Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Michał Archanioł

św. Michał Archanioł

Któż, jak Bóg!

Pismo święte Starego Testamentu mówi o Archaniele Michale jako jednym z najpotężniejszych duchów niebieskich, Wodzu Izraela, który towarzyszy temu ludowi w jego dziejach (Dn 10,13.21; 12,1). Jeszcze więcej o nim mówią starotestamentalne księgi apokryficzne (Księga Henocha, Apokalipsa Barucha, Apokalipsa Mojżesza). Michał w tych księgach występuje jako osoba pierwsza po Bogu. Jest Archaniołem, jednym z czterech najpotężniejszych duchów, księciem aniołów, obdarzonym szczególnym zaufaniem przez Boga i kluczami do nieba. On składa ofiarę na niebieskim ołtarzu Świętego Świętych; jest aniołem sprawiedliwości i sądu, aniołem łaski i zmiłowania, aniołem miłosierdzia Bożego. On wstawia się za Izraelitami, jest ich aniołem.

W Liście św. Judy Apostoła pojawia się jako walczący z szatanem o ciało Mojżesza. W Apokalipsie św. Jana Apostoła ukazany jest jako stojący na czele hufców niebieskich walczących zwycięsko z szatanem i jego zwolennikami.

We wczesnochrześcijańskim piśmiennictwie (Tertulian, Orygenes, Hermas, Didymus) uchodzi za Księcia Aniołów; Archanioła, któremu Bóg powierza zadania wymagające szczególnej siły. On wstawia się za ludźmi przed Bogiem; jest aniołem Ludu chrześcijańskiego; On stoi u wezgłowia umierających a potem towarzyszy im w drodze do wieczności.

Z tymi właśnie funkcjami złączył się, poczynając od XII wieku jego patronat nad kaplicami cmentarnymi.

W ikonografii przedstawiano go także z wagą w ręku, do odmierzania dobrych uczynków. Już od wczesnych wieków chrześcijaństwa uważany jest za wodza a zarazem pogromiciela zbuntowanych aniołów; tak też przedstawia go najczęściej malarstwo w sztuce ikonograficznej.

KULT świętego Michała Archanioła istniał już w starożytności chrześcijańskiej; świadczy o tym wiele dowodów liturgicznych. Znacznie później pojawił się kult oddawany na Górze Gargano koło Siponte w południowej Italii, gdzie miał się. zjawić św. Michał Archanioł. Cześć ta miała początkowo charakter lokalny, później jednak została rozszerzona na cały Kościół - w dniu 8 maja. Z czasem Jego imię. weszło do liturgii mszalnej, przy poświęceniu kadzidła i w liturgii pogrzebowej.

Święty Michał Archanioł ukazał się także za czasów św. Grzegorza Wielkiego, papieża, w Rzymie podczas procesji przebłagalnej odprawianej na zamku zwanym odtąd Zamkiem Świętego Anioła, i włożył miecz do pochwy na znak, że Bóg odwróci srożący się gniew od ludu rzymskiego. Odtąd dżuma ustała.

Oprócz tego znanych jest jeszcze kilka innych sanktuariów św. Michała w Kościele.

Kościół Rzymski czcił św. Michała zawsze dnia 29 września. W czasie ostatniej reformy Kalendarza Rzymskiego, w tym dniu dołączył Kościół także do czci liturgicznej świętych archaniołów Rafała i Gabriela.

Święty Michał Archanioł czczony jest jako Patron i protektor Kościoła świętego; zwycięski obrońca w walce z szatanem, z jego pokusami i mocami piekielnymi. Kościół Wschodni czci go także jako patrona chorych.

Święty Michał Archanioł jest patronem Austrii i Niemiec, a w Polsce patronem Małopolski i diecezji łomżyńskiej.

Błogosławiony ks. Bronisław Markiewicz pod Jego imieniem założył dwa zgromadzenia zakonne: męski i żeński, którym zlecił wychowanie młodzieży, zwłaszcza opuszczonej i sierot (Księża Michalici i Siostry Michalitki).

IMIĘ - W Polsce pod jego imieniem wybudowano ponad 300 kościołów; Jego imię nosili polscy królowie, biskupi, szlachta i lud. Do ostatnich lat było to imię powszechnie używane. Dzisiaj ponownie imię św. Michała nadaje się coraz cząściej na chrzcie świętym. Od tego imienia wzięło swoją nazwę aż 222 miejscowości w naszej Ojczyźnie.

Kościół ponad 20 osobom tego imienia przyznał chwałę świętych lub błogosławionych, między innymi: Michał de Sanctis (1590-1625), Michał Garicoits (1797-1863), Michał Ghebre (1791-1855) misjonarz, Michał Rua (1837-1910), Michał Franciszek Cordero (1865-1910), Michał Pro (1891-1927).

Modlitwy

Modlitwa do św. Michała ArchaniołaModlitwa do św. Michała Archanioła

Litania do św. Michała ArchaniołaLitania do św. Michała Archanioła

Koronka do św. Michała Archanioła i 9 chórów anielskichKoronka do św. Michała Archanioła i 9 chórów anielskich

Poświęcenie się św. Michałowi ArchaniołowiPoświęcenie się św. Michałowi Archaniołowi

Akt oddania się św. Michałowi ArchaniołowiAkt oddania się św. Michałowi Archaniołowi

Koronka do św. Michała Archanioła - Koronka AnielskaKoronka do św. Michała Archanioła - Koronka Anielska

ks. Michał ChorzępaWasze komentarze:
 Urszula : 07.05.2011, 04:54
 Piekny Sw Michale Archaniele, jutro rano wyjezdzam samochod ciezarowy do przeprowadzki i transporter na ktorym jest postawiony moj samochod. Truck ciezarowy mam tylko go na 48 godzin i musze juz jechac, jakos zapakowalam ten truck ale wielkiego tV nie byla bym w stanie zabrac zeby nie trzech chinczykow z Burmy. Chinczyk zadzwonil z ogloszenia zeby mu sprzedac VCR, dalam mu 3 VCR dalam mu meble, air condition, sprzet do cwiczenia, maszyme do szycia za darmo tylko niech mi zaladuje ten Truck zadzwonil po swoich braci i mi pomogli sie spakowac, gdyby nie ci chinczycy bylo by ciezko ze mna, chinczycy wygladali egzotycznie dlugie wlosy z kucykami z zespolu muzycznego, ja im pomoglam ofiarowujac im te rzeczy, a oni z przeprowadzka. Zyczyli mi powodzenia a ja im z muzyka. Grzdyle nigdy by mi nie pomogli, nawet by sie nie zapytali czy ja cos potrzebuje, tylko by jeszcze dogadywali. Wyjezdzam rano w sobote, niedziele bede odpoczywac a poniedzialek do pracy. Czas w tym miescie dobiegl konca, skonczylo sie, to jest miasto neo libro, bardzo zle bardzo zle. Chron Aniele w podrozy, badz pomoca, podziekuj Naszemu Panu ze ja dalam sobie rade prowadzic ten wieki samochod i nie mialam problemu go cofac i ciagnac moj samochod na transporterze, a pozniej podjade w nowym miescie zostawic ta platforme a truckiem pojade sie wypakowac a pozniej oddam ta ciezarowke, a wezme moj samochod, czeka mnie wielka praca. Za pozno juz by bylo zebym jeszcze siedziala tu ta niedziele, sobota tez juz malo czasu na taka podroz do innego stanu. Sw Michale Archaniele, dziekuje Ci ze przyslales tych 3 chinczykow mi do pomocy z Burmy.
 Urszula : 27.04.2011, 04:17
 Sw Michale piekny Archaniele, bardzo sie ciesze, dostalam ta prace w sklepie nad oceanem. Za dwa tyg rozpoczynam nowe zycie. Piekne miasto gdzie palmy rosna wszedzie nawet w srodku ulicy. Sw Michale Archaniele, sklepy ogrodowe tam maja wielkich aniolow strozow odlanych z cementu, co za miasto, co za elegancja. Managerka juz mi nawet ulozyla rozklad pracy. Bardzo sie ciesze, nie spodziewalam sie ze tak dobrze to wszystko wypadnie ale to jest wola Naszego Pana Jezusa, ktory to tak doskonale poukladal to dla mnie. Nie moge sie doczekac kiedy rozpoczne ta prace. Jeszcze mam tu w starym miescie te dwie ostatnie niedziele, gdzie mieszkalam wiele lat. Miasto jest leniwe, nie produktywne w recesji po uszy. Czym to ja sie zasluzylam Panu Naszemu ze On mi dal taka prace.
 Urszula: 24.04.2011, 03:39
 Sw Michale Piekny Archaniele umowilam sie z managerka sklepu nad oceanem we wtorek, jak widac tam sklepy lepiej dzialaja albowiem sa zamkniete w Niedziele Wielkiejnoocy i Poniedzialek Wielkanocny. Ma mi zrobic test jubilerski, pomimo ze moze mnie zatrudnic na sprzedawce bizuteri. Sw Michale spraw zeby wszystko dobrze wypadlo job interview i test. Sw Michale prosze przypilnuj wszystkie moje sprawy. Moj Boss ten Wloch wie o tym ale i tak ma dzwonic po mnie w srode. Czy tak czy inaczej trzeba probowac, rozwijac sie i dazyc do polepszenia swojej sytuacji. Gdybym miala meza to te godziny pracy u Wlocha wystarczyly by mi. Sw Michale Archaniele odlewam z Toba sygnet wlasnie dzisiaj, ten sygnet jest dla mnie nie na sprzedaz.
 Elżbieta: 13.04.2011, 12:27
 Pozwól wytwać i cieszyć się ze spokoju tych, którzy odchodzą, bo nie wytrwali. Pozwól cieszyć się ich szczęściem
 Józef: 07.04.2011, 23:31
 Niech Pan Bóg Wszechmogący będzie na wieki wieków błogosławiony za błogosławieństwo dla Świętego Michała Archanioła, który z radością pełni wolę Pana Zastępów! Na zawsze zaufajcie Panu Bogu! Nie bójcie się śmierci, chorób, poniżenia... to jest nieistotne i kiedyś zawsze minie! Istotne jest zmartwychwstanie w Jezusie Chrystusie! Niech będzie chwała Panu Bogu na wieki za wszystko! Amen.
 Marek: 07.04.2011, 04:12
 Chce Ci podziekowac za odpedzanie zlego ducha odemnie i moich bliskich . Dziekuje ze pozwoliles mi sie podniesc po tym jak podciolem sobie zyly. w moim zyciu jest coraz lepiej . Wieze ze sila ta pochodzi od Pana
 Elżbieta: 01.04.2011, 13:59
 Dziś 1 kwietnia - wczoraj był dziwny dzień. Spotkanie, które przyniosło więcej rozczarowania niz nadziei. Ale dobrze, że jesteś mój przyjacielu i dałeśmi to przetrwać. Dziękuje za D. i rodziców. I innych oddanych przyjaciół. Dziękuję
 Elżbieta: 02.03.2011, 15:02
 Dziękuję za wsparcie, daj siłe do walki o rodość w moim życiu, bo czy warto jeszcze mieć nadzieję na to o czym Ty wiesz? Prowadź!
 ULA: 27.02.2011, 21:30
 prosze o odwage


 Elżbieta : 04.02.2011, 12:14
 Daj siłę. Wiarę w siebie i w ludzi. Pomóz proszę! A co z Dorotą - czy wiecznie musi dostawać od życia po głowie? Proszę o szansę dla Niej! Nie chcę czuć złości na rzeczy, które wydaja mi się niesprawiedliwe. Bo może nie są....
 gosia: 03.02.2011, 08:02
 Proszę o pomoc dla syna mojego aby ukończył szkołę umiał poradzić sobie z przeciwnościami w szkole o odrobinę szczęścia ...
 Elżbieta : 02.02.2011, 09:18
 Pomóż i daj siłę do walki o siebie! Może jeszcze warto czekać na... Niech sie odwróci jesli jeszcze warto
 kazia: 31.01.2011, 20:47
 Św. Michale Archaniele pomóż nam wyzwolić się z sideł Manipulantek, spraw aby sprawiedliwości stało się zadość.Wypędź szatana z D.i W. spraw aby były normalne ,a choroby psychiczne ich opuściły i dały żyć innym. Bardzo Cię o to proszę.
 Elżbieta: 27.01.2011, 16:56
 Znowu M. się odezwała. Boli to bardziej czy nie? Czy wszystko się jeszcze może odwrócić? Pomóż walczyć o siebie - proszę. I nie czuć się gorszą - to takie straszne. Proszę.
 Elżbieta: 21.01.2011, 16:08
 Daj siłe do walki o siebie.
 Elżbieta: 14.01.2011, 09:50
 Dziękuję za wczorajszy dzień; dziekuję za M. To takie pożegnanie, było dobrze, choć teraz tak boli. Proszę żebyśmy znaleźli się z W. Prosze niech to będzie mozliwe. Jeśli nie to daj siłe walczyć i pogodzić się.
 Elżbieta: 14.01.2011, 09:43
 Ty wiesz o co proszę. Proszę!
 Urszula: 13.01.2011, 17:27
 Wiem ile czlowiek jest wart dla Boga, a jest wart zycie Jego ktore zaplacil tak drogo. Kazdy czllowiek ma swoja wartosc od Boga i zadne zlo nie wyrwie mu tego. Moga chodzic i przeszkadzac ale tylko do pewnego czasu, kazde zlo sie skonczy. My zas trzymajmy nadzieje wiare i milosc i ta slodycz od Pana Naszego i przedewszystkim Jego kochajmy On tylko Naszej Milosci potrzebuje. Nasz Pan dobrze wie jak czlowiek bardzo zmaga sie na tym swiecie moze we lzach moze w przygnebieniu, o jednym nie zapomniec Jest przeciez Bog jest Maryia, sa Sw Archanieli i wszyscy swieci.
 Elżbieta: 12.01.2011, 08:26
 Nie pozwól mi się pogrążyć. Proszę!
 Elzbieta: 10.01.2011, 21:41
 Pomóż przezwyciężać słabości, daj siłe do walki z moją codziennością. Nie pozwól mi się pogrążyć w mroku. Proszę.
[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] (20) [21] [22] [23] [24] [25] [26]


Autor

Treść

Nowości

św. Cezary z Nazjanzuśw. Cezary z Nazjanzu

Modlitwa do św. Cezarego z NazjanzuModlitwa do św. Cezarego z Nazjanzu

św. Tarazjuszśw. Tarazjusz

Modlitwa do św. TarazjuszaModlitwa do św. Tarazjusza

Modlitwa do bł. Marii Adeodaty PisaniModlitwa do bł. Marii Adeodaty Pisani

Druga Niedziela Wielkiego Postu (Mk 9, 2-10)Druga Niedziela Wielkiego Postu (Mk 9, 2-10)

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej