Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Michał Archanioł

św. Michał Archanioł

Któż, jak Bóg!

Pismo święte Starego Testamentu mówi o Archaniele Michale jako jednym z najpotężniejszych duchów niebieskich, Wodzu Izraela, który towarzyszy temu ludowi w jego dziejach (Dn 10,13.21; 12,1). Jeszcze więcej o nim mówią starotestamentalne księgi apokryficzne (Księga Henocha, Apokalipsa Barucha, Apokalipsa Mojżesza). Michał w tych księgach występuje jako osoba pierwsza po Bogu. Jest Archaniołem, jednym z czterech najpotężniejszych duchów, księciem aniołów, obdarzonym szczególnym zaufaniem przez Boga i kluczami do nieba. On składa ofiarę na niebieskim ołtarzu Świętego Świętych; jest aniołem sprawiedliwości i sądu, aniołem łaski i zmiłowania, aniołem miłosierdzia Bożego. On wstawia się za Izraelitami, jest ich aniołem.

W Liście św. Judy Apostoła pojawia się jako walczący z szatanem o ciało Mojżesza. W Apokalipsie św. Jana Apostoła ukazany jest jako stojący na czele hufców niebieskich walczących zwycięsko z szatanem i jego zwolennikami.

We wczesnochrześcijańskim piśmiennictwie (Tertulian, Orygenes, Hermas, Didymus) uchodzi za Księcia Aniołów; Archanioła, któremu Bóg powierza zadania wymagające szczególnej siły. On wstawia się za ludźmi przed Bogiem; jest aniołem Ludu chrześcijańskiego; On stoi u wezgłowia umierających a potem towarzyszy im w drodze do wieczności.

Z tymi właśnie funkcjami złączył się, poczynając od XII wieku jego patronat nad kaplicami cmentarnymi.

W ikonografii przedstawiano go także z wagą w ręku, do odmierzania dobrych uczynków. Już od wczesnych wieków chrześcijaństwa uważany jest za wodza a zarazem pogromiciela zbuntowanych aniołów; tak też przedstawia go najczęściej malarstwo w sztuce ikonograficznej.

KULT świętego Michała Archanioła istniał już w starożytności chrześcijańskiej; świadczy o tym wiele dowodów liturgicznych. Znacznie później pojawił się kult oddawany na Górze Gargano koło Siponte w południowej Italii, gdzie miał się. zjawić św. Michał Archanioł. Cześć ta miała początkowo charakter lokalny, później jednak została rozszerzona na cały Kościół - w dniu 8 maja. Z czasem Jego imię. weszło do liturgii mszalnej, przy poświęceniu kadzidła i w liturgii pogrzebowej.

Święty Michał Archanioł ukazał się także za czasów św. Grzegorza Wielkiego, papieża, w Rzymie podczas procesji przebłagalnej odprawianej na zamku zwanym odtąd Zamkiem Świętego Anioła, i włożył miecz do pochwy na znak, że Bóg odwróci srożący się gniew od ludu rzymskiego. Odtąd dżuma ustała.

Oprócz tego znanych jest jeszcze kilka innych sanktuariów św. Michała w Kościele.

Kościół Rzymski czcił św. Michała zawsze dnia 29 września. W czasie ostatniej reformy Kalendarza Rzymskiego, w tym dniu dołączył Kościół także do czci liturgicznej świętych archaniołów Rafała i Gabriela.

Święty Michał Archanioł czczony jest jako Patron i protektor Kościoła świętego; zwycięski obrońca w walce z szatanem, z jego pokusami i mocami piekielnymi. Kościół Wschodni czci go także jako patrona chorych.

Święty Michał Archanioł jest patronem Austrii i Niemiec, a w Polsce patronem Małopolski i diecezji łomżyńskiej.

Błogosławiony ks. Bronisław Markiewicz pod Jego imieniem założył dwa zgromadzenia zakonne: męski i żeński, którym zlecił wychowanie młodzieży, zwłaszcza opuszczonej i sierot (Księża Michalici i Siostry Michalitki).

IMIĘ - W Polsce pod jego imieniem wybudowano ponad 300 kościołów; Jego imię nosili polscy królowie, biskupi, szlachta i lud. Do ostatnich lat było to imię powszechnie używane. Dzisiaj ponownie imię św. Michała nadaje się coraz cząściej na chrzcie świętym. Od tego imienia wzięło swoją nazwę aż 222 miejscowości w naszej Ojczyźnie.

Kościół ponad 20 osobom tego imienia przyznał chwałę świętych lub błogosławionych, między innymi: Michał de Sanctis (1590-1625), Michał Garicoits (1797-1863), Michał Ghebre (1791-1855) misjonarz, Michał Rua (1837-1910), Michał Franciszek Cordero (1865-1910), Michał Pro (1891-1927).

Modlitwy

Modlitwa do św. Michała ArchaniołaModlitwa do św. Michała Archanioła

Litania do św. Michała ArchaniołaLitania do św. Michała Archanioła

Koronka do św. Michała Archanioła i 9 chórów anielskichKoronka do św. Michała Archanioła i 9 chórów anielskich

Poświęcenie się św. Michałowi ArchaniołowiPoświęcenie się św. Michałowi Archaniołowi

Akt oddania się św. Michałowi ArchaniołowiAkt oddania się św. Michałowi Archaniołowi

Koronka do św. Michała Archanioła - Koronka AnielskaKoronka do św. Michała Archanioła - Koronka Anielska

ks. Michał ChorzępaWasze komentarze:
 "Słońce": 03.10.2013, 00:13
 proszę o 'cud'... św. Michale Archaniele Ty wiesz..
 Edyta: 26.09.2013, 15:10
 Witaj mój Drogi Przyjacielu, Dziękuję za stałą opiekę nad moją rodziną. Wspieraj nas w codziennych zmaganiach z życiem. Niech serca nasze wypełni Boża miłość i radość. Opiekuj się małżeństwami, które przeżywają kryzysy - niech zło nie ma do nich dostępu. Poproś Boga o łaskę uzdrawienia ich serc i dusz. Chwała niech będzie Bogu tak na ziemi jak i w niebie! Amen
 Z-W-A : 18.09.2013, 18:53
 Pokornie proszę o uwolnienie i uzdrowienie międzypokoleniowe w mojej rodzinie Św Michale Archaniele, prosze Cie o uzdrowienie duszy i ciała dla Zdzisławy i Jolanty... broń od ludzkiej niesprawiedliwości, nieuczciwości i zatwardziałych serc... ŚwiętyMichale Archaniele ,pomóż mojej córce Jolancie wspieraj ją. Spraw,by dostała stały kontrakt... Upros łaskę uwolnienia z moich lęków.. Ratuj i bądz zawsze z nami i nie pozwól nas krzywdzic..
 krystyna: 16.09.2013, 14:45
 ŚWIĘTY MICHALE ARCHANIELE PROSZĘ BROŃ MOJEGO BRATA I WSPOMÓRZ GO W KŁOPOCIE
 Elżbieta: 15.09.2013, 18:32
 pozwól znosić moje cierpienie, daj spokój ducha i pozwól zaakceptować to czego nie mogę zmienić, Amen
 amber: 14.09.2013, 01:31
 Święty Archaniele Michale dodaj mi otuchy i pomóż mi w obronie moich bliskich przed siłami nieczystymi.
 Jacek: 10.09.2013, 20:39
 Święty Michale Archaniele strzez moja dusze przed zlem szatana, wroc zdrowie tym o ktorych dzis tu mysle, zanies moją prosbę do Pana Boga, aby dał laskę mojemu synowi zrealiazować marzenia o studiowaniu medcyny..Proszę jedoczesnie o opiekę nad całą moja Rodziną i pomocną dłoń wszystkim moim bliskim, już nieżyjącym w drodze do nieba przed oblicze Naszego Pana Boga. Amen
 Agnieszka:-): 08.09.2013, 22:37
 Dziekuje,Ty wiesz za co...
 Mariusz: 14.08.2013, 20:20
 Dziękuje za moją rodzinę, za dzieci i żonę. Pozwól Wodzu Niebieskich Zastępów bym mógł pogłębiać swoją wiarę. Nie opuszczaj mnie i mojej rodziny. A w chwili słabości dodawaj odwagi bym głośno i godnie mówił o BOGU i świętym dziele....


 Mariusz: 14.08.2013, 20:20
 Dziękuje za moją rodzinę, za dzieci i żonę. Pozwól Wodzu Niebieskich Zastępów bym mógł pogłębiać swoją wiarę. Nie opuszczaj mnie i mojej rodziny. A w chwili słabości dodawaj odwagi bym głośno i godnie mówił o BOGU i świętym dziele....
 Edyta: 31.07.2013, 13:22
 Witaj mój drogi Przyjacielu. Bóg zapłać za wszystko co do tej pory wspólnymi siłami osiągnęliśmy. Dziękuję Ci szczególnie za stałą pieczę nad moim mężem oraz za wszystkie modlitwy, które za jego poprawę i nawrócenie zanosisz codziennie do Boga. Jestem Ci wdzięczna za opiekę nad moją rodziną. Nie umiem wyrazić jak wielka jest radość moja, że jesteś ze mną każdego dnia i pomagasz kroczyć ścieżkami, które wyznacza nam Bóg. Proszę strzeż nadal nasze dusze od wszelkiego złego. Otaczaj opieką moje dzieci, aby Zły nie miał do nich dostępu. Pomóż nam być lepszymi małżonkami i rodzicami. Otaczaj nas płaszczem i czyń niewidocznymi dla złych duchów. Opiekuj się również małżeństwami, które przechodzą kryzysy, niech dobry Bóg ocali i na nowo pobłogosławi ich miłość. Chwała niech będzie Panu Bogu, bo wielka jest Jego miłość, dobroć i miłosierdzie. Amen.
 Elżbieta: 28.07.2013, 11:34
 o siły proszę
 WOJTEK: 24.07.2013, 00:16
 DOSTOJNY MICHALE ARCHANIELE BARDZO SIE TROSZCZYSZ O LUDZI POMAGASZ ,CHRONISZ PRZED ZASADZKAMI ZŁEGO DUCHA .BĄDZ NASZA TARCZĄ I NASZĄ OBRONĄ WSTAWIAJ SIE ZA NAMI DO BOGA.UPROŚ DLA NASZEJ RODZINY ŁASKĘ CUDOWNEGO UZDROWIENIA U NASZEGO WSZECHMOCNEGO BOGA DLA ADRIANA Z CHOROBY AUTYZMU.A JEŚLI JA MÓGŁBYM W JAKIS SPOSÓB ZROBIC COS DLA CIEBIE TU NA ZIEMI TO MOZESZ SIE MNA POSŁUZYC ;) WOJTEK
 GRZEŚ: 10.07.2013, 19:16
 ŚWIĘTY MICHALE ARCHANIELE.WYBACZ MI ZA CIEŻKIE GRZECHY JAKIE POPELNIAM JESTEM SLABYM CZLOWIEKIEM. MODLE SIE DO BOGA RANO I WIECZOREM.CHROŃ MNIE OD ZŁYCH ZAMIAROW. DAJ ZDROWIE TYCH KTÓRYCH KOCHAM I ŻEBY BYLO WSZYSTKO DOBRZE. I DAJ MI PRACE W KTOREJ BĘDE ZADOWOLONY I ŻEBY BYŁO MOŻNA GODNIE ŻYĆ SZCZĘŚLIWY I SPOKOJNY I SPEŁNIONY.WYSLUCHAJ MOJE PROŚBY I NIECH MI BÓG WYBACZY MOJE GRZECHY. AMEN
 GRZEŚ: 10.07.2013, 19:15
 ŚWIĘTY MICHALE ARCHANIELE.WYBACZ MI ZA CIEŻKIE GRZECHY JAKIE POPELNIAM JESTEM SLABYM CZLOWIEKIEM. MODLE SIE DO BOGA RANO I WIECZOREM.CHROŃ MNIE OD ZŁYCH ZAMIAROW. DAJ ZDROWIE TYCH KTÓRYCH KOCHAM I ŻEBY BYLO WSZYSTKO DOBRZE. I DAJ MI PRACE W KTOREJ BĘDE ZADOWOLONY I ŻEBY BYŁO MOŻNA GODNIE ŻYĆ SZCZĘŚLIWY I SPOKOJNY I SPEŁNIONY.WYSLUCHAJ MOJE PROŚBY I NIECH MI BÓG WYBACZY MOJE GRZECHY. AMEN
 Ewa: 08.07.2013, 14:43
 Kochany Michale Archaniele proszę, opiekuj się moimi dziećmi, na obczyźnie. Szczególnie synami, którzy zapomnieli o Panu Bogu, aby wszelkie złe moce odeszły od nich.Proszę wysłuchaj mnie, aby synowie wrócili do Pana Boga ,wypełniali jego przykazania ,żyli mądrze i sprawiedliwie, nie czyniąc nikomu przykrości . Amen.
 Arleta: 23.06.2013, 18:18
 Święty Michale Archaniele! Wspomagaj MNIE w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź MOJ obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to PROSZE, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne złe duchy, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła.PROSZE CIE O MOJE UZDROWIENIE I PRACE DLA MNIE. Amen.
 Teresa: 09.06.2013, 15:34
 Witam Cię Święty Michale Archaniele. Dziękuję Ci że w 2008 roku pozwoliłeś mi być w MONTE SAN ANGELLO ze stać mnie było aby do Ciebie przyjechać i pokonać tyle kilometrów, że mogłam się w tym ślicznym miejscu wyspowiadać. Dziękuję Ci za wszystko co dla mnie uczyniłeś. Proszę Cię jako najważniejszego i najbardziej potężnego Archanioła abyś mnie nigdy nie zostawiał, bądż zawsze przy mnie. Wstaw się za mną do Boga aby człowiek którego poznałam został na zawsze mój. rozwiąż moje sprawy materialne i uproś mi u Boga pracę o której marzę. Miej w opiece mojego syna, jesli z góry widzisz że kiedyś się rozwiodą-nie dopuść do małżenstwa. Świety Michale Archaniele otwórz oczy mojej synowej. niech nie żyje w zakłamaniu.niech tytuł inżyniera i magistra nie wywyższa ją od BOGA. Proszę wysłuchaj mnie.
 Matka: 09.06.2013, 08:30
 Proszę Michale Archaniele o moc łask Bożych dla mojego syna ,aby zło które go dopadło mógł odrzucić,aby wszelkie złe moce odeszły ,proszę wysłuchaj mnie aby syn wrócił do Boga ,wypełniał jego przykazania i żył mądrze i sprawiedliwie nie czyniąc nikomu przykrości . Amen.
 Matka: 09.06.2013, 08:29
 Proszę Michale Archaniele o moc łask Bożych dla mojego syna ,aby zło które go dopadło mógł odrzucić,aby wszelkie złe moce odeszły ,proszę wysłuchaj mnie aby syn wrócił do Boga ,wypełniał jego przykazania i żył mądrze i sprawiedliwie nie czyniąc nikomu przykrości . Amen.
[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] (12) [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26]


Autor

Treść

Nowości

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP - dzień 2Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP - dzień 2

św. Andrzej Apostołśw. Andrzej Apostoł

Modlitwa do św. Andrzeja ApostołaModlitwa do św. Andrzeja Apostoła

Litania do św. Andrzeja ApostołaLitania do św. Andrzeja Apostoła

Zabawy andrzejkoweZabawy andrzejkowe

Ciasteczka andrzejkoweCiasteczka andrzejkowe

Najbardziej popularne

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2023 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej