Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Michał Archanioł

św. Michał Archanioł

Któż, jak Bóg!

Pismo święte Starego Testamentu mówi o Archaniele Michale jako jednym z najpotężniejszych duchów niebieskich, Wodzu Izraela, który towarzyszy temu ludowi w jego dziejach (Dn 10,13.21; 12,1). Jeszcze więcej o nim mówią starotestamentalne księgi apokryficzne (Księga Henocha, Apokalipsa Barucha, Apokalipsa Mojżesza). Michał w tych księgach występuje jako osoba pierwsza po Bogu. Jest Archaniołem, jednym z czterech najpotężniejszych duchów, księciem aniołów, obdarzonym szczególnym zaufaniem przez Boga i kluczami do nieba. On składa ofiarę na niebieskim ołtarzu Świętego Świętych; jest aniołem sprawiedliwości i sądu, aniołem łaski i zmiłowania, aniołem miłosierdzia Bożego. On wstawia się za Izraelitami, jest ich aniołem.

W Liście św. Judy Apostoła pojawia się jako walczący z szatanem o ciało Mojżesza. W Apokalipsie św. Jana Apostoła ukazany jest jako stojący na czele hufców niebieskich walczących zwycięsko z szatanem i jego zwolennikami.

We wczesnochrześcijańskim piśmiennictwie (Tertulian, Orygenes, Hermas, Didymus) uchodzi za Księcia Aniołów; Archanioła, któremu Bóg powierza zadania wymagające szczególnej siły. On wstawia się za ludźmi przed Bogiem; jest aniołem Ludu chrześcijańskiego; On stoi u wezgłowia umierających a potem towarzyszy im w drodze do wieczności.

Z tymi właśnie funkcjami złączył się, poczynając od XII wieku jego patronat nad kaplicami cmentarnymi.

W ikonografii przedstawiano go także z wagą w ręku, do odmierzania dobrych uczynków. Już od wczesnych wieków chrześcijaństwa uważany jest za wodza a zarazem pogromiciela zbuntowanych aniołów; tak też przedstawia go najczęściej malarstwo w sztuce ikonograficznej.

KULT świętego Michała Archanioła istniał już w starożytności chrześcijańskiej; świadczy o tym wiele dowodów liturgicznych. Znacznie później pojawił się kult oddawany na Górze Gargano koło Siponte w południowej Italii, gdzie miał się. zjawić św. Michał Archanioł. Cześć ta miała początkowo charakter lokalny, później jednak została rozszerzona na cały Kościół - w dniu 8 maja. Z czasem Jego imię. weszło do liturgii mszalnej, przy poświęceniu kadzidła i w liturgii pogrzebowej.

Święty Michał Archanioł ukazał się także za czasów św. Grzegorza Wielkiego, papieża, w Rzymie podczas procesji przebłagalnej odprawianej na zamku zwanym odtąd Zamkiem Świętego Anioła, i włożył miecz do pochwy na znak, że Bóg odwróci srożący się gniew od ludu rzymskiego. Odtąd dżuma ustała.

Oprócz tego znanych jest jeszcze kilka innych sanktuariów św. Michała w Kościele.

Kościół Rzymski czcił św. Michała zawsze dnia 29 września. W czasie ostatniej reformy Kalendarza Rzymskiego, w tym dniu dołączył Kościół także do czci liturgicznej świętych archaniołów Rafała i Gabriela.

Święty Michał Archanioł czczony jest jako Patron i protektor Kościoła świętego; zwycięski obrońca w walce z szatanem, z jego pokusami i mocami piekielnymi. Kościół Wschodni czci go także jako patrona chorych.

Święty Michał Archanioł jest patronem Austrii i Niemiec, a w Polsce patronem Małopolski i diecezji łomżyńskiej.

Sługa Boży ks. Bronisław Markiewicz pod Jego imieniem założył dwa zgromadzenia zakonne: męski i żeński, którym zlecił wychowanie młodzieży, zwłaszcza opuszczonej i sierot (Księża Michalici i Siostry Michalitki).

IMIĘ - W Polsce pod jego imieniem wybudowano ponad 300 kościołów; Jego imię nosili polscy królowie, biskupi, szlachta i lud. Do ostatnich lat było to imię powszechnie używane. Dzisiaj ponownie imię św. Michała nadaje się coraz cząściej na chrzcie świętym. Od tego imienia wzięło swoją nazwę aż 222 miejscowości w naszej Ojczyźnie.

Kościół ponad 20 osobom tego imienia przyznał chwałę świętych lub błogosławionych, między innymi: Michał de Sanctis (1590-1625), Michał Garicoits (1797-1863), Michał Ghebre (1791-1855) misjonarz, Michał Rua (1837-1910), Michał Franciszek Cordero (1865-1910), Michał Pro (1891-1927).

Modlitwy

Modlitwa do św. Michała ArchaniołaModlitwa do św. Michała Archanioła

Litania do św. Michała ArchaniołaLitania do św. Michała Archanioła

ks. Michał ChorzępaWasze komentarze:
 marek jakub: 28.09.2011, 04:53
 wydaje mi sie ze czuje laske , wiem ze demony sa wszedzie ale wiem tez ze sludzy Pana Boga sa od nich silniejsi szatan jest cwany ale i tak przegra , nie chce byc po przegranej stronie . Prosze pokornie o opieke i jasnosc umyslu abym nie dal sie sterowac przez mas medja . W tych czasach to bardzo trudne prawie niemozliwe Prosze o laske bardzo prosze . A jeszcze bardziej dziekuje za to co juz oczymalem Wiem nie jestem idealny Ty mnie Panie dobrze znasz . Wiec prosze Cie pokornie wydaj Panie polecenie swojim aniolom na nadzor nademna aby byl za mnie jakis dla Ciebie porzytek
 Urszula: 27.09.2011, 17:02
 Sw Michale Piekny Archaniele, prosze Cie bardzo, czuwaj nademna/ Jest recesja olbrzymia, a ja i tak mam prace. Spraw zebym wiecej miala sprzedazy. Albowiem w tym miesiacu nie wyszlo mi najlepiej. One walcza o klientow wpychaja sie tak jakby tylko one pracowaly w tym sklepie, a przeciez kazdy musi zarobic i dzielic sie sprzedaza. Dzis bedziemy trzy w sklepie to moze bedzie sprawiedliwiej, Sw Michale Piekny Archaniele polecam sie Tobie przyprowadz dobrych klientow do mnie zebym zarobila na bonus, zostalo kilka dni i misimy pobic rekord z tamtego roku o 20 procent, brakuje 14 tysiecy. To widzisz Aniele ile to jest pracy. a szczegolnie gdy kazdy bije sie o klienta. Miasto ma ponad 30 tysiecy ludzi a turystow cwierc miliona. Wole gdy bogaci turysci z Kanady przychodza po naprawy, sa bardzo uprzejmi bo dla nich to miasto jest egzotyczne, wczoraj mialam bardzo uprzejma niemke z pod granicy z Francja. Nie narzekala ze bateria jest droga do zegarka. A wiec prosze Cie Sw Michale piekny Archaniele przyslij mi tych dobrych klientow. Gdy nie pobijemy rekordu z tamtego roku miesiaca wrzesnia to wlasciciele nie zaprosza nas do swojej posiadlosci na obiad. Na wczesniejszy obiad nie moglam isc, musialam jechac do starego miejsca gdzie mieszkalam po swoje rzeczy i musialam sie spieszyc zeby oddac cargo vena na czas a tak powoli nim jechalam zeby sie nie wywrocic na zakretach i to miasto nie ma autostrady, dlatego narzekaja ze mogli by miec wiecej turystow gdyby mieli autostrade. Zajmij sie tym wszystkim Sw Michale Piekny Archaniele.
 Marek Jakub: 26.09.2011, 01:44
 Dziekuje Ci ze niespadlem z dachu malo braklo. to juz nie pierwszy raz omal sie nie polamalem
 Urszula: 15.09.2011, 17:36
 Swiety Michale Piekny Archaniele prosze Cie poblogoslaw moje zycie. Swiety Michale Archaniele Ty widzisz wszystko kazda krzywde i niesprawiedliwosc, sa to drobne nieprzyjemnosci, ale pilnuj zeby i te drobne znikly z mego zycia. Umocnij mnie Twa sila dodaj odwagi, badz ze mna, dziekuje Ci Piekny Swiety Michale Archaniele
 Marek Jakub: 14.09.2011, 03:41
 Dziekuje Ci za ochrone sprawiaj zebym sie niczego niebal oprucz naszego Pana . Prosze dodaj mi impetu i sily . Dziekuje
 Sandra: 03.09.2011, 20:56
 Święty Michale Archaniele, strzeż mnie i moich bliskich. Dziękuję.
 Urszula: 31.08.2011, 16:26
 Sw Michale Piekny Archaniele bardzo Ci dziekuje za ta prace, jestem w niej na pierwszym miejscu ale i tak na bonus nie zarobilam, Archaniele dzis ostatni dzien miesiaca co dzis sprzedam moze cos zostanie na bonus, prosze Cie o pomoc, tak musze namawiac tych ludzi na reperacje ze trudno czasami jest ich namowic, ceny drogie, ludzie nie maja za bardzo pieniedzy i lutuja zloto srebrem albowiem jest taniej, taka lipa. Prosze Cie o Twa Swieta pomoc, i dziekuje za to ze i tak jestem na pierwszym miejscu.
 elzbieta: 27.08.2011, 19:55
 Sw Michale Archaniele bardzo cie prosze o to samo
 Elzbieta: 26.08.2011, 16:16
 Sw Michale prosze cie wez w opieke moja corkie i moja rodzine zeby w koncu uwiezyla ze bedzie dobrze


 elzbieta: 25.08.2011, 20:39
 Sw Mihale prosze cie o pomoc dla mojej corki
  magda: 25.08.2011, 19:04
 archaniole michale cierpie ochron nas od diabla
 Urszula: 25.08.2011, 17:35
 Sw Michale Piekny Archaniele prosze Cie bardzo czuwaj nademna, wspieraj mnie, oslon swoimi pieknymi skrzydlami i tarcza, rozpromien moja dusze.
 ewa 2011: 23.08.2011, 10:18
 SW MICHALE POKIERUJ MEZEM BY ZAWIOZL MNIE NA SPOTKANIE UZDRAWIAJACE PROWADZ NAS OD POCZATKU DO KONCA AMEN
 Marek: 11.08.2011, 20:55
 Ty wiesz czego nam trzeba i to nam dajesz. Nie pytam gdzie jesteś, to Ty pytasz gdzie ja jestem.
 Urszula: 08.08.2011, 17:17
 Sw Michale Piekny Archaniele, znow musialam pracowac w niedziele i nie moglam isc do kosciola. Bylam bardzo zmeczona, nie lubie pracowac w niedziele. Sw Michale Piekny Archaniele musialam tak daleko jechac zeby dostac ta prace, takie to wszystko dziwne i nie latwe. W pracy jestem kupcem zlota, a nie wszyscy moga to robic chociaz pracuja dluzej odemnie. Sw Michale Piekny Archaniele decyduj za mnie w pracy i w zyciu co dziennym, w kazdym miejscu o kazdej porze, zawsze badz ze mna.
 Elżbieta: 04.08.2011, 13:39
 Nie pozwól wątpić i nie poddać się.
 Urszula: 01.08.2011, 17:26
 Sw Michale Piekny Archanie, dziekuje Ci i bardzo Cie prosze czuwaj nad moja dusza. W ta niedziele nie moglam isc do kosciola, musialam jechac do pracy. Sprzedazy mialam nie wiele a dwie osoby przyszly do tego sklepu robic awantury, wlasciciel musial ich uspakajac. Ten slaby jubiler popsul komus zegarek za 20 tysiecy. Jedna spredawczyni starsza kobieta jest histeryczka i czasami nie panuje nad soba a inna sprzedawczyni jest palaczka z okropnym kaszlem flegmatycznym i jakas nerwowa, do zegarkow sie nie dotyka nie potrafi nawet wymienic baterji, a ja w tym czasie kiedy mogla bym miec wiele dobrych sprzedazy musze siedziec i za marne centy wymieniac te baterie. Prosze Cie Swiety Michale piekny Archaniele nie pozwol mi wymieniac ich klientow baterie w zegarkach, swoim klientom moge od czasu do czasu usiasc i wymienic baterie, ale nie ich klientow bo mnie zasypuja tymi zegarkami i nie mam czasu robic sprzedaz a one sa nie sprawiedliwe i same lapia tych klientow a kazdy powinien miec swoja kolej, wczoraj tak nie bylo. Zauwazylam tez ze one i ten slaby jubiler boja sie mnie. Ja jestem za uprzejma do nich, musze przestac wymieniac dla nich ich klientom baterie, a z tym kiepskim jubilerem, musze inaczej pracowac. Ten lepszy jubiler nie jest zlosliwy chociaz teraz przeprowadza sprawe rozwodowa i wychowuje sam kilkoro swoich dzieci, za dwa lata wraca na Hawaje. Musze porozmawiac z wlascicielem zeby mnie nauczyl robic laserem, wtedy bede siadala do reperacji wiecej. Daj mi Swiety Piekny Michale Archaniele sile do walki w tej pracy i daj mi pewnosc siebie. Wiem ze jestem dobrym jubilerem, ale jestem zajeta tymi glupimi bateriami. Wczoraj mialam nie wielka sprzedaz ale wzielam i tak zlecenia na reperacje zegarka i dwa pierscionki z wymiana kamieni na kilkaset dolarow, a one nawet takiego utargu nie mialy, ale na moje zlecenia trzeba czekac i w pudle jest tez kilka drogich zamowien na moim koncie. Musze kazdego dnia byc dokladniejsza i ostrozna zeby nie dac sie wrobic na ich baterie. Te sprzedawczynie sa zachlanne a nie maja w tym zadnego doswiadczenia, ta starsza pracowala w banku a ta palaczka w skleopie z odzieza, trzesa sie jej rece i gdy moi klienci przychadza odebrac reperacje ona ich nie chce obsluzyc tylko w swoim glupim tlumaczeniu mowi ze nie moze mnie rozczytac i rece jej sie trzesa bo nie chce tracic czasu tylko chce lapac swoich klientow ktorzy sie pokazali w sklepie. Atmosfera wczoraj byla nerwowa, cos wszyscy gadali miedzy soba po cichu ze ona, chyba cos sie mnie boja, ja sie tym wcale nie przejmuje to sa ludzie ktorzy nie maja skrupulow, ten z wiezienia jubiler to pokroil by czlowieka a one chyba mysla o sobie ze sa strasznie madre, a widac ze rozumu nie posiadaja skoro wymiana bateri w zegarku jest dla nich nie do wykonania, mysla ze im sie zegarek rozleci. A jedna i druga az wyja za facetami, od palaczki wiele razy czulam alkochol. Swiety Michale Piekny Archaniele widzisz sam ile ja mam walki, chociaz ja z nimi nie walcze, one wiedza ze sa slabe ten jubiler slaby tez to wie. To one ze mna walcza Sw Michale, to widac ze sie boja, lepiej od nich wygladam mam akcent i tak mnie sie boja. Ja przeciez nie musze sie niczego bac, a tym bardziej ich czy czego kolwiek. Mam dyscypline one nie. Zarabiam nie tak zle, moglam byc na pierwszym miejscu w lipcu zabraklo mi tylko $40 to przeciez widac jak sie zgadaly wczoraj ze soba. Sprzedawczyni ktora jest na pierwszym miejscu wyjechala na wakacje do st Antonio do rodziny za ktora tak tesknila i tak sie cieszyla ze ich zobaczy cala rodzine, ona tez narzeka stale ze musi wymieniac te baterie i nie ma sprzedazy w tym czasie. To teraz widac kogo one sie boja, najlepszych sie boja. Swiety Michale to taki sklep z reperacjmi. Spraw Sw Michale zeby u mnie ludzie zamawiali te dobre naprawy, dziekuje.
 Elżbieta: 26.07.2011, 11:08
 Daj siłę do walki z przeciwnościam, a przede wszystkim ze swoimi słabościami. Dziękuję za Twoje wsparcie
 Urszula: 21.07.2011, 16:34
 Sw Michale Piekny Archaniele, dziekuje Ci za Twa swieta stala opieke nad moja dusza. Czuje Twa pomoc w pracy, bardzo dobrze mi idzie sprzedaz, juz jestem na drugim miejscu. Mam nadzieje ze wlasciciele poprawia mi zarobki, tak jak ja im poprawiam. Albowiem ja sprzedaje klientom ich wlasne pierscionki, czyli przy wymianie baterji w zegarkach, uprzejmie ich pytam ze umyje im te pierscionki za darmo, a w rzeczywistosci chodzi o sprzedaz naprawy pragow odnowieniu pierscionka i na nowo dac rodium. Po takiej reperacji pierscionki wychodza jak nowe. Klienci dziekuja i sa zadowoleni, nie wszyscy chca odnawiac swoje pierscionki. Sw Michale Piekny Archaniele to miasto jest turystyczne stalych mieszkancow jest tylko trzydziesci tysiecy. Miasto zas posiada tyle resortow i hoteli ze moze lekko pomiescic cwierc miliona turystow, restauracji jest ponad poltora tysiaca. Turysci odkladaja sobie pieniadze caly rok zeby tu przyjechac na wakacje chociaz 3 dniowe. Ja tez tak robilam ale nie zawsze udawalo mi sie to. Moj Boze Jaki Dobry jest Nasz Pan Jezus ze mnie dal tu mieszkac., tak piekny jest ten ocean, plaze i tak jest wszystko dobrze rozplanowane, cale miasto. W kosciele na mszy jest wiecej turystow niz lokalnych mieszkancow. Tutaj z turystow jest zarobek. Sw Michale Piekny Archaniele, prosze o Twa opieke i troske w kazym momencie, dziekuje za Twe serce ktore kocha Samego Boga Naszego Pana Jezusa, Ducha Swietego i Niebo Cale. Badz tu na ziemi ze mna, Sw Michale Piekny Archaniele
 Teresa: 13.07.2011, 23:18
 Swiety Michale Archaniele, dziekuje Ci za Twoja opieke i pomoc dla mnie i mojej rodziny. Ale ciagle jest tak ciezko, niewyobrazalnie ciezko. Prosze pros za nami Swieta Maryje i Boga o Milosierdzie o nawrocenia. Prosze pomoz mi finansowo, prosze prowadz moje dzieci, wypros uzdowienia i zmiane Prosze Was drodzy Aniolowie Swiety Michale, Swiety Gabrielu, Swiety Rafale wyproscie nam u Boga Laski aby zaswiecil nam promyk Bozej Swiatlosci. Aby Dobry Bog zeslal nam Laske Ducha Swietego. Och moi drodzy Anilowie nie odmowcie moim prosbom. Dziekuje
[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] (18) [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26]


Autor

Treść

Nowości

św. Jan Boskośw. Jan Bosko

Modlitwa do św. Jana BoskoModlitwa do św. Jana Bosko

Do piekła i z powrotem - wizje św. Jana BoskoDo piekła i z powrotem - wizje św. Jana Bosko

Czy każda nasza modlitwa jest wysłuchana?Czy każda nasza modlitwa jest wysłuchana?

Rośnie mi w domu mały złośnik. Czym są ataki złości u dzieciRośnie mi w domu mały złośnik. Czym są ataki złości u dzieci

Działanie Ducha Świętego w świecieDziałanie Ducha Świętego w świecie

Najbardziej popularne

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2023 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej