Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Michał Archanioł

św. Michał Archanioł

Któż, jak Bóg!

Pismo święte Starego Testamentu mówi o Archaniele Michale jako jednym z najpotężniejszych duchów niebieskich, Wodzu Izraela, który towarzyszy temu ludowi w jego dziejach (Dn 10,13.21; 12,1). Jeszcze więcej o nim mówią starotestamentalne księgi apokryficzne (Księga Henocha, Apokalipsa Barucha, Apokalipsa Mojżesza). Michał w tych księgach występuje jako osoba pierwsza po Bogu. Jest Archaniołem, jednym z czterech najpotężniejszych duchów, księciem aniołów, obdarzonym szczególnym zaufaniem przez Boga i kluczami do nieba. On składa ofiarę na niebieskim ołtarzu Świętego Świętych; jest aniołem sprawiedliwości i sądu, aniołem łaski i zmiłowania, aniołem miłosierdzia Bożego. On wstawia się za Izraelitami, jest ich aniołem.

W Liście św. Judy Apostoła pojawia się jako walczący z szatanem o ciało Mojżesza. W Apokalipsie św. Jana Apostoła ukazany jest jako stojący na czele hufców niebieskich walczących zwycięsko z szatanem i jego zwolennikami.

We wczesnochrześcijańskim piśmiennictwie (Tertulian, Orygenes, Hermas, Didymus) uchodzi za Księcia Aniołów; Archanioła, któremu Bóg powierza zadania wymagające szczególnej siły. On wstawia się za ludźmi przed Bogiem; jest aniołem Ludu chrześcijańskiego; On stoi u wezgłowia umierających a potem towarzyszy im w drodze do wieczności.

Z tymi właśnie funkcjami złączył się, poczynając od XII wieku jego patronat nad kaplicami cmentarnymi.

W ikonografii przedstawiano go także z wagą w ręku, do odmierzania dobrych uczynków. Już od wczesnych wieków chrześcijaństwa uważany jest za wodza a zarazem pogromiciela zbuntowanych aniołów; tak też przedstawia go najczęściej malarstwo w sztuce ikonograficznej.

KULT świętego Michała Archanioła istniał już w starożytności chrześcijańskiej; świadczy o tym wiele dowodów liturgicznych. Znacznie później pojawił się kult oddawany na Górze Gargano koło Siponte w południowej Italii, gdzie miał się. zjawić św. Michał Archanioł. Cześć ta miała początkowo charakter lokalny, później jednak została rozszerzona na cały Kościół - w dniu 8 maja. Z czasem Jego imię. weszło do liturgii mszalnej, przy poświęceniu kadzidła i w liturgii pogrzebowej.

Święty Michał Archanioł ukazał się także za czasów św. Grzegorza Wielkiego, papieża, w Rzymie podczas procesji przebłagalnej odprawianej na zamku zwanym odtąd Zamkiem Świętego Anioła, i włożył miecz do pochwy na znak, że Bóg odwróci srożący się gniew od ludu rzymskiego. Odtąd dżuma ustała.

Oprócz tego znanych jest jeszcze kilka innych sanktuariów św. Michała w Kościele.

Kościół Rzymski czcił św. Michała zawsze dnia 29 września. W czasie ostatniej reformy Kalendarza Rzymskiego, w tym dniu dołączył Kościół także do czci liturgicznej świętych archaniołów Rafała i Gabriela.

Święty Michał Archanioł czczony jest jako Patron i protektor Kościoła świętego; zwycięski obrońca w walce z szatanem, z jego pokusami i mocami piekielnymi. Kościół Wschodni czci go także jako patrona chorych.

Święty Michał Archanioł jest patronem Austrii i Niemiec, a w Polsce patronem Małopolski i diecezji łomżyńskiej.

Błogosławiony ks. Bronisław Markiewicz pod Jego imieniem założył dwa zgromadzenia zakonne: męski i żeński, którym zlecił wychowanie młodzieży, zwłaszcza opuszczonej i sierot (Księża Michalici i Siostry Michalitki).

IMIĘ - W Polsce pod jego imieniem wybudowano ponad 300 kościołów; Jego imię nosili polscy królowie, biskupi, szlachta i lud. Do ostatnich lat było to imię powszechnie używane. Dzisiaj ponownie imię św. Michała nadaje się coraz cząściej na chrzcie świętym. Od tego imienia wzięło swoją nazwę aż 222 miejscowości w naszej Ojczyźnie.

Kościół ponad 20 osobom tego imienia przyznał chwałę świętych lub błogosławionych, między innymi: Michał de Sanctis (1590-1625), Michał Garicoits (1797-1863), Michał Ghebre (1791-1855) misjonarz, Michał Rua (1837-1910), Michał Franciszek Cordero (1865-1910), Michał Pro (1891-1927).

Modlitwy

Modlitwa do św. Michała ArchaniołaModlitwa do św. Michała Archanioła

Litania do św. Michała ArchaniołaLitania do św. Michała Archanioła

Koronka do św. Michała Archanioła i 9 chórów anielskichKoronka do św. Michała Archanioła i 9 chórów anielskich

Poświęcenie się św. Michałowi ArchaniołowiPoświęcenie się św. Michałowi Archaniołowi

Akt oddania się św. Michałowi ArchaniołowiAkt oddania się św. Michałowi Archaniołowi

Koronka do św. Michała Archanioła - Koronka AnielskaKoronka do św. Michała Archanioła - Koronka Anielska

ks. Michał ChorzępaWasze komentarze:
 Ezbieta: 24.03.2009, 20:30
 Swiety Michale Archaniele, badz z nami ze swoimi Aniolami, pomagaj nam i pros za nas. Obdarz nas moca, mestwem i ochraniaj nas.
 Sylwia z Sosnowca: 19.03.2009, 18:15
 Święty Michale Archaniele, wstaw się za nami u Boga, albowiem każdy, za kim Ty się wstawiasz zostaje zbawiony. Zaprowadź do nieba wszystkie dusze. TOTUS TUUS !!!
 Maria Łucja: 18.03.2009, 15:05
 Św. Michale-przegoń szatana z życia mojego,mojego syna Krzysztofa jego żony i dzieci.Bądż ze mną zawsze ku obronie.Niech Pan powoła do siebie dusze za które zwykle się modlę - pomóż im w tym.Niech Msza Święta Wszech -czasów wróci do naszych kościołów.
 beata: 06.03.2009, 14:24
 Św.Michale Archaniele ,poteżny pogromco zła ,stań przed nami /moja rodzina/ i przed kazdym z nas z osobna potęznie i walcz o nas i nie daj nas złemu na pokuszenie i zatracenie ,nie pozwól nas zniewalać ,mamić ,oszukiwać ,zastawiać sideł i zasadzek,kusić ,ani w nas mieszkać .Bron nas zawsze i strzeż nieustannie .W słabości i nędzu naszej nas nie zostawiaj bo poginiemy .Uwolnij nas od zła i nie dopuszczaj do nas nieprzyjaciół naszych.Obroń jednosc i miłosć naszego małżeństwa ,broń go mocno i umacniaj łąska i miłościa Pana .Proszę nie pozwól by zło nami sterowało,władało.Tylko Bóg ,tylko Jego jestesmy ,tylko Boga pomóż nam w tej nierónej walce i broń jak dzieci bezradne ,które błągają o pomoc.
 Iwona: 02.03.2009, 11:45
 Św. Michale Archaniele, proszę Cię módl się za Kasią, wyproś dla niej uzdrowienie z choroby, ochroń przed wyniszczającym działaniem leków, które przyjmuje, uproś dla niej Boże zmiłowanie. Wstawiaj się za nią u Miłosiernego Boga.
 tomek: 23.02.2009, 15:30
 Św. Michale - miej w opiece moje dzieci i moją żonę, chroń je od złego.
 Mariusz: 15.01.2009, 20:09
 Św.Michale Archaniele,wspomagaj nas w walce a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną,oby go Bóg pogromi
 danuta : 11.01.2009, 19:24
 Sw.MIchale Archaniele , prosze Cie o zdrowie i szczesliwe znalezienie pracy dla mojej Corki Renaty i badz naszym opiekunem , mojej Corki i moim
 kazimierzk: 09.01.2009, 22:02
 Św. Michale Archaniele prosze o wstawiennictwo o uwolnienie arytmii serca i prostaty.Módl się za nami!.


 xxx: 24.12.2008, 14:33
 św. Faustyna: „29 IX. W dzień św. Michała Archanioła wi­działam tego wodza przy sobie, który mi powiedział te słowa: Zlecił mi Pan, abym miał o tobie szcze­gólne staranie. Wiedz, że jesteś nienawidzona przez zło, ale nie lękaj się. Któż jak Bóg! – I znikł. Jednak czuję jego obecność i pomoc.” (Dz. 706) bł. Bronisław Markiewicz, założyciel Zgromadzenia Św. Michała Archanioła (Michalici) : "Wypada zatem w czasach obecnych zwrócić się ze szczególnym nabożeństwem i w sposób osobliwy do św. Michała Archanioła, wodza wojsk niebieskich i pogromcy złych duchów..." "Módlcie się szczególniej do św. Michała Archanioła, obok którego chcemy walczyć z potęgami piekielnymi i zwyciężać"
 Sebastian: 20.12.2008, 11:50
 Ks. Michał Sopoćko nowym Błogosławionym :)
 damian: 17.12.2008, 01:14
 ŚW. MICHALE ARCHANIELE modl sie za nami...miej nas w Swojej opiece
 Maria : 12.12.2008, 20:01
 Święty Michale Archaniele proszę bądź moim i mojej córki opiekunem,prowadź nas przez życie. Proszę o zdrowie dla mojej córki a dla mnie żebym znalazła pracę.
 Marta: 05.12.2008, 17:43
 Święty Michale Archaniele - módl się za nami wszystkimi. Miej w opiece mojego jeszcze nienarodzongo synka Michałka, obroń go przed złem, zaopiekuj się całą moją rodziną
 alicja: 20.11.2008, 13:20
 Swiety Michale Archaniele badz zawsze z nami, z cala moja rodzina, bron nas, strzez, prowadz i umacniaj na sciezkach tego zycia; bron i strzez szczegolnie od nieprzyjaciol naszych i wszelkich niebezpieczenstw, prowadz abysmy potrafili zawsze madrze i roztropnie wybierac i umacniaj nas w tych wyborach strzez i bron nas od nieprzyjaciol naszych
 Gosia: 17.11.2008, 16:02
 Święty Michale Archaniele chroń moją rodzinę scal i prowadź do Maryji i Jezusa i Boga.
 Roman Mazurek: 08.11.2008, 13:47
 Święty Michale Archaniele! Za Tobą wciąż powtarzam: "KTÓŻ JAK BÓG!"
 Beata Szcześniak: 23.10.2008, 21:14
 ŚW. MICHALE ARCHANIELE WSPOMAGAJ MNIE PROSZĘ W WALCE Z DIABŁAMI...! MODLE SIĘ DO ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA BO JESTEM BARDZO DRĘCZONA PRZEZ DIABŁY! W MAŁYM STOPNIU OPĘTANA A W ŚREDNIM ZNIEWALANA...! POLECAM SWÓJ BLOG JEST NA ONECIE PRAWIE WSZYSTKO O ANIOŁACH... TAM JEST TEŻ OPISANA MOJA HISTORIA...
 wandzia: 29.09.2008, 22:34
 Św.Michale ARCHANIELE ,bądż ze mną w każdej chwili każdego DNIA .Pomóż mi rozwiązać problemy wpracy..... proszę odpędz zło i kłutnie,spraw aby nastała zgoda proszę TY wszystko możesz,wejdz i rozgoń złego ducha aby nastąpiła radość ,miłość,abym mogła rozpoznać dobrego człowieka,którego napotkam na mojej drodze w rozwiązywaniu problemów z DYREKCJĄ.POMÓŻ MI.....
 krzysztof: 29.09.2008, 22:30
 Święty Michale Archaniele pomagaj pokonać mi szatana, abym należał tylko do Boga, który mnie stworzył, pokochał i powołał ...
[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] (25) [26]


Autor

Treść

Nowości

św. Wojciechśw. Wojciech

Modlitwa do św. WojciechaModlitwa do św. Wojciecha

Litania do św. WojciechaLitania do św. Wojciecha

Żywot św. Wojciecha i niektóre wiadomości o jego pobycie w diecezji chełmińskiejŻywot św. Wojciecha i niektóre wiadomości o jego pobycie w diecezji chełmińskiej

Jak Wojtek zaczął szanować zieleńJak Wojtek zaczął szanować zieleń

Zamki BretaniiZamki Bretanii

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej