Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Michał Archanioł

św. Michał Archanioł

Któż, jak Bóg!

Pismo święte Starego Testamentu mówi o Archaniele Michale jako jednym z najpotężniejszych duchów niebieskich, Wodzu Izraela, który towarzyszy temu ludowi w jego dziejach (Dn 10,13.21; 12,1). Jeszcze więcej o nim mówią starotestamentalne księgi apokryficzne (Księga Henocha, Apokalipsa Barucha, Apokalipsa Mojżesza). Michał w tych księgach występuje jako osoba pierwsza po Bogu. Jest Archaniołem, jednym z czterech najpotężniejszych duchów, księciem aniołów, obdarzonym szczególnym zaufaniem przez Boga i kluczami do nieba. On składa ofiarę na niebieskim ołtarzu Świętego Świętych; jest aniołem sprawiedliwości i sądu, aniołem łaski i zmiłowania, aniołem miłosierdzia Bożego. On wstawia się za Izraelitami, jest ich aniołem.

W Liście św. Judy Apostoła pojawia się jako walczący z szatanem o ciało Mojżesza. W Apokalipsie św. Jana Apostoła ukazany jest jako stojący na czele hufców niebieskich walczących zwycięsko z szatanem i jego zwolennikami.

We wczesnochrześcijańskim piśmiennictwie (Tertulian, Orygenes, Hermas, Didymus) uchodzi za Księcia Aniołów; Archanioła, któremu Bóg powierza zadania wymagające szczególnej siły. On wstawia się za ludźmi przed Bogiem; jest aniołem Ludu chrześcijańskiego; On stoi u wezgłowia umierających a potem towarzyszy im w drodze do wieczności.

Z tymi właśnie funkcjami złączył się, poczynając od XII wieku jego patronat nad kaplicami cmentarnymi.

W ikonografii przedstawiano go także z wagą w ręku, do odmierzania dobrych uczynków. Już od wczesnych wieków chrześcijaństwa uważany jest za wodza a zarazem pogromiciela zbuntowanych aniołów; tak też przedstawia go najczęściej malarstwo w sztuce ikonograficznej.

KULT świętego Michała Archanioła istniał już w starożytności chrześcijańskiej; świadczy o tym wiele dowodów liturgicznych. Znacznie później pojawił się kult oddawany na Górze Gargano koło Siponte w południowej Italii, gdzie miał się. zjawić św. Michał Archanioł. Cześć ta miała początkowo charakter lokalny, później jednak została rozszerzona na cały Kościół - w dniu 8 maja. Z czasem Jego imię. weszło do liturgii mszalnej, przy poświęceniu kadzidła i w liturgii pogrzebowej.

Święty Michał Archanioł ukazał się także za czasów św. Grzegorza Wielkiego, papieża, w Rzymie podczas procesji przebłagalnej odprawianej na zamku zwanym odtąd Zamkiem Świętego Anioła, i włożył miecz do pochwy na znak, że Bóg odwróci srożący się gniew od ludu rzymskiego. Odtąd dżuma ustała.

Oprócz tego znanych jest jeszcze kilka innych sanktuariów św. Michała w Kościele.

Kościół Rzymski czcił św. Michała zawsze dnia 29 września. W czasie ostatniej reformy Kalendarza Rzymskiego, w tym dniu dołączył Kościół także do czci liturgicznej świętych archaniołów Rafała i Gabriela.

Święty Michał Archanioł czczony jest jako Patron i protektor Kościoła świętego; zwycięski obrońca w walce z szatanem, z jego pokusami i mocami piekielnymi. Kościół Wschodni czci go także jako patrona chorych.

Święty Michał Archanioł jest patronem Austrii i Niemiec, a w Polsce patronem Małopolski i diecezji łomżyńskiej.

Błogosławiony ks. Bronisław Markiewicz pod Jego imieniem założył dwa zgromadzenia zakonne: męski i żeński, którym zlecił wychowanie młodzieży, zwłaszcza opuszczonej i sierot (Księża Michalici i Siostry Michalitki).

IMIĘ - W Polsce pod jego imieniem wybudowano ponad 300 kościołów; Jego imię nosili polscy królowie, biskupi, szlachta i lud. Do ostatnich lat było to imię powszechnie używane. Dzisiaj ponownie imię św. Michała nadaje się coraz cząściej na chrzcie świętym. Od tego imienia wzięło swoją nazwę aż 222 miejscowości w naszej Ojczyźnie.

Kościół ponad 20 osobom tego imienia przyznał chwałę świętych lub błogosławionych, między innymi: Michał de Sanctis (1590-1625), Michał Garicoits (1797-1863), Michał Ghebre (1791-1855) misjonarz, Michał Rua (1837-1910), Michał Franciszek Cordero (1865-1910), Michał Pro (1891-1927).

Modlitwy

Modlitwa do św. Michała ArchaniołaModlitwa do św. Michała Archanioła

Litania do św. Michała ArchaniołaLitania do św. Michała Archanioła

Koronka do św. Michała Archanioła i 9 chórów anielskichKoronka do św. Michała Archanioła i 9 chórów anielskich

Poświęcenie się św. Michałowi ArchaniołowiPoświęcenie się św. Michałowi Archaniołowi

Akt oddania się św. Michałowi ArchaniołowiAkt oddania się św. Michałowi Archaniołowi

Koronka do św. Michała Archanioła - Koronka AnielskaKoronka do św. Michała Archanioła - Koronka Anielska

ks. Michał ChorzępaWasze komentarze:
 Adam.S: 02.10.2012, 06:43
 Mistrzu Michale, spraw aby oczy wielu przejżały, aby serca wielu otworzyły się, aby ci co nie wiedzą kim jesteś dowiedzieli sie Mistrzu Michale Synu Boga Stwórcy.
 matka: 17.09.2012, 21:10
 Archaniel Michale pomoz mojmu synowi prosze,nie wiem co mam robic aby wrocil do nas do rzczywistosci
 MARIOLA: 14.09.2012, 19:49
 ŚWIĘTY MICHALE ARCHANIELE PROSZĘ CIĘ DOPOMÓŻ MI PODJĄĆ WŁAŚCIWĄ DECYZJĘ
 Urszula: 11.09.2012, 19:45
 Sw Michale Piekny Archaniele, prosze o pomoc to nie jest sprawa blacha, tu chodzi o moje zycie i utrzymanie. praca byla do luftu ale juz sie dla mnie skonczyla. Sw Michale Ty masz prace u samego Boga. Ciezko jest pogodzic sie z tym, prosze przebacz mi ze wiele razy prosilam o glupoty, i dobrze ze Jezus mnie strzegl od wszelkich zasadzek zla glupot. Teraz prosze o blogoslawienstwo znalezienia pracy. Poblogoslaw dusze moja. Bez Boga nie bylo by zycia i bez rozanca w reku, Ufam Tobie Jezu, Twoja corka ktora prosi o pomoc i wsparcie. Wielu ludzi jest w takiej sytuacji jak ja to sie dzieje. Zawierzam Tobie Jezu moje zycie i powiedz co ja mam robic. Kilka dni temu sniles mi sie Panie i poznalam Cie w grupie polakow miales biala koszulke z purpurowym polskim orlem. Spojrzales sie na mnie a ja powiedzialam to jest Nasz pan Jezus, bylam tylko chwilke w niebie i sie obudzilam. Przed snem prosilam zebys mnie wpuscil do nieba. Dziekuje Ci Panie za Twoje serce, za Twa opieke i o Blogoslawienstwo prosze Twoja corka Urszula
 Ewa: 09.09.2012, 17:49
 Michale Archaniele prosze pomóz mi podjac prace w Londynie.Dziekujé Tobie za opieké dla mojej rodziny.
 MARIOLA: 08.09.2012, 19:16
 ŚWIĘTY MICHALE ARCHANIELE PROSZĘ POMÓŻ MI PODJĄĆ WŁAŚCIWĄ DECYZJĘ
 Jolanta: 04.09.2012, 01:14
 Swiety Michale Archaniele dziekuje z calego serca za spokoj ktory splynal na mnie. Moje mysli i cialo sa teraz tak lekkie,Dawno nie czulam sie tak dobrze.Wiem ze szatan czasem odstepuje zeby nas zmylic.,a pozniej atakuje z podwojna zawzietoscia, juz tego doswiadczylam ale teraz mam w Tobie Swiety Michale obronce i straznika i nie lekam sie.Bede trwala dalej w goracej i szczerej modlitwie o spokoj mojej duszy i o uwolnienie Dariusza z sidel szatana,ktory dreczy jego biedne cialo ,kusi jego zmysly oczy,uszy,smak,powonienie i dotyk ale wciaz nie ma dostepu do jego duszy ktora jest piekna i ktora ukochala tak mocno Boga.Zlituj sie Swiety Michale Archaniele nad Dariuszem ,strzez go w dzien i w nocy i zetrzyj w pyl wszelkie knowania szatanskie ktore nawiedzaja Dariusza i poslij je do otchlani piekielnych. Prosze Cie o to w imie Milosci od Boga pochadzacej ktora darze Dariusza.Pragne widziec Dariusza spokojnego,szczesliwego ,wolnego.Niech sie dzieje Twoja wola Panie nie moja.
 jolanta: 02.09.2012, 06:35
 Swiety Michale ARCHANIELE,znow szatan objawil sie z cala zacietoscia kuszac mnie i szarpiac za sprawa Dariusza.za kazdym razem obiecuje sobie ze juz nigdy na to nie pozwole ale szatan wykorzystuje oczywiscie moje slabosci i zmysly zna moje najskrytsze marzenia.Uwolnij mnie Swiety Michale Archaniele od jego wplywu ,prosze bo zwariuje. Uwolnij przedewszystkim Dariusza z jego sidel.niech stanie sie cud i Dariusz bedzie mogl zyc inaczej.wiem ze jest w nim Duch Bozy i wciaz toczy w nim walke z szatanem dlatego prosze pomoz Dariuszowi pokonac zlo ktore go nawiedzilo .duzo przecierpialam dalam z siebie wszystko teraz prosze pomoz mi wypedzic to zlo modlitwa i postem pozwol mi byc lepsza zeby szatan nie mogl mnie juz wiecej kusic.bo inaczej zwariuje. tyle razy uciekalam od tego za kazdym razem myslalam ze to juz koniec ale za kazdym razem to nie byl koniec i z jednej strony myslalam ze Bog specjalnie wybral mnie do tego zebym pomogla Dariuszowi wracajac mnie do niego roznymi najbardziej wyszukanymi sposobami z drugiej strony widze ze nie poradze sobie sama z tym szatanem w Dariuszu i jego wplywem na mnie. Chron mnie i Dariusza Swiety Aniele Archaniele od wszelkiego zla i nie pozwol mnie juz wiecej kasac przez szatana wykorzystujacego moja milosc do Dariusza Uwolnij nas Panie Amen.Niech stanie sie cud w Imie Boga i Ojca i Syna Bozego Amen
 jolanta: 30.08.2012, 02:28
 Kochany Michale Archaniele w Tobie cala nadzieja ze rozprawisz sie wreszcie z tymi silami zla ktore drecza Daiusza w Tobie moja cala nadzieja przecierpialam tak wiele i nigdy nie zwatpilam ze dobro musi zwyciezyc zlo a Ty jestes najpotezniejszym Rycerzem ktory pokona szatana dreczacego Dariusza.Oddaje Dariusza pod Twoja opieke i modle sie codziennie o jego uwolnienie bo to najcudowniejszy czlowiek jakiego poznalam w swoim zyciu a jednoczesnie tak bardzo cierpi.Tak jak on ukochal Boga nigdy jeszcze nie widzialam pewnie dlatego z taka wielka zacietoscia szatan chce nim wladac.Ulituj sie Aniele nad sluga Bozym Dariuszem i uwolnij go z sidel szatana raz na zawsze a mnie wroc go Swiety Michale Archaniele bo ukochalam go jak nikogo na swiecie za to ze onukochal tak Boga.Niech sie dzieje Twoja wola


 jolanta: 30.08.2012, 02:15
 Swiety Michale Archaniele ,prosze Cie i wzywam Cie bys unicestwil,wypedzil i zmusil do ucieczki wszelka potege zlego ducha ,wszelka obecnosc i knowania szatanskie ktore nekaja Dariusza ktory jest tak bliski memu sercu.Ulituj sie Swiety Michale Archaniele nad Dariuszem i wybaw go od wszelkiej szkody ktora wyrzaca mu szatan od wszelkiego zla, Odpedz od niego wszytkie moce zla,zniszcz jei spal w ogniu piekielnym,rozkaz im aby opuscily go natychmiast,aby opuscily Dariusza raz na zawsze,w imie mojej czystej milosci do Boga pochadzacej,i pozwol nam Sw.Archaniele Michale byc razem w naszym ogrodzie pelnym malw abysmy razem wielbili imie Boga.Amen
 Adrian: 28.08.2012, 23:36
 Kochany Michale Archaniele, proszę Cię o znalezienie żony dla mnie i bądz ze mną cały czas i pilnuj mnie , badz pochawalony!
 dorota: 22.08.2012, 14:50
 Nadal proszę o to samo. Pomóż mi Archaniele Michale wyjść z samotności. Zabija mnie samotność. Proszę pamiętaj o mnie.
 Kasia: 18.08.2012, 22:59
 Święty Michale, proszę o spokój u mojego dziecka, które od jakiegoś czasu jest bardzo niespokojne i przestraszone. Nie umiem mu pomóc, dlatego proszę o twoje wstawiennictwo i opiekę.
 dorota: 15.08.2012, 12:01
 Archaniele Michale, proszę pamiętaj o mojej prośbie,którą zanoszę do Ciebie każdego dnia.
 Ania: 12.08.2012, 23:09
 Aby się udało :)
 dorota: 12.08.2012, 16:31
 Archaniele Michale proszę, pamiętaj o mnie. Proszę zaprowadź mnie w miejsce w którym poznam człowieka, który mnie pokocha i którego ja będę mogła pokochać. Pomóż mi odsunąć samotność, która mnie zabija. Pamiętaj o mnie dobry Archaniele.
 dorota: 08.08.2012, 15:34
 Archaniele Michale przypominam i proszę, dopomóż mi swoją anielską mocą, bym poznała człowieka, który mnie pokocha i którego pokocham ja. Blagam niech skończy się moja samotność. Już nie mam siły żyć dłuzej w samotności.
 Elżbieta: 06.08.2012, 15:32
 daj siłe bym mogłą zwalczyc to co złe we mnie. Amen
 Zofia: 01.08.2012, 21:17
 dziś chcę prosić o pomoc dla rodziny mojej, pomóż święty Archaniele, o spokój, o ułożenie trudnych spraw, o zdrowie i odzyskanie sił dla kochanej Matki..prośba gorąca!
 Slawek: 31.07.2012, 21:46
 Bylem u Ciebie sw. Michale w San Angelo na Gargano. Prosze o ochrone i wsparcie oraz odwrocenie losow procesow sadowych. Pozdrawiam Cie bardzo serdecznie!
[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] (15) [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26]


Autor

Treść

Nowości

św. Robert z Molesmeśw. Robert z Molesme

Modlitwa do bł. Klary GambacortaModlitwa do bł. Klary Gambacorta

Modlitwa do św. Katarzyny TekakwithaModlitwa do św. Katarzyny Tekakwitha

Czy można śpiewać z radością Alleluja, jeśli odtrąciło się rękę wyciągniętą do pojednania?Czy można śpiewać z radością Alleluja, jeśli odtrąciło się rękę wyciągniętą do pojednania?

Za wiarę trzeba cierpiećZa wiarę trzeba cierpieć

Nowa Bazylika Świętego Apolinarego w RawennieNowa Bazylika Świętego Apolinarego w Rawennie

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej