Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Michał Archanioł

św. Michał Archanioł

Któż, jak Bóg!

Pismo święte Starego Testamentu mówi o Archaniele Michale jako jednym z najpotężniejszych duchów niebieskich, Wodzu Izraela, który towarzyszy temu ludowi w jego dziejach (Dn 10,13.21; 12,1). Jeszcze więcej o nim mówią starotestamentalne księgi apokryficzne (Księga Henocha, Apokalipsa Barucha, Apokalipsa Mojżesza). Michał w tych księgach występuje jako osoba pierwsza po Bogu. Jest Archaniołem, jednym z czterech najpotężniejszych duchów, księciem aniołów, obdarzonym szczególnym zaufaniem przez Boga i kluczami do nieba. On składa ofiarę na niebieskim ołtarzu Świętego Świętych; jest aniołem sprawiedliwości i sądu, aniołem łaski i zmiłowania, aniołem miłosierdzia Bożego. On wstawia się za Izraelitami, jest ich aniołem.

W Liście św. Judy Apostoła pojawia się jako walczący z szatanem o ciało Mojżesza. W Apokalipsie św. Jana Apostoła ukazany jest jako stojący na czele hufców niebieskich walczących zwycięsko z szatanem i jego zwolennikami.

We wczesnochrześcijańskim piśmiennictwie (Tertulian, Orygenes, Hermas, Didymus) uchodzi za Księcia Aniołów; Archanioła, któremu Bóg powierza zadania wymagające szczególnej siły. On wstawia się za ludźmi przed Bogiem; jest aniołem Ludu chrześcijańskiego; On stoi u wezgłowia umierających a potem towarzyszy im w drodze do wieczności.

Z tymi właśnie funkcjami złączył się, poczynając od XII wieku jego patronat nad kaplicami cmentarnymi.

W ikonografii przedstawiano go także z wagą w ręku, do odmierzania dobrych uczynków. Już od wczesnych wieków chrześcijaństwa uważany jest za wodza a zarazem pogromiciela zbuntowanych aniołów; tak też przedstawia go najczęściej malarstwo w sztuce ikonograficznej.

KULT świętego Michała Archanioła istniał już w starożytności chrześcijańskiej; świadczy o tym wiele dowodów liturgicznych. Znacznie później pojawił się kult oddawany na Górze Gargano koło Siponte w południowej Italii, gdzie miał się. zjawić św. Michał Archanioł. Cześć ta miała początkowo charakter lokalny, później jednak została rozszerzona na cały Kościół - w dniu 8 maja. Z czasem Jego imię. weszło do liturgii mszalnej, przy poświęceniu kadzidła i w liturgii pogrzebowej.

Święty Michał Archanioł ukazał się także za czasów św. Grzegorza Wielkiego, papieża, w Rzymie podczas procesji przebłagalnej odprawianej na zamku zwanym odtąd Zamkiem Świętego Anioła, i włożył miecz do pochwy na znak, że Bóg odwróci srożący się gniew od ludu rzymskiego. Odtąd dżuma ustała.

Oprócz tego znanych jest jeszcze kilka innych sanktuariów św. Michała w Kościele.

Kościół Rzymski czcił św. Michała zawsze dnia 29 września. W czasie ostatniej reformy Kalendarza Rzymskiego, w tym dniu dołączył Kościół także do czci liturgicznej świętych archaniołów Rafała i Gabriela.

Święty Michał Archanioł czczony jest jako Patron i protektor Kościoła świętego; zwycięski obrońca w walce z szatanem, z jego pokusami i mocami piekielnymi. Kościół Wschodni czci go także jako patrona chorych.

Święty Michał Archanioł jest patronem Austrii i Niemiec, a w Polsce patronem Małopolski i diecezji łomżyńskiej.

Sługa Boży ks. Bronisław Markiewicz pod Jego imieniem założył dwa zgromadzenia zakonne: męski i żeński, którym zlecił wychowanie młodzieży, zwłaszcza opuszczonej i sierot (Księża Michalici i Siostry Michalitki).

IMIĘ - W Polsce pod jego imieniem wybudowano ponad 300 kościołów; Jego imię nosili polscy królowie, biskupi, szlachta i lud. Do ostatnich lat było to imię powszechnie używane. Dzisiaj ponownie imię św. Michała nadaje się coraz cząściej na chrzcie świętym. Od tego imienia wzięło swoją nazwę aż 222 miejscowości w naszej Ojczyźnie.

Kościół ponad 20 osobom tego imienia przyznał chwałę świętych lub błogosławionych, między innymi: Michał de Sanctis (1590-1625), Michał Garicoits (1797-1863), Michał Ghebre (1791-1855) misjonarz, Michał Rua (1837-1910), Michał Franciszek Cordero (1865-1910), Michał Pro (1891-1927).

Modlitwy

Modlitwa do św. Michała ArchaniołaModlitwa do św. Michała Archanioła

Litania do św. Michała ArchaniołaLitania do św. Michała Archanioła

ks. Michał ChorzępaWasze komentarze:
 Mariusz: 14.08.2013, 20:20
 Dziękuje za moją rodzinę, za dzieci i żonę. Pozwól Wodzu Niebieskich Zastępów bym mógł pogłębiać swoją wiarę. Nie opuszczaj mnie i mojej rodziny. A w chwili słabości dodawaj odwagi bym głośno i godnie mówił o BOGU i świętym dziele....
 Mariusz: 14.08.2013, 20:20
 Dziękuje za moją rodzinę, za dzieci i żonę. Pozwól Wodzu Niebieskich Zastępów bym mógł pogłębiać swoją wiarę. Nie opuszczaj mnie i mojej rodziny. A w chwili słabości dodawaj odwagi bym głośno i godnie mówił o BOGU i świętym dziele....
 Edyta: 31.07.2013, 13:22
 Witaj mój drogi Przyjacielu. Bóg zapłać za wszystko co do tej pory wspólnymi siłami osiągnęliśmy. Dziękuję Ci szczególnie za stałą pieczę nad moim mężem oraz za wszystkie modlitwy, które za jego poprawę i nawrócenie zanosisz codziennie do Boga. Jestem Ci wdzięczna za opiekę nad moją rodziną. Nie umiem wyrazić jak wielka jest radość moja, że jesteś ze mną każdego dnia i pomagasz kroczyć ścieżkami, które wyznacza nam Bóg. Proszę strzeż nadal nasze dusze od wszelkiego złego. Otaczaj opieką moje dzieci, aby Zły nie miał do nich dostępu. Pomóż nam być lepszymi małżonkami i rodzicami. Otaczaj nas płaszczem i czyń niewidocznymi dla złych duchów. Opiekuj się również małżeństwami, które przechodzą kryzysy, niech dobry Bóg ocali i na nowo pobłogosławi ich miłość. Chwała niech będzie Panu Bogu, bo wielka jest Jego miłość, dobroć i miłosierdzie. Amen.
 Elżbieta: 28.07.2013, 11:34
 o siły proszę
 WOJTEK: 24.07.2013, 00:16
 DOSTOJNY MICHALE ARCHANIELE BARDZO SIE TROSZCZYSZ O LUDZI POMAGASZ ,CHRONISZ PRZED ZASADZKAMI ZŁEGO DUCHA .BĄDZ NASZA TARCZĄ I NASZĄ OBRONĄ WSTAWIAJ SIE ZA NAMI DO BOGA.UPROŚ DLA NASZEJ RODZINY ŁASKĘ CUDOWNEGO UZDROWIENIA U NASZEGO WSZECHMOCNEGO BOGA DLA ADRIANA Z CHOROBY AUTYZMU.A JEŚLI JA MÓGŁBYM W JAKIS SPOSÓB ZROBIC COS DLA CIEBIE TU NA ZIEMI TO MOZESZ SIE MNA POSŁUZYC ;) WOJTEK
 GRZEŚ: 10.07.2013, 19:16
 ŚWIĘTY MICHALE ARCHANIELE.WYBACZ MI ZA CIEŻKIE GRZECHY JAKIE POPELNIAM JESTEM SLABYM CZLOWIEKIEM. MODLE SIE DO BOGA RANO I WIECZOREM.CHROŃ MNIE OD ZŁYCH ZAMIAROW. DAJ ZDROWIE TYCH KTÓRYCH KOCHAM I ŻEBY BYLO WSZYSTKO DOBRZE. I DAJ MI PRACE W KTOREJ BĘDE ZADOWOLONY I ŻEBY BYŁO MOŻNA GODNIE ŻYĆ SZCZĘŚLIWY I SPOKOJNY I SPEŁNIONY.WYSLUCHAJ MOJE PROŚBY I NIECH MI BÓG WYBACZY MOJE GRZECHY. AMEN
 GRZEŚ: 10.07.2013, 19:15
 ŚWIĘTY MICHALE ARCHANIELE.WYBACZ MI ZA CIEŻKIE GRZECHY JAKIE POPELNIAM JESTEM SLABYM CZLOWIEKIEM. MODLE SIE DO BOGA RANO I WIECZOREM.CHROŃ MNIE OD ZŁYCH ZAMIAROW. DAJ ZDROWIE TYCH KTÓRYCH KOCHAM I ŻEBY BYLO WSZYSTKO DOBRZE. I DAJ MI PRACE W KTOREJ BĘDE ZADOWOLONY I ŻEBY BYŁO MOŻNA GODNIE ŻYĆ SZCZĘŚLIWY I SPOKOJNY I SPEŁNIONY.WYSLUCHAJ MOJE PROŚBY I NIECH MI BÓG WYBACZY MOJE GRZECHY. AMEN
 Ewa: 08.07.2013, 14:43
 Kochany Michale Archaniele proszę, opiekuj się moimi dziećmi, na obczyźnie. Szczególnie synami, którzy zapomnieli o Panu Bogu, aby wszelkie złe moce odeszły od nich.Proszę wysłuchaj mnie, aby synowie wrócili do Pana Boga ,wypełniali jego przykazania ,żyli mądrze i sprawiedliwie, nie czyniąc nikomu przykrości . Amen.
 Arleta: 23.06.2013, 18:18
 Święty Michale Archaniele! Wspomagaj MNIE w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź MOJ obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to PROSZE, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne złe duchy, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła.PROSZE CIE O MOJE UZDROWIENIE I PRACE DLA MNIE. Amen.


 Teresa: 09.06.2013, 15:34
 Witam Cię Święty Michale Archaniele. Dziękuję Ci że w 2008 roku pozwoliłeś mi być w MONTE SAN ANGELLO ze stać mnie było aby do Ciebie przyjechać i pokonać tyle kilometrów, że mogłam się w tym ślicznym miejscu wyspowiadać. Dziękuję Ci za wszystko co dla mnie uczyniłeś. Proszę Cię jako najważniejszego i najbardziej potężnego Archanioła abyś mnie nigdy nie zostawiał, bądż zawsze przy mnie. Wstaw się za mną do Boga aby człowiek którego poznałam został na zawsze mój. rozwiąż moje sprawy materialne i uproś mi u Boga pracę o której marzę. Miej w opiece mojego syna, jesli z góry widzisz że kiedyś się rozwiodą-nie dopuść do małżenstwa. Świety Michale Archaniele otwórz oczy mojej synowej. niech nie żyje w zakłamaniu.niech tytuł inżyniera i magistra nie wywyższa ją od BOGA. Proszę wysłuchaj mnie.
 Matka: 09.06.2013, 08:30
 Proszę Michale Archaniele o moc łask Bożych dla mojego syna ,aby zło które go dopadło mógł odrzucić,aby wszelkie złe moce odeszły ,proszę wysłuchaj mnie aby syn wrócił do Boga ,wypełniał jego przykazania i żył mądrze i sprawiedliwie nie czyniąc nikomu przykrości . Amen.
 Matka: 09.06.2013, 08:29
 Proszę Michale Archaniele o moc łask Bożych dla mojego syna ,aby zło które go dopadło mógł odrzucić,aby wszelkie złe moce odeszły ,proszę wysłuchaj mnie aby syn wrócił do Boga ,wypełniał jego przykazania i żył mądrze i sprawiedliwie nie czyniąc nikomu przykrości . Amen.
 Edyta: 04.06.2013, 11:02
 Witaj mój Drogi Przyjacielu Michale, dziękuję Ci za stałą opiekę nad moją rodziną. Wiem, że zawsze mogę na Ciebie liczyć, szczególnie, gdy w grę wchodzi ochrona od złego. Proszę zanieś moją miłość i wdzięczność przed oblicze Boga Ojca. Całe moje życie, męża i dzieci zawierzam Bożej Opaczności. Chroń nas w każdej godzinie, czy to na jawie, czy we śnie. Nie pozwalaj, aby zło panoszyło się tam,gdzie przebywamy. Odcinaj od mojego męża wszystkie intrygi złych duchów. Napełnij jego serce pokorą, miłością i wiarę w Boży Plan, który jest jedyny i zawsze słuszny. Niech codziennie na naszej drodze spotykamy Boże anioły, które pomogą nam rozwijać i umacniać naszą miłość do siebie tak, aby stała się przykładem dla innych ludzi. Amen
 ela: 24.05.2013, 11:29
 Święty Michale Archaniele ochroń moje dzieci,synową wnuka i całą rodzinę przed złymi duchami. Pomóż wyprosić łaski dla nas u Pana Boga. Amen
 Jola: 17.05.2013, 11:42
 Sw. Michale Archaniele proszez calej duszy o pomoc strzez mnie przed szatanem chron moich bliskich pomoz mi bym znalazla droge do Boga Prosze by w moim domu zapanowl wreszcie spokoj i zrozumienie opiekuj sie nami Bog zaplac
 bożena: 16.05.2013, 21:29
 Święty Michale Aniele proszę chroń nas o złego szatana zanieś moją prośbę do Pana Boga ,bo Ty Aniele wiesz jaką toczę walkę z naszymi problemami i jak wygląda moje życie poką=aż nam drogę jak wyjść z problemów finansowych i abyśmy na swojej drodze spotkali ludzi o dobrym sercu .Proszę abyś strzeg mojego męża który jest pod wpływem złego ochraniaj go swoim płaszczem na codzień.Proszę bardzo o zdrowy umysł dla nas i chwilami go chyba stracimy.Jeszcze raz proszę odpędz te złe sprawy z którymi się borykamy,Byłam jestem i będę katoliczką bo bez Boga nie mogę żyć.Jako katoliczka popełniałam wiele błędów i grzechów i chcę Boga za to wszystko przeprosić i wszystkich których skrzywdziłam.Jeszcze raz proszę opiekuj się nami i zanieść na ołtarz PANA BOGA moje prośby.Ja wiem że więcj proszę aniżeli dziękuje i też Pana BOGA przepraszam .AMEN>
 Helena: 14.05.2013, 22:43
 Kochany Archaniele Michale.Osmielilam sie poprosic Cie o stala opieke nad moimi dziecmi i nade mna.Tak bardzo boje sie samotnosci i odrzucenia .Boje sie utraty kontaktu z dziecmi, gdyz sa za granica.Spraw prosze abym znowu byla dla nich kims potrzebnym i aby one nie zapominaly o bozych prawach i przykazaniach
 Elżbieta: 10.05.2013, 23:43
 dziękuję Bogu że oszczędza mi ciężkich prób
 ELŻBIETA 7.05.2013: 07.05.2013, 21:58
 ŚWIĘTY MICHALE ARCHANIELE uwolnij mojego męża od wszelkiego zła odetnij od niego wszystko co zagraża jego duszy i trwałości naszego małżeństwa i doprować go do pojednania z BOGIEM
 ELA: 05.05.2013, 14:57
 Archaniele Michale dziękuję za ocalenie mnie i mojego synka. Proszę Cię otocz mnie i moją rodzinę swoim opiekuńczym płaszczem, bym mogła być szczęśliwą! Dopomóż mi rozwiązać wszystkie problemy i cieszyć się zdrowiem tak by nieść pomoc innym.
[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] (12) [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26]


Autor

Treść

Nowości

św. Jakub z Marchiiśw. Jakub z Marchii

Modlitwa do św. Jakuba z MarchiiModlitwa do św. Jakuba z Marchii

Zmieniły się czasy, ustrój, a wielu ludzi nadal kradnieZmieniły się czasy, ustrój, a wielu ludzi nadal kradnie

Jak rodziła się u Jana Pawła II wizja człowieka?Jak rodziła się u Jana Pawła II wizja człowieka?

Aż po grób może być tylko miłość - nigdy nienawiść!Aż po grób może być tylko miłość - nigdy nienawiść!

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej