Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Michał Archanioł

św. Michał Archanioł

Któż, jak Bóg!

Pismo święte Starego Testamentu mówi o Archaniele Michale jako jednym z najpotężniejszych duchów niebieskich, Wodzu Izraela, który towarzyszy temu ludowi w jego dziejach (Dn 10,13.21; 12,1). Jeszcze więcej o nim mówią starotestamentalne księgi apokryficzne (Księga Henocha, Apokalipsa Barucha, Apokalipsa Mojżesza). Michał w tych księgach występuje jako osoba pierwsza po Bogu. Jest Archaniołem, jednym z czterech najpotężniejszych duchów, księciem aniołów, obdarzonym szczególnym zaufaniem przez Boga i kluczami do nieba. On składa ofiarę na niebieskim ołtarzu Świętego Świętych; jest aniołem sprawiedliwości i sądu, aniołem łaski i zmiłowania, aniołem miłosierdzia Bożego. On wstawia się za Izraelitami, jest ich aniołem.

W Liście św. Judy Apostoła pojawia się jako walczący z szatanem o ciało Mojżesza. W Apokalipsie św. Jana Apostoła ukazany jest jako stojący na czele hufców niebieskich walczących zwycięsko z szatanem i jego zwolennikami.

We wczesnochrześcijańskim piśmiennictwie (Tertulian, Orygenes, Hermas, Didymus) uchodzi za Księcia Aniołów; Archanioła, któremu Bóg powierza zadania wymagające szczególnej siły. On wstawia się za ludźmi przed Bogiem; jest aniołem Ludu chrześcijańskiego; On stoi u wezgłowia umierających a potem towarzyszy im w drodze do wieczności.

Z tymi właśnie funkcjami złączył się, poczynając od XII wieku jego patronat nad kaplicami cmentarnymi.

W ikonografii przedstawiano go także z wagą w ręku, do odmierzania dobrych uczynków. Już od wczesnych wieków chrześcijaństwa uważany jest za wodza a zarazem pogromiciela zbuntowanych aniołów; tak też przedstawia go najczęściej malarstwo w sztuce ikonograficznej.

KULT świętego Michała Archanioła istniał już w starożytności chrześcijańskiej; świadczy o tym wiele dowodów liturgicznych. Znacznie później pojawił się kult oddawany na Górze Gargano koło Siponte w południowej Italii, gdzie miał się. zjawić św. Michał Archanioł. Cześć ta miała początkowo charakter lokalny, później jednak została rozszerzona na cały Kościół - w dniu 8 maja. Z czasem Jego imię. weszło do liturgii mszalnej, przy poświęceniu kadzidła i w liturgii pogrzebowej.

Święty Michał Archanioł ukazał się także za czasów św. Grzegorza Wielkiego, papieża, w Rzymie podczas procesji przebłagalnej odprawianej na zamku zwanym odtąd Zamkiem Świętego Anioła, i włożył miecz do pochwy na znak, że Bóg odwróci srożący się gniew od ludu rzymskiego. Odtąd dżuma ustała.

Oprócz tego znanych jest jeszcze kilka innych sanktuariów św. Michała w Kościele.

Kościół Rzymski czcił św. Michała zawsze dnia 29 września. W czasie ostatniej reformy Kalendarza Rzymskiego, w tym dniu dołączył Kościół także do czci liturgicznej świętych archaniołów Rafała i Gabriela.

Święty Michał Archanioł czczony jest jako Patron i protektor Kościoła świętego; zwycięski obrońca w walce z szatanem, z jego pokusami i mocami piekielnymi. Kościół Wschodni czci go także jako patrona chorych.

Święty Michał Archanioł jest patronem Austrii i Niemiec, a w Polsce patronem Małopolski i diecezji łomżyńskiej.

Sługa Boży ks. Bronisław Markiewicz pod Jego imieniem założył dwa zgromadzenia zakonne: męski i żeński, którym zlecił wychowanie młodzieży, zwłaszcza opuszczonej i sierot (Księża Michalici i Siostry Michalitki).

IMIĘ - W Polsce pod jego imieniem wybudowano ponad 300 kościołów; Jego imię nosili polscy królowie, biskupi, szlachta i lud. Do ostatnich lat było to imię powszechnie używane. Dzisiaj ponownie imię św. Michała nadaje się coraz cząściej na chrzcie świętym. Od tego imienia wzięło swoją nazwę aż 222 miejscowości w naszej Ojczyźnie.

Kościół ponad 20 osobom tego imienia przyznał chwałę świętych lub błogosławionych, między innymi: Michał de Sanctis (1590-1625), Michał Garicoits (1797-1863), Michał Ghebre (1791-1855) misjonarz, Michał Rua (1837-1910), Michał Franciszek Cordero (1865-1910), Michał Pro (1891-1927).

Modlitwy

Modlitwa do św. Michała ArchaniołaModlitwa do św. Michała Archanioła

Litania do św. Michała ArchaniołaLitania do św. Michała Archanioła

ks. Michał ChorzępaWasze komentarze:
 Edyta: 05.11.2015, 10:07
 Archaniele Michale, opiekuj się moim mężem. Czyń go niewidocznym dla Złego i odcinaj od wszelkiego zła. Zawsze na chwalę Bożą. Amen
 Edyta: 04.11.2015, 14:55
 Święty Michale Archaniele, opiekuj się moją rodziną. Otocz ochronnym płaszczem mojego męża, aby usłyszał głos swojego sumienia i sam postawił się w prawdzie Bożej. Odcinaj go o wszelkiego Złego, by mógł kroczyć droga, która wyznaczył mu Pan Bóg. Chroń moje dzieci przed złem tego świata, aby wyrosły na mądrych i wrażliwych ludzi według upodobania Boga Ojca. Opiekuj się mną, abym z męstwem na ustach i wiarą w sercu pomagała swoim bliskim, znajomym i spotkanym ludziom osiągnąć zbawienie. Zawsze z pokorą i na chwałę Bożą.
 mama: 25.10.2015, 20:45
 Święty Michale Archaniele dziękuje za moje prośby które zostały wysłuchane .Otaczaj nas swoim ochronnym światlem .Proszę o zdrowie i milosc w naszej rodzinie Amen.
 mama : 06.10.2015, 19:26
 Swięty Michale Archaniele błagam Cię aby moja synowa wraz z synem mogli cieszyc się dzieckiem które tak pragną mieć .Otaczaj ich ochronnym światlem .Proszę także o zdrowie dla syna.Dziękuje za otrzymane łaski.Amen.
 mama: 04.10.2015, 17:56
 Święty Michale Archaniele błagam otocz opieka moja córeczkę i jej syneczka, otocz opieka mojego syna, jego syneczka i synowa swoim ochronnym światłem. Daj im wszystkim zdrowie. Ulecz moje dzieci. Błagam o dobry wynik dla mojej córeczki. Dziękuję za otrzymane łaski.
 Małgorzata: 27.09.2015, 18:34
 ŚWIĘTY ARchaNIELE MICHALE ! Jestem sama na świecie , nie mam już rodziców ani męża ani dzieci .Źli ludzie krzywdzą mnie od wielu lat , tortury fizyczne i psychiczne .Obroń mnie przed nimi ! Ty masz taką moc ! Wzywam Twojego ratunku ! Ja nie jestem obojętna na ludzką krzywdę . Pomóż mi proszę natychmiast , bo mam 52 lata ! Ratunku ! AMEN
 Henryka: 13.07.2015, 20:56
 Sw.Michale Archaniele bron mnie przed złymi ludźmi ,ktorzy z zazdrości chca mnie zniszczyć
 mama: 07.06.2015, 19:24
 Św Michale Archaniele broń proszę moją rodzinę a przede wszystkim mojego syna Kamila, ktoś mu źle życzy, proszę nie daj go skrzywdzić.
 Asia: 16.05.2015, 21:27
 Św. Michale odkryłam Cie niedawno- wybacz. Ty wiesz jak bardzo potrzebuję pomocy. Chroń proszę moją rodzinę od złego. Błagam nie pozwól zginąć mojej miłości, zajrzyj w moje serce, przecież wiesz...Drogi Michale broń nas od złego, kieruj moim życiem, błagam pomóż mi!


 Ela: 13.05.2015, 12:09
 Święty Michale Archaniele postaw mego syna na dobrej drodze, bo nie wie co robi. Zabierz od niego złych ludzi i złych doradców, uwolnij go od nałogów. Ratuj jego duszę
 mama: 10.05.2015, 10:58
 Święty Michale Archaniele błagam o zdrowie dzieci naszych i wnuków, o zdrowie dla nas. Chroń nas swoim ochronnym światłem zawsze i wszędzie. Błagam ratuj moją córeczkę z tego chorego związku, który niszczy ją psychicznie i fizycznie. Dziękuję za otrzymane łaski.
 Wanda: 28.04.2015, 18:19
 ŚW,Michale,Archaniele,błagam,o,pomoc,o,pracę,dla,Wojtka,aby,wyszedł,z,nałogu,dla,mnie,o,pomoc,w,rozwiązaniu,trudnej,sprawy,związanej,z,mieszkaniem
 Ela: 21.04.2015, 10:12
 Święty Michale Archaniele chroń mnie od złego, a przede wszystkim od złych ludzi, którzy mnie otaczają.
 Stach: 03.04.2015, 19:42
 Święty Michale, Rafale i Gabrielu, wyrzucajcie złego ducha z serc naszych, z mojego, mojej żony Basi i całe rodziny. Szczególnie ducha kłótni, jątrzenia, zwady, łajdackich odzywek do męża i wszelkiego zła między nami, które sączy się od złego a my się nie bronimy i mamy też gęby umorusane złem KTÓŻ JAK BÓG! ŚWIĘTY MICHALE RATUJ NAS TERAZ I ZAWSZE !!! Bądź uwielbiony Jezu za wszystko, co nas spotyka na tej ziemi
 Anna: 21.03.2015, 20:36
 Święty Michale Archaniele proszę Cię o ochronę przed upadłymi aniołami oraz demonami. Abyś trzymał w opiece mnie,moich znajomych oraz rodzinę. Trzymaj zło z daleka aby nie sprowadziło mnie na złą drogę.
 Emilia: 16.03.2015, 03:43
 Swiety Michale Archaniole, dziekuję ci za twoją opiekę nad moją osobą ,dziekuje ci za opiekę w tym feralnym dniu nad Violą .Prosze miej mnie w opiece podczas mojej operacji i moje corki a takze moja Mame kazdego dnia. Strzez nas od wszystkiego co zle , a w szczególnosci od złych ludzi, tych ktorzy nam zle zycza. Umocnij mnie i moje córki w twojej wierze. Bóg zapłać.
 Halina: 06.03.2015, 10:59
 Proszę Cię Michale Archaniele,w osdsunięciu zła w mym życiu,bym znalazła pracę,i przyjaciela,pana sympatycznego,rozważnego.Opiekuj się moją rodziną
 piotr: 23.02.2015, 14:41
 Jest tyle zła na świecie i innych którym należy sięTwoja opieka , ale wspieraj mnie w moich prośbach bardzo cięproszę dopomóż mi
 grzesznik: 20.02.2015, 17:41
 Święty Michale Archaniele, proszę Ciebie o pomoc w znalezieniu pracy. Bo bez pracy zło samo przychodzi. To kwestia czasu.. Dziękuję
 Maria: 15.02.2015, 15:25
 Swiety Michale Archaniele bron mnie od zla ktore mnie otacza i moje dzieci
[1] [2] [3] [4] [5] [6] (7) [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26]


Autor

Treść

Nowości

św. Jan Boskośw. Jan Bosko

Modlitwa do św. Jana BoskoModlitwa do św. Jana Bosko

Do piekła i z powrotem - wizje św. Jana BoskoDo piekła i z powrotem - wizje św. Jana Bosko

Czy każda nasza modlitwa jest wysłuchana?Czy każda nasza modlitwa jest wysłuchana?

Rośnie mi w domu mały złośnik. Czym są ataki złości u dzieciRośnie mi w domu mały złośnik. Czym są ataki złości u dzieci

Działanie Ducha Świętego w świecieDziałanie Ducha Świętego w świecie

Najbardziej popularne

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2023 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej