Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Michał Archanioł

św. Michał Archanioł

Któż, jak Bóg!

Pismo święte Starego Testamentu mówi o Archaniele Michale jako jednym z najpotężniejszych duchów niebieskich, Wodzu Izraela, który towarzyszy temu ludowi w jego dziejach (Dn 10,13.21; 12,1). Jeszcze więcej o nim mówią starotestamentalne księgi apokryficzne (Księga Henocha, Apokalipsa Barucha, Apokalipsa Mojżesza). Michał w tych księgach występuje jako osoba pierwsza po Bogu. Jest Archaniołem, jednym z czterech najpotężniejszych duchów, księciem aniołów, obdarzonym szczególnym zaufaniem przez Boga i kluczami do nieba. On składa ofiarę na niebieskim ołtarzu Świętego Świętych; jest aniołem sprawiedliwości i sądu, aniołem łaski i zmiłowania, aniołem miłosierdzia Bożego. On wstawia się za Izraelitami, jest ich aniołem.

W Liście św. Judy Apostoła pojawia się jako walczący z szatanem o ciało Mojżesza. W Apokalipsie św. Jana Apostoła ukazany jest jako stojący na czele hufców niebieskich walczących zwycięsko z szatanem i jego zwolennikami.

We wczesnochrześcijańskim piśmiennictwie (Tertulian, Orygenes, Hermas, Didymus) uchodzi za Księcia Aniołów; Archanioła, któremu Bóg powierza zadania wymagające szczególnej siły. On wstawia się za ludźmi przed Bogiem; jest aniołem Ludu chrześcijańskiego; On stoi u wezgłowia umierających a potem towarzyszy im w drodze do wieczności.

Z tymi właśnie funkcjami złączył się, poczynając od XII wieku jego patronat nad kaplicami cmentarnymi.

W ikonografii przedstawiano go także z wagą w ręku, do odmierzania dobrych uczynków. Już od wczesnych wieków chrześcijaństwa uważany jest za wodza a zarazem pogromiciela zbuntowanych aniołów; tak też przedstawia go najczęściej malarstwo w sztuce ikonograficznej.

KULT świętego Michała Archanioła istniał już w starożytności chrześcijańskiej; świadczy o tym wiele dowodów liturgicznych. Znacznie później pojawił się kult oddawany na Górze Gargano koło Siponte w południowej Italii, gdzie miał się. zjawić św. Michał Archanioł. Cześć ta miała początkowo charakter lokalny, później jednak została rozszerzona na cały Kościół - w dniu 8 maja. Z czasem Jego imię. weszło do liturgii mszalnej, przy poświęceniu kadzidła i w liturgii pogrzebowej.

Święty Michał Archanioł ukazał się także za czasów św. Grzegorza Wielkiego, papieża, w Rzymie podczas procesji przebłagalnej odprawianej na zamku zwanym odtąd Zamkiem Świętego Anioła, i włożył miecz do pochwy na znak, że Bóg odwróci srożący się gniew od ludu rzymskiego. Odtąd dżuma ustała.

Oprócz tego znanych jest jeszcze kilka innych sanktuariów św. Michała w Kościele.

Kościół Rzymski czcił św. Michała zawsze dnia 29 września. W czasie ostatniej reformy Kalendarza Rzymskiego, w tym dniu dołączył Kościół także do czci liturgicznej świętych archaniołów Rafała i Gabriela.

Święty Michał Archanioł czczony jest jako Patron i protektor Kościoła świętego; zwycięski obrońca w walce z szatanem, z jego pokusami i mocami piekielnymi. Kościół Wschodni czci go także jako patrona chorych.

Święty Michał Archanioł jest patronem Austrii i Niemiec, a w Polsce patronem Małopolski i diecezji łomżyńskiej.

Sługa Boży ks. Bronisław Markiewicz pod Jego imieniem założył dwa zgromadzenia zakonne: męski i żeński, którym zlecił wychowanie młodzieży, zwłaszcza opuszczonej i sierot (Księża Michalici i Siostry Michalitki).

IMIĘ - W Polsce pod jego imieniem wybudowano ponad 300 kościołów; Jego imię nosili polscy królowie, biskupi, szlachta i lud. Do ostatnich lat było to imię powszechnie używane. Dzisiaj ponownie imię św. Michała nadaje się coraz cząściej na chrzcie świętym. Od tego imienia wzięło swoją nazwę aż 222 miejscowości w naszej Ojczyźnie.

Kościół ponad 20 osobom tego imienia przyznał chwałę świętych lub błogosławionych, między innymi: Michał de Sanctis (1590-1625), Michał Garicoits (1797-1863), Michał Ghebre (1791-1855) misjonarz, Michał Rua (1837-1910), Michał Franciszek Cordero (1865-1910), Michał Pro (1891-1927).

ks. Michał Chorzępa


   

Wasze komentarze:
 Edyta: 28.04.2014, 14:40
 Witaj Archaniele Michale, Dziś proszę Cię o opiekę nad niewiernymi mężami. Rozpal na nowo w ich sercach miłość do swoich żon. Poproś Pana Boga o szczególne błogosławieństwo dla nich. Odcinaj ich od wszelkiego zła, pokus, które ranią najbliższych. Niech Matka Boża ma ich w swej opiece, a Aniołowie strzegą na ścieżkach życia. Amen
 Andrzej: 25.04.2014, 09:26
 Święty Michale Archaniele proszę Cię pomóż mi otworzyć się na świat i na ludzi, naucz mnie żyć w zgodzie i pokoju ze ze sobą i z wszystkimi. Napraw moje skrzydła, abym znów mógł wzlecieć nad światem.
 elzbieta: 08.04.2014, 16:03
 Aniele Michale prosze przetnij swoim mieczem nalog z ktorym nie moge sobie poradzic prosze o zdrowie dla moich dzieci i wnukow naucz ich prosze wiary i zyciowej madrosci miej szczegolnie w opiece mojego niepelnosprawnego wnuka
 elzbieta: 08.04.2014, 16:01
 Aniele Michale prosze przetnij swoim mieczem nalog z ktorym nie moge sobie poradzic prosze o zdrowie dla moich dzieci i wnukow naucz ich prosze wiary i zyciowej madrosci miej szczegolnie w opiece mojego niepelnosprawnego wnuka
 Edyta: 27.03.2014, 11:31
 Archaniele Michale, otocz swoją opieką wszystkie kobiety, które rozbijają małżeństwa. Niech miłosierny Bóg ulituje się nad nimi. a z Twoja pomocą nawróci je na właściwe ścieżki. Opiekuj się tymi kobietami i odcinaj je codziennie od złego.Amen
 Wanda: 27.03.2014, 09:52
 ŚW,MICHALE dziękuję za otrzymane łaski ,za nadzieję proszę o łaski dla ducha i ciała dla moich dzieci i dla mnie
 Halina: 26.03.2014, 17:38
 Święty Michale Archaniele proszę Ciebie o opiekę nade mną i moją rodziną,otocz nas swoim ochronnym światłem dopomóż nam w naszych codziennych problemach.Nie zapominaj o nas .Dziękuję za otrzymane łaski
 Mama: 17.03.2014, 12:49
 Św. Michale Archaniele błagam o wstawiennictwo u Boga Ojca Wszechmogącego, oby badanie które będzie miała moja córka, żeby wynik był bardzo dobry, tak jak poprzedni. Proszę o zdrowie moich dzieci, wnuków, o opiekę nad nimi, o zdrowie dla nas. Chroń nas wszystkich od złych mocy, chorób, złych ludzi. Dziękuję za otrzymane łaski.
 Mama: 17.03.2014, 12:47
 Św. Michale Archaniele błagam o wstawiennictwo u Boga Ojca Wszechmogącego, oby badanie które będzie miała moja córka, żeby wynik był bardzo dobry, tak jak poprzedni. Proszę o zdrowie moich dzieci, wnuków, o opiekę nad nimi, o zdrowie dla nas. Chroń nas wszystkich od złych mocy, chorób, złych ludzi. Dziękuję za otrzymane łaski.


 Edyta: 17.03.2014, 10:43
 Mój Drogi przyjacielu Michale, opiekuj się moim mężem. Prowadź go ścieżkami wiary, miłości, uczciwości, zgodnie z wolą Bożą. Pomóż mu przemieść się do pracy w Białobrzegach ( oczywiście jeśli jest to dobre dla jego duszy). Dziękuję za wszystko, co do tej pory otrzymałam. Chwała Panu! Amen
 Joanna: 05.03.2014, 00:24
 Święty Michale Archaniele, Ty strzeżesz mego domu, stoisz na straży zła, nie pozwól aby zło niszczyło moje dzieci, strzeż je, pilnuj, chroń od zła wszelkiego, prowadź aby zawsze byli z Bogiem.
 Urszula: 01.03.2014, 19:31
 Sw Michale Piekny Archaniele, prosze Cie o pomoc, sprawa jest straszna, a pomoc Twoja jest potrzebna natychmiast. Spesz sie zeby zly nie wyrzadzil mi krzywdy i nie okradl mnie. Albowiem bardzo sie miota, a robi zle, totalnie zly i wsciekly osobnik. Dziekuje Ci ze zajmiesz sie to sprawa.
 Edyta: 26.02.2014, 10:46
 Święty Michale Archaniele weź w swoja opiekę Magdę i prowadź ja ścieżkami Bożymi. Amen
 rodzice: 24.02.2014, 21:37
 Święty Michale Archaniele przetnij swym mieczem co złe i niech zapanuje pokój i miłość w małżeństwie naszej córki Agaty. Pomóż zniszczyć zło pomiędzy córką a zięciem, które wprowadził Robert podający się za przyjaciela i jest powodem rozbijania małżeństwa. Chroń ich małe dzieci Michałka i Gabrielka przed wpływem nieuczciwego postępowania zagubionych i skłuconych rodziców. Prosimy o zdrowie i miłość dla nich.
 Marek: 12.02.2014, 05:21
 Dziekuje za wsparcie Slugo Bozy,prosze cie o chrone przed zlem dodawaj mi sily do walki,i penosci w wierze .Przyszlo zyc nam w czasach upadku wartosci,prosze pokaz mi jak nie byc marionetka systemu.Prosze otworz tez oczy innym ludzia aby przebudzili sie z apatji
 Mama: 11.02.2014, 14:47
 Święty Michale Archaniele błagam o zdrowie moich dzieci, wnuków. Błagam o opiekę nad nimi zawsze i wszędzie. Błagam o szybkie rozwiązanie problemów rodzinnych u córki i syna. Otaczaj ich swoim ochronnym światłem, chroń od złych mocy, chorób, złych ludzi. Dziękuje za otrzymane łaski.
 Bogusława: 07.02.2014, 21:25
 Dzieci, które badałam na obecność przeciwciał atpo, nie mają ich. Modliłam się takimi słowami: Modlitwa do Św. Michała Archanioła Święty Michale Archaniele broń nas w walce. Przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź nam obroną. Niech go Bóg pogromi, pokornie prosimy. A Ty, Książe wojska niebieskiego, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz krążą po świecie, mocą Bożą strąć do piekła. Amen.
 Edyta: 06.02.2014, 09:57
 Witaj Drogi Przyjacielu!!! Dziś proszę Cię o szczególną opiekę nad moją córką. Jest nastolatką i zaczyna bardzo trudny czas dorastania. Pomóż mi wychować ją na dobrego i mądrego człowieka.Odcinaj ją od złych emocji, stawiaj na drodze ludzi, którzy mają Boga w sercu. Mnie i mojego męża natchnij Bożą cierpliwością, spokojem i miłością, która pomoże wychować ją na chwałę Boga Ojca. Amen
 Edyta: 03.02.2014, 12:13
 Święty Michale Archaniele mój drogi przyjacielu! Dziękuję Ci za wsparcie. Jestem Ci wdzięczna, że opiekujesz się moją rodziną. Pomagaj nam codziennie żyć na chwałę Pana Boga. Czyń niewidzialnymi dla złych i odetnij od wszelkiego zła, które szło przez pokolenia . Zamieś dzisiaj przed oblicze Boga Ojca prośbę o łaskę miłosierdzia dla wszystkich przodków z mojej i męża rodziny. Chwała Panu! Amen
 ona: 01.02.2014, 04:54
 Święty Michale Archaniele przetnij mieczem ta podla znajomosc czlowieka ktory nas neka i atakuje, odbierz mu moc i chron od jego zasadzek
[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] (9) [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26]


Autor

Treść

Nowości

Modlitwa do św. WawrzyńcaModlitwa do św. Wawrzyńca

Litania do św. WawrzyńcaLitania do św. Wawrzyńca

Duch czasów ostatecznychDuch czasów ostatecznych

Bóg jest wszechmocny, ale lepiej od nas wie, co dla nas najlepszeBóg jest wszechmocny, ale lepiej od nas wie, co dla nas najlepsze

Treść orędzia fatimskiego: Znana i nieznanaTreść orędzia fatimskiego: Znana i nieznana

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej