kadzidła i w liturgii pogrzebowej.

Święty Michał Archanioł ukazał się także za czasów św. Grzegorza Wielkiego, papieża, w Rzymie podczas procesji przebłagalnej odprawianej na zamku zwanym odtąd Zamkiem Świętego Anioła, i włożył miecz do pochwy na znak, że Bóg odwróci srożący się gniew od ludu rzymskiego. Odtąd dżuma ustała.

Oprócz tego znanych jest jeszcze kilka innych sanktuariów św. Michała w Kościele.

Kościół Rzymski czcił św. Michała zawsze dnia 29 września. W czasie ostatniej reformy Kalendarza Rzymskiego, w tym dniu dołączył Kościół także do czci liturgicznej świętych archaniołów Rafała i Gabriela.

Święty Michał Archanioł czczony jest jako Patron i protektor Kościoła świętego; zwycięski obrońca w walce z szatanem, z jego pokusami i mocami piekielnymi. Kościół Wschodni czci go także jako patrona chorych.

Święty Michał Archanioł jest patronem Austrii i Niemiec, a w Polsce patronem Małopolski i diecezji łomżyńskiej.

Sługa Boży ks. Bronisław Markiewicz pod Jego imieniem założył dwa zgromadzenia zakonne: męski i żeński, którym zlecił wychowanie młodzieży, zwłaszcza opuszczonej i sierot (Księża Michalici i Siostry Michalitki).

IMIĘ - W Polsce pod jego imieniem wybudowano ponad 300 kościołów; Jego imię nosili polscy królowie, biskupi, szlachta i lud. Do ostatnich lat było to imię powszechnie używane. Dzisiaj ponownie imię św. Michała nadaje się coraz cząściej na chrzcie świętym. Od tego imienia wzięło swoją nazwę aż 222 miejscowości w naszej Ojczyźnie.

Kościół ponad 20 osobom tego imienia przyznał chwałę świętych lub błogosławionych, między innymi: Michał de Sanctis (1590-1625), Michał Garicoits (1797-1863), Michał Ghebre (1791-1855) misjonarz, Michał Rua (1837-1910), Michał Franciszek Cordero (1865-1910), Michał Pro (1891-1927).

ks. Michał Chorzępa


   

Wasze komentarze:
 Elżbieta : 13.12.2010, 10:40
 Wskaż, gdzie błądzę. Nie pozwól czuć złych myśli. Boże, dlaczego czasu nie można cofnąć
 Elżbieta: 08.12.2010, 12:17
 Pomóż zwalczyć wszystkie demony we mnie. Abym odzyskała spokój ducha. Wskaż, gdzie popełniam błąd.
 Elżbieta: 06.12.2010, 10:27
 Proszę - Ty wiesz o co. Wybaczam i proszę o zrozumienie dla mnie. Pozwól życ i być dobrą dla ludzi, choc nie widzę celu i nie mam go teraz. Nie wiem jaki jest. Daj pogodę ducha, by żyć i docenic to co mam teraz.
 EWA: 05.12.2010, 13:02
 SW MICHALE Z POKORA PROSZE U WOLNIJ I UZDROW MOJE I NASZE MYSLI OD LEKU CHRON NAS PRZED ZLEM ABY NASZE ZYCIE NABRALO SWIETLISTYCH BARW ABY WYSZLISMY Z CIEMNOSCI SW MICHALE NIE WIEM DLACZEGO CO MAMY JESZCZE UCZYNIC POMOZ MI W MODLITWIE
 Elżbieta: 03.12.2010, 12:18
 Wyproś dla mnie miłosierdzie boże. Czuje sie taka bezduszna - jak kukła.
 Elzbieta: 02.12.2010, 15:57
 Ciągle CIę proszę. A kto wysłucha i pomoże Tobie powierniku wszelkich nieszczęść i cierpienia? Skąd czerpiesz siłę, aby to wszystko znosić? Od Boga - odpowiesz. Pomóż znaleźć mi Boga w sercu i wiarę, że to co nadejdzie będzie lepsze dla nas wszystkich. I pozwól znaleźć drogę do W. Skrzywdził mnie i nikt tego nie rozumie, że jeszcze trwam przy nim, choć mnie zostawił, wyrzucił ze swojego życia jak zużytą szmatkę - tylko Ty i Bóg. Więc proszę pozwól mi się z tego wyzwolić lub pomóż odnaleźć nam drogę do siebie.
 Elżbieta: 01.12.2010, 18:51
 Dziekuję, że jeszcze trwam w nadziei. Ale zabierz mi ja jesli próżna. Pomóż odnaleźć spokój i dobro w sercu
 Elżbieta: 30.11.2010, 10:14
 Proszę o pomoc we wszystkich moich problemach, w zagubieniu i aby W. odnalał drogę do mnie. Jeśli taka Twoja wola Boże. Pomóż zaakceptować Michale Archaniele to, czym doświadcza mnie Bóg i odnaleźć cel życia. Nie chcę tej pustki, która mnie otacza
 Urszula: 28.11.2010, 16:06
 Swiety Michale Archaniele, prosze Cie zajmij sie moja sprawa, razem ze wszystkimi Aniolami i Swietymi , Matka Przenjswietsza Maryia i Naszym Umilowanym panem Jezusem, niech mi blogoslawi i zsyla laski, ktore sa mi potrzebne do zycia tutaj i w przyszlosci. Pan nasz wszystko wie, i jego milosierdzie zwyciezy i Ty Aniele wspieraj mnie tys jes moca od Boga.


 Anna Maria: 21.11.2010, 23:57
 święty Archaniele Michale Na pomoc! uzdrów Daniela i moją córkę.
 ella: 11.11.2010, 09:38
 Św.Michale Archaniele miej w swojej opiece moja rodzinę, chroń nas od wszelkiego złego i pomagaj nam nieustannie.
 ella: 11.11.2010, 09:34
 Św.Michale Archaniele proszę o opiekę nad mim synem i córka,pomóż im proszę.Ty wiesz o co Cie proszę.
 Michał89 : 25.10.2010, 08:46
 Mój Niebieski Stróżu, do Ciebie się uciekam we wszystkich trudach mojego życia. Ufam Ci i zawierzam twej opiece w walce ze złym duchem który pragnie siec i szarpać wszystko co w mym życiu zbliża mnie do królestwa niebieskiego. Proszę, umacniaj we mnie tą siłę ducha która sprawia że uczę się przyjmować porażki i niepowodzenia tu na ziemi. Wskaż mi drogę która mam kroczyć i pomagaj mi w trudnych decyzjach, tak aby nigdy chęć zysku lub sławy nie spowodowała odsunięcia wartości nadrzędnych na boczny tor. Nie pozwól mi i nikomu z mojej rodziny oddalić się od ołtarza Pańskiego. Bądź przy mnie bo jeżeli Bóg i jego aniołowie ze mną to któż będzie przeciw..Amen
 Tomek: 24.10.2010, 15:27
 Św. Michale Archaniele, proszę wstawiaj się za nami i wspomagaj nas w walce z róznymi przeciwnościami. +
 Alina: 19.10.2010, 13:02
 Święty Michale. Proszę Cie o łąskę dla całej mojej rodziny.Miej w opiece mojego męża i synka- a mi niczego więcej nie potrzeba oprócz zakrzepienia w mym sercu więcej wiary. Wspomóż mnie w walce z szatanem
 Robert: 10.10.2010, 20:33
 Św. Michale Archaniele proszę wstaw się za mną u Ojca Niebieskiego w mojej prośbie dotyczącej poprawy naszej sytuacji materialnej. Miej w Swojej Opiece Klaudię, Karola i Grażynę, a także sąsiadów, Kapłanów i cały Kościół Święty na ziemi. Robert
 EWA 27. 9.2010: 27.09.2010, 12:50
 SW.MICHALE Tobie zawierzam cala moja rodzine opiekuj sie nami kazdego dnia,bron od zlegowstawiaj sie za nami u Boga wypraszaj potrzebne laski zdrowia,pomocy w spelnieniu planow syna Marcina oraz Pawla,oraz spelnieniu marzen moich i meza.Pomoz nam ukonczyc remont domu oraz wybudowac nowy w rodzinnym miejscu meza.Oddal od nas wszystkie trudnosci wspieraj nas pomoca i zyczliwymi ludzmi.Blagam cie o laske cudu uzdrowienia brata Piotra i bratowej .Powierzam ci wszystkie sprawy .Upraszaj potrzebne laski dla calej rodziny aby synowie nie opuszcali mszy sw w niedziele.Prosze cie rowniez o szczera i blizsza przyjazn z rodzina Hani aby byla szczera i serdeczna.
 piotr: 23.09.2010, 16:20
 SW.Michale,ksiąze dobra otaczajacego ten swiat,wesprzyj tych ludzi ktorzy proszą cię o mecenat nad ich osobami,zas mi dodaj walki i otuchy abym mógl walczyc z siłami zla,a kiedy przyjdzie mi walczyc ze złem Ty stój przy mnie i wesprzyj mnie w unicestwiniu zla ktore rządzi tym switem i pozyskuje coraz wiecej ludzi.
 robert : 15.08.2010, 14:51
 św michale pomórz mi ułóży mi swe zycie osobiste by nabrałó świetlistych barw
 robert : 15.08.2010, 14:49
 św michale pomórz mi ułóży mi swe zycie osobiste by nabrałó ąwietlistycj barw
[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] (21) [22] [23] [24] [25] [26]


Autor

Treść

Nowości

Modlitwa do św. WawrzyńcaModlitwa do św. Wawrzyńca

Litania do św. WawrzyńcaLitania do św. Wawrzyńca

Duch czasów ostatecznychDuch czasów ostatecznych

Bóg jest wszechmocny, ale lepiej od nas wie, co dla nas najlepszeBóg jest wszechmocny, ale lepiej od nas wie, co dla nas najlepsze

Treść orędzia fatimskiego: Znana i nieznanaTreść orędzia fatimskiego: Znana i nieznana

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej