Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Michał Archanioł

św. Michał Archanioł

Któż, jak Bóg!

Pismo święte Starego Testamentu mówi o Archaniele Michale jako jednym z najpotężniejszych duchów niebieskich, Wodzu Izraela, który towarzyszy temu ludowi w jego dziejach (Dn 10,13.21; 12,1). Jeszcze więcej o nim mówią starotestamentalne księgi apokryficzne (Księga Henocha, Apokalipsa Barucha, Apokalipsa Mojżesza). Michał w tych księgach występuje jako osoba pierwsza po Bogu. Jest Archaniołem, jednym z czterech najpotężniejszych duchów, księciem aniołów, obdarzonym szczególnym zaufaniem przez Boga i kluczami do nieba. On składa ofiarę na niebieskim ołtarzu Świętego Świętych; jest aniołem sprawiedliwości i sądu, aniołem łaski i zmiłowania, aniołem miłosierdzia Bożego. On wstawia się za Izraelitami, jest ich aniołem.

W Liście św. Judy Apostoła pojawia się jako walczący z szatanem o ciało Mojżesza. W Apokalipsie św. Jana Apostoła ukazany jest jako stojący na czele hufców niebieskich walczących zwycięsko z szatanem i jego zwolennikami.

We wczesnochrześcijańskim piśmiennictwie (Tertulian, Orygenes, Hermas, Didymus) uchodzi za Księcia Aniołów; Archanioła, któremu Bóg powierza zadania wymagające szczególnej siły. On wstawia się za ludźmi przed Bogiem; jest aniołem Ludu chrześcijańskiego; On stoi u wezgłowia umierających a potem towarzyszy im w drodze do wieczności.

Z tymi właśnie funkcjami złączył się, poczynając od XII wieku jego patronat nad kaplicami cmentarnymi.

W ikonografii przedstawiano go także z wagą w ręku, do odmierzania dobrych uczynków. Już od wczesnych wieków chrześcijaństwa uważany jest za wodza a zarazem pogromiciela zbuntowanych aniołów; tak też przedstawia go najczęściej malarstwo w sztuce ikonograficznej.

KULT świętego Michała Archanioła istniał już w starożytności chrześcijańskiej; świadczy o tym wiele dowodów liturgicznych. Znacznie później pojawił się kult oddawany na Górze Gargano koło Siponte w południowej Italii, gdzie miał się. zjawić św. Michał Archanioł. Cześć ta miała początkowo charakter lokalny, później jednak została rozszerzona na cały Kościół - w dniu 8 maja. Z czasem Jego imię. weszło do liturgii mszalnej, przy poświęceniu kadzidła i w liturgii pogrzebowej.

Święty Michał Archanioł ukazał się także za czasów św. Grzegorza Wielkiego, papieża, w Rzymie podczas procesji przebłagalnej odprawianej na zamku zwanym odtąd Zamkiem Świętego Anioła, i włożył miecz do pochwy na znak, że Bóg odwróci srożący się gniew od ludu rzymskiego. Odtąd dżuma ustała.

Oprócz tego znanych jest jeszcze kilka innych sanktuariów św. Michała w Kościele.

Kościół Rzymski czcił św. Michała zawsze dnia 29 września. W czasie ostatniej reformy Kalendarza Rzymskiego, w tym dniu dołączył Kościół także do czci liturgicznej świętych archaniołów Rafała i Gabriela.

Święty Michał Archanioł czczony jest jako Patron i protektor Kościoła świętego; zwycięski obrońca w walce z szatanem, z jego pokusami i mocami piekielnymi. Kościół Wschodni czci go także jako patrona chorych.

Święty Michał Archanioł jest patronem Austrii i Niemiec, a w Polsce patronem Małopolski i diecezji łomżyńskiej.

Sługa Boży ks. Bronisław Markiewicz pod Jego imieniem założył dwa zgromadzenia zakonne: męski i żeński, którym zlecił wychowanie młodzieży, zwłaszcza opuszczonej i sierot (Księża Michalici i Siostry Michalitki).

IMIĘ - W Polsce pod jego imieniem wybudowano ponad 300 kościołów; Jego imię nosili polscy królowie, biskupi, szlachta i lud. Do ostatnich lat było to imię powszechnie używane. Dzisiaj ponownie imię św. Michała nadaje się coraz cząściej na chrzcie świętym. Od tego imienia wzięło swoją nazwę aż 222 miejscowości w naszej Ojczyźnie.

Kościół ponad 20 osobom tego imienia przyznał chwałę świętych lub błogosławionych, między innymi: Michał de Sanctis (1590-1625), Michał Garicoits (1797-1863), Michał Ghebre (1791-1855) misjonarz, Michał Rua (1837-1910), Michał Franciszek Cordero (1865-1910), Michał Pro (1891-1927).

Modlitwy

Modlitwa do św. Michała ArchaniołaModlitwa do św. Michała Archanioła

Litania do św. Michała ArchaniołaLitania do św. Michała Archanioła

ks. Michał ChorzępaWasze komentarze:
 Mama: 11.02.2014, 14:47
 Święty Michale Archaniele błagam o zdrowie moich dzieci, wnuków. Błagam o opiekę nad nimi zawsze i wszędzie. Błagam o szybkie rozwiązanie problemów rodzinnych u córki i syna. Otaczaj ich swoim ochronnym światłem, chroń od złych mocy, chorób, złych ludzi. Dziękuje za otrzymane łaski.
 Bogusława: 07.02.2014, 21:25
 Dzieci, które badałam na obecność przeciwciał atpo, nie mają ich. Modliłam się takimi słowami: Modlitwa do Św. Michała Archanioła Święty Michale Archaniele broń nas w walce. Przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź nam obroną. Niech go Bóg pogromi, pokornie prosimy. A Ty, Książe wojska niebieskiego, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz krążą po świecie, mocą Bożą strąć do piekła. Amen.
 Edyta: 06.02.2014, 09:57
 Witaj Drogi Przyjacielu!!! Dziś proszę Cię o szczególną opiekę nad moją córką. Jest nastolatką i zaczyna bardzo trudny czas dorastania. Pomóż mi wychować ją na dobrego i mądrego człowieka.Odcinaj ją od złych emocji, stawiaj na drodze ludzi, którzy mają Boga w sercu. Mnie i mojego męża natchnij Bożą cierpliwością, spokojem i miłością, która pomoże wychować ją na chwałę Boga Ojca. Amen
 Edyta: 03.02.2014, 12:13
 Święty Michale Archaniele mój drogi przyjacielu! Dziękuję Ci za wsparcie. Jestem Ci wdzięczna, że opiekujesz się moją rodziną. Pomagaj nam codziennie żyć na chwałę Pana Boga. Czyń niewidzialnymi dla złych i odetnij od wszelkiego zła, które szło przez pokolenia . Zamieś dzisiaj przed oblicze Boga Ojca prośbę o łaskę miłosierdzia dla wszystkich przodków z mojej i męża rodziny. Chwała Panu! Amen
 ona: 01.02.2014, 04:54
 Święty Michale Archaniele przetnij mieczem ta podla znajomosc czlowieka ktory nas neka i atakuje, odbierz mu moc i chron od jego zasadzek
 Mama: 30.01.2014, 18:49
 Święty Michale Archaniele miej w swojej opiece moją córkę, wnuka, mojego syna, wnuka i synową. Chroń ich od złych mocy, wszystkich chorób, złych ludzi. Chroń ich swoim ochronnym światłem zawsze i wszędzie. Błagam o zdrowie dla nich i długie życie. Dziękuje za wszystkie łaski które otrzymuję.
 Urszula: 24.01.2014, 17:18
 Swiety Michale Piekny Archaniele, dziekuje Ci I Panu Najwyzszemu Jezusowi Chrystusowi,za wszystko co mam. Dziekuje
 Mama: 19.01.2014, 18:13
 Bardzo Proszę Cię Św. Michale Archaniele abyś wyprosił łaskę nawrócenia dla moich synów. I opiekę dla nich. Amen
 maria: 14.01.2014, 17:08
 Świety Michale prosze abym miała alimenty


 mama.: 11.01.2014, 21:10
 Święty Michale Archaniele błagam o wstawiennictwo w uleczeniu mojej ukochanej córki A. Proszę o zdrowie dla jej syneczka, o zdrowie dla mojego syna i jego rodziny. Chroń ich od wszystkich złych mocy, chorób, złych ludzi. Błagam wysłuchaj mnie i dopomóż mojej córce w jej zdrowiu, żeby była szczęśliwa i bezpieczna. Chroń moje dzieci, wnuki i nas przed złem i złymi duchami. Otaczaj nas zawsze swoim ochronnym światłem.
 Matka : 27.12.2013, 17:33
 Michale Archaniele proszę prowadz moich synów dobrom drogom i bron ich od złego a mąż umiał wybaczać i zył w zgodzie z rodzinom
 Tomek: 27.12.2013, 00:33
 Święty Michale Archaniele, błagam Ciebie, pomóż mi w mojej tragicznej i rozpaczliwej sytuacji życiowej. Amen.
 Lucyna: 25.12.2013, 22:19
 Święty Michale Archaniele, przetnij swym mieczem wszystko co złe, niech zapanuje pokój i miłość w mej rodzinie. Przybądź już dziś, pomóż mi zniszczyć zło między nami. Strzeż moich synów przed napadem nieuzasadnionej złości (choroby?) mojego męża Bogusława. Chroń całą moją rodzinę przed demonem zła. Michale Archaniele przybądź, działaj już./Bóg zapłać za pomoc/ Amen.
 Edyta: 23.12.2013, 09:27
 Święty Michale Archaniele zbliżają się Święta, proszę opiekuj się moją rodziną i pomóż nam przeżyć je w duchu wzajemnej miłości. Amen
 Elżbieta: 15.12.2013, 21:34
 pozwól cieszyć się z tego co mam, pozwól dokonywać właściwych wyborów, pozwól dużo pracować, daj siłę i determinację, nie pozwól mieć złych myśli...
 K.F.: 09.12.2013, 07:22
 Św. Michale Archaniele otocz opieką mojego męża, obroń go przed wpływem złych mocy, złych ludzi...
 Edyta: 28.11.2013, 10:21
 Dziękuję! Chwała Panu Bogu w niebie tak i na ziemi. Amen
 Monika: 27.11.2013, 21:13
 Swiety Archaniele Michale chce Ci podziekowac z całego serca za wysłuchanie moich prośby .Amen
 Edyta: 14.11.2013, 12:11
 Witam Cię Michale Archaniele, mam prośbę: Opiekuj się moim mężem, szczególnie teraz, kiedy jest daleko. Odcinaj go od wszelkich pokus Złego. Daj mu jasność umysłu, roztropność w podejmowanych decyzjach. Chroń go przed wszystkim, co jest zgubne dla jego duszy. Amen
 Basia: 13.11.2013, 10:06
 Św. Michale proszę o łaskę nawrócenia i wiary dla moich dzieci Magdaleny i Adama.O mądrość i wprowadzenie na właściwą drogę życia.Potrzebne łaski i zdrowie dla całej rodziny.
[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] (10) [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26]


Autor

Treść

Nowości

św. Jakub z Marchiiśw. Jakub z Marchii

Modlitwa do św. Jakuba z MarchiiModlitwa do św. Jakuba z Marchii

Zmieniły się czasy, ustrój, a wielu ludzi nadal kradnieZmieniły się czasy, ustrój, a wielu ludzi nadal kradnie

Jak rodziła się u Jana Pawła II wizja człowieka?Jak rodziła się u Jana Pawła II wizja człowieka?

Aż po grób może być tylko miłość - nigdy nienawiść!Aż po grób może być tylko miłość - nigdy nienawiść!

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej