Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Michał Archanioł

św. Michał Archanioł

Któż, jak Bóg!

Pismo święte Starego Testamentu mówi o Archaniele Michale jako jednym z najpotężniejszych duchów niebieskich, Wodzu Izraela, który towarzyszy temu ludowi w jego dziejach (Dn 10,13.21; 12,1). Jeszcze więcej o nim mówią starotestamentalne księgi apokryficzne (Księga Henocha, Apokalipsa Barucha, Apokalipsa Mojżesza). Michał w tych księgach występuje jako osoba pierwsza po Bogu. Jest Archaniołem, jednym z czterech najpotężniejszych duchów, księciem aniołów, obdarzonym szczególnym zaufaniem przez Boga i kluczami do nieba. On składa ofiarę na niebieskim ołtarzu Świętego Świętych; jest aniołem sprawiedliwości i sądu, aniołem łaski i zmiłowania, aniołem miłosierdzia Bożego. On wstawia się za Izraelitami, jest ich aniołem.

W Liście św. Judy Apostoła pojawia się jako walczący z szatanem o ciało Mojżesza. W Apokalipsie św. Jana Apostoła ukazany jest jako stojący na czele hufców niebieskich walczących zwycięsko z szatanem i jego zwolennikami.

We wczesnochrześcijańskim piśmiennictwie (Tertulian, Orygenes, Hermas, Didymus) uchodzi za Księcia Aniołów; Archanioła, któremu Bóg powierza zadania wymagające szczególnej siły. On wstawia się za ludźmi przed Bogiem; jest aniołem Ludu chrześcijańskiego; On stoi u wezgłowia umierających a potem towarzyszy im w drodze do wieczności.

Z tymi właśnie funkcjami złączył się, poczynając od XII wieku jego patronat nad kaplicami cmentarnymi.

W ikonografii przedstawiano go także z wagą w ręku, do odmierzania dobrych uczynków. Już od wczesnych wieków chrześcijaństwa uważany jest za wodza a zarazem pogromiciela zbuntowanych aniołów; tak też przedstawia go najczęściej malarstwo w sztuce ikonograficznej.

KULT świętego Michała Archanioła istniał już w starożytności chrześcijańskiej; świadczy o tym wiele dowodów liturgicznych. Znacznie później pojawił się kult oddawany na Górze Gargano koło Siponte w południowej Italii, gdzie miał się. zjawić św. Michał Archanioł. Cześć ta miała początkowo charakter lokalny, później jednak została rozszerzona na cały Kościół - w dniu 8 maja. Z czasem Jego imię. weszło do liturgii mszalnej, przy poświęceniu kadzidła i w liturgii pogrzebowej.

Święty Michał Archanioł ukazał się także za czasów św. Grzegorza Wielkiego, papieża, w Rzymie podczas procesji przebłagalnej odprawianej na zamku zwanym odtąd Zamkiem Świętego Anioła, i włożył miecz do pochwy na znak, że Bóg odwróci srożący się gniew od ludu rzymskiego. Odtąd dżuma ustała.

Oprócz tego znanych jest jeszcze kilka innych sanktuariów św. Michała w Kościele.

Kościół Rzymski czcił św. Michała zawsze dnia 29 września. W czasie ostatniej reformy Kalendarza Rzymskiego, w tym dniu dołączył Kościół także do czci liturgicznej świętych archaniołów Rafała i Gabriela.

Święty Michał Archanioł czczony jest jako Patron i protektor Kościoła świętego; zwycięski obrońca w walce z szatanem, z jego pokusami i mocami piekielnymi. Kościół Wschodni czci go także jako patrona chorych.

Święty Michał Archanioł jest patronem Austrii i Niemiec, a w Polsce patronem Małopolski i diecezji łomżyńskiej.

Sługa Boży ks. Bronisław Markiewicz pod Jego imieniem założył dwa zgromadzenia zakonne: męski i żeński, którym zlecił wychowanie młodzieży, zwłaszcza opuszczonej i sierot (Księża Michalici i Siostry Michalitki).

IMIĘ - W Polsce pod jego imieniem wybudowano ponad 300 kościołów; Jego imię nosili polscy królowie, biskupi, szlachta i lud. Do ostatnich lat było to imię powszechnie używane. Dzisiaj ponownie imię św. Michała nadaje się coraz cząściej na chrzcie świętym. Od tego imienia wzięło swoją nazwę aż 222 miejscowości w naszej Ojczyźnie.

Kościół ponad 20 osobom tego imienia przyznał chwałę świętych lub błogosławionych, między innymi: Michał de Sanctis (1590-1625), Michał Garicoits (1797-1863), Michał Ghebre (1791-1855) misjonarz, Michał Rua (1837-1910), Michał Franciszek Cordero (1865-1910), Michał Pro (1891-1927).

Modlitwy

Modlitwa do św. Michała ArchaniołaModlitwa do św. Michała Archanioła

Litania do św. Michała ArchaniołaLitania do św. Michała Archanioła

ks. Michał ChorzępaWasze komentarze:
 jolanta: 30.08.2012, 02:28
 Kochany Michale Archaniele w Tobie cala nadzieja ze rozprawisz sie wreszcie z tymi silami zla ktore drecza Daiusza w Tobie moja cala nadzieja przecierpialam tak wiele i nigdy nie zwatpilam ze dobro musi zwyciezyc zlo a Ty jestes najpotezniejszym Rycerzem ktory pokona szatana dreczacego Dariusza.Oddaje Dariusza pod Twoja opieke i modle sie codziennie o jego uwolnienie bo to najcudowniejszy czlowiek jakiego poznalam w swoim zyciu a jednoczesnie tak bardzo cierpi.Tak jak on ukochal Boga nigdy jeszcze nie widzialam pewnie dlatego z taka wielka zacietoscia szatan chce nim wladac.Ulituj sie Aniele nad sluga Bozym Dariuszem i uwolnij go z sidel szatana raz na zawsze a mnie wroc go Swiety Michale Archaniele bo ukochalam go jak nikogo na swiecie za to ze onukochal tak Boga.Niech sie dzieje Twoja wola
 jolanta: 30.08.2012, 02:15
 Swiety Michale Archaniele ,prosze Cie i wzywam Cie bys unicestwil,wypedzil i zmusil do ucieczki wszelka potege zlego ducha ,wszelka obecnosc i knowania szatanskie ktore nekaja Dariusza ktory jest tak bliski memu sercu.Ulituj sie Swiety Michale Archaniele nad Dariuszem i wybaw go od wszelkiej szkody ktora wyrzaca mu szatan od wszelkiego zla, Odpedz od niego wszytkie moce zla,zniszcz jei spal w ogniu piekielnym,rozkaz im aby opuscily go natychmiast,aby opuscily Dariusza raz na zawsze,w imie mojej czystej milosci do Boga pochadzacej,i pozwol nam Sw.Archaniele Michale byc razem w naszym ogrodzie pelnym malw abysmy razem wielbili imie Boga.Amen
 Adrian: 28.08.2012, 23:36
 Kochany Michale Archaniele, proszę Cię o znalezienie żony dla mnie i bądz ze mną cały czas i pilnuj mnie , badz pochawalony!
 dorota: 22.08.2012, 14:50
 Nadal proszę o to samo. Pomóż mi Archaniele Michale wyjść z samotności. Zabija mnie samotność. Proszę pamiętaj o mnie.
 Kasia: 18.08.2012, 22:59
 Święty Michale, proszę o spokój u mojego dziecka, które od jakiegoś czasu jest bardzo niespokojne i przestraszone. Nie umiem mu pomóc, dlatego proszę o twoje wstawiennictwo i opiekę.
 dorota: 15.08.2012, 12:01
 Archaniele Michale, proszę pamiętaj o mojej prośbie,którą zanoszę do Ciebie każdego dnia.
 Ania: 12.08.2012, 23:09
 Aby się udało :)
 dorota: 12.08.2012, 16:31
 Archaniele Michale proszę, pamiętaj o mnie. Proszę zaprowadź mnie w miejsce w którym poznam człowieka, który mnie pokocha i którego ja będę mogła pokochać. Pomóż mi odsunąć samotność, która mnie zabija. Pamiętaj o mnie dobry Archaniele.
 dorota: 08.08.2012, 15:34
 Archaniele Michale przypominam i proszę, dopomóż mi swoją anielską mocą, bym poznała człowieka, który mnie pokocha i którego pokocham ja. Blagam niech skończy się moja samotność. Już nie mam siły żyć dłuzej w samotności.


 Elżbieta: 06.08.2012, 15:32
 daj siłe bym mogłą zwalczyc to co złe we mnie. Amen
 Zofia: 01.08.2012, 21:17
 dziś chcę prosić o pomoc dla rodziny mojej, pomóż święty Archaniele, o spokój, o ułożenie trudnych spraw, o zdrowie i odzyskanie sił dla kochanej Matki..prośba gorąca!
 Slawek: 31.07.2012, 21:46
 Bylem u Ciebie sw. Michale w San Angelo na Gargano. Prosze o ochrone i wsparcie oraz odwrocenie losow procesow sadowych. Pozdrawiam Cie bardzo serdecznie!
 Dorota: 29.07.2012, 14:13
 Od tak bardzo dawna, proszę Ciebie, wierząc w Twoją moc, że dasz mi milość, że resztę życia spędzę z kochającym człowiekiem. Błagam wsłuchaj mojej prośby, bo samotność zabije mnie. Klękam przed Tobą ARCHANIELE MICHALE, ręce składam do modlitwy i błagam, blagam, blagam o miłość. Wem, wierzę, że w końcu usłyszysz moje blaganie.
 Katarzyna: 26.07.2012, 22:17
 Archaniele Michale, Aniele miłosierdzia Bożego i patronie chorych! Proszę Cię o wstawiennictwo u Bożego tronu za Elą, by przezwyciężyła chorobę i miała szansę życia doczesnego; by mogła wychować syna, który tak bardzo jej potrzebuje. Proszę Cię też o wsparcie w walce ze złem. Bądź przy nas zawsze i szczęśliwie zaprowadź nas do Bożego domu, gdy przyjdzie na nas czas. Dziękuję za wszystko, co już spotkało nas w życiu i proszę, kieruj nami, byśmy nikogo nie skrzywdziły.
 Zofia: 26.07.2012, 17:45
 Michale Archaniele! niestety jak przypuszczałam mężczyzna, który podjał myśl stworzenia ze mną poważnego związku jest do niego niezdolny. Przyzwyczajenia samotnego życia uniemożliwiły nam kontakt. Powstała jednak między nami więź wartościowa dla obu stron. Pozwól nam obojgu skorzystać ze znajomości, tak by nie stracić się z oczu,a jednoczesnie zbudować wartościową dla obojga relację...jesteśmy singlami, tak trudno życ samotnie..pobłogosław nam, bo wnet zapomnimy o sobie, a tak dobre wrazenie wywarliśmy na sobie...
 Ola: 25.07.2012, 11:34
 Swiety Michale Archaniele dziekuje Ci za opieke nad moim synkiem. Wiem, ze to Ty uratowales mu zycie i ochroniles przez fatalnymi skutkami wypadku. Bardzo Ci dziekuje! Prosze miej nas w swojej opiece!
 Gość: 17.07.2012, 20:23
 Proszę o modlitwę za sędzię Katarzynę T., która działa w zmowie, ustawia wyroki i łamie prawo. Proszę Panie uwolnij z sideł szatana ją, oraz zakulisowych Manipulatorów, odbierz im ochronę i Moc Złego i jeśli jest to zgodne z Twoją wolą Panie to proszę o ich nawrócenie słowami psalmu 109 werset 1 do 8, 11, 12, 16-20, 27, 30,31. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen. Ufnie zwracam się do Miłosierdzia Bożego o udzielenie dla ofiar łask ponad życzenie. Bóg zapłać za modlitwę
 agnieszka: 12.07.2012, 17:12
 Św Michale Archaniele proszę Cie całym sercem o pomoc na niedzielnej obronie pracy magisterskiej, pomóż mi sie dobrze przygotować, napełnij mnie spokojem abym nie denerwowała się i umiała się wyciszyć, amen
 Zofia: 07.07.2012, 11:54
 Michale Archaniele! dwa tygodnie temu pojawił się przy mnie czlowiek, który zaainteresował się moją osobą powaznie..jest kawalerem, który chciałby mieć żonę i zawarty z nia sakramentalny związek. Az trudno uwierzyć, że wysłuchałes mojej prosby, gdyż obawy jakie zywię w związku z trudnościami na jakie napotykaja w związkach ludzie nienajmłodsi mogą sprawić, ze nie okazemy się dla siebie odpowiedni. Proszę z całą mocą, wygnaj z mojego serca strach, obawy, choroby z ciała, pozwól cieszyc się nową, wartosciową znajomoscią i blogosław bym zaakceptowała to co zaproponuje w tej sprawie Opatrzność!
 Edyta: 18.06.2012, 13:11
 Święty Archaniele Michale dziękuję za wszystkie otrzymane za Twoim pośrednictwem łaski i za to, że Jesteś przyjacielem. Otaczaj opieką moje dzieci, aby zawsze kroczyły ścieżkami wyznaczonymi przez Pana Boga i w przyszłości wyrosły na mądrych ludzi. Wspieraj mojego męża, aby był dobrym ojcem, mężem, aby nas kochał całym sercem . A mnie pomagaj być lepszą żoną, mamą, córką i przyjacielem dla ludzi, których spotykam na swojej drodze. Pomóż mi osiągnąć sukces zawodowy, aby zapewnić mojej rodzinie dobrobyt i spełnić marzenie -wybudować dom.Proszę chroń nas nieustannie od złego i wspieraj w codziennym życiu. Bóg zapłać.
[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] (15) [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26]


Autor

Treść

Nowości

Św. Juan Diego CuauhtlatoatzinŚw. Juan Diego Cuauhtlatoatzin

Modlitwa do św. Juana DiegoModlitwa do św. Juana Diego

Objawienia na wzgórzu TepeyacObjawienia na wzgórzu Tepeyac

Łazarz we wskrzeszonym mieścieŁazarz we wskrzeszonym mieście

Dlaczego nieletni wychowankowie zakładów poprawczych przeważnie tam wracają?Dlaczego nieletni wychowankowie zakładów poprawczych przeważnie tam wracają?

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej