Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Michał Archanioł

św. Michał Archanioł

Któż, jak Bóg!

Pismo święte Starego Testamentu mówi o Archaniele Michale jako jednym z najpotężniejszych duchów niebieskich, Wodzu Izraela, który towarzyszy temu ludowi w jego dziejach (Dn 10,13.21; 12,1). Jeszcze więcej o nim mówią starotestamentalne księgi apokryficzne (Księga Henocha, Apokalipsa Barucha, Apokalipsa Mojżesza). Michał w tych księgach występuje jako osoba pierwsza po Bogu. Jest Archaniołem, jednym z czterech najpotężniejszych duchów, księciem aniołów, obdarzonym szczególnym zaufaniem przez Boga i kluczami do nieba. On składa ofiarę na niebieskim ołtarzu Świętego Świętych; jest aniołem sprawiedliwości i sądu, aniołem łaski i zmiłowania, aniołem miłosierdzia Bożego. On wstawia się za Izraelitami, jest ich aniołem.

W Liście św. Judy Apostoła pojawia się jako walczący z szatanem o ciało Mojżesza. W Apokalipsie św. Jana Apostoła ukazany jest jako stojący na czele hufców niebieskich walczących zwycięsko z szatanem i jego zwolennikami.

We wczesnochrześcijańskim piśmiennictwie (Tertulian, Orygenes, Hermas, Didymus) uchodzi za Księcia Aniołów; Archanioła, któremu Bóg powierza zadania wymagające szczególnej siły. On wstawia się za ludźmi przed Bogiem; jest aniołem Ludu chrześcijańskiego; On stoi u wezgłowia umierających a potem towarzyszy im w drodze do wieczności.

Z tymi właśnie funkcjami złączył się, poczynając od XII wieku jego patronat nad kaplicami cmentarnymi.

W ikonografii przedstawiano go także z wagą w ręku, do odmierzania dobrych uczynków. Już od wczesnych wieków chrześcijaństwa uważany jest za wodza a zarazem pogromiciela zbuntowanych aniołów; tak też przedstawia go najczęściej malarstwo w sztuce ikonograficznej.

KULT świętego Michała Archanioła istniał już w starożytności chrześcijańskiej; świadczy o tym wiele dowodów liturgicznych. Znacznie później pojawił się kult oddawany na Górze Gargano koło Siponte w południowej Italii, gdzie miał się. zjawić św. Michał Archanioł. Cześć ta miała początkowo charakter lokalny, później jednak została rozszerzona na cały Kościół - w dniu 8 maja. Z czasem Jego imię. weszło do liturgii mszalnej, przy poświęceniu kadzidła i w liturgii pogrzebowej.

Święty Michał Archanioł ukazał się także za czasów św. Grzegorza Wielkiego, papieża, w Rzymie podczas procesji przebłagalnej odprawianej na zamku zwanym odtąd Zamkiem Świętego Anioła, i włożył miecz do pochwy na znak, że Bóg odwróci srożący się gniew od ludu rzymskiego. Odtąd dżuma ustała.

Oprócz tego znanych jest jeszcze kilka innych sanktuariów św. Michała w Kościele.

Kościół Rzymski czcił św. Michała zawsze dnia 29 września. W czasie ostatniej reformy Kalendarza Rzymskiego, w tym dniu dołączył Kościół także do czci liturgicznej świętych archaniołów Rafała i Gabriela.

Święty Michał Archanioł czczony jest jako Patron i protektor Kościoła świętego; zwycięski obrońca w walce z szatanem, z jego pokusami i mocami piekielnymi. Kościół Wschodni czci go także jako patrona chorych.

Święty Michał Archanioł jest patronem Austrii i Niemiec, a w Polsce patronem Małopolski i diecezji łomżyńskiej.

Sługa Boży ks. Bronisław Markiewicz pod Jego imieniem założył dwa zgromadzenia zakonne: męski i żeński, którym zlecił wychowanie młodzieży, zwłaszcza opuszczonej i sierot (Księża Michalici i Siostry Michalitki).

IMIĘ - W Polsce pod jego imieniem wybudowano ponad 300 kościołów; Jego imię nosili polscy królowie, biskupi, szlachta i lud. Do ostatnich lat było to imię powszechnie używane. Dzisiaj ponownie imię św. Michała nadaje się coraz cząściej na chrzcie świętym. Od tego imienia wzięło swoją nazwę aż 222 miejscowości w naszej Ojczyźnie.

Kościół ponad 20 osobom tego imienia przyznał chwałę świętych lub błogosławionych, między innymi: Michał de Sanctis (1590-1625), Michał Garicoits (1797-1863), Michał Ghebre (1791-1855) misjonarz, Michał Rua (1837-1910), Michał Franciszek Cordero (1865-1910), Michał Pro (1891-1927).

Modlitwy

Modlitwa do św. Michała ArchaniołaModlitwa do św. Michała Archanioła

Litania do św. Michała ArchaniołaLitania do św. Michała Archanioła

ks. Michał ChorzępaWasze komentarze:
 Basia: 13.11.2013, 10:06
 Św. Michale proszę o łaskę nawrócenia i wiary dla moich dzieci Magdaleny i Adama.O mądrość i wprowadzenie na właściwą drogę życia.Potrzebne łaski i zdrowie dla całej rodziny.
 Urszula: 05.11.2013, 15:38
 Swiety Michale Piekny Archaniele, dziekuje Ci za Twa Swieta opieke, dziekuje Ci za ochrone i troske o moja dusze. Dodaj sil, czuwaj Aniele, wiesz dobrze jak bardzo Ciebie Kocham, za to ze Jestes Archaniolem Michale Piekny Aniele
 Mama G.: 04.11.2013, 22:37
 Św. Michale Archaniele proszę o zdrowie dla mojej córki , jej synka, dla mojego syna, synowej i ich synka. Proszę o zdrowie dla mnie, mojego męża i mojej mamy i całej rodziny i znajomych. Miej nas w swej opiece zawsze i wszędzie, chroń nas od złych mocy, od wszystkich chorób i złych ludzi. Wodzu Niebieskich zastępów otaczaj nas zawsze swoim ochronnym światłem. Dziękuję za dotychczasową opiekę i bądź zawsze przy nas. Uproś łaskę dla nas. Dziękuję.
 Grażyna.: 03.11.2013, 21:14
 Święty Michale Archaniele chroń moje ukochane dzieci, córkę i syna, moje ukochane wnuki, synową, mnie, męża, moją mamę i wszystkich których bardzo kocham od wszystkich chorób, od złych mocy, od złych ludzi. Otaczaj nas wszystkich swoją opieką, zawsze i wszędzie, gdziekolwiek jesteśmy i będziemy. Dziękuję za dotychczasową opiekę nad moją rodziną i proszę o dalszą. Zanieś moje prośby błagalne do Boga Ojca aby dał nam bardzo długie życie w zdrowiu, wierze i miłości do Boga. Pomóż rozwiązać wszystkie problemy rodzinne i finansowe w mojej rodzinie. Dziękuje za wszystko co mam.
 MATKA MONIKA: 01.11.2013, 11:20
 Michale Archaniele proszę prowadz moich synów aby nie zeszli na złom droge aby byli dobrymi mezami chron ich od nałogów .Amen
 Monika: 01.11.2013, 11:08
 Michale Achaniele proszę Cię o zgode w rodzinie aby mój mąz umiał wybaczać .AMEN
 Teresa: 27.10.2013, 14:43
 Świety Archaniele Michale spraw aby Marek mnie pokochał miłością czystą i bezinteresowną. Żeby więcej poświęcał mi czasu i bardziej był słowny. Zeby mi zaufał. Spraw abyśmy stworzyli rodzinę. Bardzo Cię o to proszę.Dziękuję.Amen
 Marek: 26.10.2013, 21:17
 Michale Archaniele, chroń mnie przez zakusami złego, który mnie poniża, szantażuje i oszukuje. Daj mi siłę, do walki ze złym. Wspomóż mnie swoją siłą na moim dużym życiowym zakręcie. Bądź ze mną i chroń mnie, proszę. Tylko z Tobą dam radę.
 Monika: 26.10.2013, 12:54
 Swięty Michale Archaniele proszę aby moja synowa zaszła w ciąze aby mogli się cieszyc potomkiem a ja została szczęsliwom babciom .Dziękuje z całego serca za wszystkie prośby które mi się spełniają


 Bożena: 20.10.2013, 19:44
 Święty Michale Archaniele pomóż Nam w naszej ciężkiej sytuacji daj mi i mężowi zdrowsze umysły proszę pomóż Amen
 beata: 13.10.2013, 22:13
 Św Michale ratuj mojego męża. Ratuj nasze małżeństwo i wiarę naszych córek. Zły wyciąga po nas ręce - proszę osłon nas swoją tarczą - pomóż mi przeznaczyć
 Edyta : 11.10.2013, 13:45
 do Kasi Pan Bóg jest wszechmogący i wszystko może, Jego miłość jest tak wielka, że demony są bezsilne. Twoja wiara jest źródłem Bożego Miłosierdzia. Odmawiaj modlitwę wstawienniczą za Małgosię, a na pewno, zgodnie z wolą Bożą otrzymasz łaskę taką jaka jest Wam teraz najbardziej potrzebna. Modlitwa ma niezwykłą moc. Uwierz mi ma to wszystko sens. Sama doświadczyłam cierpienia. Mój krzyż zbliżył mnie do Pana Jezusa. Teraz zmienia się moje życie. Nie jest łatwo, ale ufam Bogu Do tego Archanioł Michał stał się moim przyjacielem, który zawsze pomaga i zanosi moje modlitwy przed oblicze naszego Boga Ojca. Dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych. Amen
 Kasia: 07.10.2013, 10:23
 Święty Michale Archaniele, potężny Wodzu Niebieskich Zastępów, wspaniały przewodniku na tej trudnej ziemskiej drodze. Proszę spójrz na Małgosię, na jej rozpacz, na jej bezradność wobec złego ducha. Proszę dodaj jej sił i nadziei, pokaż jej, że nie musi być posłuszna demonowi, który ma nad nią władzę, pomóż przebaczyć wujkowi, rodzicom, tym wszystkim, którzy ją skrzywdzili, odkryj przed nią kłamstwa szatana, daj zrozumienie w jak wielkim niebezpieczeństwie się znajduje i wlej w jej serce nadzieję i niezłomną wiarę, że Bóg jest silniejszy, że może Mu zaufać, że jedyna nadzieja jest w oddaniu się w opiekę Jezusowi.
 "Słońce": 03.10.2013, 00:13
 proszę o 'cud'... św. Michale Archaniele Ty wiesz..
 Edyta: 26.09.2013, 15:10
 Witaj mój Drogi Przyjacielu, Dziękuję za stałą opiekę nad moją rodziną. Wspieraj nas w codziennych zmaganiach z życiem. Niech serca nasze wypełni Boża miłość i radość. Opiekuj się małżeństwami, które przeżywają kryzysy - niech zło nie ma do nich dostępu. Poproś Boga o łaskę uzdrawienia ich serc i dusz. Chwała niech będzie Bogu tak na ziemi jak i w niebie! Amen
 Z-W-A : 18.09.2013, 18:53
 Pokornie proszę o uwolnienie i uzdrowienie międzypokoleniowe w mojej rodzinie Św Michale Archaniele, prosze Cie o uzdrowienie duszy i ciała dla Zdzisławy i Jolanty... broń od ludzkiej niesprawiedliwości, nieuczciwości i zatwardziałych serc... ŚwiętyMichale Archaniele ,pomóż mojej córce Jolancie wspieraj ją. Spraw,by dostała stały kontrakt... Upros łaskę uwolnienia z moich lęków.. Ratuj i bądz zawsze z nami i nie pozwól nas krzywdzic..
 krystyna: 16.09.2013, 14:45
 ŚWIĘTY MICHALE ARCHANIELE PROSZĘ BROŃ MOJEGO BRATA I WSPOMÓRZ GO W KŁOPOCIE
 Elżbieta: 15.09.2013, 18:32
 pozwól znosić moje cierpienie, daj spokój ducha i pozwól zaakceptować to czego nie mogę zmienić, Amen
 amber: 14.09.2013, 01:31
 Święty Archaniele Michale dodaj mi otuchy i pomóż mi w obronie moich bliskich przed siłami nieczystymi.
 Jacek: 10.09.2013, 20:39
 Święty Michale Archaniele strzez moja dusze przed zlem szatana, wroc zdrowie tym o ktorych dzis tu mysle, zanies moją prosbę do Pana Boga, aby dał laskę mojemu synowi zrealiazować marzenia o studiowaniu medcyny..Proszę jedoczesnie o opiekę nad całą moja Rodziną i pomocną dłoń wszystkim moim bliskim, już nieżyjącym w drodze do nieba przed oblicze Naszego Pana Boga. Amen
[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] (11) [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26]


Autor

Treść

Nowości

św. Jan Boskośw. Jan Bosko

Modlitwa do św. Jana BoskoModlitwa do św. Jana Bosko

Do piekła i z powrotem - wizje św. Jana BoskoDo piekła i z powrotem - wizje św. Jana Bosko

Czy każda nasza modlitwa jest wysłuchana?Czy każda nasza modlitwa jest wysłuchana?

Rośnie mi w domu mały złośnik. Czym są ataki złości u dzieciRośnie mi w domu mały złośnik. Czym są ataki złości u dzieci

Działanie Ducha Świętego w świecieDziałanie Ducha Świętego w świecie

Najbardziej popularne

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2023 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej