Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Michał Archanioł

św. Michał Archanioł

Któż, jak Bóg!

Pismo święte Starego Testamentu mówi o Archaniele Michale jako jednym z najpotężniejszych duchów niebieskich, Wodzu Izraela, który towarzyszy temu ludowi w jego dziejach (Dn 10,13.21; 12,1). Jeszcze więcej o nim mówią starotestamentalne księgi apokryficzne (Księga Henocha, Apokalipsa Barucha, Apokalipsa Mojżesza). Michał w tych księgach występuje jako osoba pierwsza po Bogu. Jest Archaniołem, jednym z czterech najpotężniejszych duchów, księciem aniołów, obdarzonym szczególnym zaufaniem przez Boga i kluczami do nieba. On składa ofiarę na niebieskim ołtarzu Świętego Świętych; jest aniołem sprawiedliwości i sądu, aniołem łaski i zmiłowania, aniołem miłosierdzia Bożego. On wstawia się za Izraelitami, jest ich aniołem.

W Liście św. Judy Apostoła pojawia się jako walczący z szatanem o ciało Mojżesza. W Apokalipsie św. Jana Apostoła ukazany jest jako stojący na czele hufców niebieskich walczących zwycięsko z szatanem i jego zwolennikami.

We wczesnochrześcijańskim piśmiennictwie (Tertulian, Orygenes, Hermas, Didymus) uchodzi za Księcia Aniołów; Archanioła, któremu Bóg powierza zadania wymagające szczególnej siły. On wstawia się za ludźmi przed Bogiem; jest aniołem Ludu chrześcijańskiego; On stoi u wezgłowia umierających a potem towarzyszy im w drodze do wieczności.

Z tymi właśnie funkcjami złączył się, poczynając od XII wieku jego patronat nad kaplicami cmentarnymi.

W ikonografii przedstawiano go także z wagą w ręku, do odmierzania dobrych uczynków. Już od wczesnych wieków chrześcijaństwa uważany jest za wodza a zarazem pogromiciela zbuntowanych aniołów; tak też przedstawia go najczęściej malarstwo w sztuce ikonograficznej.

KULT świętego Michała Archanioła istniał już w starożytności chrześcijańskiej; świadczy o tym wiele dowodów liturgicznych. Znacznie później pojawił się kult oddawany na Górze Gargano koło Siponte w południowej Italii, gdzie miał się. zjawić św. Michał Archanioł. Cześć ta miała początkowo charakter lokalny, później jednak została rozszerzona na cały Kościół - w dniu 8 maja. Z czasem Jego imię. weszło do liturgii mszalnej, przy poświęceniu kadzidła i w liturgii pogrzebowej.

Święty Michał Archanioł ukazał się także za czasów św. Grzegorza Wielkiego, papieża, w Rzymie podczas procesji przebłagalnej odprawianej na zamku zwanym odtąd Zamkiem Świętego Anioła, i włożył miecz do pochwy na znak, że Bóg odwróci srożący się gniew od ludu rzymskiego. Odtąd dżuma ustała.

Oprócz tego znanych jest jeszcze kilka innych sanktuariów św. Michała w Kościele.

Kościół Rzymski czcił św. Michała zawsze dnia 29 września. W czasie ostatniej reformy Kalendarza Rzymskiego, w tym dniu dołączył Kościół także do czci liturgicznej świętych archaniołów Rafała i Gabriela.

Święty Michał Archanioł czczony jest jako Patron i protektor Kościoła świętego; zwycięski obrońca w walce z szatanem, z jego pokusami i mocami piekielnymi. Kościół Wschodni czci go także jako patrona chorych.

Święty Michał Archanioł jest patronem Austrii i Niemiec, a w Polsce patronem Małopolski i diecezji łomżyńskiej.

Sługa Boży ks. Bronisław Markiewicz pod Jego imieniem założył dwa zgromadzenia zakonne: męski i żeński, którym zlecił wychowanie młodzieży, zwłaszcza opuszczonej i sierot (Księża Michalici i Siostry Michalitki).

IMIĘ - W Polsce pod jego imieniem wybudowano ponad 300 kościołów; Jego imię nosili polscy królowie, biskupi, szlachta i lud. Do ostatnich lat było to imię powszechnie używane. Dzisiaj ponownie imię św. Michała nadaje się coraz cząściej na chrzcie świętym. Od tego imienia wzięło swoją nazwę aż 222 miejscowości w naszej Ojczyźnie.

Kościół ponad 20 osobom tego imienia przyznał chwałę świętych lub błogosławionych, między innymi: Michał de Sanctis (1590-1625), Michał Garicoits (1797-1863), Michał Ghebre (1791-1855) misjonarz, Michał Rua (1837-1910), Michał Franciszek Cordero (1865-1910), Michał Pro (1891-1927).

Modlitwy

Modlitwa do św. Michała ArchaniołaModlitwa do św. Michała Archanioła

Litania do św. Michała ArchaniołaLitania do św. Michała Archanioła

ks. Michał ChorzępaWasze komentarze:
 Edyta: 26.05.2014, 10:27
 Archaniele Michale, dziękuję Ci. Jesteś Wielki, na chwałę Boga Ojca. Cieszę się, że usłyszałeś moją prośbę i odwiedziłeś naszą parafię. Mam nadzieję, że Twoja wizyta skruszy nie jedno serce i napełni Bożą miłością. Pokornie o to proszę. Amen
 Grażyna: 21.05.2014, 21:27
 Święty Michale Archaniele ! Proszę Cię o opiekę nad moją rodziną, szczególnie nad najstarszą córką, która urodziła się w Twoje Święto. Pomóż jej w walce z chorobą i nas wszystkich broń przed złem.
 mama.: 19.05.2014, 07:36
 Św. Michale Archaniele błagam otocz swoim ochronnym światłem moją córkę, opiekuj się nią. Chroń ją od złych mocy, szatana, chorób, złych ludzi widzialnych i niewidzialnych. Ona tak bardzo potrzebuje Twojej pomocy. Bądź przy niej zawsze i wszędzie. Dziękuję za otrzymane łaski.
 maria: 18.05.2014, 01:12
 Święty Michale Archaniele dziekuje ci za to wszystko co do tej pory dostałam ale prosze o zdrowie dla Agatki nie mowi jest dzieckiem niepełnosprawnym prosze szczegolna opieke dla wszystkich dzieci i wnukow i meza o zdrowie madre rozporzadzanie w pracach iczynach dopomusz nam panie.Swiety Michale strzez naszego domustoisz na strazy zła, nie pozwul aby zło zniszczyło moje dzieci mnie i mojego meza i moje wnuki prosze cie panie aby corka znalazła mieszkaniedla siebie idzieci trezpilnuj ichron od złe go wszelkiego prowadz aby zawsze byli z bogiem.otaczaj mnie i moja rodzine swoim ochronnym swiatłe chron od złych mocy, chorub złych ludzi dziekuje za otrzymane łaski. modlitwa do świetego Michała Archanioła ,Świety Michale Archaniele bron nas w walce. przeciw niegodziwosci i zasadzkom zlego ducha badz nam obrona .Niech go Bog pogromi ,pokornie prosimy .A TY Ksiaze wojska niebieskigo .szatana i inne duchy złe , ktore na zgube dusz kraza po swiecie ,moca Boza strac piekła .Amen CZN NIEWIDZIALNYMI dla złych i odetnij od wszelkiego zła, ktore szło przez pokolene.ZANIES DZISIAJ PRZEZ OBLICZE BOGA OJCA PROSBE O ŁASKE MIŁOSIERDZIA dla wszystkichprzodkow z mojej i meza rodziny ..CHWAŁA PANU .AMEN
 Edyta : 12.05.2014, 20:11
 Witaj mój Przyjacielu, dziękuje za nieustającą opiekę. Dziś proszę Cię o pomoc w ważnej dla mojej rodziny sprawie. Potrzebuję Twojego angielskiego wsparcia. Pokornie proszę - pomóż mi i mojemu mężowi, w sprawie dobrze Ci znanej. Zawsze na chwałę Boga. Amen
 Edyta: 28.04.2014, 14:40
 Witaj Archaniele Michale, Dziś proszę Cię o opiekę nad niewiernymi mężami. Rozpal na nowo w ich sercach miłość do swoich żon. Poproś Pana Boga o szczególne błogosławieństwo dla nich. Odcinaj ich od wszelkiego zła, pokus, które ranią najbliższych. Niech Matka Boża ma ich w swej opiece, a Aniołowie strzegą na ścieżkach życia. Amen
 Andrzej: 25.04.2014, 09:26
 Święty Michale Archaniele proszę Cię pomóż mi otworzyć się na świat i na ludzi, naucz mnie żyć w zgodzie i pokoju ze ze sobą i z wszystkimi. Napraw moje skrzydła, abym znów mógł wzlecieć nad światem.
 elzbieta: 08.04.2014, 16:03
 Aniele Michale prosze przetnij swoim mieczem nalog z ktorym nie moge sobie poradzic prosze o zdrowie dla moich dzieci i wnukow naucz ich prosze wiary i zyciowej madrosci miej szczegolnie w opiece mojego niepelnosprawnego wnuka
 elzbieta: 08.04.2014, 16:01
 Aniele Michale prosze przetnij swoim mieczem nalog z ktorym nie moge sobie poradzic prosze o zdrowie dla moich dzieci i wnukow naucz ich prosze wiary i zyciowej madrosci miej szczegolnie w opiece mojego niepelnosprawnego wnuka


 Edyta: 27.03.2014, 11:31
 Archaniele Michale, otocz swoją opieką wszystkie kobiety, które rozbijają małżeństwa. Niech miłosierny Bóg ulituje się nad nimi. a z Twoja pomocą nawróci je na właściwe ścieżki. Opiekuj się tymi kobietami i odcinaj je codziennie od złego.Amen
 Wanda: 27.03.2014, 09:52
 ŚW,MICHALE dziękuję za otrzymane łaski ,za nadzieję proszę o łaski dla ducha i ciała dla moich dzieci i dla mnie
 Halina: 26.03.2014, 17:38
 Święty Michale Archaniele proszę Ciebie o opiekę nade mną i moją rodziną,otocz nas swoim ochronnym światłem dopomóż nam w naszych codziennych problemach.Nie zapominaj o nas .Dziękuję za otrzymane łaski
 Mama: 17.03.2014, 12:49
 Św. Michale Archaniele błagam o wstawiennictwo u Boga Ojca Wszechmogącego, oby badanie które będzie miała moja córka, żeby wynik był bardzo dobry, tak jak poprzedni. Proszę o zdrowie moich dzieci, wnuków, o opiekę nad nimi, o zdrowie dla nas. Chroń nas wszystkich od złych mocy, chorób, złych ludzi. Dziękuję za otrzymane łaski.
 Mama: 17.03.2014, 12:47
 Św. Michale Archaniele błagam o wstawiennictwo u Boga Ojca Wszechmogącego, oby badanie które będzie miała moja córka, żeby wynik był bardzo dobry, tak jak poprzedni. Proszę o zdrowie moich dzieci, wnuków, o opiekę nad nimi, o zdrowie dla nas. Chroń nas wszystkich od złych mocy, chorób, złych ludzi. Dziękuję za otrzymane łaski.
 Edyta: 17.03.2014, 10:43
 Mój Drogi przyjacielu Michale, opiekuj się moim mężem. Prowadź go ścieżkami wiary, miłości, uczciwości, zgodnie z wolą Bożą. Pomóż mu przemieść się do pracy w Białobrzegach ( oczywiście jeśli jest to dobre dla jego duszy). Dziękuję za wszystko, co do tej pory otrzymałam. Chwała Panu! Amen
 Joanna: 05.03.2014, 00:24
 Święty Michale Archaniele, Ty strzeżesz mego domu, stoisz na straży zła, nie pozwól aby zło niszczyło moje dzieci, strzeż je, pilnuj, chroń od zła wszelkiego, prowadź aby zawsze byli z Bogiem.
 Urszula: 01.03.2014, 19:31
 Sw Michale Piekny Archaniele, prosze Cie o pomoc, sprawa jest straszna, a pomoc Twoja jest potrzebna natychmiast. Spesz sie zeby zly nie wyrzadzil mi krzywdy i nie okradl mnie. Albowiem bardzo sie miota, a robi zle, totalnie zly i wsciekly osobnik. Dziekuje Ci ze zajmiesz sie to sprawa.
 Edyta: 26.02.2014, 10:46
 Święty Michale Archaniele weź w swoja opiekę Magdę i prowadź ja ścieżkami Bożymi. Amen
 rodzice: 24.02.2014, 21:37
 Święty Michale Archaniele przetnij swym mieczem co złe i niech zapanuje pokój i miłość w małżeństwie naszej córki Agaty. Pomóż zniszczyć zło pomiędzy córką a zięciem, które wprowadził Robert podający się za przyjaciela i jest powodem rozbijania małżeństwa. Chroń ich małe dzieci Michałka i Gabrielka przed wpływem nieuczciwego postępowania zagubionych i skłuconych rodziców. Prosimy o zdrowie i miłość dla nich.
 Marek: 12.02.2014, 05:21
 Dziekuje za wsparcie Slugo Bozy,prosze cie o chrone przed zlem dodawaj mi sily do walki,i penosci w wierze .Przyszlo zyc nam w czasach upadku wartosci,prosze pokaz mi jak nie byc marionetka systemu.Prosze otworz tez oczy innym ludzia aby przebudzili sie z apatji
[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] (9) [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26]


Autor

Treść

Nowości

św. Jakub z Marchiiśw. Jakub z Marchii

Modlitwa do św. Jakuba z MarchiiModlitwa do św. Jakuba z Marchii

Zmieniły się czasy, ustrój, a wielu ludzi nadal kradnieZmieniły się czasy, ustrój, a wielu ludzi nadal kradnie

Jak rodziła się u Jana Pawła II wizja człowieka?Jak rodziła się u Jana Pawła II wizja człowieka?

Aż po grób może być tylko miłość - nigdy nienawiść!Aż po grób może być tylko miłość - nigdy nienawiść!

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej