Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Michał Archanioł

św. Michał Archanioł

Któż, jak Bóg!

Pismo święte Starego Testamentu mówi o Archaniele Michale jako jednym z najpotężniejszych duchów niebieskich, Wodzu Izraela, który towarzyszy temu ludowi w jego dziejach (Dn 10,13.21; 12,1). Jeszcze więcej o nim mówią starotestamentalne księgi apokryficzne (Księga Henocha, Apokalipsa Barucha, Apokalipsa Mojżesza). Michał w tych księgach występuje jako osoba pierwsza po Bogu. Jest Archaniołem, jednym z czterech najpotężniejszych duchów, księciem aniołów, obdarzonym szczególnym zaufaniem przez Boga i kluczami do nieba. On składa ofiarę na niebieskim ołtarzu Świętego Świętych; jest aniołem sprawiedliwości i sądu, aniołem łaski i zmiłowania, aniołem miłosierdzia Bożego. On wstawia się za Izraelitami, jest ich aniołem.

W Liście św. Judy Apostoła pojawia się jako walczący z szatanem o ciało Mojżesza. W Apokalipsie św. Jana Apostoła ukazany jest jako stojący na czele hufców niebieskich walczących zwycięsko z szatanem i jego zwolennikami.

We wczesnochrześcijańskim piśmiennictwie (Tertulian, Orygenes, Hermas, Didymus) uchodzi za Księcia Aniołów; Archanioła, któremu Bóg powierza zadania wymagające szczególnej siły. On wstawia się za ludźmi przed Bogiem; jest aniołem Ludu chrześcijańskiego; On stoi u wezgłowia umierających a potem towarzyszy im w drodze do wieczności.

Z tymi właśnie funkcjami złączył się, poczynając od XII wieku jego patronat nad kaplicami cmentarnymi.

W ikonografii przedstawiano go także z wagą w ręku, do odmierzania dobrych uczynków. Już od wczesnych wieków chrześcijaństwa uważany jest za wodza a zarazem pogromiciela zbuntowanych aniołów; tak też przedstawia go najczęściej malarstwo w sztuce ikonograficznej.

KULT świętego Michała Archanioła istniał już w starożytności chrześcijańskiej; świadczy o tym wiele dowodów liturgicznych. Znacznie później pojawił się kult oddawany na Górze Gargano koło Siponte w południowej Italii, gdzie miał się. zjawić św. Michał Archanioł. Cześć ta miała początkowo charakter lokalny, później jednak została rozszerzona na cały Kościół - w dniu 8 maja. Z czasem Jego imię. weszło do liturgii mszalnej, przy poświęceniu kadzidła i w liturgii pogrzebowej.

Święty Michał Archanioł ukazał się także za czasów św. Grzegorza Wielkiego, papieża, w Rzymie podczas procesji przebłagalnej odprawianej na zamku zwanym odtąd Zamkiem Świętego Anioła, i włożył miecz do pochwy na znak, że Bóg odwróci srożący się gniew od ludu rzymskiego. Odtąd dżuma ustała.

Oprócz tego znanych jest jeszcze kilka innych sanktuariów św. Michała w Kościele.

Kościół Rzymski czcił św. Michała zawsze dnia 29 września. W czasie ostatniej reformy Kalendarza Rzymskiego, w tym dniu dołączył Kościół także do czci liturgicznej świętych archaniołów Rafała i Gabriela.

Święty Michał Archanioł czczony jest jako Patron i protektor Kościoła świętego; zwycięski obrońca w walce z szatanem, z jego pokusami i mocami piekielnymi. Kościół Wschodni czci go także jako patrona chorych.

Święty Michał Archanioł jest patronem Austrii i Niemiec, a w Polsce patronem Małopolski i diecezji łomżyńskiej.

Błogosławiony ks. Bronisław Markiewicz pod Jego imieniem założył dwa zgromadzenia zakonne: męski i żeński, którym zlecił wychowanie młodzieży, zwłaszcza opuszczonej i sierot (Księża Michalici i Siostry Michalitki).

IMIĘ - W Polsce pod jego imieniem wybudowano ponad 300 kościołów; Jego imię nosili polscy królowie, biskupi, szlachta i lud. Do ostatnich lat było to imię powszechnie używane. Dzisiaj ponownie imię św. Michała nadaje się coraz cząściej na chrzcie świętym. Od tego imienia wzięło swoją nazwę aż 222 miejscowości w naszej Ojczyźnie.

Kościół ponad 20 osobom tego imienia przyznał chwałę świętych lub błogosławionych, między innymi: Michał de Sanctis (1590-1625), Michał Garicoits (1797-1863), Michał Ghebre (1791-1855) misjonarz, Michał Rua (1837-1910), Michał Franciszek Cordero (1865-1910), Michał Pro (1891-1927).

Modlitwy

Modlitwa do św. Michała ArchaniołaModlitwa do św. Michała Archanioła

Litania do św. Michała ArchaniołaLitania do św. Michała Archanioła

Koronka do św. Michała Archanioła i 9 chórów anielskichKoronka do św. Michała Archanioła i 9 chórów anielskich

Poświęcenie się św. Michałowi ArchaniołowiPoświęcenie się św. Michałowi Archaniołowi

Akt oddania się św. Michałowi ArchaniołowiAkt oddania się św. Michałowi Archaniołowi

Koronka do św. Michała Archanioła - Koronka AnielskaKoronka do św. Michała Archanioła - Koronka Anielska

ks. Michał ChorzępaWasze komentarze:
 anna: 05.01.2011, 22:05
 Proszę o modlitwę w intencji ks. Piotra aby Pan Bóg uwolnił go od złych i przewrotnych ludzi i od wszelkiego zła
 Elżbieta: 05.01.2011, 15:33
 Prowadź i daj siłę do walki. PROWADŹ i daj znaleźć najlepszą dla mnie drogę. Proszę. Tak strasznie się boję. Pozwól walczyć z roztkliwianem sie nad sobą.
 Elżbieta : 05.01.2011, 09:07
 Prodzę o siłę do walki z moimi wadami, lenistwem, bólem po stracie, tym co się nie udało. Pozwól walczyć o zdrową duszę - bez urazy, zawiści, które zdarza mi się czuć - i najgorsze, że mam z tego satysfakcję - nie pozwól mi czyć takich uczuć ; Daj siłę do walki z nimi. Proszę
 Tomek: 03.01.2011, 01:33
 Kochani bracia i siostry nauczcie się tej modlitwy i powtarzajcie ją kiedy tylko będziecie mieli na to czas. "Świety Michale Archaniele wspomagaj nas w walce a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha badz nam obroną, niech go Bóg pogromić raczy pokornie o to prosimy a Ty Wodzu zastępów Anielskich szatana i inne złe duchy, które na zgubę dusz ludzkich krążą po tym świecie mocą Bożą strąć do piekła. Amen" Modlitwę tę nakazał nam odmawiać Papież Leon XIII - szczególnie kapłanom po mszy świetej - ma ona moc egzorcyzmu...
 Elżbieta: 01.01.2011, 14:44
 Znow 30 grudnia wrocilo wszystko. Dlaczego D. wykorzystała moje zwierzenia, dlaczego? Prosiłam ją o dyskrecje. Pomóz mi w walce z sobą samą - jestem swoim najwiekszym wrogiem. Daj silę do walki z moimi slabosciami. Daj siłe do walki z niechęcia do pracy, ludzi, życia. Chce sie cieszyc kazda minuta, a ciagle tylko rozpamietuje przeszlosc. Wiem, ze nie bylam w porzadku, ale juz nie cofne czasu. Place za to cene. Prosze daj sile zeby wybaczyc
 Elżbieta: 28.12.2010, 18:50
 Znów mnie dopada beznadzieja. Pozwól walczyć z niemocą i beznadzieją. Pozwól zwalczyć urazę i móc szczerze dobrze życzyć ludziom, którzy nas skrzywdzili. Choć podobno to my sami się krzywdzimy - jeśli tak to pozwól walczyć z poczuciem winy i pomóż wybaczć sobie samemu. Pozwól zwalczyć niechęć i czuć szczerą radość z sukcesów innych. Wiesz o czym mówię. Gdy życie nam się rozpada - ciężko mieć dobre uczucia, szczególnie do tych, którzy "pomogli" nam to życie rozwalić. Pozwól czuć pokój w sercu. Proszę
 Urszula : 27.12.2010, 23:00
 Sw Michale Archaniele tys jest rycerzem w zbroi z mieczem obusiecznym i tarcza, i takiego Cie wygrawerowalam na dwoch sygnetach ktore ze srebra odlalam, w te sygnety obsadzilam wiele kamieni, wygladaly pieknie. Dwie dziewczymy kupily odemnie te sygnety byly bardzo zadowolone. Swiety Michale Archaniele, zgrzeszylam bardzo poniewaz wczesniej odlalam 10 sygnetow ze srebra islamskich z tym ksiezycem i gwiazda i jeszcze 10 medalionow takich samych, w te sygnety oprawilam male diamenty w srodku tej gwiazdy, bardzo duzo pracy i duzo srebra, tak zgrzeszylam, poniewaz to zrobilam na zamowienie od mahomety z pracy gdzie wczesniej pracowalam. Duzy lancuch sklepow jubilerskich 3ci co do wielkosci w USA i myslalam ze skoro pracuje w sklepie jubilerskim to nie moze byc zlodziejem a jednak okradl i co go spotkalo Sw Michale Archaniele, do pracy juz nie przyszedl i ciala policja nie moze znalezdz, mial 10 sygnetow z diamentami i 10 medalionow ze srebra bardzo ciezkich masywnych tak jak te sygnety, materialu i pracy tyle w to wlozylam, a tak okradl ten mahometa. Juz nigdy nie bede przyjmowac takich zamowien albowiem on od samego poczatku mial plan okrasc mnie a tu okradziono jego z zycia, widzisz Archaniele i on byl ciemny ja sie dziwilam dlaczego go wogole w pracy trzymaja jak on wogole nie mial pojecia o bizuterji, a mnie pozwolono odejsc z tamtej pracy, a ten mahometa zaraz zaginal, mial dobra prace i to malo jeszcze mnie okradl jak ja stracilam prace, co za podlosc, tak okrasc wiedzac o tym ze mnie zwolnia i jeszcze mnie poganiac zebym szybciej zrobila bo on jedzie na zjazd mahometow do Chicago, Podejzewam ze on juz w tym Chicago sprzedal ta bizuterie bo mowil ze ma maly stoliczek i bedzie tam sprzedawac. kazdego dolara jest tak ciezko zarobic a tu jeszcze zlodziej okradl. Swiety Michale Archaniele prosze Cie juz wiem ze nie odzyskam tego srebra i tych kamieni ani wkladu tej pracy za darmo ale prosze Cie niech to jakos mi sie zwroci albowiem chcialabym miec na nowo tyle srebra zeby z Toba odlac te sygnety albowiem bardzo ladnie opracowalam modele i bez patrzenia na Ciebie moge Cie wygrawerowac ze szczegolami i te Twoje piekne skrzydla. Sw Michale Archaniele jak widzisz jest tyle zla na swiecie pazernosci zeby okrasc kogos z cudzej pracy co za mahometa a teraz lezy gdzies porozrzucany w czesciach, wiem o tym albowiem spotkalam managera tamtego sklepu i mi opowiedzial ta historie ze ciala nie znaleziono, gdyby mial respekt do niego nie opowiadal by takich rzeczy. Nie mial respektu albowiem znal go lepiej niz ja. Moj nowy boss umial by wyciagnac od niego moje pieniadze ale jak on nie zyje sprawa jest skonczona. Ale u Ciebie Sw Michale Archaniele sprawa nie jest skonczona Ty mozesz to zalatwic zebym ja otrzymala te pieniadze za tamta ciezka prace i material, kazdy robotnik jest warty swojej zaplaty, prosze Cie Sw Michale Archaniele zadbaj o to zeby mi sie to zwrocilo, prosze Cie Aniele o zaplate co stracilam.
 Elżbieta: 26.12.2010, 14:04
 Daj siłe by się nie dać. Pomóż w najcięższej walce - z samym sobą i cierpieniem, które toczy duszę jak czerw.
 Elżbieta: 24.12.2010, 22:46
 Dzięki za wszystkie oznaki sympatii od znajomych. Pomóż wszystkim samotnym spędzić święta.Bądź przy nas!


 Elżbieta: 23.12.2010, 10:42
 W. odezwal sie. By zranic i oskarżać ponownie. Po co? Pomóż wyzwolić się od tego lub pomóż mu zrozumieć i pokochać mnie na powrót? Ratuj moja dusze , bądź przy Justynie i wszystkich zdradzonych. Czas świąt to dla nas bardzo trudny czas
 Elżbieta: 20.12.2010, 15:59
 Prosze o pomoc dla Justyny, tak strasznie cierpi. Pomóz kobietom takim jak my, cierpia tylko dlatego, że ktoś sie dobrze bawił? Nie rozumiem, nie chce rozumieć, ale proszę pozwól nam wybaczyc i ukoic ból. Pomoż wszystkim takim kobietom.
 Elżbieta: 17.12.2010, 11:11
 Pomoż przetrwac i wybaczyć - cieszyć się szczęściem innych. Pomoż znaleźć cel i radość w życiu. A tu przerażająca pustka - jak bym była skorupką, wydmuszka bez duszy. Pomóż
 Elżbieta: 15.12.2010, 12:15
 Dziękuje za chwilę wytchnienia
 Elżbieta : 13.12.2010, 10:40
 Wskaż, gdzie błądzę. Nie pozwól czuć złych myśli. Boże, dlaczego czasu nie można cofnąć
 Elżbieta: 08.12.2010, 12:17
 Pomóż zwalczyć wszystkie demony we mnie. Abym odzyskała spokój ducha. Wskaż, gdzie popełniam błąd.
 Elżbieta: 06.12.2010, 10:27
 Proszę - Ty wiesz o co. Wybaczam i proszę o zrozumienie dla mnie. Pozwól życ i być dobrą dla ludzi, choc nie widzę celu i nie mam go teraz. Nie wiem jaki jest. Daj pogodę ducha, by żyć i docenic to co mam teraz.
 EWA: 05.12.2010, 13:02
 SW MICHALE Z POKORA PROSZE U WOLNIJ I UZDROW MOJE I NASZE MYSLI OD LEKU CHRON NAS PRZED ZLEM ABY NASZE ZYCIE NABRALO SWIETLISTYCH BARW ABY WYSZLISMY Z CIEMNOSCI SW MICHALE NIE WIEM DLACZEGO CO MAMY JESZCZE UCZYNIC POMOZ MI W MODLITWIE
 Elżbieta: 03.12.2010, 12:18
 Wyproś dla mnie miłosierdzie boże. Czuje sie taka bezduszna - jak kukła.
 Elzbieta: 02.12.2010, 15:57
 Ciągle CIę proszę. A kto wysłucha i pomoże Tobie powierniku wszelkich nieszczęść i cierpienia? Skąd czerpiesz siłę, aby to wszystko znosić? Od Boga - odpowiesz. Pomóż znaleźć mi Boga w sercu i wiarę, że to co nadejdzie będzie lepsze dla nas wszystkich. I pozwól znaleźć drogę do W. Skrzywdził mnie i nikt tego nie rozumie, że jeszcze trwam przy nim, choć mnie zostawił, wyrzucił ze swojego życia jak zużytą szmatkę - tylko Ty i Bóg. Więc proszę pozwól mi się z tego wyzwolić lub pomóż odnaleźć nam drogę do siebie.
 Elżbieta: 01.12.2010, 18:51
 Dziekuję, że jeszcze trwam w nadziei. Ale zabierz mi ja jesli próżna. Pomóż odnaleźć spokój i dobro w sercu
[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] (21) [22] [23] [24] [25] [26]


Autor

Treść

Nowości

św. Robert z Molesmeśw. Robert z Molesme

Modlitwa do bł. Klary GambacortaModlitwa do bł. Klary Gambacorta

Modlitwa do św. Katarzyny TekakwithaModlitwa do św. Katarzyny Tekakwitha

Czy można śpiewać z radością Alleluja, jeśli odtrąciło się rękę wyciągniętą do pojednania?Czy można śpiewać z radością Alleluja, jeśli odtrąciło się rękę wyciągniętą do pojednania?

Za wiarę trzeba cierpiećZa wiarę trzeba cierpieć

Nowa Bazylika Świętego Apolinarego w RawennieNowa Bazylika Świętego Apolinarego w Rawennie

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej